Przejdź do głównych treściPrzejdź do głównego menu
czwartek, 25 kwietnia 2024 11:23
Reklama

CBA w Zespole Elektrowni Dolna Odra. Zatrzymanie na gorącym uczynku [wideo]

Agenci CBA ze Szczecina zatrzymali 12 osób - w tym pracowników Elektrowni Szczecin i biznesmena - w śledztwie dotyczącym korupcji przy dostawach biomasy do elektrowni. Na gorącym uczynku przyjęcia 50 000 zł łapówki CBA zatrzymało głównego inżyniera ds. wytwarzania energii.
CBA w Zespole Elektrowni Dolna Odra. Zatrzymanie na gorącym uczynku [wideo]

Autor: CBA

-Delegatura CBA w Szczecinie prowadzi śledztwo pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Szczecinie w sprawie korupcji przy dostawach paliwa do pieca zasilanego biomasą w Elektrowni Szczecin. Ustalono, że dostarczane  przez firmę biznesmena  transporty wcale nie były biomasą.  Mimo to pracownicy odpowiedzialni za nadzór nad jakością paliwa, w zamian za korzyści majątkowe,  potwierdzali, że ciężarówki były właśnie wypełnione odpowiednią technicznie biomasą. Przez to dochodziło do produkcji prądu z paliwa złej jakości – informuje Piotr Kaczorek z Centralnego Biura Antykorupcyjnego.  

Chodzi o przestępstwo, które zagrożone jest karą od 6 miesięcy do 8 lat pozbawienia wolności.

Wielomilionowe straty Skarbu Państwa

W toku śledztwa ustalono, że co najmniej od czerwca 2016 roku osoby pełniące funkcje kierownicze w Elektrowni Szczecin niedopełniały swoich obowiązków i przyjmowały paliwa o właściwościach niespełniających norm technicznych i przewidzianych w umowie. W zamian za to przyjmowali oni korzyści majątkowe. Na skutek takich bezprawnych działań dochodziło do produkcji prądu z paliwa złej jakości.

Wstępne ustalenia wskazują na spowodowanie tym procederem wielomilionowych szkód na szkodę spółki Skarbu Państwa Polskiej Grupy Energetycznej S.A.

Prokurator ogłosił zarzuty

Wczoraj (2 lutego 2017 roku) funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego, na polecenie prokuratora, zatrzymali 12 osób, w tym pracowników Zespołu Elektrowni Dolna Odra - Elektrownia Szczecin oraz przedsiębiorcę dostarczającą biomasę. Wśród zatrzymanych osób jest także główny inżynier  ds. wytwarzania energii. Został on zatrzymany na gorącym uczynku przyjęcia korzyści majątkowej w wysokości co najmniej 50 tysięcy złotych.

Nikt z dyrekcji oddziału ZEDO nie został zatrzymany.

Na polecenie prokuratora w miejscach pracy i zamieszkania zatrzymanych zostały przeprowadzone przeszukania. W wyniku przeszukania mieszkania jednego z zatrzymanych mężczyzn zabezpieczono pieniądze w kwocie około 900 tysięcy złotych. Dotychczas zabezpieczono w gotówce około 1 milion złotych.

Po doprowadzeniu podejrzanych do Prokuratury Okręgowej w Szczecinie zostały ogłoszone im zarzuty zakładania, kierowania i udział w zorganizowanej grupie przestępczej, łapownictwa na stanowisku kierowniczym oraz oszustwa.

Po wykonaniu czynności procesowych z udziałem wszystkich podejrzanych prokurator podejmie decyzje o ewentualnym zastosowaniu wobec nich środków zapobiegawczych.

Sprawa ma charakter rozwojowy. Prokuratorzy i funkcjonariusze CBA nie wykluczają kolejnych zatrzymań i zarzutów – informuje Prokuratura Krajowa.

Kliknij aby odtworzyć


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
ReklamaMrówka
Reklama