Warta przy Grobie Pańskim

  • 15.04.2017, 16:59
  • Admin Admin
Warta przy Grobie Pańskim
W wielu kościołach naszego powiatu wystawiono symboliczny grób Chrystusa. Wartę pełnią najczęściej strażacy. Na zmianę. Wierni do późnych godzin wieczornych odwiedzają w świątyniach owe symboliczne groby. Zmartwychwstanie Chrystusa obwieści dopiero bicie dzwonów i śpiew radosnego Alleluja.

Wielka Sobota to czas – jak już pisaliśmy - świecenia pokarmów. Jednak przede wszystkim to okres oczekiwania i modlitewnej ciszy po wielkopiątkowym pogrzebie Chrystusa. Właśnie nazajutrz, w sobotę Kościół rozważa słowa z Księgi Proroka Izajasza odnoszące się do Chrystusa: "Po udręce i sądzie został usunięty; a kto się przejmuje Jego losem? Tak! Zgładzono Go z krainy żyjących; za grzechy mego ludu został zbity na śmierć". Kościół w tym czasie - jak mówił ks. Bartołd - adoruje Najświętszy Sakrament umieszczony w Grobie Pańskim.

Admin Admin

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (3)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

druh
druh 17.04.2017, 22:56
To naprawde nie jest tak lekko jak mogłoby się wydawać.
cytat
cytat 17.04.2017, 11:06
Jak podaje tygodnik "Niedziela", zwyczaj stawiania wart przy Grobie Pańskim w okresie Wielkiej Nocy ma swój rodowód sięgający średniowiecza i związany jest ze sprowadzeniem do Polski z Palestyny w 1163 roku Zakonu Kanoników Regularnych Stróżów Świętego Grobu Jerozolimskiego, zwanych również bożogrobcami lub miechowitami (od miejscowości Miechów, w którym mieli swoją siedzibę). Bożogrobcy zapoczątkowali zwyczaj budowania grobów Chrystusa w Wielkim Tygodniu i pełnili przy nich straż.
ona
ona 15.04.2017, 17:17
Strażacy do tańca i do różańca.

Pozostałe