Klinikamedyk 23.07.2019 - 27.01.2020
Klinikamedyk 23.07.2019 - 27.01.2020
Klinikamedyk 23.07.2019 - 27.01.2020

Premier Szydło przy historycznej dostawie gazu. Czekamy na sieci

  • 08.06.2017, 19:24 (aktualizacja 08.06.2017, 20:33)
  • Admin Admin
Premier Szydło przy historycznej dostawie gazu. Czekamy na sieci
To dzień, który przejdzie do historii – mówiła dziś premier Beata Szydło w naszym regionie podkreślając, że bezpieczeństwo energetyczne jest jednym z elementów rządowych planów. Dziś Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo odebrało amerykański gaz. Konkretnie gaz skroplony od Cheniere Energy dotarł do Terminalu LNG im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Świnoujściu.

Mierzący 289 m długości i 46 m szerokości gazowiec dopłynął dziś, 8 czerwca 2017 r. do Świnoujścia. Jest to pierwsza taka dostawa do Europy Środkowo-Wschodniej.

Nasza redakcja zaproszona była na uroczystości odbioru pierwszego ładunku skroplonego gazu z USA. W uroczystości oprócz wspomnianej premier Beaty Szydło wzięli udział przedstawiciele rządu i parlamentu, władz lokalnych oraz spółek PGNiG SA i Cheniere Energy.

Ameryka Północna jest kolejnym regionem świata, z którego sprowadzamy gaz skroplony. Ta dostawa pokazuje, że Polska może z powodzeniem pełnić rolę bramy dla amerykańskiego LNG do naszej części Europy. To wzmacnia międzynarodową pozycję PGNiG i  pozwala nam jeszcze skuteczniej realizować nasze cele biznesowe – powiedział Piotr Woźniak, prezes zarządu PGNiG SA. – Wzrost zaangażowania naszej Spółki na rynku LNG oraz zakup gazu z USA to efekt realizacji strategii dywersyfikacji źródeł dostaw gazu do Polski, dzięki której budujemy bezpieczeństwo  energetyczne naszego Państwa – dodał prezes.

Ta dostawa do Polski potwierdza zapotrzebowanie na amerykańskie LNG oraz na pełny model obsługi, jaki zapewnia Cheniere, obejmujący dostawę LNG bezpośrednio do klientów. Doceniamy dobrą współpracę z PGNiG i z przyjemnością wspieramy Polskę w dostępie do LNG z USA i realizacji w ten sposób jej celów gospodarczych – podkreślił z kolei Andrew Walker (na zdjęciu w fotogalerii), wiceprezes ds. strategii w Cheniere Energy.

W ten sposób PGNiG wzmacnia swoją pozycję na międzynarodowym rynku gazu skroplonego. Przypomnijmy, ponad 2 miesiące temu został podpisany list intencyjny pomiędzy Polską Spółką Gazownictwa a trzema gminami naszego powiatu na zaplanowanie i wybudowanie gazowych sieci dystrybucyjnych. Skroplony gaz po procesie regazyfikacji (przywrócenia - poprzez ogrzanie - do postaci gazowej) trafia właśnie do polskiej sieci gazowej.

Admin Admin

Zdjęcia (4)

Podziel się:
Oceń:

Komentarze (27)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

gryfon
gryfon 10.06.2017, 17:42
jeden statek to 3 dni dla calego kraju...tylko
Dariusz Malinowski (WNP)
Dariusz Malinowski (WNP) 09.06.2017, 15:49
W znacznym stopniu ceny rosyjskiego surowca zależą nie od rynku, lecz polityki. Warszawa nie ma na Kremlu dobrych notowań. Przekłada się to na wyższe niż dla innych krajów ceny surowców. Inaczej niż czynnikami politycznymi nie można tłumaczyć faktu, że kupująca mniej gazu w Rosji Francja (dodatkowo położona tysiąc kilometrów dalej) za surowiec płaciła znacząco mniej…

Nasza słabością w negocjacjach był fakt uzależnienia gazowego od Rosji. Z powodu braku odpowiedniej infrastruktury nie byliśmy w stanie sprowadzić do kraju gazu, który kupilibyśmy na innym rynku. To dopiero zmieniło się po wybudowaniu interkonektorów, a przede wszystkim gazoportu.

Warto jednak podkreślić, że z rosyjskim drenażem mogliśmy skutecznie walczyć znacznie wcześniej. Przecież istniał plan budowy gazociągu do Norwegii. Jednak porozumienie z Norwegiami zostało zablokowane w 2001 roku przez rząd Leszka Millera. Ten po latach broni się argumentami, że gazociąg miał propagandowy charakter. Jednak trudno uznać to za wiarygodne tłumaczenie, biorąc pod uwagę gigantyczne szkody finansowe, jakie poniósł nasz kraj. Warto podliczyć, ile Gazprom dzięki swojej polityce zyskał. Choć oficjalnie ceny gazu, po jakich kupowaliśmy surowiec od Rosjan, nie zostały ujawnione, to nieoficjalnie wiadomo, że były one bardzo zawyżone. Dość powiedzieć, że w pewnym czasie za 1000 m3 gazu Niemcy płaciły np. 281 dolarów, a my 500!

Dla uproszczenia rachunku rosyjskich zysków a naszych strat, przyjmijmy, że różnica wynosiła tylko 200 dolarów na 1000 m3 (Niemcy kupują od Rosji znacznie więcej gazu, choć zarazem są położone dalej). Przyjmując, że skali roku kupiliśmy z taką różnicą od Rosjan 10 mld m3 gazu, oznacza to, że przepłaciliśmy astronomiczną kwotę 2 mld dolarów czyli ROCZNIE TRACILISMY NA HANDLU Z GAZPROMEM tyle ile kosztowałoby wybudowanie dwóch nowych gazoportów.
menteoroskop
menteoroskop 09.06.2017, 14:06
To również sukces poprzedniej ekipy. Noe oszukujmy się!
Plażowicz z Gryfina
Plażowicz z Gryfina 09.06.2017, 12:40
Statek wpłynął do portu z bardzo małym zanurzeniem. Ja podejrzewam humbug jakiś. Nie wiadomo ani ile ani za ile ?
;-)
;-) 09.06.2017, 13:31
Ja tam nie wiem, ale jak gaz to mógł się nawet wznieść w powietrze, jak sterowiec!
gryfon
gryfon 09.06.2017, 11:55
a na ile ..starczy tego gazu z tej dostawy? na tydzien???
przelicznik
przelicznik 09.06.2017, 12:26
Tobie? Na całe życie i jeden dzień dłużej!
jacekk
jacekk 09.06.2017, 11:29
Kto by jeszcze niedawno pomyślał, że to możliwe. Dla mnie to szok.
vadis
vadis 09.06.2017, 09:33
Dywersyfikacja to dobry kierunek.
bez kitu
bez kitu 09.06.2017, 09:49
Czy to nie nadaje się na kontynuację Barei, na złość rooskim wybudowaliśmy gazoport, gdzie importowany gaz kosztuje krocie, a obok naszego szelfu biegnie rooska rura z najtańszym gazem na świecie, który my wbrew pozorom kupujemy z tej rury, ale o 100 $ drożej, bo od niemców, jak pamiętacie, to antyrooska fobia pisu to spowodowała...
Oczywiście, że dywersyfikacja ale z rozumem, ile kosztuje nas gaz katarski / jeszcze / oraz ten łupkowy niszczący środowisko stanów ?
łowca komuchów z BBSu
łowca komuchów z BBSu 09.06.2017, 16:04
Po to właśnie mamy gazoport aby już nie przepłacać za gaz rury. Gazoport kosztował nas 3,5 mld złotych a rocznie na handlu z gazpromem traciliśmy ( w stosunku do niemieckich cen zakupu tego samego gazu) ponad 7 miliardów złotych. Zysk jest tu oczywisty sowiecki trollu
bez kitu
bez kitu 09.06.2017, 17:42
ciepłym m...em zleję twoją docinkę, nie wiem moherze czy wiesz, że jak zachód zakazał nam handlu z rooskimi to sam handlował z nimi na POtęgę, daleki jestem od epatowania się rooskimi czy lewackim g...em z zachodu, najważniejszy jest Interes Polski i Polska Racja Stanu, a ten i poprzednie eskomośkie nierządy tego nam nie gwarantują, jeżeli już to Polski trollu.
33
33 09.06.2017, 11:20
W Polsce wydobycie gazu łupkowego w jednej chwili stało się nieopłacalne jak amerykanie zorientowali się , że nie mają co zrobić ze swoim gazem. Jak głupie polaczki podpisały uwowę z Katarem , to dziwnym przypadkiem po kilku miesiącach Katar zostaje zablokowany przez swoich sąsiadów.
USA będą miały wyłączność w dostawach.
https://www.wykop.pl/link/2979…
bez kitu
bez kitu 09.06.2017, 13:49
Katar został zablokowany przez eskomośków i innych chazarów z powodu rozpoczęcia wydobycia wraz z Iran największych złóż gazu, ot polityka.
gwoli faktów
gwoli faktów 09.06.2017, 13:52
bez kitu zanim Katar był blokowany, to gazowiec już wypłynął z USA
bez kitu
bez kitu 09.06.2017, 15:25
wiem, że dla niektórych długość to zadanie ponad siły ale spróbujcie doczytć do końca.
http://ram.neon24.pl/post/1388…
dyrdymała
dyrdymała 09.06.2017, 15:45
To jakieś spiskowe teorie, bez kitu!
bez kitu
bez kitu 09.06.2017, 17:35
wiem tvn, gw, gapol, nesweek, qrska tv, itp. to dla ciebie wyrocznie.
mg
mg 09.06.2017, 11:37
WOPisto, nie obrażaj Polaków.
modry
modry 09.06.2017, 10:20
Kwestia bezpieczeństwa jest najważniejsza!
bez kitu
bez kitu 09.06.2017, 09:03
Ta antyrooska fobia spowoduje, że pis niedługo będzie sprowadzał gaz z marsa, bez względu na koszta i to My za to płacimy !
rozgrzany
rozgrzany 08.06.2017, 20:56
Też jestem w gazie.
Alternatywa
Alternatywa 09.06.2017, 12:43
Gazuj dalej a jak dożyjesz dom pomocy społecznej.
Józik
Józik 08.06.2017, 21:01
Pisz cycu co wlewałeś w ryło,pisz
Józik
Józik 08.06.2017, 20:59
Ja też
agoo
agoo 08.06.2017, 20:30
Potężny ten kontenerowiec !!
boszka
boszka 08.06.2017, 20:47
Skroplony gaz po procesie regazyfikacji (przywrócenia - poprzez ogrzanie - do postaci gazowej) trafia właśnie do polskiej sieci gazowej.

Połowę dostawy pójdzie na ogrzanie z drugiej połowy z powodu nieszczelności połowa gazu wycieknie ,kuzwa to ile gazu z takiej dostawy trafi do odbiorcy?

Pozostałe