Dług gminy za wywożenie śmieci rośnie – niepokoją się radni  

  • 11.12.2016, 20:46 (aktualizacja 11.12.2016, 21:21)
  • Admin Admin
Dług gminy za wywożenie śmieci rośnie – niepokoją się radni
-Długo czekałam na spotkanie z Zarządem Związku Gmin Dolna Odra. Było to podyktowane wątpliwościami, jakie budzą we mnie działania ZGDO. Niepokoi mnie rosnący z roku na rok dług w zakresie gospodarki śmieciowej – mówi nam Alicja Burzyńska, radna gminy Banie, przewodnicząca komisji rewizyjnej. –Ja również jestem zaniepokojony sytuacją Związku Gmin Dolnej Odry. Nie wiadomo ile z budżetu naszej gminy trzeba będzie dopłacić, żeby zniwelować dług. A wiązać się to podwyżkami stawek – dodaje radny gminy Banie Andrzej Kejs.

Po grudniowym spotkaniu, zorganizowanym w Baniach przez władze Związku Gmin Dolna Odra, poprosiliśmy radną Alicję Burzyńską o podzielenie się z czytelnikami igryfino swoimi przemyśleniami.

Radni burzliwie dyskutowali na temat obecnej sytuacji gminy Banie w ZGDO już 14 listopada br., kiedy to odbyło się wspólne posiedzenie stałych komisji Rady Gminy. Pojawiły się pytania i wątpliwości niektórych radnych co do dalszej przynależności gminy do Związku. Miała je rozwiać wizyta przewodniczącego zarządu ZGDO  Jana Krzywickiego oraz kierowniczki biura Związku Doroty Mościckiej na sesji Rady Gminy Banie w dniu kolejnym.

Przygotowałam się do tego spotkania skrupulatnie, oczekując konkretnych odpowiedzi. Przede wszystkim chciałam poznać plany Zarządu wobec rosnącego długu mieszkańców gminy.

Przewodniczący zarządu ZGDO przedstawił cele Związku, jego zakres, podejmowane prace i poszukiwanie rozwiązań. Niestety na pytania kluczowe rada odpowiedzi nie uzyskała. Na zadanie pytań od radnych nie wygospodarowano potrzebnego czasu, gdyż zaproszeni goście spieszyli się na kolejne spotkanie. W ramach rekompensaty zaproponowano, że następne posiedzenie ZGDO - 2 grudnia br. odbędzie się w Baniach. Informacja o posiedzeniu Zarządu była dostępna jedynie na stronie Biuletynu Informacji Publicznej Urzędu Gminy Banie. Możliwe, że z tego powodu na spotkanie przybyło niewielu mieszkańców.

Omawiano sytuację w jakiej obecnie znajduje się nasza gmina wobec ZGDO, przedstawiono wysokość jej zadłużenia w Związku, liczbę osób niezadeklarowanych oraz zadeklarowanych, które za wywóz śmieci nie płacą. Podczas obrad dano mi możliwość zadawania pytań.

Interesowały mnie działania Zarządu w kwestii niwelowania długu wobec ZGDO.

Być może inni burmistrzowie czy wójtowie mają receptę na wyegzekwowanie podpisu deklaracji na wywóz śmieci przez wszystkich mieszkańców, gdyż to głównie generuje dług.

Chciałam ustalić, czy obecny wykonawca - firma Ekofiuk wykonuje usługi w sposób należyty, ile gmin  ma własne Punkty Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (PSZOK). Odpowiedzi, które uzyskałam były długie, niejednoznaczne, poruszały kilka  kwestii naraz. I nie do końca były związane z zadanym pytaniem. W trakcie dyskusji niejednokrotnie odbiegano od właściwego tematu, dochodziło do sporów między członkami Zarządu, który wpływał na atmosferę spotkania. Zabrakło więc czasu na rzetelne odpowiedzi i kolejne pytania.

Ciąg dalszy na następnych stronach.

Admin Admin

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (10)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

~~
~~ 12.12.2016, 09:24
Ile jest ostatecznie mieszkańców w naszej gminie Banie? Tak trudno jest policzyć?
Spisu ludności nie było. Jak mogła pani przewodnicząca doprowadzić, do zatwierdzenia przez czterokrotne głosowanie statusu ZGDO?
mj
mj 12.12.2016, 09:07
czy ktoś widział żeby jakiś PGR był dobrze zarządzany to jest wina Gmin że to ZGDO JESZCZE ISTNIEJE czy Radni Z GMINY BANIE umieją liczyć jak długo będą tkwić w tym dziadostwie
ktoś
ktoś 15.12.2016, 08:18
jakich radnych wybraliśmy takich mamy żaden z nich nic nie zrobi bo mają sieczkę w głowie a pani Alicja sama nie da rady nawet koledzy z opozycji jej nie pomogą
widuchowiak
widuchowiak 12.12.2016, 05:30
Zobaczcie jak z tym paranoicznym związkiem walczy Wójt gminy Widuchowa. Ale co sama może zrobić. Jedyna , która widzi problem. A obecny przewodniczący ZGDO przypomina mi poprzedniego Wójta Widuchowej. Lać wodę i zagadać na śmierć, ale nic konkretnego nie powiedzieć. Zmęczyć słuchaczy czasem wypowiedzi o pierdołach i to jest metoda, żeby się wytłumaczyć.
przedstawienie
przedstawienie 11.12.2016, 23:52
Puk, puk!
Kto tam?
Ekofiuk!
Ehh
Ehh 11.12.2016, 22:23
Weźcie sie za tych co latami za nic nie płaca (śmieci ,woda, ścieki ,czynsz, ogrzewanie ) a pieniądze się znajdą
hebron
hebron 11.12.2016, 22:34
Łatwo powiedzieć weźcie się, ale jak? Co zes kóry obedrzesz? Wielu z nich to cwaniaczkowie
mamut
mamut 11.12.2016, 21:42
Wybitnego znawcę tematu bardzo proszę o przedstawienie innej metody wskazujące ile tak faktycznie osób obecnie przebywa w lokalu, i tak np jest lato do sąsiadów przyjechała ciocia z czwórką siostrzeńców i co ? czy jest ktoś to zgłosi aby mu więcej naliczyć za śmieci, na pewno nie.
kulej
kulej 11.12.2016, 21:41
50litrowy worek na trzy osobowa rodzine to są kpiny, jest nas dwoje ale 50litr.worek mam pełny raz na dwa dni.
zumba
zumba 11.12.2016, 21:35
Ja nie segreguje, mieszkam w bloku i ładuję do zsypu jak leci bo gmina sama sobie posegregowała moje odpady.

Pozostałe