Przejdź do głównych treściPrzejdź do głównego menu
piątek, 19 kwietnia 2024 18:04
Reklama
Reklama
Reklama

Nasze tradycje Palmowej Niedzieli [fotorelacja]

Przed kościołem pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Gryfinie wesoło, głośno i kolorowo. Dzieci odziane w dawne szaty, z palmami w ręku przypominają o wejściu Pana Jezusa do Jerozolimy.   Dzisiaj, 9 kwietnia 2017 r. Niedziela Palmowa, a więc zgodnie z tradycją każdy do kościoła przychodzi z palmą. 
Nasze tradycje Palmowej Niedzieli [fotorelacja]

Autor: TWS

A palmy są tak różne, jak różne są na nie pomysły. Już od średniowiecza ten symbol przypomina o zbliżających się Świętach  Wielkanocnych. Dzisiejsza procesja zgromadziła wiernych, którzy z palmami poświęconymi przez księdza przeszli ulicami Gryfina wokół kościoła. 

Jeszcze tylko tydzień i na naszych stołach obok kolorowej palmy pojawią  się baranek z chorągiewką, zajączek albo kurczaczek i pisanki.  Z pewnością na  żadnym stole nie zabraknie świeżych wiosennych kwiatów i zielonych gałązek.

TWS

Zwyczaje i przesądy związane z palemkami (za Wikipedią):

- połknięcie bazi z poświęconej palmy miało zagwarantować brak bólu głowy i chorób gardła; Pierwotnie mógł być to zabieg magiczny zapewniający płodność;

- palemki zatykano za świętym obrazem w domu, a zimą spalano, by popiołu użyć następnie w czasie Środy Popielcowej;

- palem nie można było trzymać ,,do góry nogami" – by nie gziły się krowy;

- w zależności od regionu poświęconą palmą obijano na pomyślność boki zwierząt w gospodarstwie;

- z poświęconych palm wyjmowano gałązki wierzbowe i utworzone z nich krzyżyki zatykano w glebie na zasianych polach - miało to chronić przyszłe zbiory przed suszą, burzą itp.  



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
ReklamaMrówka
Reklama