Zostali odznaczeni medalami Pro Patria

  • 16.12.2017, 21:51
  • ZUW
Zostali odznaczeni medalami Pro Patria Fot. ZUW
W uznaniu szczególnych zasług w kultywowaniu pamięci o walce o niepodległość Ojczyzny, Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Kasprzyk odznaczył dziś (16 grudnia 2017 r.) medalami Pro Patria 33 osoby. Gospodarzem uroczystości był wojewoda zachodniopomorski Krzysztof Kozłowski. Wśród odznaczonych były także osoby z powiatu gryfińskiego.

- To Wasza dzisiejsza obecność w tym miejscu jest powodem naszej ogromnej radości – mówił do odznaczanych wojewoda Krzysztof Kozłowski. – Wspaniałe miejsce, wspaniały czas przedświąteczny, wspaniali ludzie. Witam Państwa bardzo serdecznie w imieniu Rządu Rzeczypospolitej – dodał wojewoda.

Medal „Pro Patria” został ustanowiony Zarządzeniem Kierownika Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych z dnia 1 września 2011 r. Odznaczenie jest nadawane przez Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych na podstawie udokumentowanego wniosku naczelnych władz organizacji kombatanckich i ofiar represji, a także organów administracji rządowej i samorządowej szczebla wojewódzkiego i powiatowego oraz polskich placówek dyplomatycznych i attachatów wojskowych.

- Stanisław Wyspiański ustami Konrada w „Wyzwoleniu” modlił się: „Daj nam poczucie siły i Polskę daj nam żywą”. Ta modlitwa ziściła się w 1918 roku, podczas gdy pokolenie niepokornych pokazało, jak walczyć o niepodległą Polskę – mówił minister Jan Kasprzyk. – I po wielu latach, podczas Grudnia ’70, to Wy byliście kolejnym pokoleniem, które szło wyprostowane, które pokazało, jak obudzić naród. Jesteście dla nas bohaterami.

 

Medalem Pro Patria odznaczono:

Ryszarda Bidlera

Romualda Chudzika

Ambrożego Dobranca

Zdzisławę Durską

Krzysztofa Dymowskiego

Katarzynę Dziurdzikowską

Mirosława Folta

Stanisława Gadeckiego

Edwarda Gałązkę

Józefa Gobisa

Mieczysława Jurka

Dariusza Kamińskiego

Grzegorza Kołtuniaka

Zdzisława Kosturowskiego

Tadeusza Kowalczyka

Wiesława Włodzimierza Króla

Kazimierza Kwiatkowskiego

Fryderyka Lubryczyńskiego

Krzysztofa Jacka Męcińskiego

Jana Mordasiewicza

Piotra Mynca

Teresę Grażynę Olesińską-Dowlasz

Zdzisława Jana Polla

Bolesława Potockiego

Winicjusza Radwańskiego

Waldemara Rolirada

Krystynę Rosiak

dr. Pawła Skubisza

Jerzego Sołtysiaka

Teresę Szerkus

Eugeniusza Tadeusza Szerkusa

Henryka Toczyłowskiego

Adama Wiśniowieckiego

ZUW

Zdjęcia (2)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (4)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

88
88 17.12.2017, 10:12
Też chcę taki medal, bo miałem wtedy tyle samo lat co Mync i byłem przeciwny wszystkim i wszystkiemu. Tak ma większość małolatów w tym wieku,ale nigdy nie przyszło mi do głowy, że ja wtedy podświadomie walczyłem z komuną jak Mync, a jestem od niego starszy, równe dwa miesiące. Mieczysław Jurek tak się zasłużył w walce z komuną, że w uznaniu jego zasług zlikwidowano węzeł PKP Pyrzyce. Zasłużony kolporter ulotek.
Teraz jest wielkim kombatantem i żyje na rachunek tych wyzwolonych z rąk komuny.
Żeby nie niewolnicza praca w PRL, to wielu tych starszych ludzi, wbijałoby teraz zęby w ścianę, łącznie z Jurkiem.
Swojego czasu pisałem po kolejowych węglarkach farbą, że Krakowiacy i Ślązacy to Ch... nie Polacy. Nie potrafię umieścić tego w czasie, ale chodziło o to, że nie chcieli przyłączyć się do strajków, nie pamiętam czyja to była inspiracja i kto ze starszych nas pilnował, ale na pewno nie zdawałem sobie z tego sprawy co robię. Taka zabawa w harcerzyków.he,he Dzięki PRL, większość tych kombatantów, nie są analfabetami jak ich dziadkowie, zdobyli zawód, świadectwa pracy, emerytury i dach nad głową. Nazwisk jest dużo, ale czym oni się zasłużyli na wyróżnienie ?
Strajki nie miały podłoża politycznego ale socjalne, co oczywiście Instytut Przekłamania Narodowego z powodzeniem przeinacza, bo to była przede wszystkim walka z komuną. Za pisanie nowej historii dyrektor wyznaczył się do odznaczenia.
Przepraszam za Solidarność do której zapisałem się spontanicznie, bez przymusu w PTHW Szczecin na Golisza. Ci, co się nie zapisali mieli prze..., spotykał ich ostracyzm ze strony załogi. Ale byli to i tak ludzie wcześniej nie lubiani. Konfidenci dyrekcji, ormowcy i aktywiści PZPR.Tacy współcześni kwaczyści.
zaciekawiony
zaciekawiony 17.12.2017, 10:18
Jeżeli to są odznaczenia za zasługi podczas wydarzeń grudnia 1970, to jakim cudem w gronie odznaczonych znaleźli się: Piotr Mync, który wtedy miał 14 lat, i Mieczysław Jurek, w 1970 r. mający 16 lat? Najciekawsze jest nazwisko Pawła Skubisza. Jeżeli to jest dyrektor szczecińskiego IPN to on urodził się w 1977, w czasie powstania Solidarności miał 3 latka. Czym się zasłużył? W jego wózeczku matka przewoziła ulotki? Sam zgłosił swoje nazwisko do odznaczenia? Pozostałe nazwiska nic mi nie mówią. Może trzeba szerzej napisać o ich zasługach.
Karola
Karola 16.12.2017, 23:12
Odznaczony został wicekurator oświaty Jerzy Sołtysiak z Widuchowej.
lubomira
lubomira 16.12.2017, 23:04
Chciałabym wiedzieć kto jest z Gryfina

Pozostałe