Adecco 23.09.2018 - 30.11.2018
Adecco 23.09.2018 - 30.11.2018
Adecco 23.09.2018 - 30.11.2018
Amazon - 01-30.11.2018
Amazon - 01-30.11.2018
Amazon - 01-30.11.2018

To hańba dla Polaków! – tak określają zamiar umieszczenia „tablicy niepodległościowej” na poniemieckim budynku przez odchodzące władze

  • 6.11.2018, 23:45 (aktualizacja 07.11.2018 03:40)
To hańba dla Polaków! – tak określają zamiar umieszczenia „tablicy niepodległościowej” na poniemieckim budynku przez odchodzące władze Portret miasta - akcja podczas Dni Cedyni w 2016 r.
Z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości, oprócz przemówień burmistrz Gabrieli Kotowicz i przewodniczącego Rady Miejskiej Krzysztofa Nowaka, ma nastąpić odsłonięcie tablicy pamiątkowej na budynku Urzędu Miejskiego w Cedyni. Jej treść i miejsce przytwierdzenia oprotestowują członkowie Towarzystwa Miłośników Ziemi Cedyńskiej.

-Gdy dowiedzieliśmy się, że nagle bez konsultacji społecznych będzie umieszczona tablica, zapytaliśmy jaki ma na niej być tekst. Podobno napis ma głosić: „Trzymamy straż nad Odrą”. Dziwią nas takie hasła rodem z głębokiego PRL-u wymierzone w sąsiadów zza Odry. Niestety tego typu slogany wypowiadała burmistrz przy odsłonięciu głazu wysuniętego najdalej na zachód Polski – mówi przedstawiciel Towarzystwa Miłośników Ziemi Cedyńskiej. –Gdy chcieliśmy dowiedzieć się przez telefon co ma zawierać napis na tzw. tablicy niepodległościowej, usłyszeliśmy, że mamy w tej sprawie złożyć pismo! Zwykle na pytania burmistrz odpisuje po miesiącu (jeśli w ogóle).

Problem i to podstawowym, jest też na jakim obiekcie ta tablica ma być umieszczona. Otóż tablica z napisem ma znaleźć się na elewacji ratusza wybudowanego przez niemieckich poprzedników na tych ziemiach. Jesteśmy tu spadkobiercami dóbr historycznych, ale nie można umieszczać tablicy o narodowej polskiej wymowie na budynku wybudowanym przez inną nację, konkretnie w czasach Królestwa Pruskiego (dokładnie w 1840 r.). Można to odczytać jako... swoisty hołd zaborcy. Tablica w tym miejscu to policzek wymierzony samym sobie. To hańba dla Polaka!

Uważamy, że najpierw trzeba wybudować coś swojego aby mieć prawo wpisywać się w ten sposób w krajobraz. Stowarzyszenie nasze wystąpiło z inicjatywą budowy pomnika w miejscu, które jest "wyklęte" przez obecne władze. Miałby to być pomnik ze składek społecznych. Gmina miała tylko wyznaczyć miejsce. Nic w tej sprawie nie zrobiono, a teraz próbuje się nas skompromitować umieszczaniem tablicy na nie swojej spuściźnie – dodaje przedstawiciel TMZC.

Na uroczystości związane z 100. rocznicą odzyskania niepodległości przez Polskę nie został imiennie zaproszony burmistrz-elekt Adam Zarzycki. Ten najchętniej składałby kwiaty kilka metrów od urzędu (jak to czynił wcześniej, gdy był burmistrzem) pod pomnikiem Orderu Krzyża Grunwaldu. Od 4 lat zaprzestano tego rytuału, a nic nowego nie zaproponowano.

-Gdyby była możliwość złożenia kwiatów pod pomnikiem, to chętnie ze swoim Stowarzyszeniem dla Gminy Cedynia bym to uczynił. Teraz zastanawiamy się czy nie złożyć wiązanki kwiatów pod ołtarzem w kościele – mówi nam elekt Adam Zarzycki.

Z tego wynika, z kwiatów pod nieszczęsną tablicą stowarzyszenie elekta też nie zamierza składać.

TMZC już wcześniej wypomniało obecnej burmistrz, że niedawno z okazji stulecia niepodległości odsłaniała bardzo dziwny pomnik. Konkretnie chodzi o o to, że odsłonięcie tablicy poświęconej pamięci byłych i obecnych mieszkańców Siekierek wpisano w... świętowanie 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Do „trzymania straży nad Odrą” i odsłonięcia tego typu pomników dochodzi nieszczęsna tablica na zabytku związanym z czasami Królestwa Pruskiego, które było sukcesorem zaborcy.

Stowarzyszenie chce zakrzyknąć do burmistrz Cedyni, parafrazując sienkiewiczowską frazę: Kończ waśćka, wstydu oszczędź!

Podziel się:
Oceń:

Komentarze (41)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Bocian
Bocian 16.11.2018, 15:05
Chcial bym wiedzieć ile członków liczy TMZC bo z tego co wiem to tylko towarzystwo jednoosobowe...a szumu robi jak by było ich co najmniej pięćdziesieciu...Andrzej nie ośmieszaj się...
kolejno odlicz
kolejno odlicz 16.11.2018, 15:25
Podobno półtora :))))))
poważnie
poważnie 16.11.2018, 19:58
Ponad 70, tak wynika ze złożonych deklaracji.
Gerard
Gerard 11.11.2018, 18:41
A to dlatego dzisiaj ksiądz pokropku nowej tablicy nie zrobił.
prosta odpowiedź
prosta odpowiedź 11.11.2018, 21:56
Bo ksiądz jest mądry i nie będzie się wdawał w polityczną rozróbę Kotowiczowej i Nowaka.
Demon
Demon 11.11.2018, 16:47
To że Pana teściowa mieszka w poniemieckim domu to nie hańba?Zastanów się człowiekiem za nim napiszesz jakiś artykuł ...
zdumiony głupotą
zdumiony głupotą 11.11.2018, 18:40
Przecież ten artykuł nie jest o tym, że ktoś mieszka w poniemieckim budynku to hańba. Czy naprawdę czytanie ze zrozumieniem jest tak skomplikowane?
Demon
Demon 11.11.2018, 21:00
Przeczytaj tytuł tego artykułu...czytaj ze zrozumieniem
zdumiony głupotą
zdumiony głupotą 11.11.2018, 21:55
I co tam znalazłeś? Coś innego niż w artykule? Pochwal się swoim rozumieniem tekstu. Bo na razie tylko jakieś głupawe porównania nie mające nic wspólnego z faktami.
Gość
Gość 8.11.2018, 18:49
To skandal, zatknięto bialo czerwoną flagę na bramie brandenburskiej w 1945 r
Hańba!
czasy się zmieniają
czasy się zmieniają 11.11.2018, 10:52
Dobre porównanie tylko różnica ponad 70 lat. Co wypadało wówczas nie wypada dziś.
Ever
Ever 8.11.2018, 15:45
No, skoro nie powinni wieszać tam tablicy, bo to ratusz wybudowany przez niemieckich poprzedników, to na wszystkie NASZE narodowe święta wieszajcie tam flagę niemiecką.
też na ten ever temat
też na ten ever temat 11.11.2018, 18:42
Powiesze sobie francuską? Mogę?
Ha ha
Ha ha 8.11.2018, 15:33
Skoro panu Zarzyckiemu tak przeszkadza ze budynek jest niemiecki to powinien zrezygnować i nie obejmować funkcji skoro się nim tak brzydzi a przez 16 lat jakoś nie brzydził się w nim urzędować.
nieobrzydliwy
nieobrzydliwy 8.11.2018, 15:47
Coś nie zrozumiałeś. Przecież nikt nie napisał, że mu przeszkadza budynek. Natomiast on wcześniej mówił, że przeszkadza mu zadłużanie gminy przez Kotowicz. I ja się z nim zgadzam.
Mario
Mario 8.11.2018, 11:40
I co to za zarzut, że na poniemieckim ? a na jakim skoro Niemcy nasze polskie równali z ziemią a my wieszamy tablice na tych co nie równali tylko dlatego, że to były ich i to jest hańba ? i to jeszcze dla Polaków !!!
moje na wierzchu
moje na wierzchu 8.11.2018, 11:59
Oczywiście to jest duma, że na zdobycznym można powiesić swoją tabliczkę!
Gość
Gość 7.11.2018, 17:54
Cóż, pomysł głupi. A co do niepodległości to pic na wodę. Nie mamy żadnej niepodległości jesteśmy ulegli kolonialni aż do bólu. A im mniej tej niepodległości tym więcej jest marszów i pochodów mających nas przekonać że nie mamy racji. Trzeba mieć oczy otwarte i widzieć ile nam swobód obywatelskich ograniczono. Jak wyglądają nasze prawa na starość czy w chorobie. Popatrzmy także jakie mamy prawa w sądach i jak łatwo mogą nas oszukać różne firmy wpuszczane na nasz rynek bezrefleksyjnie a cierpią najstarsi i najsłabsi. Szykuje się też duża przemiana w naszym kraju o której wiedzą nieliczni obserwatorzy, ci czujniejsi, reszta śpi w chocholim śnie, zanim usłyszy ''miałeś chamie złoty róg...'' Taka to jest ta nasza niepodległość.
bestie
bestie 7.11.2018, 17:27
Może nie chcą oddać stołków i dlatego chcą trzymać straż nad Odrą, a konkretnie w urzędzie?
kupa
kupa 7.11.2018, 17:13
Jak się nie ma własnych budowli to trzeba na cudzych.
Mario
Mario 7.11.2018, 14:36
cyt: "Dziwią nas takie hasła rodem z głębokiego PRL-u wymierzone w sąsiadów zza Odry". Jestem pod wrażeniem wrażliwości Miłośników. Już wiem dlaczego nie oprotestowują NordStream2 bo to przecież inicjatywa bijąca miłością z kolei w drugą stronę-do sąsiadów zza Odry.
niekompetencja
niekompetencja 7.11.2018, 10:45
Tablica tajemnicą? Odbiło im?
prosze, tylko nie to
prosze, tylko nie to 7.11.2018, 17:14
Jeśli nie jest tajemnicą to gdzie informacja? Tylko nie mów, że w pustych głowach burm. Kotowicz czy przew. Nowaka.
sarkazm
sarkazm 7.11.2018, 09:55
Przegrała to iszaleje. Chce coś po sobie zostawić oprócz długów
dlaczego nie grzmisz
dlaczego nie grzmisz 7.11.2018, 09:53
Kotowicz straz nad Odra powinna trzymać kiedy utopiło się przez głupotę wiadomo kogo kilku młodych ludzi koło Starego Kostrzynka
pamiętam
pamiętam 7.11.2018, 10:32
Wystarczyło wtedy aby straż trzymała wtedy we własnym domu?
sama sobie winna
sama sobie winna 7.11.2018, 09:49
Kotowicz nie ma zadnych osiagnięć. Nic nie wybudowała (choc 4 lata temu obiecała)więc nie ma gdzie wieszać.
Dół w boiskach przy parku.
Dół w boiskach przy parku. 7.11.2018, 13:39
Tak jak Seweryn w Gryfinie ale obiecał park zdrojowy i tężnie pod popiołami i pyłami Dojnej Odry i ludzi przekonał. Na razie wycinają drzewa w parku tym co jest.
kkw
kkw 7.11.2018, 13:51
Trzymaj się tego dołu, bo ci pasuje.
polo
polo 7.11.2018, 09:02
Może chcą napisu" to były i będą ziemie niemieckie"?!?
clip
clip 7.11.2018, 17:35
Raczej chcą napisu " te stołki były i będa nasze!"
tia
tia 7.11.2018, 08:50
Muszę przyznać, ze czegos pewnie jak zwykle nie podali w tym artykule, tzn. jakiś faktów. Nie rozumiem na podstawie tego artykułu gdzie tkwi sedno problemu? Niewątpliwie ziemie te były niemieckie, dawno temu piastowskie, a teraz są polskie i mamy pełne prawo wieszać na budynkach co nam się podoba, o ile nie jest to kompletnym nonsensem, a ta tablica jak się wydaje nie jest...no raczej chyba nie zamierzamy tych ziem Niemcom oddać.
paranoja
paranoja 7.11.2018, 09:51
Jasne, nie ma problemu. Nie wiesza tablice i trzyma straż w urzędzie i nie wpuszcza demokratycznei wybranego burmistrza.
Mnieszko
Mnieszko 7.11.2018, 08:36
Kończ waśćka, wstydu oszczędź! Przy okazji jak najdalej waśćka od Mieszkowic.Czy waśćka zrozumiała?
lekarz
lekarz 7.11.2018, 08:28
Gdyby głupota miał skrzydła...
ptak
ptak 7.11.2018, 10:47
Już niedługo jego blondynność odleci...
Wnuk powstaca wielkopolskiego.
Wnuk powstaca wielkopolskiego. 7.11.2018, 08:24
A jednak tu jest Polska dzięki Józefowi Stalinowi. Nie sprawdził się pomysł innego Józefa - Piłsudskiego na Polskę na Białorusi, Litwie i stepach Ukrainy.

Pozostałe