Barwny orszak Trzech Króli kroczył ulicami Gryfina

  • 06.01.2018, 15:16 (aktualizacja 07.01.2018, 19:57)
  • igryfino.pl | Dołącz do nas na Facebooku
Barwny orszak Trzech Króli kroczył ulicami Gryfina
Korony na głowach? Jasełka obejrzane? Tłumy na placu Księcia Barnima I gotowe? To start! Barwny orszak wyruszył spod kościoła Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Gryfinie. Za królami szli nie tyko gryfinianie, ale również przedstawiciele poszczególnych miejscowości. Na scenie grały też zespoły ludowe.

Gryfinianie w sobotę 6 stycznia 2018 r. żałowali, że plac Barnima w Gryfinie, tuż obok kościoła NNMP nie jest nieco większy. Tłumy jakie przyszły świętować spotkanie z Trzema Królami ledwie mogły się pomieścić. Na głowach obecnych obowiązkowe korony. To na cześć każdego z mędrców-królów. Księża Stanisław Helak i Piotr Szatkowski byli w swoim żywiole. Zaintonowane przez księży kolędy najpierw cicho, potem brzmiały coraz głośniej. I rozśpiewał się tłum na placu.

Pojawiły się dziwne postacie na szczudłach, chorągwie gotowe do marszu, a na scenie rozśpiewana Wełtynianka. Za kapelą z Wełtynia na scenie zjawiły się „Gardnianki”. I zrobiło się na placu nie tylko tłumnie, ale też radośnie i tak wspólnie, swojsko.

Wkrótce na scenie zjawiły się aniołki, co zwiastowało zbliżające się tradycyjne jasełka. Pastuszkowie, król Herod, no i diabeł. No a jak diabeł, to i ogień musiał być. I był! Tańczący z płomieniami czarcik kolorowymi dymami, jak na złe moce przystało owiewał, przypominając zebranym, że ogień jest gorący.

Po atrakcjach czas było uformować - jak obyczaj każe - królewski orszak. Długi jak wąż, wyruszył w kierunku nabrzeża, gdzie przy nurtach Odry się zatrzymał. Tam uczestnicy obejrzeli następne ogniste popisy.

Potem orszak ruszył w drogę do kościoła, gdzie wierni mogli obejrzeć drugą część jasełek. Po przedstawieniu odprawiona została msza św. Gospodarz parafii ks. Stanisław Helak podziękował za pomoc m.in. burmistrzowi Mieczysławowi Sawarynowi, Gryfińskiemu Domowi Kultury, Caritasowi, kapelom oraz wszystkim zaangażowanym w organizację „królewskiej” uroczystości, a przede wszystkim tym, którzy przyjęli zaproszenie i przyszli.

Uroczystość bardzo się udała. Piękna pogoda skusiła mieszkańców Gryfina do wyjścia z domów. Widać, że gryfinianom brakuje wspólnych spotkań, wspólnego śpiewania, dzielenia radości. I myślę, że wszyscy obecni na placu od dzieci do tych bardzo dorosłych dziękują księżom za to pół-święte pół-zabawowe spotkanie.

TWS

 

igryfino.pl | Dołącz do nas na Facebooku

Zdjęcia (168)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (104)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

miód
miód 12.01.2018, 13:23
I ja tam byłam, i się dobrze bawiłam!
Karina
Karina 12.01.2018, 10:17
Co ta moja kuzynka wyprawia.... I pozdrowienia z Podkarpacia!
kamyk
kamyk 12.01.2018, 09:23
A oglądacie film "Korona królów". To jest dopiero historia. Akcja coraz bardziej wciąga, a to dopiero początek.
Deja
Deja 11.01.2018, 20:06
Każde dziecko mogłoby samodzielnie zrobić koronę a nie korzystać ze sklejaka gazetowego.
Aaaaaa
Aaaaaa 11.01.2018, 17:29
Lodzia a ty tak sama?????????????????
ptak
ptak 12.01.2018, 12:58
A która to ta twoja. Na którym zdjęciu?
widz
widz 11.01.2018, 13:21
Trzeba powiedzieć, że się wyjątkowo postarali!
twoja królowa
twoja królowa 11.01.2018, 10:33
Jacek, jak ty dostojnie wyglądasz !
obiwatel
obiwatel 08.01.2018, 19:52
Czytając komentarze pozwolę sobie coś napisać: Najpierw anegdotka - Stańczyk na dworze królewskim opowiadał" soczyste" dowcipy i został ofuknięty iż w towarzystwie są panny. Wówczas powiedział:" azaliż są to panny to nic nie rozumieją, a jeżeli rozumieją to nie było co na mię fukać". Teraz pointa - dla wierzących sam orszak jest wydarzeniem i to uszanujmy, dla niewierzących powinien pozostać niewidoczny. I tu proponuję urwać bezsensowne dyskusje.
łączyć a nie dzielić
łączyć a nie dzielić 08.01.2018, 20:50
Orszak jest dla wszystkich. Wierzący wynoszą z niego inne treści, niewierzący inne. Byle po udziale imprezie stać się lepszym...
karawana? Inni nazywali to orszak - ale też ujdzie
karawana? Inni nazywali to orszak - ale też ujdzie 08.01.2018, 19:41
Smutne, że karawana Trzech Króli przejechała, a „piana z pyska przy korycie” nadal leci tak samo. Gryfińska Herodiada żądna mordu za zwrócenie uwagi na własne złe prowadzenie...
taaak
taaak 08.01.2018, 19:51
Niech psy szczekają a orszak idzie dalej.
...
... 08.01.2018, 20:51
Smutne, jak wiele nienawiści...
jaja sobie robie
jaja sobie robie 08.01.2018, 21:07
...bo ten ogląd sytuacji pewno dlatego, że poczucia humoru nie masz za grosz...
kwestia gustu
kwestia gustu 08.01.2018, 21:21
To nie kwestia poczucia humoru tylko poczucia smaku...
Karawana jedzie dalej
Karawana jedzie dalej 08.01.2018, 19:25
Piękny orszak a wściekłym kundlom odsuniętym od koryta niechaj piana tryska z pyska :)))
kundel "przy korycie"?
kundel "przy korycie"? 08.01.2018, 19:45
Jak ty taki historyk jak gospodarz – to... nic dziwnego, że prąd historii nadal nie umie...
Kundle to miłe pieski. I koryto to nie jest dla piesków...
A władza publiczna to nie "koryto"...
WIEDZIAŁBYŚ, JAKBYŚ COKOLWIEK ZROZUMIAŁ Z ATMOSFERY ORSZAKU, ZAMIAST ZIAĆ NIENAWIŚCIĄ!
atom
atom 08.01.2018, 20:35
Do budy kundlu!!!
z dedykacją dla "atomowego" nienawistnika
z dedykacją dla "atomowego" nienawistnika 08.01.2018, 21:21
„A DZISIAJ CZEMU WŚRÓD LUDZI, TYLE ŁEZ JĘKÓW KATUSZY? BO NIE MA MIEJSCA DLA CIEBIE W NIEJEDNEJ CZŁOWIECZEJ DUSZY”
nienawiść do Orszaku Trzech Króli?
nienawiść do Orszaku Trzech Króli? 08.01.2018, 19:16
Dlaczego ten nienawidzący jakiejkolwiek zabawy i przyjemnej atmosfery psychopata nie uszanuje nawet tego tematu, żeby nie wstawiać swoich knajackich komentarzy pełnych chorej nienawiści do władz kadencji zakończonej w roku 2014?
zawiść bo sie Kościołowi lepiej udało?
zawiść bo sie Kościołowi lepiej udało? 08.01.2018, 19:47
To kompleks. Jak Kościół zorganizował, to mu przypomniała się impreza mikołajkowa sprzed miesiąca. Bez choinki i z wysięgnikami wieszającymi lampki w czasie imprezy...
Tancerka
Tancerka 08.01.2018, 12:06
Wreszcie jakaś impreza masowa. Lepiej takie ludyczne zabawy i odczynianie uroków niż nic.
Pocztówka z Cannes
Pocztówka z Cannes 08.01.2018, 13:38
Za Henia i Maciusia to były lepsze POpijawy :)))
pocztówka z Tworek
pocztówka z Tworek 08.01.2018, 14:31
Abstynenci się znaleźli. Ciekawe od czego...
zawiść za dobrą organizację Orszaku...
zawiść za dobrą organizację Orszaku... 08.01.2018, 19:48
Od stawiania choinki dzień po imprezie mikołajkowej miesiąc wcześniej.
anka
anka 08.01.2018, 11:03
a gdzie ci królowie szli mieli odlecieć tym reniferem
Królowa Śniegu
Królowa Śniegu 08.01.2018, 12:01
Żeby nie odlecieć to worami płozy sanek obciążyli i reniferek nie dał rady. Trzymają się pazurami i zębiskami.
Aga
Aga 08.01.2018, 10:57
Rodzaj rozrywki i widowiska. Kto przyszedł jak ubrany...it.d Więcej w tym Gryfinie się nie dzieje.
klaps
klaps 07.01.2018, 19:55
Z tego co ja wiem, to święto 3K nie ma żadnego uzasadnienia biblijnego, zresztą jak wiele innych katolickich świąt.
taka prawda
taka prawda 07.01.2018, 19:50
To nie byli królowie tylko prawdopodobnie Percyi (oligarchowie kapłani możni) Są 3 źródła o ilości ich 4, 6, 16 wszystkie spisane ponad 200 do 400 lat po wydarzeniu. Kościół wybrał wersje 4 i około średniowiecza nadał im imiona i przemianował na królów dla podwyższenia rangi. Takim kłamstwem żyjemy do dziś. Chrystus otrzymał złoto -oznaka przyszłej władzy na ziemi kadzidło czyli boskość i mirę bo przepowiednia mówiła iż ma umrzeć w niedługim czasie mirra służyła do balsamacji zwłok
POLAK
POLAK 07.01.2018, 13:41
Dobrze że PIS rządzi., bo za PO zamiast orszaku bylyby parady równości i na placu barnima meczet by powstał.
nienawiść do bohaterów orszaku?
nienawiść do bohaterów orszaku? 08.01.2018, 19:10
Z ksenofobią podszytą nienawiścią do poprzedniej ekipy to żeś się wstrzelił w temat Śniadych Przybyszów Z INNYCH KRAJÓW, PARANOIKU!
POcztówka z Cannes
POcztówka z Cannes 08.01.2018, 13:41
W POprzedniej kadencji to byli tacy co to niby chcieli nam POważnie ciapatych zainwestować
pocztówka z Tworek
pocztówka z Tworek 08.01.2018, 14:35
Propaganda typu goebbelsowskiego. I mowa pogardy! Lecz się z nienawiści. Z reszty przypadłości za późno...

PS - ADMINIE, PROSZĘ NIE USUWAĆ NAZWISKA MINISTRA PROPAGANDY TRZECIEJ RZESZY. TO POSTAĆ HISTORYCZNA, I JAK WIDAĆ TRZEBA WSKAZYWAĆ WCIĄŻ JEJ UCZNIÓW.

Co zresztą administracja komunikatora ogłosiła w sprawie podobnie nienawistnych wpisów prezydenta Trumpa.

TAMTEN PRZYNAJMNIEJ MIAŁ ODWAGĘ POD WŁASNYM NAZWISKIEM ZAMIESZCZAĆ FILMIKI!
nienawiść do Orszaku Trzech Króli?
nienawiść do Orszaku Trzech Króli? 08.01.2018, 19:11
JAK NIE BĘDZIE SIĘ PIĘTNOWAĆ PROPAGANDY TYPU GOEBBELSOWSKIEGO, GDZIE NA POTRZEBY POLITYKI WYKORZYSTUJE SIĘ POGARDĘ DLA „OBCYCH” to będziemy mieli w Gryfinie pobicie tureckiej dziewczynki czy szarpanie indyjskiego studenta!
Skowyt z Lubanowa
Skowyt z Lubanowa 08.01.2018, 15:20
Nic nie stoi na przeszkodzie abyś ty Macieju pod własnym nazwiskiem zamieszczał swoje żenujące głupoty
skowyt z Pniewa
skowyt z Pniewa 08.01.2018, 19:12
jakoś twojego nazwiska nie widać... daj nam przykład Bonaparte...
ha ha
ha ha 08.01.2018, 21:46
Podobno Napoleon nie czyta forum, ale telepatycznie wyczuł tekst, który kazał usunąć adminowi. Kabaret.
Lokis
Lokis 08.01.2018, 21:59
Oczywiście że nie czyta tych twoich bzdetów POpierdółko z kabaretu
telepatia z Napoleonem?
telepatia z Napoleonem? 08.01.2018, 23:13
A TOBIE „lokis” często zdarza się słyszeć, jak ci Napoleon mówi, co w Internecie czyta albo nie?:)

ha ha Dzisiaj, 21:46 Podobno Napoleon nie czyta forum, ale telepatycznie wyczuł tekst, który kazał usunąć adminowi. Kabaret.

Lokis Dzisiaj, 21:59 Oczywiście że nie czyta tych twoich bzdetów
Lokis
Lokis 08.01.2018, 23:33
A co to ciebie kwicząca gnido obchodzi co ja słyszę? Nie masz bliższych w rodzinie sfrustrowana śfinio?
ortografia
ortografia 09.01.2018, 00:19
To dysortografia, czy robi ci się tak tylko, jak czerwieniejesz jak burak?

Lokis Wczoraj, 23:33 śfinio?
ha ha
ha ha 08.01.2018, 23:46
Pawełek, lokis, atom i inni zupełnie nie czytają forum. Oni ogarnęli cały internet , więc wiedzą nawet to , co jeszcze nienapisane. ;)
uderz w stół:):):)
uderz w stół:):):) 08.01.2018, 22:19
uderz w stół:):):):)
Ryszard Ochódzki
Ryszard Ochódzki 07.01.2018, 18:45
Otóż to, nikt nie wie po co, więc nie musisz się obawiać, że ktoś zapyta. Wiesz co robi ten miś? On odpowiada żywotnym potrzebom całego społeczeństwa. To jest miś na skalę naszych możliwości. Ty wiesz co my robimy tym misiem? My otwieramy oczy niedowiarkom. Patrzcie, mówimy, to nasze, przez nas wykonane i to nie jest nasze ostatnie słowo! I nikt nie ma prawa się przyczepić, bo to jest miś społeczny, w oparciu o sześć instytucji – który sobie zgnije, do jesieni na świeżym powietrzu, i co się wtedy zrobi?
rada
rada 07.01.2018, 13:47
Idź PO LAK czyli po rozum do głowy.
BB
BB 07.01.2018, 11:59
W kościele zawsze na Święta BN stoi szopka/stajenka- Jezusek, Maryja, osiołek, krówka, trzej królowie-ciemnoskórzy notabene. Jeden może nawet czarny. Ci sami Polacy którzy przed taką stajenką klękają i tak ochoczo wędrują w orszaku 3 króli, parę miesięcy temu stali ze świecami na granicach aby takich ludzi do Polski nie wpuszczać, nawet dzieci i kobiet.
Ot sedno.Polacy lubią koszyczki wielkanocne, jasełka, choinki, pochody, osiołki w pochodach itp. mówiąc w skrócie infantylne obrządki. Istoty swojej religii nie rozumieją jednak zupełnie. Więc pochód trzech króli to tylko folklor i ok... tylko mówmy o tym uczciwie.
Mosze
Mosze 08.01.2018, 12:04
Tylko świń nie ma , nawet proszczaków przy korycie nie uświadczysz bo to stwory nieczyste.
POcztówka z Cannes
POcztówka z Cannes 08.01.2018, 13:44
Nie ma ich przy korycie ale kwiczą za nim skrycie :)))
pocztówka z Tworek
pocztówka z Tworek 08.01.2018, 14:36
Burmistrzów nie było na orszaku?

Pocztówka z Cannes Dzisiaj, 13:44 Nie ma ich przy korycie ale kwiczą za nim skrycie :)))
pytam
pytam 07.01.2018, 12:03
Nawet jeśli lubią takie obrządki to co w tym złego?
BB
BB 07.01.2018, 12:19
Nie zrozumiałeś. Przeczytaj uważnie do końca. Nikt nie broni ale nie udawajmy że jesteśmy chrześcijanami bo idziemy w procesji...Bo to po prostu za mało.
pytam
pytam 07.01.2018, 12:44
A skąd wiesz, że to udawanie? Według mnie jest wręcz przeciwnie. To że jesteśmy chrześcijanami potęguje w nas potrzebę uczestnictwa w tego rodzaju widowiskach. Przynajmniej tak jest w moim przypadku.
klon
klon 07.01.2018, 11:41
Zabawa? O tak. Postacie z bajek. A do tego rozmodlony kraj, gdzie podobno ateiści to margines, a kraj o jednej z największej przestępczości w Europie.
gość
gość 07.01.2018, 13:11
Jest odwrotnie, Polska jest krajem o stosunkowo małej przestępczości w Europie, a wewnątrz kraju tam, gdzie jest najmniejsze praktykowanie wiary, w Polsce zachodniej i północnej - jest większa przestępczość niż na bardziej religijnym wschodzie i południu. A oto cytat:" Od lat mniej niż tysiąc zabójstw na 38 mln mieszkańców to świetny wynik - mówi karnista prof. Marian Filar. W 2005 r. liczba zabójstw w Polsce wynosiła 2, 1 na 100 tys. mieszkańców, w Niemczech ten wskaźnik to 3, a USA aż 5, 5. Liczba gwałtów w Polsce w 2005 r. to 5, 1 na 100 tys. mieszkańców, podczas gdy w Anglii i Walii - 7, 78, w Niemczech - 10, 7, w Szwecji - 29, 03, a w USA - 32, 2. W Polsce w 2005 r. odnotowano 117, 46 kradzieży samochodów na 100 tys. mieszkańców, tymczasem w Niemczech - 245, 7, w Anglii i Walii - 403, 4, a w USA - 421, 3. W 2005 r. w Polsce wskaźnik przestępstw na 100 tys. mieszkańców wyniósł 3578, 9, podczas gdy w Niemczech - 8045, 7. {dane ze strony" Wprost 24"}
rózga
rózga 07.01.2018, 09:43
Zgadzam się z "życzliwym". Cóż w tym dziwnego,że ludzie potrzebują rozrywki? Przecież to jest MARTWE miasto tu się nic nie dzieje ! Nie każdego rajcuje siedzenie w internecie i niszczenie ludzi, którzy myślą i robią inaczej ? Nie wszystkich podnieca koszmarny burmistrz-przebieraniec i wojenka przy moście, jako jedyna uznana przez tych panów rozrywka w tym mieście !!!
POcztówka z Cannes
POcztówka z Cannes 08.01.2018, 13:46
Ale za to wszystkich POdniecają wczasy w Xannes, korupcja i milionowe łapówki
pocztówka z Tworek
pocztówka z Tworek 08.01.2018, 14:39
Każdy ma swoje powody do podniecania. Niektórzy fantazjują o łapówkach, tylko udowodnić nie potrafią... "Xannes" to w Gruzji, koło Raciechowic czy koło "starslundu"?
nienawiść do orszaku Trzech Króli?
nienawiść do orszaku Trzech Króli? 08.01.2018, 19:15
to przekręcona nazwa leku na zaparcia. Widać komuś potrzebny. Szkoda że TEMATU NIE SZANUJE ZE SWOJĄ NIENAWIŚCIĄ!
diagnoza
diagnoza 07.01.2018, 09:54
Jeszcze puls bije. Słabo wyczuwalny, ale bije. Doktor szybko potrzebny.
burza0
burza0 07.01.2018, 11:15
diagnoza