Przejdź do głównych treściPrzejdź do głównego menu
środa, 24 kwietnia 2024 05:00
Reklama

Prezes Warda wyjaśnia

Jacek Warda prezes Spółdzielni Mieszkaniowej Regalica wyjaśnia konieczność wymiany zaworów termostatycznych. Informuje też o umowie. Poniżej prezentujemy stanowisko prezesa w całości.
Prezes Warda wyjaśnia

Konieczność wymiany zaworów termostatycznych (metalowych przy grzejniku) na instalacji centralnego ogrzewania budynków, która należy do Spółdzielni, była niezbędna w celu wyregulowania przepływów nośnika ciepła w mieszkaniach i bloku. Zadaniem zarządcy jest dbanie o to, aby każdy z mieszkańców miał możliwość jednakowego dostępu do ciepła i zapewnienie odpowiedniego komfortu cieplnego w mieszkaniach.

Konieczna wymiana

Zawory termostatyczne i głowice zakładane były w zasobach SM w roku 1999. W okresie 19 lat lokatorzy rozregulowali nastawy zaworów termostatycznych ustawiając je na maksymalny przepływ pomijając fakt, że nastawa zaworu a tym samym przepływ czynnika grzewczego zależy od wielkości grzejnika. Takie działania doprowadziły do tego, że w mieszkaniach gdzie ustawiono maksymalny przepływ nie było problemu z grzaniem a w innych mieszkaniach albo kaloryfer grzał trochę tylko górą lub 2 –3 pierwsze żeberka. Jest to wynikiem zachowań przepływu cieczy grzewczej, która zawsze popłynie tam gdzie ma łatwiej – prawa fizyki. Problem ten zaczął występować coraz częściej w budynkach gdzie wymieniono węzły cieplne zaprojektowane przez dostawcę na styk z małym zapasem przepływu i mocy.

Co zrobiono do tej pory

Do dnia dzisiejszego wymieniono 58 z 66 węzłów. Mieszkania na 3 i 4 piętrach oraz w końcowych klatkach budynku najdalej oddalonych od węzła cieplnego miały i będą miały problem z ogrzewaniem. W tym miesiącu wymieniane są kolejne 3 węzły. W przyszłym roku stary węzeł grupowy na ul. Iwaszkiewicza będzie zastąpiony nowymi, oddzielnie dla każdego budynku. Ponadto lokatorzy pozakładali bez wiedzy Spółdzielni kaloryfery z zasilaniem dolnym, gdzie częściowo jest grzana podłoga, a poza tym nie można przy nich zamontować zaworów termostatycznych. W łazienkach lokatorzy wyrzucili całkowicie zawory termostatyczne często podłączając grzejniki w sposób niezgodny ze sztuką i prawem budowlanym. Występuje też ogrzewanie podłogowe w łazienkach, zamontowane bardzo duże kaloryfery bez zaworów termostatycznych, co zaburza przepływ ciepła w budynkach.

Chodziło o naprawę sytuacji

W celu naprawy tej sytuacji zarząd pojął decyzją o wymianie zaworów termostatycznych (metalowych) przygrzejnikowych, ich odpowiednim ustawieniu, założeniu nowej głowicy termostatycznej i jej zaplombowaniu, aby nie było możliwości dokonywania samowolnie zmiany nastawy zaworu termostatycznego a tylko poprzez zmianę nastawy białej głowicy termostatycznej ustawienia temperatury w pomieszczeniu.

W wymontowywanych zaworach termostatycznych po 19 latach skorodowane są elementy metalowe, było pokazywane na spotkaniu, co utrudnia lub wręcz uniemożliwia nastawę kryzy zaworu na odpowiednią wartość. Wymontowanie zaworu, jego czyszczenie, próba ustawienia kryzy i ponowny montaż jest droższe niż nowy zawór wraz z montażem. Na stary zawór nie można założyć nowej głowicy, bo jest inny sposób montowania a stare głowice nie działają poprawnie.

Rozmowy były prowadzone od 4 lat

Rozmowy na temat wymiany zaworów termostatycznych i głowic trwały od 2014 roku. Na ten temat były spotkania Rady Nadzorczej z firmami zajmującymi się tym tematem. W tym roku od firmy Techem dostaliśmy lepszą ofertę niż mieliśmy w roku 2014. Po zasięgnięciu opinii Rady Nadzorczej zarząd podjął decyzję o montażu na instalacji spółdzielni zaworów termostatycznych – co wynika ze zwykłej konserwacji instalacji i zapewnienia jej prawidłowego funkcjonowania. Na zaworach w wyniku przeprowadzonych ankiet/deklaracji zamontowano głowice termostatyczne takie same jak były tylko nowe. Do obowiązków Zarządu w zakresie remontów należy między innymi wymiana instalacji wodno-kanalizacyjnej, centralnego ogrzewania, gazowej, elektrycznej oraz prace termomodernizacyjne, zarząd nie pyta mieszkańców o zgodę tylko dokonuje ich systematycznej wymiany. W skali SM są to bardzo duże wydatki z funduszu remontowego. Przez ostatnie 5 lat na wymianę instalacji elektrycznej, gazowej wodno-kanalizacyjnej wydano 5 milionów złotych. Wymiana instalacji następuje na podstawie oceny stanu faktycznego bez dodatkowych płatnych ekspertyz.

Kilka słów o umowie

Umowę na wymianę zaworów i głowic termostatycznych a także na opracowanie nowych współczynników lokalowych, które zostaną wprowadzone do programu rozliczającego ciepło zawarliśmy z firmą Techem, która od wielu lat rozlicza ciepło w budynkach Regalicy. Firma Techem wygrała przetarg na montaż radiowych podzielników ciepła i przetarg na dzierżawę wodomierzy z odczytem radiowym na podstawie, których odczytuje zużycie wody. Spółdzielnia posiada także program firmy Techem do zdalnego odczytu podzielników i wskazań wodomierzy w mieszkaniach. Spółdzielnia wybierając inną firmę montującą zawory termostatyczne z głowicami mogłaby mieć problemy w sytuacjach reklamacyjnych dlatego mając powyższe na uwadze na podstawie statutu i regulaminu Zarząd w konsultacji z Radą Nadzorczą dokonał wyboru firmy Techem.

Płatność w przyszłym roku z funduszu remontowego

Umowa na wymianę zaworów i głowic termostatycznych oraz opracowanie nowych współczynników lokalowych była kontrolowana przez Komisję Rewizyjną Rady Nadzorczej, która w swoim protokole pokontrolnym, odniosła się pozytywnie do zawartej umowy. W planie remontów na rok 2018 nie ujęto żadnej kwoty związanej z wymianą zaworów i głowic, ponieważ zostanie ujęta w planie na rok 2019. Płatność pierwszej raty za wymianę zaworów termostatycznych wraz z głowicami nastąpi na początku 2019 roku na podstawie faktury wystawionej w 2019 roku i obciąży fundusz remontowy.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
ReklamaMrówka
Reklama