Klinikamedyk 23.07.2019 - 27.01.2020
Klinikamedyk 23.07.2019 - 27.01.2020
Klinikamedyk 23.07.2019 - 27.01.2020

Komunikat po konferencji PiS w sprawie uchodźców

  • 01.07.2017, 16:22
  • Gabriela Wiatr UM
Komunikat po konferencji PiS w sprawie uchodźców Na Zamku Książąt Pomorskich gościliśmy delegację rządu landu Brandenburgii
Organizacja legalnej migracji, podporządkowanej zarówno normom europejskim, jak i poszczególnych państw była głównym tematem wystąpienia Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego, Olgierda Geblewicza, który uczestniczył w Konferencji odbywającej się w Parlamencie Europejskim w ubiegłym tygodniu. Wbrew temu, co dzisiaj ogłosili politycy PiS podczas konferencji prasowej, marszałek nie zapraszał uchodźców do naszego województwa, choć jest zdania, że samorządy wspólnie z Kościołem i NGO-sami powinny się włączyć w dzieło humanitarnej pomocy ludziom uciekającym przed wojną.

Marszałek Olgierd Geblewicz przygotował w imieniu Komitetu Regionów opinię na temat dyrektywy KE w sprawie legalnej migracji, stąd jego udział jako panelisty w tzw. okrągłym stole tematycznym w ramach konferencji. Podczas swego wystąpienia mówił także o narastającym strachu wobec inności, który jest zbyt często wykorzystywany politycznie.

Dzisiejsza konferencja PiS jest udowodnieniem tezy, którą postawiłem w Brukseli. Politycy Prawa i Sprawiedliwości posługują się strachem i propagandą, wykorzystują kwestię uchodźców do wzbudzania niepokoju i nienawiści. Nazywają terrorystami wszystkich, którzy uciekają przed wojną i pomocnikami terrorystów tych, którzy chcą potrzebującym okazać serce – komentuje marszałek Olgierd Geblewicz. – Zdobywając punkty polityczne, PiS krzywdzi innych ludzi. To pokaz pogardy i praktyk z najbardziej ponurych czasów ludzkości.

Podczas spotkania w Brukseli marszałek mówił także o potrzebie stworzenia programów edukacyjnych, które pokazałyby społeczeństwu, że uchodźca nie znaczy terrorysta, które zmieniłyby świadomość ludzi ukształtowaną pod wpływem jednostronnych, szkodliwych, politycznych przekazów.

Humanitarna pomoc bliźniemu, to godna odpowiedź samorządowców, społeczników, ludzi Kościoła Katolickiego. Wierzę, że w naszym regionie nie brakuje osób, które będą chciały się włączyć w to dzieło. Nie mówmy dzisiaj o cyfrach i skali problemu, dziś ważny jest mały gest, pierwszy krok, by ludzie wystraszeni propagandą ujrzeli, że człowiek mówiący innym językiem nie jest gorszy ani niebezpieczny – powiedział Olgierd Geblewicz.

Konferencja w Brukseli była kontynuacją działań zaplanowanych w ramach Deklaracji Rzymskiej, podpisanej 25 marca 2017 roku również przez Premier Rządu RP Beatę Szydło. 

Gabriela Wiatr UM
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (18)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

emigrant
emigrant 04.07.2017, 18:22
Weźcie i wstydźcie się Polacy- katolicy za te komentarze! Pokazujecie w pelni swoje oblicza i poziom kultury oraz ile w Was siedzi nienawiści! Ciesze sie, ze nie mieszkam juz w Polsce!!
BERET
BERET 05.07.2017, 11:57
Sam sie WSTYDZ moherowy berecie!! Nie nazucaj katolickiego poczycia winy kazdemu. Do WLASNEGO domu sobie wez tych biednych ludzi i daj przyklad innym.
dos
dos 03.07.2017, 23:32
Niektórzy politycy PiS-u posługują się strachem i propagandą, wykorzystują kwestię uchodźców do wzbudzania niepokoju i nienawiści. I to jest prawda.
Podpis
Podpis 17.07.2017, 16:32
...inżynieria społeczna
123
123 02.07.2017, 15:46
Ile z tych biednych ludzi wyjezdza do:
Afganistan
Arabia Saudyjska
Azerbejdżan
Bahrajn
Bangladesz
Brunei
Indonezja
Irak
Iran
Jemen
Katar
Kazachstan
Kirgistan
Kuwejt
Liban
Malezja
Oman
Pakistan
Tadżykistan
Turcja
Turkmenistan
Uzbekistan
Zjednoczone Emiraty Arabskie
...itd. Ilu???????????????????? Kultura, jezyk i zachowanie podobne. Pytam sie ilu?
Białoruś
Białoruś 02.07.2017, 16:18
Że też nasi rodacy wolą jechać do Wielkiej Brytanii, Francji, Irlandii, Holandii, Skandynawii - a nie na Białoruś - przecież "kultura, język i zachowanie podobne"...
123
123 05.07.2017, 10:29
W/w pytanie bylo do Syryjczykow :) Dla nich to tamtejszy jezyk i kultura. No ale jak Bialorus czytac ze zrozumieniem ni umi no to dzamal :)
Dżamal
Dżamal 02.07.2017, 17:09
Właśnie :))))
wacha
wacha 02.07.2017, 11:46
watykanem sie zajac gdzie kokaina plynie i gejostwo za scianami.I niech watykan wybuduje osiedle na wlasnej ziemi i niech przyjmie tysiece imigrantow.W polsce nie ma miejsca dla ludzi wychowanych na pustyni.Za naszymi granicami dzieje sie juz cyrk.
Karol
Karol 01.07.2017, 23:28
100 tys Polaków ze wschodu nie potraficie przez 27 lat sprowadzić!Bezrobotny bez prawa do zasiłku może dostać z MOPSu 317 zl!Czy utrzymacie uchodzcę za tę sume?Nie zapominajcie o bezdomnych Polakach!Najprościej wszystkie kolejki unieważnić i zająć się uchodźcami!Panowie politycy zapraszajcie ale za swoje pieniądze i na swoją odpowiedzialność!Nie wszyscy Polacy uczestniczyli w niesprawiedliwej prywatyzacji!Zajmijcie się dlugami maloletnich dzieci!Czekacie kiedy osiągną 18 lat?Mam nadzieję że Polacy na wyborach podziękują politykom przyspawanym do koryta!
gonić złodziei
gonić złodziei 01.07.2017, 20:52
geblewicz niech u siebie ich trzyma mądrala,ale już niedługo,już za moment,za momencik nastaną porządki
po-wskich mądrali już nie będzie
Rysiu z kranu
Rysiu z kranu 01.07.2017, 19:55
A teraz tradycyjnie łapka zielona PiS,łapka czerwona Lemingi i szKODniki
Henryk
Henryk 01.07.2017, 19:01
Kto chce, niech sobie ich sprowadza. Po co ta dyskusja? Tylko niech ich utrzymuje i da im mieszkanie.
POtworek
POtworek 01.07.2017, 18:18
Geblewicz, ilu uchodźców zaprosiłeś do własnego domu?
:)
:) 01.07.2017, 19:34
Na pewno nie mniej niż ty swoich bliźnich na Wigilię:)
POtworek
POtworek 02.07.2017, 13:12
Ilu? Odpowiadam zaprosił ani jednego!
genealog
genealog 01.07.2017, 18:38
Sam najprawdopodobniej Potworku jesteś synem uchodźców ze Wschodu.
tormado
tormado 01.07.2017, 17:47
No i mądrze!

Pozostałe