Jak postępować po znalezieniu padłego dzika?

  • 18.12.2017, 07:59
  • igryfino.pl | Dołącz do nas na Facebooku
Jak postępować po znalezieniu padłego dzika? Fot. Policja
Afrykański pomór świń (ASF) to groźna choroba wirusowa, na którą chorują WYŁĄCZNIE ŚWINIE I DZIKI. Ludzie NIE SĄ wrażliwi na zakażenie wirusem ASF, stąd choroba ta nie stwarza zagrożenia dla ich zdrowia i życia. Występowanie ASF wśród dzików stanowi jednak bardzo poważne zagrożenie dla trzody chlewnej.

Wirus ASF może przez długi czas utrzymywać się w zwłokach padłych dzików, dlatego powinny być one usuwane ze środowiska.

Celem niniejszej akcji informacyjnej jest wsparcie działań zmierzających do eliminacji wirusa, poprzez usuwanie ze środowiska martwych dzików, potencjalnie zakażonych ASF. Ścisłe przestrzeganie poniższych zasad zminimalizuje ryzyko ewentualnego rozprzestrzenienia się choroby, w tym ryzyko wprowadzenia ASF do gospodarstw, w których utrzymywane są świnie.

Przez „dziki padłe” należy rozumieć zwłoki dzików (w tym dzików zabitych w wypadkach komunikacyjnych) świeże lub w dowolnym stadium rozkładu, w tym również kości dzików.

Jak postępować po znalezieniu padłego dzika?

jeżeli to możliwe, oznakować miejsce znalezienia zwłok dzika w celu ułatwienia ich odnalezienia przez właściwe służby;

powstrzymać się od dotykania zwłok dzika i pozostawić je w miejscu znalezienia;

zgłosić fakt znalezienia padłego dzika do właściwego miejscowo powiatowego lekarza weterynarii lub najbliższej lecznicy weterynaryjnej lub straży miejskiej lub miejscowego koła łowieckiego: w trakcie zgłoszenia należy podać miejsce znalezienia zwłok (np. charakterystyczne punkty orientacyjne lub współrzędne GPS), dane osoby zgłaszającej (w tym numer telefonu kontaktowego), liczbę znalezionych zwłok dzików w danym miejscu, ewentualnie stan zwłok padłych dzików (stan ewentualnego rozkładu, wyłącznie kości);

W związku z zagrożeniem ASF:

w lesie nie wolno pozostawiać żadnych odpadków żywnościowych;

należy powstrzymać się od wywoływania hałasu, który powoduje płoszenie dzików (w tym używania sprzętów lub pojazdów powodujących hałas);

nie spuszczać psów ze smyczy;

należy pamiętać, iż zgodnie z prawem, na obszarach występowania ASF, osobom mającym kontakt z dzikami nakazuje się stosowanie środków higieny niezbędnych do ograniczenia ryzyka szerzenia się ASF, w tym odkażanie rąk i obuwia;

należy przestrzegać zasady, że osoba, która znalazła padłego dzika, a tym samym mogła mieć kontakt z wirusem ASF, przez 72 godziny po tym fakcie, nie powinna wchodzić do miejsc, w których utrzymywane są świnie i nie wykonywać czynności związanych z obsługą świń.

 

Opracowano w Głównym Inspektoracie Weterynarii.

Zatwierdził: Paweł Niemczuk – Główny Lekarz Weterynarii

igryfino.pl | Dołącz do nas na Facebooku

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (11)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

qś
19.12.2017, 10:24
Jak to co? Zeźreć!
Może coś więcej ?
Może coś więcej ? 18.12.2017, 18:14
ASE już u nas. Jutro zniosą Schengen ?
smakosz dziczyzny
smakosz dziczyzny 18.12.2017, 16:45
Jak postępować po znalezieniu padłego dzika?
zatargać do chałupy,obedrzeć ze skóry ,pocwiartować i do gara. Ludzie NIE SĄ wrażliwi na zakażenie wirusem ASF, stąd choroba ta nie stwarza zagrożenia dla ich zdrowia i życia.
To efekt pobłażania polskim chłpom.
To efekt pobłażania polskim chłpom. 18.12.2017, 18:39
Każdy wirus wchodzi w interakcję z ludzkim DNA bo wirus to DNA albo RNA. Według amerykanów ma negatywny wpływ na układ nerwowy. A na pewno łączy się z ludzkim DNA. A w skrócie: wirusy to potencjalnie patogenne nukleoproteidy. Nie rozmnażają się samodzielnie. Potrzebna jest im do tego komórka. Człowieka albo ameby - wszystko jedno. Sam wirus nie wykazuje żadnego metabolizmu. Do rozmnażania potrzebna jest mu komórka. Najbardziej znane wirusy to wirus AIDS czy białaczki ludzkiej. Polska wieprzowina z powodu ASF objęta jest embargiem prawie na całym świecie. Tylko w Polsce mogło dojść do sytuacji , że polski sejm dopuścił do obrotu wieprzowinę ze stref zapowietrzonych po obróbce termicznej. Co dalej z tą wieprzowiną ? Objęto to tajemnicą państwową. Ja od dwóch lat nie jem wieprzowiny.
qś
19.12.2017, 10:28
Dużo zachorowań jest wśród ludzi z tego powodu?
Choroba nie wybiera
Choroba nie wybiera 19.12.2017, 10:37
Na razie znany jest tylko jeden przypadek w Lubanowie - pewnego knura odsuniętego od gminnego koryta
gobik
gobik 18.12.2017, 15:05
Fe! Ochyda!
Las
Las 18.12.2017, 12:57
Ja chodzilem,chodze i bede chodzil po lesie i nikt mi nie zabroni. Polowania zbiorowe z naganką w obstawie psów wywołują również nie mały hałas i jest ok? Po patroszeniu żaden z mysliwych wnetrzności nie zabiera tylko pozostawia w lesie i też ok?
Robin Hood
Robin Hood 18.12.2017, 12:27
Najlepiej go ominąć,nikomu nie zgłaszać i iść swoją drogą.Zgłoszenie wiąże się później z szerokimi przesłuchaniami,szeregiem pytań typu:A gdzie pan szedł,a po co a dlaczego a przecież zimą grzybów w lesie nie ma,a co pan tam w ogóle szukał,czy na pewno pan nic dziczkowi nie podsypał że ten zszedł na tamten świat,czy pan wie że składanie fałszywych zeznań podlega odpowiedzialności karnej itp.
Knaga
Knaga 18.12.2017, 10:29
Dzik dzik jest zły stać na dzika
Paulina
Paulina 18.12.2017, 08:54
Nie lubię mięsa z dzika.

Pozostałe