Lokalizacja Gryfina i pogoda sprzyjają inwazji komarów – tłumaczy urzędniczka

  • 25.08.2017, 18:58
  • igryfino.pl | Dołącz do nas na Facebooku
Lokalizacja Gryfina i pogoda sprzyjają inwazji komarów – tłumaczy urzędniczka PSSE
- Czy gminy nie stać na akcję zwalczania komarów? Orientacyjnie koszty odkomarzania to około 40-50 zł brutto /1ha. Komarów jest tyle, że parku nie można spokojnie odpocząć. Wieczorem nie można przejść spokojnie przez miasto (w parku czy na nabrzeżu to strach rękę odsłonić), gdyż hordy komarów wściekle atakują. Chroniąc się przed tymi małymi krwiopijcami wieczorem otworzyć okna w mieszkaniu się nie da, a latem trudno jest siedzieć w szczelnie pozamykanych mieszkaniach. Gdyby takie obiekty jak park, cmentarz oraz ciągi spacerowe byłyby odkomarzane 2-3 razy w roku, nam mieszkańcom Gryfina żyłoby się o wiele przyjemniej, bez swędzących pogryzień, bąbli i dokuczliwego bzyczenia – napisał do nas tydzień temu Robert.

Problem opisany przez czytelnika przedstawiliśmy władzom Gryfina. Odpowiedź przysłała Janina Major, zastępca naczelnika Wydziału Planowania Przestrzennego i Ochrony Środowiska w Urzędzie Miasta i Gminy w Gryfinie.

 

Na polecenie Pana Burmistrza przesyłam odpowiedź na pytanie przesłane drogą elektroniczną dotyczące odkomarzania:

W kwestii odkomarzania miejsc publicznych bardzo szerokie wyjaśnienie negatywnego stanowiska zajętego przez władze gminy Gryfino zawarł zastępca Burmistrza Miasta i Gminy Gryfino Pan Tomasz Miler w swojej wypowiedzi na łamach lokalnej prasy. Oczywiście sygnały od mieszkańców o pladze komarów dotyczą terenu całej gminy, nie tylko miasta Gryfino.

Powodem tak znacznej populacji tego owada jest pogoda. Niekorzystna jest również lokalizacja gminy Gryfino w bezpośrednim sąsiedztwie obszaru Międzyodrza, samej rzeki Regalicy oraz okolicznych jezior.

Decyzje samorządów o podjęciu działań związanych z odkomarzaniem wybranych obszarów swoich gmin w wielu przypadkach podejmowane są na skutek nacisków opinii publicznej. Co do skuteczności i długofalowego działania stosowanych środków opinie są bardzo różne. Nie bez znaczenia też pozostaje kwestia szkodliwości środków używanych przez firmy odkomarzające. W sieci można znaleźć wiele przypadków zatrucia pszczół po zabiegach odkomarzania.

Stanowisko władz gminy od wielu lat pozostaje bez zmian: na terenie bezpośrednio przylegającym do obszarów podmokłych i rzecznych wydatkowanie środków publicznych na akcje odkomarzania jest krótkotrwałe, a co za tym idzie bezcelowe. Komary mogą przemieszczać się  swobodnie z pozostałych terenów nieobjętych zabiegami odkomarzania. Jak pokazuje praktyka, gminy Powiatu Gryfińskiego nie zdecydowały sie na takie zabiegi, co potwierdza wątpliwości władz gminy Gryfino, co do skuteczności tego rodzaju zabiegów.

z poważaniem

Janina Major

Zastępca Naczelnika Wydziału Planowania Przestrzennego i Ochrony Środowiska

Urząd Miasta i Gminy w Gryfinie

igryfino.pl | Dołącz do nas na Facebooku

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (28)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Miłośnik komarów
Miłośnik komarów 27.08.2017, 19:49
No co za wstrętne komary uwzięły się na Gryfino :) Nigdzie ich nie ma tylko akurat tu siedzą :)) Przestańcie te głupoty wypisywać bo czytać już się tego nie daje..........
miłośnik otwartego okna
miłośnik otwartego okna 27.08.2017, 20:25
Jakie głupoty? Na wiosnę chaszcze, efekt widać. Nie chodzi wcale o pryskanie, ale o zwykłe zmniejszenie potencjalnych kryjówek tych krwiożerczych bestii! Do parku wejść nie można, "trawniki" przy blokach - wystarczy ruszyć nogą a chmara się od razu podnosi!
Może dla ciebie to nie jest problem. Dla mnie na przykład jest!
maciuś wykopany
maciuś wykopany 27.08.2017, 21:28
fszystkih komary gryzom w sdinoujsciu czy innyh dziwnufkach ale u nas w grefinie to wina jezd tych leniwyh delfinuf co siem dorwały do koryta bo pszeciesz za POpszednika śfientej pamienci chenia nie było takiego deszczowego lata jak jezt teras za tych gupih kaczystuf
krak
krak 27.08.2017, 17:18
Sztuczny temat na naturalne zjawisko.
natura
natura 27.08.2017, 17:44
W sumie odpadający tynk z urzędu to też "naturalne zjawisko" - czysta grawitacja...
Newton
Newton 27.08.2017, 19:18
Ta władza wszystko zrzuca albo na Poprzednika (teraz nie wypada), albo na "naturalne zjawiska". Rośnięcie trawy, wysychanie niepodlanych kwiatów...
trak
trak 27.08.2017, 17:26
"jest zima, musi być zimno pani kierowniczko"! "Sorry, taki klimat". Ech, delfiny. Kosić trawy nie potraficie, "bo trawa rosła bez pozwolenia"? To macie.
Trawa
Trawa 27.08.2017, 19:44
Zmieńcie repertuar bo ten już nikogo nie wzrusza :))
miłośnik otwartego okna
miłośnik otwartego okna 27.08.2017, 20:25
ciebie ruszyło. Żebyś się jeszcze wziął do roboty...
kryptoreklama
kryptoreklama 27.08.2017, 10:04
"zawarł zastępca Burmistrza Miasta i Gminy Gryfino Pan Tomasz Miler w swojej wypowiedzi na łamach lokalnej prasy" - kryptoreklama? No, no...
tuba
tuba 27.08.2017, 11:44
Teraz UMiG to tuba propagandowa :))))))
tuba
tuba 27.08.2017, 11:44
Teraz UMiG to tuba propagandowa :))))))
Justa
Justa 26.08.2017, 14:58
A komary tną jak szalone.
macius wykopany
macius wykopany 26.08.2017, 09:09
czeba sobie jasno uzmyslowac rze za POpszednıkuf nie bylo komaruf bo pszeciesz nie bylo niczego oprucz dluguf....ale nadejszla dobra zmiana i teras fszystkiego mamy w brut
dron
dron 26.08.2017, 00:09
To bezczelne babsko - a co mnie obchodzi co on bratu opowiadał o komarach? To co ja mam kupić gazetę u Milera brata żeby wiedzieć co myśli Sawaryn? Czy w tym UMiG nie ma już mądrych ludzi?
odp.
odp. 26.08.2017, 00:20
Nie ma.
bełkot
bełkot 25.08.2017, 20:57
Matko, co to za język? Nie można było po polsku prostym, zroumiałym słownictwem?
iga
iga 27.08.2017, 09:40
Językiem prostym:u nas dużo rozlewisk jest, wiosna 2017 była deszczowa, sporo wody napadało, a na tafli wody one złożyły jaja. Dużo ich się wylęgło, bo ciepło się zrobiło. Komar kłuje, lata powoli, chorób nie przenosi. Nie widzie skuteczności w opryskaniu parku, przelecą do centrum. Ogólnie przeczekać trzeba. Na youtube jest piosenka o komarze, posłuhajcie.
śmieszna
śmieszna 27.08.2017, 12:36
a może należało kosić trawy,co ? taką wiedzę masz,a nie wiesz, że ciepło i wilgoć sprzyjają rozmnażaniu się komarów i kleszczy właśnie w wysokich t r a w a c h ,jak śpiewasz to ciebie nie chlastają ? oszołomka !
he he
he he 27.08.2017, 10:11
Dobre, tylko patrzeć jak zaczną urzędniki mówić do motłochu prostym językiem
pustynia, ruina i chwasty
pustynia, ruina i chwasty 27.08.2017, 10:06
Zapomniałeś jeszcze o wiośnie i o chaszczach w całym mieście, gdzie pierwsze pokolenia komarów miały super warunki bytowe...
gospodarz
gospodarz 27.08.2017, 10:45
Brak myślenia gospodarskiego. Tak samo z komendą i pałacykiem. W zeszłym roku budynek komendy funkcjonował. Wystarczyło odmalować ściany i mógłby służyć. Ale wolą wydawać albo miliony albo burzyć. Też za miliony.
prawda
prawda 27.08.2017, 15:06
Komenda i pałacyk? A budynek urzędu? Dwa lata nie mogli naprawić cieknącej rynny, aż tynk zaczął spadać na głowy przechodniów!
Nie mieli pieniędzy? Trzeba było wziąć kredyt na wysięgnik do załatania rynny! Zaniechanie kosztuje dużo więcej niż odsetki!
frank
frank 27.08.2017, 16:25
Racja! Ale jak budowali przez lata mit "strasznie zadłużonej gminy", to trudno teraz sięgać po zwykłe narzędzie ekonomiczne, jakim jest kredyt!
xxx
xxx 25.08.2017, 20:56
nigdy nie było tylu komarów co w tym roku , to skandal , okna nie można otworzyć, dzieci pogryzione na placach zabaw, wszędzie odkomarzają tylko nie u nas !
bzzzzzz
bzzzzzz 25.08.2017, 22:09
Trzeba było nie dopuścić do zarośnięcia chwastami całego miasta na wiosnę! Trawa po pas - są efekty!
kormoran
kormoran 25.08.2017, 20:29
A mi to lotto i co? Kopary z wrazenia wam opadły,pytam się opadly?
jonasz
jonasz 25.08.2017, 20:27
Poprzednicy nie zostawili w szufladzie planów akcji? :):):):)

Pozostałe