Przejdź do głównych treściPrzejdź do głównego menu
środa, 24 kwietnia 2024 02:58
Reklama

Świętowali w Pacholętach

Obchody stulecia odzyskania przez Polskę Niepodległości odbywały się we wszystkich miejscowościach, podkreślając jedność naszej Ojczyzny. Od wielu lat niezwykle podniośle wygląda świętowanie w Pacholętach (gm. Widuchowa). Dzień 11 listopada związany jest tutaj najpierw z gehenną, jaka przeżyli mieszkańcy Milna i Gontowy na ziemi tarnopolskiej, którzy w 1944 roku zdradziecko napadnięci oddali męczeńsko życie za Polskę.
Świętowali w Pacholętach

Autor: fot. dost.

Od ponad sześciu lat czcząc Narodowe Święto Niepodległości przyjeżdżają do Pacholąt kombatanci, Sybiracy, Akowcy, Wołyniacy, Kresowiacy, przedstawiciele Wspólnoty Polskiej i wielu tych, dla których słowo Ojczyzna jest najświętsze.

W niedzielę 11 listopada 2018 r. ponownie kościół w Pacholętach wypełnił się zaszczytnymi gośćmi: prof. Bogdanem Matławskim, dr Julittą Nowak i prof. Bogdanem Gębskim z WSP w Szczecinie, Zdzisławem Szczepkowskim ze Wspólnoty Polskiej, Ryszardem Laską ze Stowarzyszenia Kresy Wschodnie Dziedzictwo i Pamięć, Bogdanem Kosmalskim – przewodniczącym Rady Gminy w Widuchowej, Michałem Lidwinem – byłym wójtem, Grażyną Magdziak – dyrektor SP w Krzywinie, radnymi gminy Widuchowa, a także chórem Cantate Deo z Bań, zespołami Borzymianka i Macierzanka, pocztami sztandarowymi OSP Widuchowa i Ognica. Koncelebrowanej mszy św. za Ojczyznę przewodniczył ks. kan. Robert Gołębiowski – dziekan Dekanatu Banie jak również ks. wicedziekan Dariusz Siek z Bań, ks. kan. Tadeusz Giedrys z Lubanowa i ks. Jan Karwath z Krzywina. Podniosłe i pełne ważnych, głębokich pytań o kształt współczesnego polskiego patriotyzmu kazanie zaprosiło wszystkich do zadumy nad tym, ile daliśmy z siebie do tej pory tych wartości, które decydują o miłości Ojczyzny.

Po mszy św. wszyscy udali się na plac kościelny, gdzie miała miejsce podniosła uroczystość poświęcenia Kaplicy Fatimskiej, która została ufundowana i wykonana jako wotum wdzięczności mieszkańców Pacholąt za sto lat niepodległości. Następnie ze śpiewem Pieśni Legionów udano się do miejscowej świetlicy, gdzie przez kilka godzin trwała patriotyczna biesiada. W czasie jej trwania zgromadzeni goście zostali zauroczeni patriotycznym występem uczniów ze SP w Krzywinie oraz śpiewem pieśni narodowych przez zespoły ludowe.



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
ReklamaMrówka
Reklama