Premier Beata Szydło powołała na rzecznika Bartłomieja Chmielowca

  • 06.11.2017, 11:35
  • Admin Admin
Premier Beata Szydło powołała na rzecznika Bartłomieja Chmielowca
W dniu 27 października 2017 r. prezes Rady Ministrów Beata Szydło powołała z dniem 30 października 2017 r. na stanowisko Rzecznika Praw Pacjenta Pana Bartłomieja Łukasza Chmielowca. Tym samym Krystyna Barbara Kozłowska przestała pełnić obowiązki Rzecznika Praw Pacjenta.

Jako jedni z pierwszych publikujemy wizerunek nowego rzecznika.

Bartłomiej Chmielowiec, nowy rzecznik, w przesłanym do nas liście,  tak określia swoje zadania:

W początkowym okresie sprawowania funkcji Rzecznika Praw Pacjenta chciałbym znacząco wzmocnić pozycję Rzecznika i jego rolę w systemie ochrony zdrowia. Będę chciał osiągnąć to poprzez zmianę koncepcji współpracy z organami władzy publicznej funkcjonującymi w szeroko rozumianej ochronie zdrowia, w szczególności z Ministrem Zdrowia, jako organem odpowiedzialnym za politykę zdrowotną w kraju.

Osiągnięcie powyższego nie byłoby również możliwe bez zwiększenia efektywności współpracy z organizacjami pozarządowymi działającymi w obszarze praw pacjenta, których głos w mojej ocenie powinien być bardziej słyszalny.

Widzę także potrzebę obecności Rzecznika w zespołach roboczych powoływanych przez poszczególne resorty, których prace będą dotyczyć praw pacjenta. Nieodzownym elementem do osiągnięcia tego celu będzie także ściślejsza niż dotychczas – a przez to bardziej owocna – współpraca z samorządami zawodów medycznych.

Jak się również wydaje, należy podjąć dyskusję nad dotychczasowym modelem pozasądowego dochodzenia roszczeń, aby maksymalnie dostosować go do oczekiwań Pacjentów i ich rodzin.

W pierwszym okresie działalności skoncentruję się na wdrażanych obecnie reformach służby zdrowia i będę zawsze popierał rozwiązania korzystne dla Pacjentów. Chciałbym także zająć się istniejącymi od lat problemami dostępu do świadczeń zdrowotnych, w tym czasem oczekiwania na ich udzielenie oraz niedoborów kadry medycznej i czasem pracy lekarzy, które to w świetle ostatnich wydarzeń w kraju stały się bardziej widoczne. Chcę angażować się w tworzenie prawa w Polsce, zarówno opiniując projekty aktów prawnych dotyczących praw pacjenta, jak i proponując własne zmiany w obowiązującym już prawodawstwie.

Niesatysfakcjonujący jest także poziom wiedzy obywateli na temat Rzecznika oraz praw pacjenta. Poprzez liczne inicjatywy edukacyjne oraz informacyjne będę dążył do zmiany tego stanu rzeczy. Podnoszenie poziomu świadomości na temat praw pacjenta jest niezwykle istotne, ponieważ Pacjenci, którzy znają swoje prawa mają szansę  egzekwować ich  realizację, dostrzec istniejące nieprawidłowości oraz w porę zareagować.

Reasumując, Rzecznik powinien być instytucją bardziej widoczną w debacie publicznej dotyczącej kluczowych zmian w systemie ochronie zdrowia. Chciałbym, aby Rzecznik miał większy wpływ na kształt tego sytemu i aby liczono się z jego głosem.

Admin Admin

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (10)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

pazio
pazio 07.11.2017, 08:50
Tamta walczyła, w sądach wygrywała więc była niewygodna.
ja
ja 06.11.2017, 15:15
i po co ten rzecznik? i tak pacjentom nie pomaga a tylko stanowisko jest tworzone dla swoich z niezłą pensją pewnie, praw pacjenta nie ma i nie było i nie bedzie w tym kraju nigdy, ręka ręke myje w medycynie, wszystko jest zamiatane pod dywan, lekarze nie ponoszą zadnej winy za swoje błędy lekarskie.....
Wolność
Wolność 06.11.2017, 14:47
Ostatnie podrygi pani premier przed dymisją.
robol
robol 06.11.2017, 13:46
Premier Beata Szydło powołała na rzecznika Bartłomieja Chmielowca
A co to mnie obchodzi,pytam się co?
Rzeczników ci u nas dostatek tylko robić nie ma komu,np w takim Amazonie
;-)
;-) 06.11.2017, 14:21
A jako pacjenta psychiatryka powinno!
33
33 06.11.2017, 13:32
to jakiś gryfiniak?
Wiatr historii
Wiatr historii 06.11.2017, 12:59
Ten to dopiero POzamiata POpłuczyny komuchów, BBSu i skorumpowanych lemingów z byłych gryfinskich władz.
anykomuch
anykomuch 06.11.2017, 14:41
zwłaszcza tych pisowych komuchów
ha ha
ha ha 06.11.2017, 15:39
W PiSie nie ma komuchów. Ci co byli w PZPR rozwalali tę organizację działając na rzecz opozycji... ha ha. Obłuda, cynizm, dwulicowość, podwójna moralność.
ona
ona 06.11.2017, 12:46
Fajny łysek.

Pozostałe