Anna Glińska wybory do Sejmu - 13.09.2019 - 11.10.2019
Anna Glińska wybory do Sejmu - 13.09.2019 - 11.10.2019
Anna Glińska wybory do Sejmu - 13.09.2019 - 11.10.2019
Klinikamedyk 23.07.2019 - 27.01.2020
Klinikamedyk 23.07.2019 - 27.01.2020
Klinikamedyk 23.07.2019 - 27.01.2020
Neonet 16-22.09.2019
Neonet 16-22.09.2019
Neonet 16-22.09.2019
Grzegorz Napieralski  wybory do Sejmu - 09.09.2019 - 13.10.2019
Grzegorz Napieralski  wybory do Sejmu - 09.09.2019 - 13.10.2019
Grzegorz Napieralski  wybory do Sejmu - 09.09.2019 - 13.10.2019
Obrycki Norbert 16.09.-13.10.2019
Obrycki Norbert 16.09.-13.10.2019
Obrycki Norbert 16.09.-13.10.2019
Mediaexpert 17.09.-01.10.2019
Mediaexpert 17.09.-01.10.2019
Mediaexpert 17.09.-01.10.2019

Wigilia samotnych, ubogich i bezdomnych. Święta nie zawsze są radością osnute

  • 21.12.2017, 22:36
  • igryfino.pl | Dołącz do nas na Facebooku
Wigilia samotnych, ubogich i bezdomnych. Święta nie zawsze są radością osnute fot. TWS
Wśród wielu spotkań wigilijnych, to zorganizowane w salce katechetycznej przez Caritas działający przy kościele NNMP w Gryfinie było pełne inności. Przyszli samotni, bezdomni i jakby nikomu niepotrzebni. Opuścili na chwilę swoje ławki na skwerach, miejsca na murkach i pustostany dające dach nad głową w niepogodę. Zawsze z okazji świąt było ich więcej. Tym razem na to środowe (20 grudnia 2017 r.) wigilijne spotkanie przyszło ich bardzo niewielu. Może zajrzą później? Zabiorą swoją reklamówkę z rybą, pierogami, ciastem i wrócą na czekające ich miejsca, których domem nazwać nie można.

Mimo że nie zabrakło stołu z białym obrusem ani tradycyjnych potraw i wyjątkowych gości, smutek przewijał się wśród nielicznie przybyłych. I tak jak dawniej - może w domu albo w kościele - powstali słuchając fragmentu Ewangelii czytanej przez ks. Stanisława Helaka, mówiącym o narodzinach Syna Bożego, o hołdzie pasterzy, o gwiazdach, a wśród nich o tej betlejemskiej, wiodącej do celu.

Odmówili modlitwę, której może już nie pamiętali. Zaśpiewali kolędę i zasiedli do barszczu z uszkami. Obecni sekretarz Ewa Sznajder i burmistrz Mieczysław Sawaryn życzyli wszystkim zebranym odmiany losu, bo nikt nie wie co jutro może się przydarzyć. Natomiast ksiądz powiedział:

  1. jak ci pasterze szukający drogi do stajenki. Oni znaleźli i wy możecie jeszcze odnaleźć swoje miejsce w życiu.

Opłatek krążył wraz z życzeniami z rąk do rąk. Na jedna chwilę we wspomnieniach powrócił dawno zapomniany czas.

-Jesteście dla nas ważni. Pogubiliście się w życiu. Może straciliście rodzinę, mieszkanie. Przegraliście walkę z nałogiem, a dziś trudno wam odnaleźć samego siebie. My staramy się o was pamiętać - powiedział burmistrz Mieczysław Sawaryn.

Wigilię, jak każdego roku, przygotowała przełożona Zespołu Caritas Halina Szczepańska wraz ze swoim ośmioosobowym zespołem, który w przyszłym roku obchodzić będzie dwudziestopięciolecie swego istnienia i pracy na rzecz ubogich, samotnych i opuszczonych.

 

Boże Narodzenie - najbardziej rodzinne, radosne święta. A my? Jak często nie wiemy, że obok za drzwiami samotny człowiek już na nic nie czeka, że nawet gdy postawimy na wigilijnym stole obok tradycyjnego sianka pusty talerz, to i tak nikt przy nim nie usiądzie, że gdzieś na stole zabraknie kawałka makowca, a w wielu domach nawet nadziei nie ma i marzenia się pogubiły. Czy pomyślimy, że żyjące obok nas zwierzęta stworzył również Pan Bóg, a my ludzie jesteśmy im winni opiekę i miskę jedzenia? Posłuchajmy. Przemówią do nas w tę najpiękniejszą, pełną magii wigilijną noc.

TWS

igryfino.pl | Dołącz do nas na Facebooku

Zdjęcia (27)

Podziel się:
Oceń:

Komentarze (22)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

uczestnik
uczestnik 25.12.2017, 01:08
A ja bardzo ale to bardzo dziękuje, to pięknie kiedy nie jest się niepotrzebnym, poczułem zainteresowanie i troskę, dobrze też że nikt nie zadaje krępujących pytań, klimat świąt bardzo ładnie oddawały kolędy, nadzieją napawa fakt że nie jest się samemu i że nadzieja jest ludziach, że w moim sercu też narodzi się miłość bliźniego, też bym chciał dawać. Szczęść Boże.
mimi
mimi 25.12.2017, 11:25
to napisał samotny,b e z d o m n y
Uczestnik kolacji w caritasie.... masakra
Gliwa
Gliwa 25.12.2017, 14:13
To w Gryfinie są jacyś bezdomni? Może to chodzi o jakiegoś samotnego?
łowca absurdów
łowca absurdów 25.12.2017, 11:42
Zwolenników władzy ogarnął wszechmocny amok. Bezdomny uczestnik wigilii caritas po powrocie z niej do swego kanału, altanki czy piwnicy wyjmuje laptopa i dziękuje władzy za troskę. Ludzie, wykorzystywać bezdomnych do propagandy z Bogiem na ustach to naprawdę choroba psychiczna.
:-)
:-) 25.12.2017, 10:31
Dobre słowo jest najlepszym podziękowaniem! Szczęść Boże!
dunder
dunder 25.12.2017, 01:05
A kto tych głodnych nam podesłał? Skąd się oni tu wzięli, może to są biedni niemieccy emeryci i bezrobotni? U nas jest zielona wyspa i żyje się nam dostatnio. Stać nas na robienie codziennie takiej wigilii.
moc
moc 25.12.2017, 00:55
Bezdomni ode mnie mogą dostać święty spokój i tyle.Wielu z nich nikt nie zmuszał do bezdomności.
mcgnych
mcgnych 24.12.2017, 23:29
wigilia biednych. niech ten wasz super burmistrz odda wam polowe majątku i problem z głowy. problem biedy w powiacie zniknie
Maryja
Maryja 24.12.2017, 09:53
Wigilia mija a ja niczyja!!!
senior
senior 24.12.2017, 09:11
Więcej 'Dobrodziejów' niż samotnych, ubogich, bezdomnych.

cyt 1- Jesteście dla nas ważni. Pogubiliście się w życiu. Może straciliście rodzinę, mieszkanie. Przegraliście walkę z nałogiem, a dziś trudno wam odnaleźć samego siebie. My staramy się o was pamiętać - powiedział burmistrz Mieczysław Sawaryn.- do prostych, odrzuconych przez Boga ludzi nie mówi się takim językiem, to nie apel w zakładzie karnym..

cyt 2- jak ci pasterze szukający drogi do stajenki. Oni znaleźli i wy możecie jeszcze odnaleźć swoje miejsce w życiu .
< ten, to już całkiem odleciał. Mógł pleban powiedzieć w jaki sposób znaleźli tą stajenkę zagubieni pasterze i jak im się wtedy życie odmieniło.he,he,he
parafianka
parafianka 24.12.2017, 10:25
Amen!
Lump
Lump 23.12.2017, 14:24
O Krystyna no kto by pomyślał jojo alleluja
Lump
Lump 23.12.2017, 06:35
Do Goscia i tu masz słuszną racje niestety
Gość
Gość 22.12.2017, 23:44
Tak, w Polsce panuje dobrobyt nie tylko" wg PiS", ale także wg statystyk światowych. A bieda jest wszędzie, bo jest podstawowym stanem bytowania i jest najprostsza do osiągnięcia: wystarczy NIC nie robić. Prawdziwy problem leży w tym, że zbyt wielu Polaków jest na utrzymaniu innych a zbyt mało pracuje.
manipuła
manipuła 22.12.2017, 23:23
Och jakie to straszne jest, nie miec domu... : (Nie miec gdzie wrocic...zapalic swiatla...zalozyc wygodne kapcie...
Knaga
Knaga 22.12.2017, 22:29
Do psa jak dla mnie to jest nadgryziona
Knaga
Knaga 22.12.2017, 20:42
Krystyna pomaga tym ludziom i przy okazji tez coś pogryzie
pies
pies 22.12.2017, 21:02
A ty gryziesz Krystynę!
Pogromca kurwiłbów
Pogromca kurwiłbów 22.12.2017, 15:51
A co tam robi Krystyna?
Choinka
Choinka 22.12.2017, 10:53
......bo nikt nie wie co jutro może się przydarzyć.....rzekł burmistrz, sam też nie wie, a udaje szacunek do ludzi. Nawet tu przyszedł, a opłatek nie pażył w łapy?
88
88 23.12.2017, 13:27
Skąd wiesz, że udaje ? Burmistrz swoim przyjściem, wyraził szacunek wobec tych ludzi. Opłatek to symbol
pojednania. Taka forma łamania się substytutem chleba, występuje tylko w Polsce i jej dawnych włościach. W dniu spotkania nie było żadnego święta pogańskiego ani chrześcijańskiego. To teraz 'parzy' pisze się prze ż ?
rózga
rózga 25.12.2017, 11:38
Komunisto 88 wkleiłeś fragment opisu z info ale tu o WIARĘ chodzi, a opłatek jest symbolem CIAŁA JEZUSA, więc nie do pojęcia przez agnostyka, w rękach takiego człowieka to jest PROFANUM i nie pisz o szacunku jak sam nie znasz znaczenia tego słowa !

Pozostałe