Anna Glińska wybory do Sejmu - 13.09.2019 - 11.10.2019
Anna Glińska wybory do Sejmu - 13.09.2019 - 11.10.2019
Anna Glińska wybory do Sejmu - 13.09.2019 - 11.10.2019
Klinikamedyk 23.07.2019 - 27.01.2020
Klinikamedyk 23.07.2019 - 27.01.2020
Klinikamedyk 23.07.2019 - 27.01.2020
Neonet 16-22.09.2019
Neonet 16-22.09.2019
Neonet 16-22.09.2019
Grzegorz Napieralski  wybory do Sejmu - 09.09.2019 - 13.10.2019
Grzegorz Napieralski  wybory do Sejmu - 09.09.2019 - 13.10.2019
Grzegorz Napieralski  wybory do Sejmu - 09.09.2019 - 13.10.2019
Obrycki Norbert 16.09.-13.10.2019
Obrycki Norbert 16.09.-13.10.2019
Obrycki Norbert 16.09.-13.10.2019
Mediaexpert 17.09.-01.10.2019
Mediaexpert 17.09.-01.10.2019
Mediaexpert 17.09.-01.10.2019

Porozmawiali o przyszłości

  • 20.10.2017, 15:37
  • Marek Mucha UM
Porozmawiali o przyszłości
„Przyszłość Europy a przyszłość Polski” – debata zorganizowana z inicjatywy Parlamentu Europejskiego to forum, które w regionach państw członkowskich UE jest jednym ze sposobów bezpośredniego konsultowania się Parlamentu z obywatelami państw członkowskich Unii. Do udziału w dyskusji zaproszono europarlamentarzystów, ekspertów zajmujących się na co dzień tematyką europejską, ale także przedstawicieli społeczeństwa obywatelskiego i zwykłych mieszkańców regionu, studentów, uczniów szkół średnich. W dyskusji wziął także udział marszałek Olgierd Geblewicz.

- Cieszy tak liczne przybycie młodych ludzi, bo to Wy będziecie decydowali o dalszym kształcie Europy, o tym w którą stronę skręci. Unia Europejska niesie ze sobą pokój i wolność.  Nie należymy do pokolenia wojny. Ja znam ją tylko z lektur i ekranów telewizji. Pokój nie był czymś nam danym, był marzeniem. To marzenie było podstawą integracji. Jan Paweł II mówił o wolności, że nie jest nam dana a zadana. Tak samo myślę o pokoju – mówił marszałek Olgierd Geblewicz.

Jak wyjaśniał marszałek Geblewicz, UE jest gwarancją m.in. wolności słowa czy przemieszczania się i to właśnie musimy chronić. Stawiając pytanie o alternatywę odpowiedział, że zamiast o niej dyskutować powinniśmy myśleć, jak dalej się rozwijać w pokoju i wolności. Debata poruszyła m.in. kwestie zagrożenia dla integracji, w tym występujące w całej unii kryzysy, czy możliwe scenariusze dalszego rozwoju. Europoseł Platformy Obywatelskiej Dariusz Rosati przyznał, że ostatnie lata nie były sprzyjające. Wskazywał, że największa zapaść gospodarcza ostatnich lat podważyła wiarę społeczeństwa w bezpieczeństwo, co dziś jest odczuwalne m.in w rosnących potrzebach socjalnych.

– Przyczyny kryzysu nie mają związku z samą UE.  Wyniknął on z tego, że poszczególne kraje Unii zachowały się wbrew przyjętym we wspólnocie zasadom. Finansowy kryzys to skutek zadłużenia się kilku państw. Odbiór medialny i społeczny był jednak taki, że to wyłącznie wina Brukseli. UE to my wszyscy.  W ostatnich dwóch latach mamy przełamanie tego trendu, żadna partia populistyczna nie wygrała ostatnio wyborów – mówił poseł do PE Rosati i dodał, że największe obecnie wyzwania to rosnąca w bardzo szybkim tempie konkurencja ze strony Chin, globalizacja, a także ochrona klimatu. Europoseł Sojuszu Lewicy Demokratycznej Bogusław Liberadzki przyznał, że sporym hamulcem dla Unii jest Brexit. Ale zaznaczył, że nie jest on jeszcze przesądzony.

- Z ostatnich tygodni wieści są takie, że Brexit nastąpi w marcu 2019 r. To pewne tak na 60-70%. Warunki wyjścia są za trudne, możliwe konsekwencje zbyt bolesne. Być może Brytyjczycy powiedzą jednak - chcemy pozostać. Europa mówi Wielkiej Brytanii, że jest jej winna 102 mld euro.  Brytyjczycy są przekonani, że prawie nic  – mówił Poseł do PE z SLD Liberadzki.

Europosła Prawa i Sprawiedliwości Czesława Hoca reprezentował dr Artur Staszczyk, doradca Wojewody Zachodniopomorskiego ds. współpracy międzynarodowej, który zaznaczył, że właściwie od samego początku UE przeżywa mniejsze i większe kryzysy.

- Dziś ścierają się dwie koncepcje europejskie. Pierwsza to stworzenie unii narodów i konsensus rozumiany jako docieranie się stron. Druga koncepcja to poszerzanie kompetencji w kierunku federalistycznym. UE jest koniecznością geopolityczną zarówno dla Polski jak i Europy. Musimy być zjednoczeni, a współpraca państw, czy rynek wewnętrzny są dla nas kluczowe. Pytanie jak mamy funkcjonować. Wyjście Wielkiej Brytanii z UE jest problemem, bo równoważyła ambicje Francuskie i Niemieckie. – wyjaśniał Staszczyk.

Z tym zdaniem zupełnie nie zgodził się europoseł Bogusław Liberadzki - Nie powinniśmy mówić o modelu docelowym UE, bo się pokłócimy. Mówmy o ideach i celach, nie o ustroju. Od naszych celów powinno zależeć, czy wybierzemy mniej czy więcej wspólnotowości. Chcecie wiedzieć czym jest UE, wprowadzamy więc pełną kontrolę na granicy. Chcecie tego? W UE nie ma kryzysu, czasy są po prostu pełne wyzwań. – przekonywał.

Marszałek Olgierd Geblewicz przyznał, że nie zna poważnego polityka ze szczytów UE, który by dziś rozprawiał o federacji. Dla potwierdzenia swoich słów wskazywał, że na kryzys w Katalonii - Bruksela jednoznacznie odpowiedziała, że państwa muszą pozostać państwami. Przyznał także, że dziś wiele osób mówi o powrocie do korzeni, nie wiedząc tak naprawdę o czym mówi.

- Korzenie to traktaty rzymskie, ale wtedy nie było Polityki Spójności,  Funduszu Rozwoju Regionalnego. Jeśli mówimy o takich korzeniach, to jesteśmy nie poważni.  Nie możemy tracić celów, które są wciąż aktualne. Róbmy kroki, a nie rewolucję w UE. W ubiegłym tygodniu na Komitecie Regionów gościliśmy Donalda Tuska, który mówiąc, że kocha starą dobrą Europę, bez rewolucji – otrzymał od wszystkich wielkie brawa. Te wartości są wciąż dla nas ważne. – wyjaśnił marszałek zaznaczając, że problemami są egoizmy i nacjonalizmy, które w dużej mierze wyrastają w Europie środkowo-wschodnie. Właśnie rozwiązaniu tych problemów służą propozycje integracji kilku prędkości.

Regionalne fora dyskusyjne są organizowane w Polsce od 2011 r., a ich tematyka dotyczyła już m.in. projektu unii energetycznej UE, polityki regionalnej UE czy różnorodności kulturowej w Europie.

Marek Mucha UM

Zdjęcia (2)

Podziel się:
Oceń:

Komentarze (9)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Schutzengel
Schutzengel 23.10.2017, 09:06
Wytłuszczono tłustym drukiem nazwiska kilku polityków pokazano ich facjaty, ale nie ma innego zdjęcia potwierdzającego, że faktycznie ktoś na tą debatę po próżni przybył . To zwykła autopromocja darmozjadów.
Dlaczego w tej dyskusji nie ma żadnego kaczystowskiego przedstawiciela z PiS. Poza tym, zauważcie ,że tak Liberadzki jak Rosati to ludzie z Kongresówki którzy szukają frajerów wyborców, w okręgach dla nich egzotycznych, bo w swoich, nie mają szans na wybór.
http://blogpress.pl/node/16611
Fakt!
Fakt! 21.10.2017, 12:50
Zakończyło się wystąpienie 1 Goebbelsa III RP, na plenum Komitetu Centralnego Polskiej Zjednoczonej Platformy Obywatelskiej /KC PZPO/.
Na kolejnym plenum padnie hasło sztandar wyprowadzić
33
33 23.10.2017, 09:09
Niech żyje towarzysz Jarosław Kaczyński !!! niech żyje !!!
arek
arek 21.10.2017, 09:50
Jak ktoś nie wie, po co łUnia powstała, to jeszcze sobie pomyśli, że oni tak naprawdę...
babcia klozetowa po gimbazi
babcia klozetowa po gimbazi 21.10.2017, 01:43
zatrudnię to towarzystwo dożywotnio przy czyszczeniu kibli
robespiere
robespiere 20.10.2017, 23:58
najpierw ich przed sąd postawić.
Naczelny Prezes IV RP
Naczelny Prezes IV RP 20.10.2017, 19:14
Komunisci i zlodzieje NIE MAJA PRZYSZLOSCI
marszałek
marszałek 20.10.2017, 19:02
co nas interesuja komuchy od marszałka????????????
kuź..
kuź.. 23.10.2017, 09:01
jasne, lepsze są komuchy prezesa, jak sławny prokurator stanu wojennego i dziesiątki innych, np. milioner z orlenu

Pozostałe