Klinikamedyk 23.07.2019 - 27.01.2020
Klinikamedyk 23.07.2019 - 27.01.2020
Klinikamedyk 23.07.2019 - 27.01.2020

Palił mu się dom. Oczekuje pomocy. Czy może liczyć na gminę?

  • 05.12.2016, 17:45 (aktualizacja 10.12.2016, 19:52)
  • igryfino.pl | Dołącz do nas na Facebooku
Palił mu się dom. Oczekuje pomocy. Czy może liczyć na gminę?
Pożar wybuchł na poddaszu jednorodzinnego domu. Strażacy musieli częściowo rozebrać konstrukcję budowlaną w celu dogaszenia powstających zarzewi ognia. Dach zabezpieczono plandeką. Tragedia wydarzyła się kilka dni temu. Potem otrzymaliśmy dramatyczny list o sytuacji pogorzelca. Pomagają mu różni ludzie. Chcą także pomóc w remoncie. Jednak nasza czytelniczka zarzuca miejscowemu Ośrodkowi Pomocy Społecznej, że nie wykazuje należytego zainteresowania sprawą. Na odpowiedź kierowniczki OPS musieliśmy czekać od czwartku do poniedziałku. Odpowiedź w końcu przyszła – jednozdaniowa.

Oto  obszerny fragment listu czytelniczki (imię i nazwisko zastrzeżone do wiadomości redakcji) o sytuacji pogorzelca:

„(…) Ten człowiek ma pomoc od obcych ludzi a instytucja, która powinna pomagać oddala od siebie problem. Najgorsze jest to, że burmistrz i jego zastępca /głównie/ bronią tych zachowań i sami na to pozwalają, traktując problem jakby go nie było.  (…) Wydaje mi się, że każda gmina ma fundusz, który można wykorzystać w takich sytuacjach jak ta, sytuacjach kryzysowych, zdarzeniach losowych czy innych. Wiem, że ten człowiek teraz kątem zamieszkuje u państwa K. przy ul. Kościuszki, że problemem tego pana interesuje się radny z jego ulicy J.Pieróg.

Prośba moja dotyczy nagłośnienia problemu, żeby pomóc temu człowiekowi, wiem że to działa.

Szanowna Redakcjo, zainteresujcie się proszę tym jak pomagają pracownicy socjalni ludziom w Trzcińsku. (…) Tyle się mówi i pisze w mediach o pomocy rodzinie, a w Trzcińsku to jest owszem instytucja ale do (…) brania wynagrodzeń. Nie można milczeć o takich sprawach”.

Postanowiliśmy zatem działać. Zaraz po otrzymaniu listu w czwartek, 1 grudnia 2016 r. zatelefonowaliśmy do Ośrodka Pomocy Społecznej w Trzcińsku-Zdroju. Potraktowano nas tam prawie jak intruza, bo stwierdzono że przez telefon nie będą udzielać informacji (sic!) i należy się zwrócić z pytaniami na piśmie (sic!).

Jeszcze tego samego dnia wysłaliśmy pytania, na jaką pomoc od gminy może liczyć pogorzelca, któremu palił się dom 28 listopada 2016 r. Dodatkowo telefonicznie powiadomiliśmy pracownicę OPS w Trzcińsku, że mail został wysłany i oczekujemy na odpowiedź.

W czwartek OPS nie odpisał. W piątek w południe, kiedy nadal odpowiedzi nie było, zadzwoniliśmy do zastępcy burmistrza Emiliana Osetka. Najpierw odesłał nas do OPS, a potem stwierdził, że w pracy nie ma kierowniczki, a nikt poza nią odpowiedzi udzielić nie może. Przyznać musimy, że to osobliwa sytuacja, kiedy wiceburmistrz nie może (nie chce?) poinformować mediów o tym, jakiej pomocy zamierza udzielić pogorzelcowi. Zapewnił tylko, że takie wsparcie jest.

Wreszcie w poniedziałek, 5 grudnia w południe kierowniczka Józefa Warężak przysłała maila do redakcji. Otwieramy wiadomość, a tam… jedno zdanie, które cytujemy poniżej (pisownia oryginalna):                                                                                                                       

Ośrodek Pomocy Społecznej w Trzcińsku-Zdroju informuje, że po przeprowadzonym wywiadzie środowiskowym z pogorzelcem ustalono: zgodnie z wolą osoby poszkodowanej będzie Pan umieszczony interwencyjnie w Domu Pomocy Społecznej w Trzcińsku – Zdroju niezwłocznie po dokonaniu formalności, do tego czasu zamieszkuje u rodziny.

Z poważaniem

Józefa Warężak

OPS Trzcińsko – Zdrój

igryfino.pl | Dołącz do nas na Facebooku
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (12)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

ZGR
ZGR 07.12.2016, 09:38
Paskudny ten pożar. Tak sobie bezczelny wybuchł. A własciciel domu ? A ostatnie czyszczenie komina ? Jakoś tak łatwo zwalnia się ludzi z myślenia.
oburzony
oburzony 07.12.2016, 09:43
Nikt nie zwalnia z myślenia, ale jak jest cnieszczęście to trzeba pomóc.
ogórek
ogórek 06.12.2016, 19:20
Po prostu mizeria.
Jan
Jan 06.12.2016, 12:42
W dzisiejszych czasach człowiek może tylko na siebie liczyć
ona_z_OPS
ona_z_OPS 06.12.2016, 06:30
Rodzinka będzie nowy dom budować to robi zamieszanie w OPS aby nie wyszło na jaw co planują
kawalarz
kawalarz 05.12.2016, 20:35
Na wsi rozmawiają dwie kobiety:
- Wiesz, wczoraj rano był u mnie Józek.
- I co?
- A nic, wydupczył mnie dwa razy i gdzieś poszedł. Potem przyszedł przed śniadaniem, wydupczył, zjadł śniadanie, znowu mnie wydupczył i poszedł do pracy. Kazał mi przynieść do pracy drugie śniadanie, więc zaniosłam mu. Od razu chciał mnie dupczyć, ale mu nie dałam dopóki nie zjadł. Wtedy mnie wydupczył i poszłam. Przyszedł przed obiadem, wydupczył mnie ze trzy razy, zjadł, znowu dwa razy mnie wydupczył i gdzieś poszedł, nie wiem gdzie.
- I co, przyszedł jeszcze, kumo?
- A przyszedł, przyszedł, ten pierun. Odrazu zabrał się za dupczeniu i dupczył mnie tak do kolacji. Potem nażarł się, a potem dupczył mnie, dupczył, dupczył i dupczył aż do późna w nocy i polazł do siebie dopiero nad ranem.
- Ale pierun z tego Józka...
- A nie wiecie, kumo, po co ten Józek tak do mnie co chwilę przyłazi?
potwierdzam
potwierdzam 05.12.2016, 19:51
Tak właśnie opieszale działają.
magda
magda 05.12.2016, 19:17
No to nasz OPS w Trzcińsku się popisał, nie ma co:(
gozales
gozales 05.12.2016, 18:55
Jak oni tacy szybcy do pomocy to prędzej ten pogorzelec umrze niż mu faktycznie coś pomogą.
Tolek
Tolek 05.12.2016, 18:42
To żart redaktora , czy kpina urzędników???
Stefan
Stefan 05.12.2016, 21:51
To nie żart ani kpina to rażące zaniedbanie wobec człowieka potrzebującego pomocy.
Tadeusz
Tadeusz 05.12.2016, 18:44
Wygląda na jedno i drugie jednocześnie. Niestety.

Pozostałe