Przejdź do głównych treściPrzejdź do głównego menu
piątek, 19 kwietnia 2024 16:40
Reklama
Reklama
Reklama

Premier Szydło przy historycznej dostawie gazu. Czekamy na sieci

To dzień, który przejdzie do historii – mówiła dziś premier Beata Szydło w naszym regionie podkreślając, że bezpieczeństwo energetyczne jest jednym z elementów rządowych planów. Dziś Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo odebrało amerykański gaz. Konkretnie gaz skroplony od Cheniere Energy dotarł do Terminalu LNG im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Świnoujściu.
Premier Szydło przy historycznej dostawie gazu. Czekamy na sieci

Mierzący 289 m długości i 46 m szerokości gazowiec dopłynął dziś, 8 czerwca 2017 r. do Świnoujścia. Jest to pierwsza taka dostawa do Europy Środkowo-Wschodniej.

Nasza redakcja zaproszona była na uroczystości odbioru pierwszego ładunku skroplonego gazu z USA. W uroczystości oprócz wspomnianej premier Beaty Szydło wzięli udział przedstawiciele rządu i parlamentu, władz lokalnych oraz spółek PGNiG SA i Cheniere Energy.

Ameryka Północna jest kolejnym regionem świata, z którego sprowadzamy gaz skroplony. Ta dostawa pokazuje, że Polska może z powodzeniem pełnić rolę bramy dla amerykańskiego LNG do naszej części Europy. To wzmacnia międzynarodową pozycję PGNiG i  pozwala nam jeszcze skuteczniej realizować nasze cele biznesowe – powiedział Piotr Woźniak, prezes zarządu PGNiG SA. – Wzrost zaangażowania naszej Spółki na rynku LNG oraz zakup gazu z USA to efekt realizacji strategii dywersyfikacji źródeł dostaw gazu do Polski, dzięki której budujemy bezpieczeństwo  energetyczne naszego Państwa – dodał prezes.

Ta dostawa do Polski potwierdza zapotrzebowanie na amerykańskie LNG oraz na pełny model obsługi, jaki zapewnia Cheniere, obejmujący dostawę LNG bezpośrednio do klientów. Doceniamy dobrą współpracę z PGNiG i z przyjemnością wspieramy Polskę w dostępie do LNG z USA i realizacji w ten sposób jej celów gospodarczych – podkreślił z kolei Andrew Walker (na zdjęciu w fotogalerii), wiceprezes ds. strategii w Cheniere Energy.

W ten sposób PGNiG wzmacnia swoją pozycję na międzynarodowym rynku gazu skroplonego. Przypomnijmy, ponad 2 miesiące temu został podpisany list intencyjny pomiędzy Polską Spółką Gazownictwa a trzema gminami naszego powiatu na zaplanowanie i wybudowanie gazowych sieci dystrybucyjnych. Skroplony gaz po procesie regazyfikacji (przywrócenia - poprzez ogrzanie - do postaci gazowej) trafia właśnie do polskiej sieci gazowej.



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
ReklamaMrówka
Reklama