Klinikamedyk 23.07.2019 - 27.01.2020
Klinikamedyk 23.07.2019 - 27.01.2020
Klinikamedyk 23.07.2019 - 27.01.2020

Ksiądz Jan Palica - Gryfino oddaje hołd pierwszemu proboszczowi w powojennej historii miasta [fotorelacja cz. 1]

  • 27.05.2017, 13:24
  • igryfino.pl | Dołącz do nas na Facebooku
Ksiądz Jan Palica  - Gryfino oddaje hołd pierwszemu proboszczowi w powojennej historii miasta [fotorelacja cz. 1] TWS
Uroczystości związane z uczczeniem pamięci ks. Jana Palicy rozpoczęły się dzisiaj, 27 maja 2017 r. uroczystą mszą świętą w kościele pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Gryfinie. Organizatorami uroczystości są burmistrz Mieczysław Sawaryn, przewodnicząca Rady Miejskiej Elżbieta Kasprzyk oraz prezes zarządu Stowarzyszenia Wspólnota Polska Koło w Gryfinie Zdzisław Szczepkowski.

Przez witraże kościelne przenika światło. Cały kościół przepełnia dziwna atmosfera, jakby trochę z dawnych lat przeniesiona. Przyszli ci pamiętający pierwsze modlitwy przed obrazem Matki Boskiej i ci  z następnych pokoleń klękających przed tym samym obrazem. Obrazem, który przyjechał z ks. Palicą  i jego ludem z Kałusza i już pozostał. 

Dziś są poczty sztandarowe, inni ludzie, ale wśród nich krąży duch ks. Jana Palicy. Bo jak by to było bez niego…?  

- Pamięć o tym księdzu, wspaniałym pierwszym proboszczu Gryfina, jest i będzie trwała wśród żywych. Warto by jednak nie tylko rondem upamiętnić prałata Palicę. Może należy pomyśleć chociażby o tablicy pamiątkowej ze zdjęciem? Ksiądz Palica miał niezwykle uduchowioną twarz – powiedział ks. arcybiskup Andrzej Dzięga, wspominając prałata. -Może na głowę Matki z Kałusza nałożyć koronę i uczynić ją królową Polski? - dodał arcybiskup.

TWS

 

igryfino.pl | Dołącz do nas na Facebooku

Zdjęcia (77)

Podziel się:
Oceń:

Komentarze (41)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Dyl
Dyl 14.08.2019, 18:33
Liceum Ogólnokształcące powinno nosić imię Jana Palicy.
Było, nie było, to w 1951 roku, tutaj właśnie zdał maturę.
zdziwony
zdziwony 14.08.2019, 20:37
A skad ty masz tą wiedzę?
kresowiak
kresowiak 29.05.2017, 20:22
Ładnie ten Chrystus obok ołtarza podświetlony.
prawda
prawda 29.05.2017, 07:15
Bez silnego Kościoła z mądrymi przywódcami mielibyśmy w Polsce po 1945 to samo co w NRD, Czechosłowacji, Rumunii, Bułgarii, na Węgrzech, czy w samym ZSRR. I to jest przyczyna kompleksów przegranych esbeków.
Oczywiście przyczyn zawsze jest więcej, jednak Kościół odegrał w tym rolę kluczową!
zrozpaczony esbek, he,he
zrozpaczony esbek, he,he 29.05.2017, 08:22
Silny Kościół, to słabe państwo. Kraje bałkańskie to inna kultura, historia, mentalność. Nie byłbym taki pewien, czy w krajach takich jak Węgry, Czechosłowacja, NRD, żyło się gorzej niż w Polsce. Watykańscy okupanci są jak wrzód na żywym organiźmie. Kościół Katolicki i jego funkcjonariusze dbają o swój interes. Konkordat w obecnej formie to akt zdrady narodowej.
Jako dawny członek Solidarności, wstydzę się, że dałem się nabrać i wykorzystać, dziwnym trafem nie miałem w tamtym czasie żadnych Pamiętaj, że nikt wtedy nawet nie myślał, że PZPR i ich mocodawcy z Moskwy oddadzą władze. To było totalne zaskoczenie, na które nikt nie był przygotowany. Ale szybko znaleźli się cwaniacy, którzy obalili komune i przypisali sobie wyłączność na martyrologię choć łba nie nadstawiali. Dla mnie , autorytetem zawsze będzie Władysław Frasyniuk a nigdy Jarosław Kaczyński czy kochający ministrantów prałat Jankowski. Wbij sobie też do tego pustego łba, że III RP żyje na kredyt, oddała złodziejom to co wcześniej nakradli i wyłudzili, a świeckim, tym co na to zapracowali od pokoleń do dziś nie zwróciła majątków. PRL znacjonalizowała majątek KK i nie uwłaszczyła się na nim, ale odbudowała z ruin, wyremontowała, pobudowała osiedla mieszkaniowe, szkoły, przychodnie szpitale.Ziemię rozdała chłopom w zadość uczynieniu za wieki pańszczyzny za który Kościół nigdy chłopom nic nie zapłacił. Komisja kościelna odebrała sobie wszystko z nawiązką i nigdy w rozliczeniach nie ujęła majątku jaki dostała od władz PRL na ziemiach zachodnich i północnych kosztem Kościołów protestanckich. Mało tego, strona kościelna komisji, była opłacana przez państwo jak ministrowie, a jej wyroki w demokratycznej III RP, nie miały odwołania.
Prałat Pedrofil
Prałat Pedrofil 14.08.2019, 18:47
Nikotyński musi odejść razem z watykańskim okupantem!
kolejna lekcja poglądowa esbeckiej propagandy na przykładzie współczesnym
kolejna lekcja poglądowa esbeckiej propagandy na przykładzie współczesnym 29.05.2017, 17:29
Zgredziały milicjant po raz kolejny fałszuje rzeczywistość, żeby pasowała do jego fobii. Jeden z przykładów, jedno zdanie, tyle fałszu:

zrozpaczony esbek, he,he Dzisiaj, 08:22
Komisja kościelna odebrała sobie wszystko z nawiązką i nigdy w rozliczeniach nie ujęła majątku jaki dostała od władz PRL na ziemiach zachodnich i północnych kosztem Kościołów protestanckich.

Fałsz i obłuda polega na tym, że miesza celowo różne sprawy. Jedna to reprywatyzacja, inna to kwestia kościołów. Otóż żadna „komisja kościelna” nie mogła ujmować majątku kosztem kościołów protestanckich, z prostej przyczyny – nic nie zabierano. Zgredziały milicjant „zapomina”, że protestanckiej ludności na tych terenach po 1945 znacząco ubyło... I puste wsie i miasta i puste kościoły zajmowali katolicy przesiedlani na te ziemie. Więc to nie kwestia reprywatyzacji. Bo w Polsce powojennej nikt nie odbierał świątyń wiernym, więc też świątynie opuszczone przez Niemców nie były „w zamian” za odebrane mienie!
Ale „dezinformacja i dezintegracja” departamentu IV, wydziału VI wciąż żywa! Byle rzucić pseudofaktami i udawać znawcę – języka polskiego, historii, liturgii...
Waluś Włąm
Waluś Włąm 29.05.2017, 20:13
Poczekam aż wyjedziesz nad Bałtyk zostawiając puste mieszkanie i też je zajmę !!
rozumek
rozumek 29.05.2017, 21:12
Jeśli uważasz, że Niemcy po 1945 "wyjeżdżali na wczasy" a Polacy tu "na włam" przyjeżdżali "zajmować zamieszkałe mieszkania" to pogratulować rozumku...
Gdzie indziej było lepiej, bo tam nie było silnego Kościoła jak w PRL?
Gdzie indziej było lepiej, bo tam nie było silnego Kościoła jak w PRL? 29.05.2017, 10:17
Taka „wolność”, która kazała wierzącym się ukrywać i prześladowała księży tylko za to, że byli księżmi to była w ZSRR, Czechosłowacji itp. Milicjant nie może przeboleć, że w Polsce nie udało się tego wprowadzić?
co słowo, to lepiej
co słowo, to lepiej 29.05.2017, 08:45
zrozpaczony esbek, he,he Dzisiaj, 08:22 Nie byłbym taki pewien, czy w krajach takich jak Węgry, Czechosłowacja, NRD, żyło się gorzej niż w Polsce.

Faktycznie, twierdzić, że w tych krajach była większa wolność, to może tylko ktoś, kto zaopatrywał się w sklepach "za firankami" i ślepo służył komunie.
co się dziwić?
co się dziwić? 29.05.2017, 09:11
Co się dziwić milicjantowi. Funkcjonariuszom lepiej żyło się w Rumunii, NRD, Czechosłowacji czy na Węgrzech. Nie mówiąc o ZSRR. Z takiego punktu widzenia jemu w PRL było gorzej niż mieli koledzy ze STASI, czy KGB.
obserwator
obserwator 28.05.2017, 22:59
Jak Kasprzyk mogła być organizatorka jak jej w ogóle tam nie było?
zadowolony
zadowolony 28.05.2017, 17:15
Godna oprawa.
333
333 28.05.2017, 16:05
Semantyka- w tym problem, że każdy widzi i tłumaczy sobie to po swojemu. Tak też można, ale ja nie jestem wyznawcą i nie znam skrótów myślowych jakiegoś członka.
Synonimy do słowa członek
1. uczestnik , stowarzyszony , działacz , aktywista , kółkowicz , kółkowiec
2. kończyna
3. męski narząd płciowy penis , prącie , fallus , laska , ptaszek , posp interes , posp fiut , posp fiutek , posp kuśka , posp trzonek , wulg *** , wulg pała , wulg grucha , wulg koń , wulg kapucyn , wulg zaganiacz , wulg flak , wulg ***.
a teraz wyznanie członka:
Anonimowe Wyznanie
https://pl-pl.facebook.com/ano…
Ps. Nie mam w zwyczaju kogokolwiek pouczać. Tak mogą to odbierać tylko ludzie prości, o przestarzałych poglądach i obyczajach nazywani też parafianami.
nocna zmiana:)
nocna zmiana:) 29.05.2017, 04:21
Esbek nie potrafił odmówić sobie wrzucenia iluś wulgaryzmów do tego tematu? A jakie są synonimy "zgredziały milicjant"?
33
33 29.05.2017, 10:42
spytaj się dziadka
nocna zmiana:)
nocna zmiana:) 29.05.2017, 04:17
333 Wczoraj, 16:05
Ps. Nie mam w zwyczaju kogokolwiek pouczać. Tak mogą to odbierać tylko ludzie prości, o przestarzałych poglądach i obyczajach nazywani też parafianami.

NO TO MENTALNOŚĆ PARAFIALNA, CZŁOWIEKA, "CO NIE POUCZA":

33 Wczoraj, 08:28 'Członek wyznania' ? taki polski Arschloch.
'absurd- ty jako członek wyznania Toruńsko-Smoleńsko-Żoliborskiego jesteś typowym przykładem polskiego absurdu i powodem do wstydu dla normalnych Polaków.
Taki jak ty Katolak, to obciach dla normalnych katolików.

33 Wczoraj, 11:27 Nie ma czegoś takiego jak członek wyznania, można być członek wspólnoty wyznającej jakąś religię.
Pat
Pat 29.05.2017, 06:12
Pouczał, że nie może być „członek wyznania”, tylko „członek wspólnoty religijnej”. Jak mu wytknęli, po raz kolejny, że nie zna znaczeń słów (pamiętam jak pouczał, że testament to ma tylko znaczenie prawne), to się wściekł, wyzwał od „parafiańszczyzny” przywalił wulgaryzmów ze znaczenia „członek” – jakby to cokolwiek wnosiło (poza kolejną próbą splugawienia tematu). I jeszcze wpiera, że „on nigdy nie pouczał”. Szczyt fałszu!
nocna zmiana:)
nocna zmiana:) 29.05.2017, 04:14
semantyka Wczoraj, 15:16 Milicjant już pouczał parę razy, prymitywnie uznając się za guru językowe (testament dla niego ma tylko znaczenie prawnicze itp). Tutaj też się czepia językowo:
słownik języka polskiego:
wyznanie: religia wyznawana przez jakąś grupę ludzi, zbiór zasad jakiejś religii. Wyznanie rzymskokatolickie, mojżeszowe, prawosławne. Koniec cytatu.
Członek wyznania - to członek tejże grupy ludzi. Skrót zrozumiały, prosty. Tylko nie dla owładniętego swoją fobią milicjanta!

3 Dzisiaj, 11:27 Nie ma czegoś takiego jak członek wyznania, można być członek wspólnoty wyznającej jakąś religię.

WSPÓLNOTA WYZNAJĄCA RELIGIĘ - TO WŁAŚNIE WYZNANIE!
CZŁONEK WSP..... = CZŁONEK WYZNANIA
444
444 28.05.2017, 10:07
Tak to prawda czym ,zawsze jest ktoś pierwszym, wspólnota nie zajmuje się tym co powinna się zajmować, zadanie wspólnoty jest kompletnie inne,jesze Burmistrz się w to wkręcił nie prawdopodobnie.
Ciekawski
Ciekawski 28.05.2017, 17:02
Co ty bierzesz ?
jak ktoś jest "pierwszy" to jest "inicjatorem"
jak ktoś jest "pierwszy" to jest "inicjatorem" 28.05.2017, 10:36
Milicjant nie tylko poucza, że nie można wyróżniać "pierwszych", to jeszcze mówi, co mają robić i jak mają robić inni, i jeszcze poucza burmistrza. Przepraszam, Burmistrza:)
Czarownica
Czarownica 28.05.2017, 01:15
A czym on się zasłużył, pomijając to, że był pierwszym ? W każdej parafii był jakiś pierwszy po wojnie. I co z tego ? Podobno to świeckie państwo i takie tam nie powinny mieć żadnego znaczenia. Jest niestety wielu takich, którzy będą go wychwalać, dlatego, że po prostu był. Prawda przemieniona w mit.
prawda
prawda 29.05.2017, 07:16
Czy to nie jest dyskryminacja, jeśli Janowi Palicy odmawia się prawa do upamiętnienia tylko dlatego, że był księdzem katolickim?
33
33 29.05.2017, 08:28
był jednym z przesiedleńców, dyskryminuję się pozostałych co z nim przybyli.
co słowo to lepiej
co słowo to lepiej 29.05.2017, 08:48
Czyli że przesiedleniec, który nie byłby księdzem, mógłby zostać patronem ronda? Ot, milicyjna logika...
członek wyznania
członek wyznania 28.05.2017, 09:36
Uważasz, że wzorcami "neutralnych światopoglądowo" krajów to ZSRR, Korea Płn, Chiny itp? Czyli że wolność polega na odbieraniu praw ludziom, którzy wierzą?
absurd
absurd 28.05.2017, 07:56
W tym swoim żądaniu "wolności" odbierasz wolność innym! Za to tylko, ze ludzie są członkami jakiegoś wyznania mają się kryć po katakumbach? Przecież to absurd i dyskryminacja wierzących!
33
33 28.05.2017, 08:28
'Członek wyznania' ? taki polski Arschloch.
'absurd- ty jako członek wyznania Toruńsko-Smoleńsko-Żoliborskiego jesteś typowym przykładem polskiego absurdu i powodem do wstydu dla normalnych Polaków.
Taki jak ty Katolak, to obciach dla normalnych katolików.
członek wyznania
członek wyznania 28.05.2017, 09:33
Milicjant, obiektywnie, każdy może być członkiem wyznania, na jakie ma ochotę, byle nie łamał prawa innych. Problem, że ty odbierasz innym prawo do swoich przekonań..
33
33 28.05.2017, 11:27
Nie ma czegoś takiego jak członek wyznania, można być członek wspólnoty wyznającej jakąś religię. Nikomu nie odbieram praw do jego przekonań religijnych, ale buntuję się przeciwko narzucania ich innym, poprzez symbole religijne, miesięcznice, wciskania swoich bohaterów w przestrzeń publiczną, w której obecni są również innowiercy, ateiści, racjonaliści. Poprzez manifestację swojej dominacji i narzucania innym określonego zachowania wobec 'jedynie słusznych poglądów prawicowo -religijnych oszołomów którzy są zwykłymi hipokrytami i zwykłymi koniunkturalistami. Żądam aby w świeckim, demokratycznym państwie, nastąpiło wyraźne rozdzielenie państwa od KK, renegocjacja Konkordatu oraz został wprowadzony podatek wyznaniowy. Są ogólnie przyjęte zasady współżycia społecznego, zwanego przez chrześcijan Dekalogiem, więc je przestrzegajcie. http://www.kchds.pl/lbib-pl/14…
semantyka
semantyka 28.05.2017, 15:16
Milicjant już pouczał parę razy, prymitywnie uznając się za guru językowe (testament dla niego ma tylko znaczenie prawnicze itp). Tutaj też się czepia językowo:
słownik języka polskiego:
wyznanie: religia wyznawana przez jakąś grupę ludzi, zbiór zasad jakiejś religii. Wyznanie rzymskokatolickie, mojżeszowe, prawosławne. Koniec cytatu.
Członek wyznania - to członek tejże grupy ludzi. Skrót zrozumiały, prosty. Tylko nie dla owładniętego swoją fobią milicjanta!

3 Dzisiaj, 11:27 Nie ma czegoś takiego jak członek wyznania, można być członek wspólnoty wyznającej jakąś religię.

WSPÓLNOTA WYZNAJĄCA RELIGIĘ - TO WŁAŚNIE WYZNANIE!
CZŁONEK WSP..... = CZŁONEK WYZNANIA
manifest
manifest 28.05.2017, 13:03
Usuwanie z historii Polski chrześcijaństwa, Kościoła, księży to fałszowanie tej historii. Czym różnisz się od innych współczesnych fałszerzy historii?
Arn de...
Arn de... 28.05.2017, 15:46
Z historii Polski chrześcijaństwa osuwać nie trzeba, należy jednak znać metody jakimi je wprowadzano - nie tylko w Polsce.Przymusowe chrzty pod groźba dania gardła, wybijanie zębów za naruszenie postów, sankcjonowanie i popieranie poddaństwa z pańszczyzną włącznie, zawłaszczanie wszelkich dóbr i wymuszanie przywilejów dla kleru, knucia i intrygi przeciw państwu Polskiemu, popieranie ciemnoty i walka z postępem nauki, skazywanie na spalenia i mordowanie oponentów, mariaż ołtarza z każdą władzą dla doczesnych korzyści, sankcjonowanie niewolnictwa i mordowania innowierców wbrew Boskim przykazaniom. Usuwanie tego i podobnych to fałszowanie tej historii właśnie. Ważne, by każdemu zostawić wybór i by to był JEGO wybór bez szykan i nacisków.
Widz
Widz 27.05.2017, 18:39
Pięknie zorganizowana uroczystość.
11
11 27.05.2017, 17:39
Wybrali jakąś dziwną trasę na to rondo. Tłumy , tłumy ,tłumy.
https://www.youtube.com/watch?…
Olo
Olo 27.05.2017, 15:59
Tyle kamer, a na pogrzebie ks. Kozłowskiego zapomnieli uwiecznić...
koszar
koszar 27.05.2017, 21:45
Nieprawda!
prawda
prawda 28.05.2017, 00:26
Nie nagrali w kościele ani na cmentarzu. Prawda, niestety... Ale dobrze, że wyciągnęli wnioski i teraz nagrywali...
uczestniczka
uczestniczka 27.05.2017, 15:41
Piękna uroczystość.

Pozostałe