Chanukowa świeca zapłonęła w ZUW

  • 15.12.2017, 20:27
  • Agnieszka Muchla, rzecznik wojewody zachodniopomorskiego
 Chanukowa świeca zapłonęła w ZUW fot. ZUW
Wojewoda zachodniopomorski Krzysztof Kozłowski wspólnie z przedstawicielami Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Szczecinie zapalił dziś w urzędzie chanukową świecę. Przewodniczący Zarządu Gminy Wyznaniowej Żydowskiej Mikołaj Rozen oraz wiceprzewodniczący Albin Majkowski odwiedzili wojewodę w Zachodniopomorskim Urzędzie Wojewódzkim (ZUW) w piątek 15 grudnia 2017 r.

Chanuka upamiętnia zwycięstwo Machabeuszy nad Grekami. Gdy Grecy zdobyli Jerozolimę, ich władca Antioch IV zabronił żydowskich obrządków i nakazał prześladowanie niestosujących się do zakazu, a w Świątyni Jerozolimskiej ustanowił kult Zeusa. Żydzi pokonali najeźdźców po wieloletniej wojnie, w 164 r p.n.e.

Podczas ponownego uświęcenia Świątyni Jerozolimskiej potrzebna do sprawowania obrządków oliwa paliła się przez osiem dni, choć przewidywano, że wystarczy jej zaledwie na jeden dzień.

Od tamtej pory Żydzi, pamiętając o tym wydarzeniu, zapalają w czasie Chanuki przez osiem dni chanukową świecę na chanukii (ośmioramiennym świeczniku).

- Chciałbym, aby tegoroczna Chanuka zainspirowała nas do pogłębiania zrozumienia dla drugiego człowieka oraz wzajemnego szacunku. To wielka radość, że również na Pomorzu Zachodnim możemy przeżywać to niezwykłe Święto Świateł. Wszystkim świętującym życzę Chag Chanuka Sameach! – mówił wojewoda Krzysztof Kozłowski.

Wczoraj chanukowe świece zapłonęły również w Pałacu Prezydenckim, a na uroczystości Prezydent RP Andrzej Duda podkreślał, że Chanuka to święto radości, rodziny i przetrwania.

Agnieszka Muchla, rzecznik wojewody zachodniopomorskiego

Zdjęcia (4)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (2)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

świętobliwy
świętobliwy 15.12.2017, 22:09
żebyś wsadził ją sobie w dupułkę!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
John
John 15.12.2017, 21:57
Zapalił świeczkę OK. Ale po co jarmułka?

Pozostałe