CBA na tropie korupcji w elektrowni. Jedenastu kolejnych zatrzymanych

  • 18.07.2017, 19:25
  • igryfino.pl | Dołącz do nas na Facebooku
CBA na tropie korupcji w elektrowni. Jedenastu kolejnych zatrzymanych CBA
Agenci CBA ze Szczecina 17 lipca 2017 r. zatrzymali kolejnych 11 osób - sześciu kierowców ciężarówek oraz pięciu przedstawicieli producentów biomasy w śledztwie dotyczącym korupcji przy dostawach biomasy do Zespołu Elektrowni Dolna Odra - Elektrownia Szczecin. Razem to już grupa 33 podejrzanych. Delegatura CBA w Szczecinie prowadzi śledztwo pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Szczecinie w sprawie korupcji przy dostawach paliwa do pieca zasilanego biomasą w Elektrowni Szczecin. Ustalono, że pracownicy odpowiedzialni za nadzór nad jakością paliwa, w zamian za korzyści majątkowe, potwierdzali, że ciężarówki wypełnione są odpowiednią technicznie biomasą, choć w rzeczywistości tak nie było - informuje Piotr Kaczorek z CBA.

Prokuratura Okręgowa w Szczecinie nadzoruje śledztwo dotyczące narażenia na znaczną szkodę majątkową Zespołu Elektrowni Dolna Odra – Elektrownia Szczecin. Chodzi o przestępstwo z art. 296 a § 1 i 4 kk.
W toku śledztwa ustalono dotychczas, że co najmniej od czerwca 2016 r. osoby zatrudnione w Elektrowni Szczecin nie dopełniały swoich obowiązków i przyjmowały biopaliwo o właściwościach nie spełniających norm technicznych przewidzianych w umowie. W zamian za niedopełnienie obowiązków przyjmowali oni korzyści majątkowe. Dotychczasowe ustalenia wskazują, że na skutek tego procederu wyrządzono wielomilionowe szkody spółce Skarbu Państwa tj. Polskiej Grupie Energetycznej S.A.

Pierwsze zatrzymania w tej sprawie miały miejsce już w dniu 2 lutego 2017 r., kiedy to na polecenie prokuratora, funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego – Delegatury w Szczecinie dokonali zatrzymania 12 osób, w tym pracowników Zespołu Elektrowni Dolna Odra w Szczecinie, u których następnie przeprowadzono przeszukania. Wśród zatrzymanych wówczas osób był główny inżynier ds. wytwarzania energii Elektrowni Szczecin, którego funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego ujęli na gorącym uczynku przyjęcia korzyści majątkowej w postaci pieniędzy w kwocie 50.000 zł. W wyniku przeszukań zabezpieczono ponad 100 tys. zł w pomieszczeniach służbowych pracowników Elektrowni Szczecin. Trzy osoby z zatrzymanych zostały wtedy tymczasowo aresztowane.
Po dokonaniu zatrzymania, prokurator przedstawił podejrzanym zarzuty działania w ramach zorganizowanej grupy przestępczej, a także o charakterze korupcyjnym.

Do kolejnych zatrzymań doszło także w dniu 3 lipca 2017 r. Tego dnia funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego na polecenie prokuratora zatrzymali kolejne 10 osób zaangażowanych w ten przestępczy proceder, w tym 9 pracowników Elektrowni. Po doprowadzeniu podejrzanych do Prokuratury Okręgowej w Szczecinie, zostały ogłoszone im zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej (art. 258 § 1 kk) oraz łapownictwa (art. 296a § 1 kk).

Ostatnie zatrzymania miały miejsce w dniu wczorajszym, tj. 17 lipca 2017 r. Zatrzymanym w tym dniu przez funkcjonariuszy Centralnego Biura Antykorupcyjnego podejrzanym prokurator przedstawił zarzuty o charakterze korupcyjnym (art. 296a § 2 kk).
Wobec trzech – spośród 34 podejrzanych – na wniosek prokuratora stosowane jest tymczasowe aresztowanie. Wśród osób tymczasowo aresztowanych jest główny inżynier ds. wytwarzania energii Elektrowni Szczecin, a także biznesmen, któremu zarzuca się m. in. wręczanie korzyści majątkowych.

Wobec pozostałych podejrzanych prokurator zastosował środki zapobiegawcze o charakterze nieizolacyjnym w postaci dozoru policji, zakazu opuszczania kraju połączonego z zatrzymaniem paszportu oraz poręczenia majątkowego w rożnych kwotach do 60.000 zł.
Za zarzucane przestępstwa między innymi polegające na tzw. korupcji z art. 296a § 2 kk grozi kara pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat. - informuje rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Szczecinie Joanna Biranowska-Sochalska.

igryfino.pl | Dołącz do nas na Facebooku

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (14)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

łłowca debili-do dudek jerzy jurek
łłowca debili-do dudek jerzy jurek 19.07.2017, 10:17
jesteś na podium
33
33 19.07.2017, 08:37
Oczywiście przy zatrzymaniu fotoreporter pojawił się przypadkowo,he,he.
Przyjrzyjcie się tym zatrzymującym, kto to karwa jest, czy oni wyglądają na policjantów ? wglądają jak bandyci albo terroryści. Gdyby mnie jakieś zamaskowani osobnicy jadący karawanem próbowali zatrzymać , to bym uciekał. Kto wie, czy to nie jakieś przebierańce ?
W PRL milicja i SB takie sprawy załatwiały po cichu, a taki malwersant jak wszedł do aresztu to nie wychodzi bez wyroku. W III RP ludzi zamykają, ale jeszcze szybciej puszczają. Wystarczy ,że podejrzany ma dużo kasy , odpowiednie układy i starczy mu na łapówki i adwokata. Podajcie jak znacie nazwisko przestępcy , któremu odebrano cały majątek, aby zadość uczynić krzywdy. Ile kasy oddała była księgowa z PUK ? wyrok miała wyjątkowo łagodny.
łapówa
łapówa 19.07.2017, 09:23
33, bandyci to ci którzy okradają nas z naszych pieniędzy! Chodzą w białych kołnierzykach, ale łapska mają brudne do łokci.
Beata
Beata 19.07.2017, 03:17
Zaradna pewnie Jacek dobrze ci się kojarzy skoro się tak martwisz a jakoś cię nie widuję z nim)) a przecież wszyscy swego czasu wiedzieli...co tam było
Obserwator
Obserwator 19.07.2017, 01:02
Jeszcze niech się wezmą za tych co polewali wióry i trociny wodą. To był normalny widok jak się przejeżdżało Gdańską. Jeden z ZEDO twierdził, że to taki proces technologiczny.
Garcia
Garcia 18.07.2017, 23:32
Pewnie to tylko czubek góry lodowej!
Opozytor
Opozytor 18.07.2017, 23:14
No to gryfińscy kodziarze - białe różyczki w dłoń i kolejna okazja do protestu przed reżimem obecnej władzy. Tym razem w obronie kasty lepkich rąk. Można się kłaść przed ciężarówki. Kierowców nie ma. Poszli ze smutnymi panami. Tylko kto przywiezie tu Wałęsę, Frasyniuka i Swetru? Bo esbeków nie zabraknie - znajdą się miejscowi.
!!!
!!! 19.07.2017, 01:38
Głąbie - popatrz na daty przestępstw! I o różach nie mów, bo gmina kierowana przez tych samych "fachowców" wycięła róże na radzieckim cmentarzu, bo nie odrózniała od chwastów!
zaradna
zaradna 18.07.2017, 23:38
Jacka chyba nie przymkneli prawda?
zamek błyskawiczny
zamek błyskawiczny 19.07.2017, 00:31
A Wacka ci nie przycięli?
Dudek Jerzy Jurek
Dudek Jerzy Jurek 18.07.2017, 21:46
Reżym w Kaczystanie nie odpuszcza jak widać. Co pomyśli Europa? Trzeba się zebrać pod elektrownią. Zaprosić Lisa i Michnika.
stoperan
stoperan 18.07.2017, 20:49
Puk puk poczuł się przez chwilę doceniony i ważny. Bo to on zapewnia...
Alernatywa
Alernatywa 19.07.2017, 08:28
Oj, farbę puszczają wszyscy i są bardzo rozmowni więc kolejne zatrzymania w krótce. Wystarczy postraszyć ich aresztem. A siedzieć nie chce nikt. Więc gadu, gadu w ramach współpracy w organach ścigania jest takie jak wcześniej w elektrownianej mafii albo większe. Sypią aż miło. Przecież alternatywą aresztu jest poręczenie 60000 zł i wolność. A potem wyrok w zawiasach za współpracę, grzywna i jakieś wyrównanie szkody. I się jest wolnym. Najgorzej z tym wyrównaniem szkody bo to sąd zasądza solidarnie, a komornik ściąga od najbogatszych. Takie racjonalne zasady. Potem są niby regresy ale to już szukaj wiatru w polu. Więc najlepiej nie siedzieć i majątek przepisać go na żonę, choć według dzisiejszych przepisów to już nieskuteczne. Ci co siedzą w areszcie to już szybko nie wyjdą a wszyscy ich głównie obciążają. Więc jak chcecie być na wolności to sypcie koledzy swoich kolegów. Ciekawe czy ich ZEDO zwalnia dyscyplinarnie czy jak w spółkach SP wszystko rozchodzi się po kościach za wieloletnią pracę (sic grabienie i bandytyzm ). I lojalność ? Wszystkiego najlepszego z okazji zbliżających się Dni Energetyka. Będzie okazja pogadać na popijawach.
puk puk
puk puk 18.07.2017, 20:36
No to mamy już kilkudziesięciu skorumpowanych,następni trzepia gacie i z niecierpliwościa czekaja aż ktos do nich zapuka i zapewniam ich że to nie będa kolędnicy a więc miłej spokojnej nocy ......

Pozostałe