Środowiskowy Dom Samopomocy został uroczyście otwarty

  • 22.12.2017, 19:02
  • igryfino.pl | Dołącz do nas na Facebooku
Środowiskowy Dom Samopomocy został uroczyście otwarty fot. TWS
Święta Bożego Narodzenia są już niemal za progiem, więc nic dziwnego, że dzisiejsze (22 grudnia 2017 r.) otwarcie Środowiskowego Domu Samopomocy w Gryfinie można nazwać świątecznym prezentem dla przyszłych użytkowników. Ośrodek wsparcia przeznaczony jest dla osób z zaburzeniami psychicznymi oraz z upośledzeniem umysłowym, którym pomoże w rozwijaniu umiejętności niezbędnych do samodzielnego życia.

- Ogromnie się cieszę, że nowo otwarty obiekt będzie służył osobom bardzo potrzebującym pomocy, osobom niepełnosprawnym, z zaburzeniami umysłowymi i chorym. Istotne jest to, że wreszcie wyjdą z domów i że będą mogli korzystać nie tylko ze sprzętu rehabilitacyjnego i z pomocy wykwalifikowanej kadry, ale także mieć będą kontakt ze środowiskiem - powiedział wiceburmistrz Paweł Nikitiński.

Każdy z przemawiających podkreślał, jak ważną sprawą jest wyjście osób niepełnosprawnych z domów i udział w życiu społecznym. Otwarcie nowego obiektu w dawnym Centrum Aktywności Lokalnej zgromadziło co ważniejsze osoby ze środowiska gryfińskiego i okolic.

Wyremontowane, pachnące świeżością pomieszczenia czekają na przyjęcie pierwszych użytkowników.

Kierowniczka Środowiskowego Domu Samopomocy uważa, że będzie to nie tylko praca, ale również misja. Było przecięcie wstęgi, błogosławieństwo, kwiaty i życzenia. W uroczystości uczestniczył m.in. dyrektor Wydziału Spraw Społecznych Zachodniopomorskiego Urzędu Wojewódzkiego w Szczecinie Piotr Domagalski.

 

TWS

igryfino.pl | Dołącz do nas na Facebooku

Zdjęcia (76)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (346)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

J.
J. 24.01.2020, 15:28
A tam się w ogóle coś teraz dzieje. Przechodzę tamtędy i zamknięte.
mętne odpowiedzi obok tematu
mętne odpowiedzi obok tematu 31.12.2017, 17:06
Prawda jest taka, że nikt nie potrafi odpowiedzieć, dlaczego akurat w tym miejscu zrobiono placówkę dla osób chorych psychicznie!
Tym bardziej że są i inne lepsze miejsca w Gryfinie (budynek na Sprzymierzonych czy na Szczecińskiej - tutaj wymieniane. Ale przecież właściwie trudno znaleźć gorsze miejsce!
O skandalu pozostawienia na lodzie stowarzyszeń wyrzuconych z dworca, które jeszcze w połowie roku miały obiecane "cuda wianki" pomieszczenia na wystawy i spotkania...
A jak je już z dworca wyrzucono - to i kicha...
an
an 31.12.2017, 16:53
Życzę Szczęśliwego Nowego Roku!
przepowiednia
przepowiednia 31.12.2017, 18:28
Dla ciebie an nie będzie ten nowy rok szczęśliwy oj nie będzie
Ted
Ted 31.12.2017, 11:15
Czym się oprócz nazwy, różni nowo otwarta placówka dla niepełnosprawnych, od WZT na ul Szczecińskiej ?
Aż tylu w gminie jest niepełnosprawnych, że potrzebne były dwie placówki ? WZT nie zostanie odcięte od gminnych dotacji ?
http://www.igryfino.pl/wiadomo…
http://24kurier.pl/aktualnosci…
mętna...
mętna... 31.12.2017, 17:07
Wygląda na to, że stworzono placówkę bez rozeznania, czy jest ona odpowiednia do potrzeb, czy za mała lub za duża...
kasa, misiu kasa. I etaciki
kasa, misiu kasa. I etaciki 31.12.2017, 15:32
Warsztaty to ludzie, sprzęt, obiekty. Można byłoby wzbogacić działalność stowarzyszenia pomagając. Ale widać komuś bardziej chodzi o etaty gminne...
an
an 31.12.2017, 14:31
Osób chorych psychicznie, z zaburzeniami psychicznymi i w długotrwałych kryzysach psychicznych jest wielokrotnie więcej, niż osób niepełnosprawnych intelektualnie. A będzie jeszcze więcej. Zmiany cywilizacyjne i tempo życia nie sprzyjają zdrowiu psychicznemu, niestety. Nie wiem, jak będzie w Gryfinie, ale w wielu miejscach w Polsce przy ŚDS działają Kluby zrzeszające nie tylko osoby oczekujące na miejsce w ŚDS lub byłych domowników, ale także osoby aktywne zawodowo, które nie skorzystają z pełnej oferty ŚDŚ, tworzą się grupy wsparcia, stowarzyszenia. Taka pomoc skierowana do tych osób, lub ich zaangażowanie w terapię w takiej formie, wiąże się z ujawnienie się, a to jest niezwykle trudne, wiadomo dlaczego. W większych miastach jest łatwiej, tam ŚDS pękają w szwach.
Przy tworzeniu pierwszej ustawy o ŚDŚ w latach 90-tych w ogóle nie brano pod uwagę osób niepełnosprawnych intelektualnie uznając, że mają one wystarczającą opiekę (w dużym skrócie) środowiskową właśnie w WTZ. Od tamtego czasu sporo się zmieniło, rozwinęły się zadania ŚDS, tą formą aktywizacji i wsparcia objęto także osoby niepełnosprawne intelektualnie. Między WTZ a ŚDS nie ma konfliktu interesów.
Zdrowie psychiczne bywa bardzo kruche. Poza bardzo nielicznymi przypadkami, choroba psychiczna, zaburzenie, bądź kryzys jest wynikiem zdarzeń, na które nie mamy żadnego wpływu.
Całym sercem wspieram ten projekt.
Ted
Ted 31.12.2017, 16:36
an - piszesz, że między WTZ a ŚDS nie ma konfliktu interesów, to po cholerę powstało ŚDŚ skoro wystarczało WTZ i robiło tą sama robotę i mając zaplecze?
Ilu tak naprawdę jest tych niepełnosprawnych i kto będzie teraz decydował do jakiej placówki trafi chory.
Czuję, że będzie tak jak z uchodźcami, tych wykształconych i chcących pracować na swoje utrzymanie Zachód zatrzyma u siebie , a tych co gwałcą osiołki w ZOO, wcisną Polakom. Konflikt wisi w powietrzu, bo za każdym chorym idzie dotacja. Zawsze lepiej opiekować się lekko upośledzonym,niż takim całkiem nie kumatym.
an
an 31.12.2017, 16:46
Zdecydowanie nie wystarczyłoby Ted. Obecnie są dwie grupy docelowe, do których adresowany jest ŚDS w Gryfinie. WTZ, i to pod warunkiem spełnienia wielu wymagań ustawowych niezbędnych do prowadzenia takiej placówki, mógłby się zająć tylko jedną grupą - osobami niepełnosprawnymi intelektualnie.
mętna odpowiedź obok tematu
mętna odpowiedź obok tematu 31.12.2017, 17:00
Proste pytanie Teda ile osób niepełnosprawnych - i brak odpowiedzi. Otworzyli a nie mają rozeznania ile osób kwalifikuje się?
pytanie
pytanie 31.12.2017, 15:30
I gdzie ty to wszystko zmieścisz w tym kawałku pomieszczeń po dawnej kawiarni Platana? Bez parkingu, podwórka, podjazdów dla wózków?
 obiektywnie
obiektywnie 31.12.2017, 14:55
an
Nie mam pojęcia do czego zmierzasz, co by nie napisać, to prawda jest jedna . Miejsce w CAL ( pomijając okłamane stowarzyszenia przez władze tego miasta) nie nadaje się i nie spełnia norm na ŚDS, kto ten lokal odbierał i zaakceptował? Macie w WTZ świetne warunki i dlaczego nie wykorzystane ? Pomroczność ? WTZ powinny się ubiegać o prawa do ŚDS .
oczywista oczywistość
oczywista oczywistość 31.12.2017, 15:26
Zarówno stara siedziba na Sprzymierzonych, która stoi i się marnuje, jak i w nowej po Straży Granicznej byłyby dużo lepsze warunki!

Jest podwórko, jest łatwy dojazd, jest możliwość wjazdu wózków!
mętna...
mętna... 31.12.2017, 17:10
No i co z tego, tam byłyby lepsze warunki? Ale tu było bliżej wstążkę przecinać!
No i im mniej stowarzyszenia mają pola do działania, tym łatwiej jest je kontrolować.
Dwie pieczenie za jednym razem. No i pusty dworzec...
an
an 31.12.2017, 16:42
Warunki, jakie musi spełnić podmiot prowadzący ŚDS są obecnie bardzo wyśrubowane tak, jeśli chodzi o powierzchnię, ilość i przeznaczenie pomieszczeń, sprzęt, jak i personel. Możecie je Państwo znaleźć w ustawach, rozporządzeniach i zaleceniach. Jeśli w nowo powstającym ŚDS nie zostałyby spełnione, obiekt nie zostałby dopuszczony zgodnie z planowany przeznaczeniem. Nie znam oficjalnego stanowiska Warsztatów Terapii Zajęciowej w sprawie otwartego ŚDS w Gryfinie, nie znam oficjalnych stanowisk stowarzyszeń. Może coś przegapiłam.
rózga
rózga 31.12.2017, 18:21
an - właściwie to ty nic nie wiesz, więc nie pisz o wyśrubowamych warunkach, pod platanem nikt ich tam nie znajdzie, cytujesz to co kazał "pan"? kolejna nieprzemyślana decyzja i będą kłopoty, nie pomagacie,a kopiecie doły pod burmistrzem tuż przed wyborami. Jak to wytłumaczyć? czy to jest celowe działanie ?
mętna odpowiedź obok tematu
mętna odpowiedź obok tematu 31.12.2017, 17:01
Przestań gadać tekstem aktów prawnych, bo pytanie jest proste - czemu nie wykorzystano lepszych lokalizacji - parking, podwórko, dojazd?
życzenia...
życzenia... 29.12.2017, 00:03
A ja życzę stowarzyszeniom wywalonym z dworca, żeby więcej nie wierzyły na słowo „że już będą cudowne przestrzenie wystawowe”... Bo owszem, można znaleźć zalety przerobienia „platana” na siedziby organizacji pozarządowych i przestrzeń wystawową – o której w połowie roku jeszcze mówił Nikitiński.
Ale nie rozumiem zmiany decyzji i przerobienia kawiarni na taki dom...
stowarzyszeniowy
stowarzyszeniowy 29.12.2017, 00:26
Faktycznie pokazał co znaczy jego słowo, i nawet nie słyszałem słowa "przepraszam".
an
an 28.12.2017, 23:21
Środowiskowemu Domowi Samopomocy w Gryfinie życzę dobrego, szczęśliwego pierwszego roku działalności a nam, życzliwości dla wszystkich.
życzliwość to nie przemądrzałość
życzliwość to nie przemądrzałość 29.12.2017, 00:05
Będą sobie mogli wyjść na podwórko, bliscy dowiozą samochodami....
Najwyżej zlikwiduje się kolejne miejsca parkingowe dla mieszkańców...
an
an 28.12.2017, 23:04
Bardzo proszę o skupienie się przez chwilę na jednej z grup docelowych, do której adresowane jest wsparcie ŚDS w Gryfinie, grupie A. To właśnie dla osób przewlekle chorych psychicznie tworzona była ustawa o ŚDS, jako grupie osób najbardziej pominiętych w działaniach wsparcia środowiskowego. Jak pokazują statystyki i doświadczenie, osoby przewlekle chore psychicznie objęte wsparciem ŚDS w swoich środowiskach trafiają do szpitali psychiatrycznych zdecydowanie rzadziej, niż przed korzystaniem ze wsparcia ŚDS, a pobyty w tych szpitalach są zdecydowanie krótsze. Ma to ogromne, niewymierne znaczenie dla tych osób i ich rodzin. Ma to również znaczenie wymierne: koszt jednego tzw. osobodnia w oddziele ogólnopsychiatrycznym kosztuje średnio ok. 200 zł. Przy średnim pobycie ok 8 tygodni w takim oddziale koszt leczenia pacjenta wynosi ok. 12 tys zł. Ci pacjenci często, po 2 miesiącach pobytu w oddziale ogólnopsychiatrycznym trafiają na oddziały rehabilitacji psychiatrycznej, gdzie pobyt może przedłużyć się do roku. Pobyt w takim oddziale jest jeszcze droższy. To wszystko, to są pieniądze publiczne.
Podsumowując, powstawanie ŚDS w lokalnych środowiskach to czysty zysk - niewymierny i osobisty dla osób chorujących i bardzo wymierny dla systemu opieki zdrowotnej.
życzliwość to nie przemądrzałość:)
życzliwość to nie przemądrzałość:) 29.12.2017, 00:08
Przepraszam, w takim miejscu, obok przedszkola, organizacji pozarządowych itp - w kawiarni mają być osoby "przewlekle chore psychicznie", które nie załapały się na szpital psychiatryczny?

A BEZPIECZEŃSTWO OKOLICZNYCH MIESZKAŃCÓW????
DZIECI???
mętna...
mętna... 31.12.2017, 17:11
Ciekawe, czy okoliczni mieszkańcy wiedzą...
dziamganie przemądrzałego...
dziamganie przemądrzałego... 28.12.2017, 22:52
Dziamga i dziamga - i upaja się swoją "mądrością"! A co o tym wyborze lokalizacji? Co o tym "skoku" (zamiast przekazania zadania, tworzenie etatów w gminie?). Ano nic... Jak zwykle na temat niekoniecznie...
an
an 28.12.2017, 23:05
:) melisa przed snem
i słusznie
i słusznie 29.12.2017, 00:18
A czemu akurat to miejsce? A czemu akurat formuła etatów gminnych a nie przekazania stowarzyszeniu?
an
an 28.12.2017, 22:17
Kilka faktów a propos pojawiających się głosów, że gmina powołując ŚDS wykonała "skok na kasę rządową:":
1. Dofinansowanie do jednego uczestnika (nie "pacjenta, bo to przecież nie szpital) wynosi średnio ok. 1400 zł miesięcznie. Średnio, w zależności od kwalifikacji do określonej grupy: A- osoby przewlekle chore psychicznie, B- osoby niepełnosprawne intelektualnie, C (tej grupy osób ŚDS w Gryfinie nie obejmuje, być może na razie) - osoby wykazujące inne przewlekłe zaburzenia czynności psychicznych. Najmniej pieniędzy przeznacza się na osoby z grupy B, a więc te osoby, które są w grupie zainteresowania PSONI.
2. Dofinansowanie do Warsztatów Terapii Zajęciowej wynosi obecnie 15 996 zł rocznie na jednego uczestnika. "1 stycznia 2016 r. weszło w życie rozporządzenie zmieniające rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 23 grudnia 2015 r. w sprawie algorytmu przekazywania środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych samorządom wojewódzkim i powiatowym (Dz. U. z 2015 r., poz. 2265).
Celem rozporządzenia jest zwiększenie wysokości dofinansowania kosztów rocznego pobytu jednego uczestnika w warsztacie terapii zajęciowej. Kwota na dofinansowanie kosztów rocznego pobytu jednego uczestnika warsztatu ze środków PFRON uległa zwiększeniu z kwoty 14 796 zł do kwoty 15 996 zł."
3. Środki na dofinansowanie WTZ pochodzą w 90% z PEFRON, a więc są to pieniądze publiczne, pochodzące z naszych kieszeni, podobnie, jak wszystkie inne środki dofinansować rządowych, powiatowych, czy gminnych.
4. Konsultacje społeczne na temat przeznaczenia określonych pomieszczeń z zasobów gminnych, czy powiatowych na ŚDS ma znikomy cel, albowiem rozporządzenia wyraźnie i bardzo precyzyjnie określają wymogi, jakie te pomieszczenia mają spełnić. W wypadku dostosowanie takich zasobów gminnych lub powiatowych o decyzji decyduje rachunek ekonomiczny. Tak to się odbywa w samorządach.
i słusznie!
i słusznie! 29.12.2017, 00:20
"konsultacje społeczne nie maja sensu" - toś pojechał!
A dlaczego kawiarnia przerobiona ma być na zakład dla osób przewlekle chorych psychicznie?
an
an 29.12.2017, 23:45
A dlaczego nie?
jakie argumenty za tą lokalizacją?
jakie argumenty za tą lokalizacją? 27.12.2017, 23:16
Jakimi pokrętnymi drogami chodzi proces myślowy gminnych decydentów, że mając tuż obok pusty budynek dawnych warsztatów na Sprzymierzonych albo obecny budynek na Szczecińskiej lokują taki dom wbrew logice w dawnej kawiarni bez możliwości dowozu pacjentów?
ciemne i mętne...
ciemne i mętne... 27.12.2017, 23:46
Przecież zarówno stara jak i nowa siedziba warsztatów terapii zajęciowej ma i pomieszczenia, i parking i podwórko. A tu nic...
Kto klonuje idiotów w Gryfinie?
Kto klonuje idiotów w Gryfinie? 27.12.2017, 23:27
Dawny budynek warsztatów przy Sprzymierzonych miał " grzecznościowy" dojazd przez prywatny teren.... i właśnie dlatego jest dawnym budynkiem
nieklon
nieklon 28.12.2017, 19:33
Ależ oczywiście, że stare warsztaty to super lokalizacja.
i słusznie
i słusznie 29.12.2017, 00:21
Na pewno lepsza niż obiecana i zabrana przez władze stowarzyszeniom dawna kawiarnia pod platanem...
ciemne i mętne
ciemne i mętne 27.12.2017, 23:46
Co ty p...? Helikopterem się mają dostawać? Bzdura! Można wszystko - pod warunkiem że się myśli!
prawda
prawda 28.12.2017, 17:23
Dawne warsztaty na Sprzymierzonych przecież mają i duże podwórko i miejsce na parking. A poza tym na Szczecińskiej?
masłowska
masłowska 26.12.2017, 17:41
Najgorsze jest to, że ta epkipa rozpętałą wojnę gryfińsko-gryfińską!
Krzesimir
Krzesimir 26.12.2017, 13:24
W Gryfinie władzą jest teraz biznes i Elektownia. Wszystko dla nich. I ewentualnie jakies rządowe projekty.
burza
burza 25.12.2017, 22:10
Miałam co czytać i uczucia mam mieszane bo z komentarzy wynika że, ŚDS to zadanie zlecone, które będzie w pełni dofinasowane z budżetu państwa... czyli żadna zasługa burmistrza czy wicka, a panie ze Szczecińskiej chciały zrobić u siebie i zgłosiły pomysł burmistrzowi, który zrobił to sam i po swojemu, tylko dlaczego w CAL ? Czy tam nie miały być stowarzyszenia ? Miejsce jest złe pod wieloma względami ?! Dlaczego bez konsultacji z zainteresowanymi pracownikami i rodzicami znającymi temat od podszewki ? Dziwne ??
Jasne i oczywiste
Jasne i oczywiste 27.12.2017, 23:29
Po co zadajesz tyle pytań skoro na wszystko co cię tak bardzo nurtuje odpowiedzi i dokładne kwoty zysków masz w gminnej gazecie którą otrzymał na święta każdy mieszkaniec gminy ?
burza
burza 28.12.2017, 15:44
Wyobraż sobie, że dla mnie nic tu nie jest " jasne i oczywiste" . O jakich zyskach piszesz i dla kogo ? Kolejne moje pytanie, czy ŚDS gmina zrobiła w CAL dla zysków? Pani minister Rafalska mówi o utrzymaniu tych domów na koszt państwa i to jest 1268 zł na osobę! Czy mam rozumieć, że to jest powód zainteresowania panów osobami niepełnosprawnymi ? Tylko jak p burmistrz na to liczy, to czy to jest zgodne z literą prawa ? Czy może ktoś z zewnątrz powinien to zweryfikować ?
hieny!!!!
hieny!!!! 28.12.2017, 09:01
"kwoty zysków"? GMINA CHCE ZARABIAĆ NA NIEPEŁNOSPRAWNYCH I CHORYCH? TO DLATEGO SAMI ROZWALILI STOWARZYSZENIOM PLATANA? DLA ZYSKÓW?

Jasne i oczywiste Wczoraj, 23:29 dokładne kwoty zysków masz w gminnej gazecie
kwota zysków...
kwota zysków... 28.12.2017, 09:19
Z takimi obrońcami tej gminnej władzy nie jest potrzebna żadna opozycja...
ciekawe...
ciekawe... 28.12.2017, 14:17
Czyli po prostu skok na rządową kasę. A że dla pacjentów najgorsza lokalizacja z możliwych w tej byłej kawiarni - to ich nie obchodzi, bo "kwota zysków" się liczy!!!
??
?? 28.12.2017, 17:14
Ciekawe.... coś mi tu nie pasi. Wyjaśnijcie sprawę, z tym wigorkiem też jakieś to jest tajne przez zakazane. Za dużo tego już ??
prawda
prawda 28.12.2017, 17:21
Mogli we współpracy z warsztatami na Szczecińskiej zrobić - bo i miejsca dość i podwórko, i parking.
ciemne i mętne
ciemne i mętne 27.12.2017, 23:44
W gazetce reklamowej burmistrza nie ma ani słowa odpowiedzi na pytania zadane przez "burzę"!
system nakazowo-rozdzielczy
system nakazowo-rozdzielczy 25.12.2017, 21:50
W Gryfinie nagrodę powinna dostac minister Rafalska. Ale jak znam życie to pierś będzie wypinał jeden z wiceburmistrzów.
Mikołaj
Mikołaj 25.12.2017, 15:36
Jeszcze się taki nie urodził, by wszystkim dogodził. Ważne by posiadać choć odrobinę wiedzy o ŚDS. Krytykować i pluć najłatwiej. Zastanów się człowieku jeden z drugim, czy masz mądrego coś do powiedzenia, czy tylko chcesz bzdurami i złośliwościami wypełniać puste pola komentarzy.
Wesołych Świąt !
iskierka
iskierka 25.12.2017, 17:23
Mikołaju
A jakież to mądrości płyną z twojego komentarza? P Basia już się produkowała przy tym art.,a prawda jest jedna, ŚDS to pomysł p Agaty i p Eli łącznie z dobrym miejscem i choć wmawiacie, że nieważne czyj pomysł tylko efekt końcowy się liczy, to mówię ,znowu zrobiliście siarę. WSTYD.
Mądrych Świąt !
szkoda
szkoda 27.12.2017, 19:23
Pomysł wypłynął ze stowarzyszenia wrócił z gminy karykaturą... Szkoda...
an
an 25.12.2017, 20:57
P. Agata i p. Ela mogą skorzystać z możliwości, jakie dają przepisy z pominięciem gminy. I tylko w przypadku osób niepełnosprawnych intelektualnie istnieje taka możliwość, proszę doczytać przepisy. Życzę powodzenia i spokojnych Świąt.
szkoda
szkoda 27.12.2017, 19:24
przecież to samorząd prowadzi, może zlecić innym. Mieli szukać wsparcia Widuchowej albo Starego Czarnowa? Może i szybciej by było...
i tyle w temacie
i tyle w temacie 25.12.2017, 21:33
Proszę przeczytać ze zrozumieniem

Minister Rafalska zachęca do otwierania Środowiskowych Domów Samopomocy
13:18, 08.05.2017

W każdym powiecie powinien działać przynajmniej jeden Środowiskowy Dom Samopomocy - uważa minister rodziny Elżbieta Rafalska i zachęca samorządy do tworzenia takich placówek, obejmujących opieką osoby niepełnosprawne intelektualnie.

W poniedziałek wzięła udział w oficjalnym otwarciu takiej placówki w Brzozowcu w gminie Deszczno w Lubuskiem. Dom powstał w zmodernizowanym budynku zamkniętej od wielu lat szkoły.



W całej Polsce funkcjonują 774 takie placówki mając pod opieką ponad 29 tys. osób niepełnosprawnych intelektualnie. W skali kraju takich domów nie ma w 42 powiatach, w Lubuskiem w dwóch – wschowskim i żagańskim.



Minister przypomniała, że prowadzenie ŚDS jest zadaniem zleconym, w pełni finansowanym z budżetu państwa. Organ prowadzący otrzymuje na jednego podopiecznego dotację w wysokości 1 268 zł miesięcznie.



"Naszym celem, naszym zadaniem, jako organizatora tego zadania jest doprowadzenie do tego, żeby te białe plamy, czyli te powiaty, w których nie ma ŚDS-ów zamieniły się w miejsca, w których byłaby oferta funkcjonowania chociaż jednego takiego domu (…) Dla mnie, jako ministra i kogoś, kto odpowiada za realizację tego zadania, kluczowa jest dobra współpraca z partnerem takim, jakim jest samorząd" – podkreśliła minister Rafalska.



Podczas uroczystości szefowa resortu rodziny pracy i polityki społecznej mówiła, że jest pod wrażeniem dobrego wykorzystania pieniędzy w Deszcznie. Oceniła, że dom został wykonany w wysokim standardzie przy stosunkowo niewielkich nakładach.
przepis na sukces
przepis na sukces 25.12.2017, 14:33
Wiadomo kto przy tej ekipie może zrobić karierę. Potrzebny jest dobry stosunek do władz, staż na wycieraczce wicka w pozycji kolankowo-łokciowej. Im lepiej potrafi klęczeć i wychwalać Mietka, Pawła czy Tomusia, tym szybciej awansujesz.
klops
klops 24.12.2017, 16:44
A co tak się spieszyli przed świętami skoro wiadomo, że w święta i tak nic z tego nie będzie?
Jak
Jak 24.12.2017, 14:57
Szybki awans z opiekunki po byłym sanatorium na dyrektora
Hehe
Hehe 24.12.2017, 16:07
He he będzie nowa przyboczna do Raciechowic
taki klimat
taki klimat 24.12.2017, 15:03
To juz postanowili? A na BIP jeszcze oszukują!
złoty interes
złoty interes 24.12.2017, 13:19
Nie dowiemy się ile kosztował remont bo jak to obliczyć jak robił to krewny wiceburmistrza?
??????????????
?????????????? 24.12.2017, 14:00
?????????
zafajdany interes!!!
zafajdany interes!!! 27.12.2017, 19:21
Krewny? Po znajomości????
srysiek ***siek
srysiek ***siek 24.12.2017, 12:28
Mysiek.pysiek.srysiek człowiek bardzo zdołowany,że komuś udaje się coś zrobić.
nie obrażaj!
nie obrażaj! 24.12.2017, 13:14
Widać, że nawet nie jesteś w stanie przeczytać ze zrozumieniem tekstu.

Pozostałe