Rybackie grupy powołują zachodniopomorską sieć

  • 24.11.2016, 17:50 (aktualizacja 24.11.2016, 17:55)
  • ZUM
Rybackie grupy powołują zachodniopomorską sieć
Pięć rybackich lokalnych grup działania chce współpracować pod wspólnym szyldem i powołuje zachodniopomorską sieć. Będą wymieniać się doświadczeniami i rozwiązywać wspólne problemy.

Zachodniopomorska Sieć Rybackich Lokalnych Grup Działania ma być wspólną płaszczyzną działań wspomagających wdrażanie Priorytetu 4 Programu Operacyjnego „Rybactwo i Morze” (PO RYBY 2014-2020) na obszarze województwa zachodniopomorskiego.

W tej perspektywie finansowej rybackie LGD-y z Pomorza Zachodniego na wdrażanie lokalnych strategii rozwoju mają do dyspozycji ponad 75 mln zł. Strategie te zawierają konkretne zadania i inwestycje i będą współfinansowane ze środków Priorytetu 4.

Członkowie sieci chcą ściśle współpracować z Samorządem Województwa Zachodniopomorskiego i Ministerstwem Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej. Planują także nawiązać kontakty z innymi tego typu organizacjami na poziomie regionalnym, krajowym i europejskim.

Na pierwszym spotkaniu członkowie sieci zgodnie ustalili, że największym zagrożeniem dla działalności rybackich LGD są opóźnienia we wdrażaniu programu. Przedstawiciele grup podkreślają, że obecnie głównym problemem jest brak odpowiednich wzorów dokumentów – wniosków o dofinansowanie, umów, wniosków o płatność. Skutkuje to niemożliwością ogłaszania przez grupy konkursów i opóźnienia we wdrażaniu lokalnych strategii rozwoju, co realnie przekłada się na ograniczenie aktywności inwestycyjnej lokalnych społeczności – potencjalnych beneficjentów PO RYBY 2014-2020.

Członkowie zachodniopomorskiej sieci podkreślają również fakt, że rybackie LGD-y od prawie roku działają bez wsparcia zewnętrznego i są w coraz trudniejszej sytuacji finansowej. Niektóre grupy zmuszone były nawet zaciągnąć komercyjne kredyty. W najbliższym czasie członkowie sieci będą apelować w tej sprawie do MGMiŻŚ, które jest instytucją zarządzającą dla PO RYBY 2014-2020. 

Zachodniopomorska sieć będzie działać pod przewodnictwem Darłowskiej Lokalnej Grupy Rybackiej. Przewodnictwo w sieci ma charakter rotacyjny.

W pierwszym spotkaniu, które odbyło się 18 listopada 2016 r. w Szczecinie, udział wzięli przedstawiciele pięciu nadmorskich rybackich lokalnych grup działania: Darłowskiej Lokalnej Grupy Rybackiej, Mieleńskiej Lokalnej Grupy Rybackiej, Lokalnej Grupy Rybackiej „Zalew Szczeciński”, Rybackiej Lokalnej Grupy Działania „Morze i Parsęta” oraz Rybackiej Lokalnej Grupy Działania Pomorza Zachodniego oraz  Samorządu Województwa Zachodniopomorskiego.

ZUM

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (4)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

zainteresowany
zainteresowany 25.11.2016, 21:43
ciekawa idea i może być pomocna dla wielu wszystko zalezy od szczegulów jak to będzie w praktyce wyglądało
JJ
JJ 25.11.2016, 09:33
Po pierwsze - na zdjęciu są wędkarze - a to nie rybacy- jedni łowią wędkami amatorsko, drudzy to zawód - łowią sieciami....i z tego żyją. więc osoba któa umieszcza takie zdjęcie powinna się doedukować.
Po drugie - co oznacza "założenie sieci" większy rabunek ryb z naszych wód.
Po trzecie - ekosystem długo tego nie uciągnie, wody się w końcu "wyrybią"
kawalarz
kawalarz 24.11.2016, 20:24
Pewien facet miał 50-centymetrowy interes. Stwierdził że z tak dużym nie będzie chciała go żadna dziewczyna, więc musiał się z tym uporać. Poszedł to czarownicy, a ta powiedziała mu że ma iść do lasu, tam na środku lasu będzie kamień i na nim będzie siedziała żaba. Miał zadać jej takie pytanie, na które żabka odpowie "nie" i wtedy interes skróci się o 10 cm. Poszedł więc i pyta żabkę:
- Żabko, dasz mi buzi?
Żabka na to:
- Nie!
Ubyło 10 cm. Facet już wraca, ale stwierdził, że 40 cm to jeszcze za dużo, więc znów pyta:
- Żabko, dasz mi buzi?
- Nie!
Teraz facet wraca z 30 cm. Pomyślał jednak, że 20 cm w zupełności wystarczy. Idzie więc jeszcze raz i pyta:
- Żabko, dasz mi buzi?
A żabka na to:
- Nie, nie i jeszcze raz nie!

mega
mega 24.11.2016, 18:15
Na tym zdjęciu jak dzieci we mgle.

Pozostałe