Przejdź do głównych treściPrzejdź do głównego menu
piątek, 29 marca 2024 06:29
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Pracodawcy ciągle zatrudniają i chcą zatrudniać

Lepiej niż przed rokiem, lepiej niż w szczycie sezonu. Niemal co czwarty pracodawca z Pomorza Zachodniego planuje zwiększyć zatrudnienie w III kwartale bieżącego roku. To kolejne optymistyczne dane dotyczące rynku pracy na Pomorzu Zachodnim, które - przypomnijmy - notuje najniższe w historii wskaźniki dotyczące bezrobocia. Wojewódzki Urząd Pracy w Szczecinie szacuje, że w czerwcu 2017 r. bezrobocie w Zachodniopomorskiem wyniosło ok. 9,3%.
Pracodawcy ciągle zatrudniają i chcą zatrudniać

Autor: WUP Szczecin

Gromadzone przez WUP informacje z Powiatowych Urzędów Pracy wskazują, że liczba bezrobotnych w województwie zachodniopomorskim na koniec czerwca 2017 roku wyniosła 56 049 osób. Liczba zarejestrowanych zmniejszyła się w ciągu miesiąca o 2995 osób (5,1%), a w porównaniu z czerwcem poprzedniego roku o 10 634 osoby (15,9%). W minionym miesiącu pracodawcy zgłosili do powiatowych urzędów pracy w województwie łącznie 8 105 wolnych miejsc pracy i miejsc aktywizacji zawodowej wobec 7 142 miesiąc wcześniej i 8 266 w czerwcu 2016 r. Bezrobocie w regionie jest obecnie na najniższym poziomie od momentu powstania województwa zachodniopomorskiego.

Sezonowe spadki liczby bezrobotnych powinny być notowane również w kolejnych miesiącach, aż do jesieni. W przeprowadzonym ostatnio przez WUP badaniu dotyczącym prognozowanego zatrudnienia 23% firm zadeklarowało chęć zaoferowania pracy nowym osobom, 8% zapowiadało zwolnienia. Według tych wyników, prognozę zatrudnienia netto oszacowano na 15% (przepytano 274 podmiotów gospodarczych).

Przedsiębiorcy przewidują, że zwiększy się zapotrzebowanie na techników, specjalistów, robotników przemysłowych, rzemieślników i operatorów maszyn. Spada zainteresowanie usługami pracowników biurowych, usług i sprzedawców. Najbardziej optymistycznie na najbliższe miesiące patrzą branża produkcyjna, transportowa, informatyczna oraz zdrowotna. Zwolnienia zapowiadają instytucje publiczne, handel, oświata czy rolnictwo.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
ReklamaMrówka
Reklama