Jarmark Moryński 2019
Jarmark Moryński 2019
Jarmark Moryński 2019

Kapustę szatkowano, a potem udeptywano. Biesiada kapuściana - Czepino 2017

  • 09.07.2017, 00:58
  • igryfino.pl | Dołącz do nas na Facebooku
Kapustę szatkowano, a potem udeptywano. Biesiada kapuściana - Czepino 2017
Pomysł bardzo dobry, a realizacja znakomita. Ideą „Biesiady kapuścianej”, która odbyła się w sobotę, 8 lipca 2017 r. w Czepinie, gm. Gryfino jest ukazanie tradycji związanych z kiszeniem kapusty oraz wspólna zabawa integrująca lokalne społeczeństwo. To już czwarta edycja festynu organizowanego na placu przy wiejskiej świetlicy.

Tradycyjny pokaz kiszenia kapusty rozpoczął się od szatkowania. Trzeba przyznać, że burmistrzowi Mieczysławowi Sawarynowi to zadanie szło nawet nieźle. Na placu ustawiono dużą, drewnianą beczkę. Do udeptywania kapusty wybrano urodziwą dziewczynę, która przed pracą nogi dokładnie w misce umyła. Następnie burmistrz Sawaryn – jak przystało na postawnego i silnego mężczyznę oraz gospodarza gminy – podniósł pannę i na rękach do beczki przeniósł.

No i rozpoczęło się udeptywanie. Kapustę do beczki dokładano, solą i przyprawami przesypywano. Kiedy już cały urobek został dokładnie udeptany, beczkę przykryto białym obrusem i przepasano niebieską wstążką. A żeby kapusta dobrze się ukisiła i mocy zdrowotnej nabrała, należało skosztować po kieliszeczku mocniejszego trunku i obtańcować kilkakrotnie beczkę. Do tańca przygrywała kapela ludowa Borzymianka. Natomiast w roli konferansjerki jak zwykle świetnie sprawdziła się Wanda Kmieciak. 

igryfino.pl | Dołącz do nas na Facebooku

Zdjęcia (62)

Podziel się:
Oceń:

Komentarze (39)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

trener
trener 13.07.2017, 00:22
A co na to Bartosz Kapustka?
Bywalec
Bywalec 12.07.2017, 21:59
Impreza pierwsza klasa! Bywam co rok i co rok jest wielkie zaskoczenie ze mozna robic takie biesiady. Widac ze soltys i rada solecka sie stara zeby bylo jak najlepiej. A muzyka wszystkim sie podobala byla ludowa, byla mieszana a wiadomo wyjątki sie znajdą. Czekamy na następną.
nabrzeżny
nabrzeżny 11.07.2017, 09:42
I porządek był, bez wynajmowania firm ochroniarskich!
kelner
kelner 11.07.2017, 09:18
Raz na ludowo! Pamiętacie jeszcze?
!!!
!!! 11.07.2017, 06:35
A ten grajek to poprostu masakra
Benito
Benito 10.07.2017, 17:21
Z Czepina, przyjeżdżają również do Gryfina, na wspaniałe , imprezy.
Zenek
Zenek 10.07.2017, 17:13
Od wielu lat przyjeżdżają do Czepina na festyny , bo jest fajnie , konkursy dla wszystkich i tańce , ok.
???
??? 10.07.2017, 16:52
Kogo poszatkowano?
Marzena
Marzena 10.07.2017, 08:41
A nie można by czegoś takiego zorganizować na nabrzeżu? Żeby Gryfino na imprezy musiało jeździć do Czepina???
czytelnik
czytelnik 10.07.2017, 09:26
Koloryt takiej imprezy polega na tym, że trzeba jechać do Czepina :-)
lupus
lupus 09.07.2017, 23:05
Fajnego mają księdza społecznika w tym Czepinie.
gosc
gosc 09.07.2017, 23:05
Super impreza! Gratulacje dla organizatorów!
Justa
Justa 09.07.2017, 22:24
Kawał chłopa z tego Mietka!
dyngus
dyngus 09.07.2017, 21:29
W Czepinie jest grupa ludzi, która naprawde jak coś zorganizuje to z tego wychodzi super zabawa dla wszystkich. Brawa dla tych cichych bohaterów organizatorów co to włożyli w to dużo pracy i serca!
denko
denko 09.07.2017, 19:37
Super impreza gryfiniaki!
pietrek z rancha
pietrek z rancha 09.07.2017, 15:19
Nie wiem czy wieta ale moja Zocha nie depta,od deptania to jestem ja.Zocha gado że robiem to dobrze
Koracz
Koracz 09.07.2017, 15:09
Ej panowie, coś wam powiem,
Lub zaśpiewam raczej
Nie ma to jak zdrowie powiem
Wiecie co to znaczy
Kiedy boli ręka, głowa
Ucho, oko, udo, noga
Każdy wtedy kwili, jęczy
Czy to warto tak się męczyć
Czy to warto prochy ćpać
Czy to warto leki pić
Plaster, maść na siebie kłaść
Czy w ogóle warto żyć?
gentelmen
gentelmen 09.07.2017, 15:07
Pamiętajcie ptysie,kobitę zawsze puszcza się przodem wtedy mamy pewnośc że jest bezpiecznie.
krowa
krowa 09.07.2017, 15:00
Ma jaja chłop,wie że młode mięsko jest najlepsze
Koniczynka
Koniczynka 09.07.2017, 21:04
Zastanow się co piszesz . Prawdziwa krowa
Sara
Sara 10.07.2017, 15:21
Sama jesteś krowa, nie wyzywaj dziewczyny, bo jest młoda, ładna zgrabna tylko pozazdrościć. A ty co? pewnie rycząca czterdziecha że taka złośliwa.
niezazdrosna
niezazdrosna 10.07.2017, 16:05
Sara, nie denerwuj się. Przecież krowa to podpis internautki!
kapusta
kapusta 09.07.2017, 14:03
Włodzia Sztuczkę mógł do beczki burmistrz włożyć :)
biesiadnik
biesiadnik 09.07.2017, 23:00
Włodek, oddaj karkówkę...
tradycjonalista
tradycjonalista 09.07.2017, 13:31
Tradycji stało się zadość! I o to chodzi!

Pozostałe