Adecco 23.09.2018 - 23.10.2018
Adecco 23.09.2018 - 23.10.2018
Adecco 23.09.2018 - 23.10.2018
Artur Nycz wybory 2018
Artur Nycz wybory 2018
Artur Nycz wybory 2018
MIrakowski i Bogacz wybory 2018
MIrakowski i Bogacz wybory 2018
MIrakowski i Bogacz wybory 2018
Urbański i jego drużyna
Urbański i jego drużyna
Urbański i jego drużyna
Dudar i Urbański
Dudar i Urbański
Dudar i Urbański
Dudar i jej drużyna
Dudar i jej drużyna
Dudar i jej drużyna
Sołtysiak Jerzy wybory 2018
Sołtysiak Jerzy wybory 2018
Sołtysiak Jerzy wybory 2018

10 powodów, dla których warto pójść na wybory samorządowe

  • 10.10.2018, 10:40
  • Fundacja im. Stefana Batorego
10 powodów, dla których warto pójść na wybory samorządowe
21 października odbędą się wybory samorządowe. Wybierzemy tego dnia osoby, które będą nas reprezentowały przez 5 lat. Jednak to nie jedyny powód, dla którego warto pójść na wybory. Przedstawiamy 10 najważniejszych powodów, dla których warto skorzystać z prawa wyborczego i przekonać się, że „Twój głos ma moc”.

„Szacuję, że w ośmiu na dziesięć spraw wpływających na jakość życia obywateli, decydującą rolę odgrywa samorząd. To samorząd odpowiada za to, czy możemy sprawnie i bezpiecznie dotrzeć do pracy lub dobrej szkoły, a w weekendy odpocząć w przyjaznej i atrakcyjnej przestrzeni publicznej, np. w miejskim parku. Gmina jest samorządem pierwszego kontaktu i ma największy wpływ na nasze codzienne sprawy, ale rola powiatu także jest trudna do przecenienia. To powiaty prowadzą szpitale i szkoły średnie. Województwo, kontrolując większość przyznanych nam funduszy unijnych, decyduje o kluczowych inwestycjach publicznych. Polska jest, na tle europejskim, państwem mocno zdecentralizowanym. Władzom centralnym pozostawiliśmy „wielką politykę”, a o sprawach codziennych decydujemy na dole – w gminie, powiecie, regionie.” – wyjaśnia Dawid Sześciło, ekspert Fundacji im. Stefana Batorego.

21 października wybierzemy:

Władze gminy: radnych gminy, wójtów, burmistrzów, prezydentów miast.
Gmina – jako podstawowa jednostka samorządu terytorialnego – odpowiada za wszystkie sprawy o zasięgu lokalnym, które – zgodnie z założeniami ustawy o samorządzie gminnym – mogą się przysłużyć „zaspokojeniu zbiorowych potrzeb wspólnoty”.

Władze powiatu: radnych powiatu, którzy następnie wybiorą zarząd powiatu ze starostą na czele.
Powiat został utworzony, aby zarządzać usługami publicznymi, z którymi nie poradziłyby sobie gminy, szczególnie mniejsze. Dlatego też powiat ponosi odpowiedzialność za zarządzanie szpitalami, prowadzenie szkół ponadgimnazjalnych, urzędów pracy i sprawy geodezji.

Władze województwa: radnych sejmiku województwa, którzy wybiorą następnie zarząd województwa z marszałkiem na czele.
Województwo wspiera rozwój całego regionu i odpowiada za wydatkowanie funduszy unijnych w regionie. W tym celu sejmik przyjmuje strategie opisujące plany rozwoju województwa.

Fundacja im. Stefana Batorego

Zdjęcia (1)

Podziel się:
Oceń:

Komentarze (22)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

wyborca
wyborca 13.10.2018, 08:52
Gryfino - miasto pozostawione na pożarcie hien i układów? Nie!
Rozczarowany wyborca
Rozczarowany wyborca 12.10.2018, 16:52
Komentarz rozczarowanego mieszkańca został dodany za jednym kliknięciem. Na stronie pani Julitty Nowak wprawdzie już pojazdy nie wyskakują , ale komentarz nie "leci" w eter. Co się za tym kryje?
Rozczarowany mieszkaniec
Rozczarowany mieszkaniec 12.10.2018, 16:38
Próbuję wysłać komentarz na stronie pani Julitty Nowak. Gdy zaznaczam "nie jestem robotem" wyskakują samochody , motocykle , i tekst nie jest dodawany. Kampania się rozpoczęła. Brudna, oszczercza, a nawet chamska. Ale blokować stronę konkurencji to już zakrawa na podłość i celowe działanie. Może jestem w błędzie , ale do tej pory z wysyłaniem komentarzy nie było problemu. Teraz gdy pozostał tydzień do wyborów.... nic samo bez przyczyny się nie dzieje.....
załom
załom 11.10.2018, 23:28
Czytam i co? Same ODKRYCIA kandydatów do KORYTA. Za mało DZIAŁANIA, a tylko puste GADANIE.
powtórzę
powtórzę 11.10.2018, 23:09
Jest jeden najważniejszy powód pójścia na wybory. Wybrać burmistrza, który będzie rządził i brał odpowiedzialność za swoje decyzje, będzie gospodarzem. Burmistrz, który ceduje rządy na swego zastępcę budzącego wiele, najczęściej negatywnych emocji, nie jest dobrym przedstawicielem mieszkańców. Chowanie się za plecami wicka jest oznaką niedorośnięcia do tej funkcji lub strachem przed konsekwencjami prawnymi złych decyzji gminy. Skończmy tę farsę!
tak tak
tak tak 11.10.2018, 23:17
Mądrze napisane "powtórze".
macius wykopany
macius wykopany 11.10.2018, 23:17
niewidzem nic zlego ftym rzeby rzondzil zastempca oczyfiscie pot warunkiem rze jest to kompetenty fahofiec i zna siem na pykaniu f golfa
ten co ;liczy
ten co ;liczy 11.10.2018, 13:36
Pic na wodę, demokracja w tym wydaniu to ersatz, obywatele to suweren a władza to wykonawcy woli społeczeństwa, jeżeli nie będzie w KOnstytucji zapisu o tej najbardziej podstawowej formie demokracji to dalej będziemy brnąć w bagno.
Możliwość odwołania radnego czy burmistrza po roku kadencji to bicz na ciężką pracę dla ogółu, a nie udawanie przez co najmniej 3 lata, że się "robi".
Ciekaw jestem, czy jakby tzw. trójca była poza systemem władzy to głosowałaby za "halą" w centrum miasta ?
ten co liczy
ten co liczy 11.10.2018, 17:09
...najbardziej podstawowej formie demokracji...
czyli Referendum !
leszek
leszek 11.10.2018, 08:43
w imieniu emerytów elektrownianych mam pytanie do p.Romanicza.czy potwierdza pan ,ze pana partia PIS uderzy w emerytów elektrownianych.wyjaśnie dlaczego.rząd pracuje nad przyszłą waloryzacją .prognozowana 3,26 procent.najnizsza waloryzacja 70 zł.ale osoby z emeryturą pow 2500zł waloryzacja tylko o inflację bez procentów ze wzrostu wynagrodzeń.dlaczego pana partia kara ludzi którzy cięzko pracowali na świadczenia emerytalne .może pan zabierze głos i wyjaśni za co Kaczyński chce karać ludzi .takie piękne hasła pan głosi ,zejdżmy na ziemie .czekamy
do lenia
do lenia 11.10.2018, 08:54
Co ty za głupoty wypisuje Pawle? Nie masz co robić?
leszek
leszek 11.10.2018, 11:20
co ma ,,do lenia ,,do mojego wpisu i jaki paweł.ja opisuję poważny problem dlas emerytów elektrownianych a ty bzdety.poczytaj sobie internet to cie oswieci
WREDNA
WREDNA 11.10.2018, 08:26
Kaktus
Nie każdy chłop z widłami, to Posejdon !!
Kaktus
Kaktus 10.10.2018, 21:21
Trzeba iść i zrobić wszystko aby Gryfino miało tak wspaniałych rządzących jak teraz.
ten co liczy
ten co liczy 10.10.2018, 18:40
Miałem coś napisać o jednym radnym powiatowym, tak o tym co śpi całą kadencję a budzi się na kolejne wybory, z litości i zażenowania nic o nim i jego próbach "przekonywania" nie napiszę.
mieszkaniec
mieszkaniec 10.10.2018, 12:30
Jest jeden najważniejszy powód pójścia na wybory. Wybrać burmistrza, który będzie rządził i brał odpowiedzialność za swoje decyzje, będzie gospodarzem. Burmistrz, który ceduje rządy na swego zastępcę budzącego wiele, najczęściej negatywnych emocji, nie jest dobrym przedstawicielem mieszkańców. Chowanie się za plecami wicka jest oznaką niedorośnięcia do tej funkcji lub strachem przed konsekwencjami prawnymi złych decyzji gminy. Skończmy tę farsę!
antytercetowy
antytercetowy 10.10.2018, 12:03
Mnie wystarczy jeden powód: odsunąć od władzy szkodników.
Kamila
Kamila 10.10.2018, 12:41
I posadzić 2 x większych. Wiem jego kogo byście nie wybrali to za 4 lata i tak dół mu wykopiecie. Taka wasza natura.
JA2
JA2 10.10.2018, 15:55
Pan Burmistrz Piłat rządził trzy kadencje i jest miło wspominany przez normalnych mieszkańców. Ale tercetowi zachciało się rządów i zniszczyli człowieka. 3 kadencje to 12 lat i kto pod kim dołki kopał. Kwestia pamięci, a nie natury. Teraz robią to samo, agresywnie i bez żadnych zahamowań. Zero samooceny i samokrytyki.
JA
JA 10.10.2018, 14:00
Za pięć.
XXL
XXL 10.10.2018, 12:36
Głosujemy na miasto, powiat, województwo. Jak dla mnie szkodnicy są w dwóch segmentach. Burmistrz ma dobrą 4.
Antypista.
Antypista. 10.10.2018, 13:12
Ewa nie kompromituj się. Burmistrz i starosta muszą być skuteczni. Niestety ani ty ani obecni tacy nie są i nie byli ani operatywni ani skuteczni. Nieudolnym i leniom mówimy 21 października "żegnam". A wy z Radziszewa nie dajcie się kupić ochlajem nawet jak koś nazywa go patriotycznym i odbędzie się w Warszawie.

Pozostałe