Świat dla Calineczki. Urszula Kwietniewska-Łacny prezentuje swój mały intymny świat

  • 26.07.2017, 09:14 (aktualizacja 26.07.2017, 11:33)
  • igryfino.pl | Dołącz do nas na Facebooku
Świat dla Calineczki. Urszula Kwietniewska-Łacny prezentuje swój mały intymny świat TWS, CIT
„Mój intymny mały świat” - tak zatytułowała Urszula Kwietniewska-Łacny swoją miniaturową wystawę, która jest jak trochę z bajki, chociaż dotyczy rzeczywistości. Wystawa otwarta została 24 lipca w Centrum Informacji Turystycznej czyli „Rybakówce” w Gryfinie.

Inspiracją dla autorki prac była holenderska miniatura mieszkania dla lalek mieszczki Petronelli Oortman, znajdująca się w Rijksmuseum w Amsterdamie, jak również chęć ukazania miasta swojego dzieciństwa w latach powojennych - Gryfina - oraz likwidacja kamienicy nr 7 z ulicy Marchlewskiego, a w późniejszym czasie również samej ulicy.

Wielu gryfinianom wystarczy tylko jedno słowo „miniatury” i nikt nie musi dopowiadać  reszty. Wszyscy  doskonale wiedzą o co i o czyją artystyczną duszę chodzi. I mimo że wiele razy mieliśmy okazję obejrzeć te nieprawdopodobne cudeńka, to poniedziałkowy wernisaż zgromadził wiele osób ciekawych „nowości”.

O swoich maluteńkich domkach, mieszkaniach i zakładach usługowych z dawnego czasu pani Ula mówi „mój  intymny świat”. Jednak ten miniony, a przywołany w miniaturze świat nie tylko do Uli należy. Proszę popatrzeć, ilu zwiedzających utożsamia się z tymi minionymi  latami. W jednej  chwili  budzą się wspomnienia: do tego szewca chodziła moja babcia, a w moim domu stała taka sama pralka, a ja jeszcze siedziałam w takiej zielonej ławce z miejscem na kałamarz, w moim domu   była podobna filiżanka.  

A dzieci? Która dziewczynka, patrząc na piękne salony, sale gimnastyczne, nie chciałaby mieć czegoś takiego dla swoich lalek? I wszyscy - młodzi, starsi i te z kokardami we włosach zaczynają się uśmiechać do tego, co minęło i do tego, co jest.  

Pasje bywają różne, przeróżne. Wymagające czasu, precyzji, umiejętności, talentu. Jednak pasja Uli  wymaga chyba naraz wszystkich tych umiejętności „przyprawionych” całym ogromem   cierpliwości i pracowitości.

To nie tak, szanowni Państwo, że pani Ula cały domek pakuje potem do ogromnego pudła. Z każdego domku każda rzecz, każdy przedmiot jest osobno pakowany, zawijany, chowany i tak do następnej wystawy.  Po każdej wystawie w ciszy „mebelkowego” pokoju  rodzi się pomysł następnego pomieszczenia, izby, salonu, zakładu.

Wśród  gości podziw, zdziwienie i podziękowanie za przypomnienie tego co było, minęło. Malutki świat, drobna pani Ula i większe od niej bukiety kwiatów.

Sygnowane serwisy porcelanowe: polskie, francuskie i niemieckie, a także "Salonik Madame de Pompadur", "Zakład szewski pana Dęgi" z ulicy Piastów, "I klasę" ze szkoły Podstawowej nr 1, "Zakład zegarmistrzowski" w zegarze i wiele innych miniaturowych przedmiotów wykonanych przez gryfiniankę Urszulę Kwietniewską-Łacny można podziwiać do 17 sierpnia w Centrum Informacji Turystycznej w Gryfinie od poniedziałku do soboty w godzinach 9.00-17.00.

TWS

igryfino.pl | Dołącz do nas na Facebooku

Zdjęcia (43)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (4)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

gość
gość 26.07.2017, 15:04
Nasza Pani Ula ma piękne, rzadko spotykane hobby...
pod wrażeniem
pod wrażeniem 26.07.2017, 12:02
Prawdziwe arcydzieła, pani Ulu.
wrażenie
wrażenie 26.07.2017, 12:49
no...ale ile można oglądać to? ludzi sporo ,ale tych z uniwersytetu i tych spod sądu,a gdzie reszta mieszkańców??
wszechpolak mały
wszechpolak mały 26.07.2017, 12:53
reszta mieszkańców woli przepijać 500 plus jak tam oglądac jakieś kultury czy inne bzdety

Pozostałe