To był weekend cudów

  • 12.12.2017, 00:35
  • igryfino.pl | Dołącz do nas na Facebooku
To był weekend cudów fot. Szlachetna Paczka Gryfino i okolice
… czyli Finał Szlachetnej Paczki 2017. Jan Paweł II powiedział: „Człowiek jest wielki nie przez to co posiada, lecz przez to kim jest; nie przez to co ma, lecz przez to, czym dzieli się z innymi”. W miniony weekend mogliśmy doświadczyć tego na własnej skórze.

To właśnie w Gryfinie działy się cuda podczas wielkiego Finału XVII edycji projektu „Szlachetna Paczka”. W weekend 9-10 grudnia 2017 r. w Szkole Podstawowej nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi im. Marii Dąbrowskiej było gwarno i świątecznie.

19 wolontariuszy wraz z pomocnikami włożyło w akcje wiele wysiłku. Przez dwa dni wolontariusze spotykali się i rozmawiali z darczyńcami, którzy zdecydowali się przygotować pomoc dla rodzin z naszego rejonu. Przez nasz magazyn przewinęło się ponad 600 paczek które trafiły do 35 rodzin z obszaru gmin Gryfino oraz Stare Czarnowo i Banie. Szacunkowa wartość tych paczek to ponad 112 tysięcy złotych, a prawie tysiąc osób zaangażowanych było w ich przygotowanie.

Dodatkowo dzięki zbiórce zorganizowanej w Gryfinie, uzbierana została na kilka tysięcy złotych żywność i środki czystości. Tu ogromne podziękowania dla dzieci, uczniów oraz nauczycieli ze szkół i przedszkoli w Gryfinie, którzy zaangażowali się mocno w zbiórkę.

Niezapomniane prezenty docierały do rodzin już z początkiem tygodnia. Cudowna młodzież z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Gryfinie pod opieką pani Barbary Siwek wspomogła mocno panią Urszulę. Nie tylko zorganizowali dla niej tapczan, pralkę, lodówkę, meble czy żywność. Wysprzątali jej mieszkanie, umyli okna i są z nią w stałym kontakcie. Jesteśmy pod wrażeniem działań naszej młodzieży i chęci niesienia pomocy innym.

Wyjątkowym darczyńcą okazała się grupa przyjaciół z Holandii. Na początku myśleliśmy, że ktoś zrobił sobie żart, wybierając naraz aż 6 rodzin. Nasze obawy zostały jednak szybko rozwiane. Wspaniała Polonia mieszkająca w Hilversum co roku wybiera w innym rejonie rodziny, dla których organizują zbiórkowe festyny w swoim mieście, by spełnić ich najskrytsze marzenia. Ponad 130 paczek na kwotę 5,5 tyś. euro przywiozły wspaniałe dziewczyny z Martą Podlipniak na czele. Dwa tapczany, lodówka, odzież, środki opatrunkowe, materac do rehabilitacji – można by wymieniać długo, gdyż spełnione zostały wszystkie potrzeby wraz z upominkami dla rodzin.

Darczyńcami głównie były grupy osób z różnych instytucji, szkół, przedszkoli. Pracownicy Starostwa Powiatowego również od lat wspierają nasze rodziny. Większa część darczyńców pochodzi ze Szczecina. Podczas rozmów okazuje się, że wybierają nasz rejon z uwagi na skrupulatność w opisywaniu historii rodzin oraz na atmosferę panującą w magazynie.

– W poprzednim roku byliśmy darczyńcami w rejonie Gryfino. Tak bardzo spodobało nam się zaangażowanie tutejszych wolontariuszy, że w tym roku postanowiliśmy bez wahania również wspomóc rodzinę w waszego rejonu – mówi Małgorzata Giżycka ze Szkoły Podstawowej nr 21 w Szczecinie.

Historii, których doświadczyliśmy w miniony weekend jest bardzo wiele, a emocje ciągle jeszcze nie gasną. Finał Szlachetnej Paczki przyniósł wielu rodzinom mnóstwo prezentów, radości, ciepła a przede wszystkim nadziei na lepsze jutro. Dla wielu rodzin z naszego rejonu udział w projekcie Szlachetna Paczka będzie momentem, od którego ich życie diametralnie się zmieni.

Darczyńcy w ramach podziękowań otrzymali symboliczne upominki: od burmistrza Miasta i Gminy Gryfino Mieczysława Sawaryna kubki z logo miasta, od starosty Gryfińskiego Wojciecha Konarskiego książki promujące powiat z życzeniami, od wolontariuszy ręcznie wykonaną bombkę oraz certyfikat Szlachetnej Paczki.

W całym kraju Szlachetna Paczka połączyła ponad 810 tysięcy Polaków. Wartość pomocy sięgnęła ponad 54 miliony złotych, a otrzymało ją ok. 20 tysięcy potrzebujących rodzin.

Dziękujemy w imieniu własnym i obdarowanych rodzin wszystkim darczyńcom, którzy przygotowali w tym roku paczki i zechcieli się z nami podzielić swoją historią.

Wszystkie cuda nie wydarzyłyby się jednak, gdyby nie wspaniali wolontariusze:

Magdalena Pieczyńska, Katarzyna Poźniak, Ewelina Soszka, Agnieszka Kaszuba, Ewa Chludzińska-Lewczuk, Beata Kowalkowska, Małgorzata Wisińska, Natalia Nowicka, Agnieszka Kazimierska, Robert Rawdanowicz, Brygida Małyska, Aleksandra Misiuna, Sylwia Gorczyńska, Marta Dylewska, Agata Makuła, Dominika Doryń, Estera Ślusarczyk oraz Jakub Studenny.

Mimo codziennych obowiązków bezinteresownie poświęcili swój czas innym, dając ludziom nadzieję i wiarę w drugiego człowieka. Dodatkowo najmłodsi wolontariusze z koło wolontariackiego w SP nr 1 byli w ciągłej gotowości i wsparciu naszych działań.

Jako wolontariusze chcielibyśmy bardzo podziękować kierowcom, którzy wraz z wolontariuszami rozwozili paczki. A są nimi: Państwowa Straż Pożarna w Gryfinie, z gminy Gryfino – Andrzej Wiśniewski, wspaniała drużyna ASG Team Widuchowa, Sebastian Smirnow oraz podziękować darczyńcom, którzy za zgodą rodzin zawozili prezenty do ich domów.

Dziękujemy serdecznie radnej Samorządu Województwa Zachodniopomorskiego Ewie Dudar za tort. Zapewniony obiad mieliśmy dzięki uprzejmości Chińskiego Baru Shanghay, B&C Burger&Coffee Gryfino oraz Restauracji Zalipie.

To dzięki tym wszystkim ludziom, którzy zechcieli nas wspierać, radość z pomagania była większa, a przekazana pomoc przerosła nasze oczekiwania.

 

Małgorzata Pokrzykowska

lider rejonu Gryfino i okolice

 

O Finale Szlachetnej Paczki napisaliśmy także tutaj:

http://www.igryfino.pl/wiadomosci/26188,final-szlachetnej-paczki-dziekujemy-za-zaangazowan

 

http://www.igryfino.pl/wiadomosci/26176,szlachetna-paczka-darczyncy-dopisali-wolontariusze

igryfino.pl | Dołącz do nas na Facebooku

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (17)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Claris
Claris 12.12.2017, 19:00
forum nie zawsze jest obiektywne, nie mniej jednak dobro jest największym skarbem, którego nie da się kupić a jedynie podarować innej osobie. .. i Wy Państwo to daliście - brawo brawo i jeszcze raz brawo, a osobą które tego uczucia nie znają polecam próbować uczyć się tego bo pomoc daje poczucie bezpieczeństwa a dzieci przede wszystkim tego potrzebują aby nauczyć ich chodź by takich zachowań jak empatia, współczucie czy prosta pomoc innym.
amin
amin 12.12.2017, 18:41
Super. Do niektórych komentujących: nie doszukujcie się polityki. Każdy jeśli tylko ma ochotę zrobić coś dla potrzebującego, to po porozumieniu się z odpowiednią osobą i spełnieniu pewnych warunków może to uczynić. Tak sobie przynajmniej to wyobrażam.
Wolność
Wolność 13.12.2017, 09:08
A samemu od siebie to już obywatel nie może pomagać, bo fiskus dobierze się do jego 4 liter. Tylko musi zgłosić się do odp organizacji i spełnić jakieś warunki, a może jakiś certyfikat lub uprawnienia państwowe zrobić....?
do 9 .08
do 9 .08 13.12.2017, 10:06
Wolność
Ja i moi przyjaciele organizowaliśmy pomoc bez pośrednictwa organizacji i wszyscy są zadowoleni, na pewno dużo łatwiej nam było bez certyfikatów, bo pomoc to dawanie nie publikowanie !!
Klamza
Klamza 12.12.2017, 17:28
Wielkie brawa dla Takich ludzi!
omlet
omlet 12.12.2017, 17:14
Najważniejsze żeby pomagać mądrze np. ludziom którzy są chwilowo w złej sytuacji życiowej. Natomiast jeżeli ktoś co roku regularnie korzysta z takiej pomocy to jest to demoralizacja społeczna.
giza
giza 12.12.2017, 17:32
A zwłaszcza jak pojawia sie do tego alkohol.
Wolność
Wolność 13.12.2017, 09:11
A co kogo obchodzi, co obdarowany zrobi z kasą. Dostał, to jest jego i może zrobić z nią, co mu się podoba. Nawet się podetrzeć.
wol
wol 12.12.2017, 18:31
Co ty za bzdury opowiadasz! Akurat alkohol jest pierwszym czynnikiem, wykluczającym rodzinę z pomocy. Jak nie wiesz, to się nie wypowiadaj i nie siej fermentu. Wejdź na stronę Szlachetnej Paczki i sobie poczytaj. Tam masz dokładnie wszystko opisane, łącznie z kryteriami. A jak chcesz, to porozmawiaj z Liderami, Wolontariuszami, którzy docierają do tych rodzin i dokładnie wiedzą, co to są za Potrzebujący. Ech ten świat i złośliwi ludzie.
Marysia
Marysia 12.12.2017, 14:48
Mam dwoje dzieci na jedno mam 500+na drugie nie. Nie pracuje i szlachetna paczka ani państwo mi nie pomaga. Wszystko jakieś to dziwne.
ops
ops 12.12.2017, 15:10
Sierotka Marysia nie wie,że po pomoc to trzeba się zgłosić np do OPS ? Skąd ludzie mają wiedzieć,że piszesz prawdę?
Marysia
Marysia 12.12.2017, 22:43
Ops ma w d. Tak jak ty
Marej
Marej 12.12.2017, 14:46
Ciekawe czy ktoś ich rozlicza ,czy wszystko trafia do biednych ludzi? Ciekawe dlaczego te kobiety zostawiają swoje nieletnie dzieci. A rozumiem pomoc dla ludzi starszych ale dla biednych rodzin ,teraz gdzie jest 500+.
wolontariuszka
wolontariuszka 12.12.2017, 17:23
Tu chodzi o pomaganie. O to żeby dać od siebie ! Ja robię paczkę z przyjaciółmi a dodatkowo współtowarzyszę inne. I robię to tylko dlatego że nikomu nie powinno zabraknąć jedzenia, ciepłej kurtki, czy prezentu dla dziecka. Ludzie którym pomagamy są silni i bardzo dzielni. My tylko trochę dajemy od siebie !!
prof.
prof. 12.12.2017, 10:23
Brawo Wy!
as
as 12.12.2017, 09:45
Cudownie!
SZLACHETNI
SZLACHETNI 12.12.2017, 09:07
Nic dodać . Byłam kiedyś wolontariuszką Szlachetnej Paczki w Szczecinie, wiem jak trudna i czasochłonna to jest praca. Ogromny szacunek dla Was, ja jednak wolę być darczyńcą.

Pozostałe