Powróćmy do dawnego Gryfina. Do swojego intymnego małego świata zaprasza Urszula Kwietniewska-Łacny

  • 17.07.2017, 21:45 (aktualizacja 17.07.2017, 22:40)
  • igryfino.pl | Dołącz do nas na Facebooku
Powróćmy do dawnego Gryfina. Do swojego intymnego małego świata zaprasza Urszula Kwietniewska-Łacny
Wnętrza prezentowanych na wystawie domków - poprzez wystrój, wyposażenie i miniaturowe przedmioty użytku codziennego, oddają niezwykły charakter starego Gryfina i nie tylko. Można tu podziwiać sygnowane serwisy porcelanowe - polskie, francuskie i niemieckie, a także „Salonik Madame de Pompadur”, „Zakład Szewski Pana Dęgi” z ulicy Piastów, „I klasę” ze szkoły Podstawowej nr 1, „Zakład zegarmistrzowski” w zegarze, „Księgarnię” państwa Leokadii i Lecha Kacperskich z ulicy Szczecińskiej w książce, „Cukiernię” w walizce i wiele innych miniaturowych przedmiotów.

Oglądając, przenosimy się do XX-wiecznego miasta ziem zachodnich, miasta osadników, gdzie po II wojnie światowej przyszło im żyć.

Domki, które można oglądać w CIT, powstały w prywatnym warsztacie Urszuli Kwietniewskiej-Łacny -od urodzenia mieszkanki Gryfina.

Inspiracją była holenderska miniatura mieszkania dla lalek mieszczki Petronelli Oortman, znajdująca się w Rijksmuseum w Amsterdamie, jak również chęć ukazania Gryfinia - miasta dzieciństwa pani Uli w latach powojennych oraz likwidacja kamienicy nr 7 na ulicy Marchlewskiego, a w późniejszym czasie również tej ulicy. Obecnie jest tam deptak prowadzący od ul. Kościelnej na nabrzeże.

Zmiłowanie, z jakim Holendrzy odnosili się do swoich domów, przekładało się na tworzenie ich mniejszych kopii. Hobby, któremu oddawały się zamożne damy, nie miało jednak nic wspólnego z dziecięcą zabawą. Najmłodsi mogli tylko podziwiać misterną aranżację domków, prezentowanych w pięknych kredensach. Unikatowe miniaturowe pomieszczenia były odzwierciedleniem realnie istniejących kuchni, salonów, gabinetów, sypialni i dziecięcych pokoi.

I tak też autorka tych prac postępuje. Robi zabawki, którymi dzieci nie będą się bawić. Mogą tylko podziwiać.

Filiżanka wielkości naparstka, posrebrzana taca jak guzik oraz miniaturowe meble - te i inne drobiazgi będzie można oglądać na wystawie poświęconej miniaturowym domkom. Będzie ona czynna od dnia 24 lipca do 17 sierpnia 2017 r. w Centrum Informacji Turystycznej ,,Rybakówka" na nabrzeżu w Gryfinie, codziennie w godz. 10.00 - 16.30. Wernisaż wystawy 24 lipca o godz. 17.00 – zaprasza za naszym pośrednictwem Urszula Kwietniewska-Łacny.

Wstęp wolny.

igryfino.pl | Dołącz do nas na Facebooku

Zdjęcia (9)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (5)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

widz
widz 19.07.2017, 09:57
Była na wystawie podczas Seniorady. Naprawdę warto obejrzeć.
lolo
lolo 19.07.2017, 00:43
Ta Pani ma talent i świetnie tworzy. Niestety w rozmowie z nią prawie zawsze wszystko upolitycznia.
SWT
SWT 18.07.2017, 11:27
Intymny świat (...)

Część komentarza usunięto. admin2
goście
goście 18.07.2017, 00:42
Pani Ulu, z miłą chęcią obejrzymy!
Jarosław zwany I Prezesem
Jarosław zwany I Prezesem 17.07.2017, 23:25
Emeryci i renciści wszystkich krajów łączcie się !

Pozostałe