Anna Glińska wybory do Sejmu - 13.09.2019 - 11.10.2019
Anna Glińska wybory do Sejmu - 13.09.2019 - 11.10.2019
Anna Glińska wybory do Sejmu - 13.09.2019 - 11.10.2019
Klinikamedyk 23.07.2019 - 27.01.2020
Klinikamedyk 23.07.2019 - 27.01.2020
Klinikamedyk 23.07.2019 - 27.01.2020
Neonet 16-22.09.2019
Neonet 16-22.09.2019
Neonet 16-22.09.2019
Grzegorz Napieralski  wybory do Sejmu - 09.09.2019 - 13.10.2019
Grzegorz Napieralski  wybory do Sejmu - 09.09.2019 - 13.10.2019
Grzegorz Napieralski  wybory do Sejmu - 09.09.2019 - 13.10.2019
Obrycki Norbert 16.09.-13.10.2019
Obrycki Norbert 16.09.-13.10.2019
Obrycki Norbert 16.09.-13.10.2019
Mediaexpert 17.09.-01.10.2019
Mediaexpert 17.09.-01.10.2019
Mediaexpert 17.09.-01.10.2019

Jeden proboszcz podpisał, a drugi zwleka. Są zerezerwowane pieniądze, by zacząć remont zabytków

  • 20.06.2017, 18:14
  • igryfino.pl | Dołącz do nas na Facebooku
Jeden proboszcz podpisał, a drugi zwleka. Są zerezerwowane pieniądze, by zacząć remont zabytków UG Stare Czarnowo
Renowacje trzech gminnych zabytków zostaną wsparte dotacjami w 2017 roku. To kościół w Starym Czarnowie, kościół w Kartnie oraz baszta więzienna w Kołbaczu. Na restauracje pierwszych dwóch obiektów Urząd Gminy przeznaczy 50 tys. zł. Trzeci, oprócz gminnych 35 tys. zł, dofinansowany będzie przez Urząd Marszałkowski dotacją w wysokości 25 tys. zł. Jednak do chwili obecnej proboszcz parafii w Gardnie nie podpisał umowy na dotację na przygotowanie dokumentacji na remont kościoła w Kartnie.

To drugi raz, kiedy samorząd gminny Starego Czarnowa zdecydował się wesprzeć planowane renowacje zabytkowych obiektów.

- O zabytki dba ministerstwo kultury i samorząd województwa, dlatego postanowiliśmy zaplanować fundusze i w naszym budżecie - podkreśla radny gminy Zenon Róg.

W tym roku na wsparcie mogą liczyć kościół w Starym Czarnowie, którego czeka wymiana elewacji i rynien oraz kościół w Kartnie, gdzie przygotowana zostanie dokumentacja kompleksowego remontu. Oba projekty otrzymają po 25 tys. zł dofinansowania.

Wniosek na remont kościoła w Żelisławcu został przez komisję Rady Gminy Stare Czarnowo odrzucony z przyczyn formalnych, ponieważ wniosek nie zawierał niezbędnej decyzji właściwego organu ochrony zabytków zezwalającej na przeprowadzenie prac lub robót budowlanych oraz projektu i pozwolenia na budowę.

Z kolei w baszcie więziennej w Kołbaczu wykonane zostaną dalsze prace modernizacyjne. Tegoroczny remont przewiduje odnowienie elewacji ścian od strony południowej i zachodniej oraz wymianę stolarki drzwiowej. Koszt działań, które oszacowano na 60 tys. zł, uzupełni dotacja marszałka województwa w wysokości 25 tys. zł. Na początku czerwca br. przyznał ją władzom gminy zachodniopomorski sejmik. Dzięki wcześniejszemu dofinansowaniu z Urzędu Marszałkowskiego udało się już wykonać projekt remontu baszty, a z funduszy gminnych przeprowadzono remont dachu zabytkowego obiektu.

- Troska o zabytki to nasza wspólna sprawa. Po tym, jak dbamy o dziedzictwo kulturowe ocenią nas przyszłe pokolenia - zauważa wójt Marzena Grzywińska.

Rejestr zabytków uwzględnia na terenie gminy 257 pozycji. To oprócz kościołów czy należącej do samorządu ze Starego Czarnowa baszty, klasztor cysterki w Kołbaczu.

igryfino.pl | Dołącz do nas na Facebooku

Zdjęcia (5)

Podziel się:
Oceń:

Komentarze (12)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Z ukosa
Z ukosa 24.06.2017, 16:19
Pewnie młody człowiek znalazł sobie lepiej płatną pracę, a może poszedł za dziewczyną ? - pozdrawiam .
pracownik
pracownik 24.06.2017, 17:33
Pewnie jest tak jak piszesz, ale niektórzy na siłę doszukują się sensacji. Obecnie rynek pracy oferuje wiele różnych możliwości i etat urzędnika (szeroko rozumianego) nie jest tak atrakcyjny jak kiedyś (kiedy były problemy z pracą).
limba
limba 22.06.2017, 23:28
Ważne że sprawy gminy idą do przodu!
jolka
jolka 22.06.2017, 23:06
a co to za konkurs znów o prace
widziałam nową osobe na fotelu gdzie siedzial mlody czlowiek od drog, skad taka rotacja, cze,u odchoda? ?
degradacja
degradacja 21.06.2017, 23:15
Zootechnik Kołbacz taki wspomagany i co ? Padł!
ziom
ziom 22.06.2017, 12:58
Jest i "znafca". Zadam ci jedno proste pytanie. Czy gmina jest właścicielem Zootechnika Kołbacz? To tak jak z niektórymi drogami w gminie. Mimo, że są u nas i gmina dofinansowuje remont, to nie odpowiada za ich stan, ponieważ właścicielem jest ktoś inny. Proste.
goalkeeper
goalkeeper 22.06.2017, 08:52
A co ma gmina do gry piłkarzy? Oczywiście pieniądze przydadzą się na sprawy techniczne, ale same w sobie nie wpłyną na jakość gry piłkarzy. Pieniądze nie grają. Znasz takie powiedzenie? Ps. Ja za chłopaków trzymam kciuki i wierzę, że jak się zmobilizują to wrócą.
Papkin
Papkin 21.06.2017, 22:33
Jeżeli proboszcz Lipiński nie przyjmie tych pieniędzy, jest to z jego strony ewidentny brak gospodarności. Z resztą nie od dziś są z nim problemy. W spawie kościoła w Żelisławcu, wniosek został odrzucony tylko dlatego, że proboszcz nie zechciał wniosku poprawić, mimo że urzędnicy prosili go o to. 12000 zł przeszło koło nosa.
Racjonalista
Racjonalista 20.06.2017, 23:42
Dlaczego kościół katolicki sam nie finansuje swoich zabytków ? To najbogatsza firma na świecie :(
pytak
pytak 20.06.2017, 21:55
No panowie Burmistrzowie z Gryfina... a może czas zamówić jakiś kurs edukacyjny u pani Wójt Grzywińskiej????
Mieszkanka
Mieszkanka 20.06.2017, 20:29
Nasza P. Wójtowa dba o wszystko - prawda proboszczu ze Starego Czarnowa ?
marta
marta 20.06.2017, 19:30
Ksiądz Lipiński jak zawsze ma swoje zdanie.

Pozostałe