Dla chorego Janka Siewerta zagra Gliptykos, a my kupmy bilety-cegiełki

  • 07.05.2017, 13:07
  • igryfino.pl | Dołącz do nas na Facebooku
Dla chorego Janka Siewerta zagra Gliptykos, a my kupmy bilety-cegiełki GDK
Jasiek urodził się w 31. tygodniu ciąży bliźniaczej, czyli aż o 2 miesiące za szybko. Od pierwszych tygodni życia bliźniaki były rehabilitowane i znajdowały się pod opieką wielu specjalistów. Brat Jaśka, Piotrek rozwijał się prawidłowo. Natomiast u Jaśka w marcu 2011 r. neurolog stwierdził mózgowe porażenie dziecięce pod postacią diparezy spastycznej, które jest wynikiem niedotlenienia okołoporodowego. Od tamtej pory ze zdwojoną siłą rodzice walczą o jego zdrowie i o to, by jego niepełnosprawność nie ograniczała go w żaden sposób. Na długą rehabilitację potrzebne są pieniądze. Grupa Teatralna GLIPTYKOS, działająca pod egidą Gryfińskiego Domu Kultury, zaprasza w związku z tym na przedstawienie pt. „Epopeja, czyli same twórcze dni z życia pewnego zespołu rzeźbiarzy słowa” w reżyserii Marii Piznal. Spektakl odbędzie się 27 maja 2017 r. o godzinie 18 w GDK. Bilety będą dostępne w przedsprzedaży od poniedziałku 8 maja. Dochód z ich sprzedaży zostanie przekazany na rehabilitację Janka Siewerta, którego rodzice czekają na pierwszy samodzielny krok syna.

Janek Siewert w październiku 2016 r. skończył sześć lat. Od pierwszych tygodni życia jest rehabilitowany. Ciężka, systematyczna praca chorego chłopca i jego bliskich przynosi efekty. W domu porusza się głównie na czworakach, ale potrafi już chodzić przy balkoniku. Rodzice nieustannie walczą o to, by ich synek mógł w przyszłości poruszać się samodzielnie. Do tego potrzebny jest profesjonalny sprzęt ortopedyczny oraz nieustanna rehabilitacja, zwłaszcza podczas specjalistycznych turnusów - a to jest bardzo kosztowne. Wydatki związane z taką fachową rehabilitacją przekraczają możliwości finansowe pięcioosobowej rodziny. Aby Janek mógł biegać razem z bratem bliźniakiem i młodszą siostrą, potrzebne jest wsparcie.

 Scenariusz spektaklu pt. "Epopeja, czyli same twórcze dni z życia pewnego zespołu rzeźbiarzy słowa" powstał w oparciu o dwa teksty Grzegorza Reszki - "Audycja" i "Epopeja" - w których zespół twórczo "rzeźbił". W ekspozycji poznajemy grupę lokalnych artystów marzących o światowych scenach. Na razie nagrywają "mydło i powidło" w miejscowym studiu radiowym, ale mają apetyt na nakręcenie wielkiego wojennego filmu. Kiedy dowiadują się, że dostali na to środki z budżetu obywatelskiego, są pełni nadziei, że już za chwilę spełni się ich sen o międzynarodowej sławie. Trochę później nie jest już tak różowo - dotacja zostaje obcięta, budżet się nie domyka, pieniędzy brakuje na scenografię, rekwizyty, stroje, statystów... Ponadto decydenci mają oczekiwania wobec twórców i swoją wizję wojennego obrazu. Wszyscy chcą przy filmie gmerać, stąd jego konwencja co rusz się zmienia - od patetycznej po absurdalną. Jak sobie z tym poradzą lokalni artyści? Odpowiedź pojawi się w ostatnim akcie sztuki.

Tradycyjnie w przedstawieniu pojawią się echa poprzednich spektakli GLIPTYKOSA, a także gryfińskie akcenty. Aktorzy zaprezentują również swoje umiejętności wokalne i taneczne. Obiecują sporą dawkę humoru i... zdumienia nad rzeczywistością.

W przedstawieniu grają: Agata Cieciuch, Anna Pawłowska, Maria Piznal, Jolanta Romanowska, Danuta Świderek, Jolanta Witowska, Maria Zalewska, Barbara Żurowska, Rafał Ciszkiewicz, Arek Grunwald, Jerzy Miler, Andrzej Suszek.

Oprawa plastyczna: Karina Tyła i Zespół

Zapraszamy po bilety do sekretariatu Gryfińskiego Domu Kultury przy ul. Szczecińskiej 17 w dni robocze w godz. 8.00-17.00.

igryfino.pl | Dołącz do nas na Facebooku

Zdjęcia (1)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (2)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

emka
emka 07.05.2017, 17:37
Warto pomagać, bo dobro wraca.
Paulina
Paulina 07.05.2017, 13:52
Oczywiście że na pomoc można liczyć i bilety kupimy.

Pozostałe