U nas trzeba mieć specjalny wózek dla dziecka

  • 10.01.2018, 17:57
  • igryfino.pl | Dołącz do nas na Facebooku
U nas trzeba mieć specjalny wózek dla dziecka Alicja Przepiórka, właścicielka sklepu „Baby Room” w Gryfinie.
-„Tylko najlepsze, najwyższe gatunkowo rzeczy nadają się dla naszego dziecka – tak myśli wielu przyszłych rodziców. Oczywiście wymagania te dotyczą również wózka – mówi Alicja Przepiórka, właścicielka sklepu „Baby Room” w Gryfinie. Istotnym elementem wózka, który pomoże przy zakupach jest pojemny kosz/torba zakupowa podwieszona zazwyczaj przy kołach. Dodatkowo komfort poruszania się zwiększa zwrotny wózek na dużych kołach obracanych z przodu wokół własnej osi. Ale to nie wystarcza, ponieważ w Gryfinie mamy bariery komunikacyjne.

To co wystarczy w innych warunkach, to przy przeprawach ze Starego Miasta na Górny Taras i z powrotem często dobrze nie zdaje egzaminu. Ogólnie spacerówka powinna być zwrotna, lekka w prowadzeniu i wygodna.

A pora jest dobra na wycieczki z dzieckiem w wózku. Nawet w lekko minusowej temperaturze spacery pomagają budować odporność dziecka i wzmacniają jego system immunologiczny.

Czy jest idealny wózek

-Postawmy sprawę jasno – nie ma rzeczy idealnych, mogą być jedynie bliskie ideału. Tak samo jak nie ma wózków dziecięcych idealnych dla wszystkich. Kwestia zakupu „idealnej” spacerówki, to kwestia świadomości potrzeb i ustalenia priorytetów –radzi Kamila Nowakowska z Picobaby.net, eindigo.pl.

Rodzice, zastanawiając się nad zakupem, kombinują: kupić małe, duże, plastikowe, pompowane, piankowe, równej wielkości, nierównej wielkości, obrotowe czy nie?

-Często wyobrażenia rodziców są całkiem konkretne: pojazd powinien mieć dobre parametry techniczne, gwarantujące dziecku bezpieczeństwo w czasie jazdy, powinien mieścić się w bagażniku, łatwo się składać , no i oczywiście powinien mieć super wygląd - mówi Alicja Przepiórka, właścicielka sklepu „Baby Room” w Gryfinie (na Górnym Tarasie z tyłu sklepu Netto).

Jakie kółka na gryfińskie drogi

Jednym z podstawowych pytań jest: jakie kółka ma mieć wózek? Trzeba wiedzieć, że małe kółka sprawdzają się na równych powierzchniach, asfaltowych drogach lub prostych chodnikach. Jednak po nierównych chodnikach, parkowych ścieżkach, leśnych traktach (a ulica prowadząca do naszego domu często przypomina szwajcarski ser lub polną drogę) zdecydowanie sensowniejszym rozwiązaniem jest wybór spacerówki z większymi kołami.

-Koła – wybór ich zależy od potrzeb i od tego, na jakim terenie zamierzasz spacerować. Producenci oferują najczęściej koła pompowane, koła żelowe, piankowe oraz imitację koła pompowanego. Koła pompowane świetnie sprawdzają się na piaszczystych, nierównych drogach, natomiast istnieje ryzyko ich przebicia. Koła żelowe sprawdzają się w mieście, bo nie ma możliwości ich przebicia, natomiast są twarde, a koło powinno dostosowywać się do powierzchni. Koła piankowe praktycznie nie są używane przy produkcji wózków 2w1 (gondola + spacerówka), przeznaczone są tylko i wyłącznie do spacerówek o mniejszej wadze – instruuje Alicja Przepiórka z Gryfina.

Imitacja koła pompowanego (koło, w którym znajduje się specjalny materiał, dzięki któremu koło jest miękkie, czyli dostosowuje się do podłoża oraz nie ma możliwości uszkodzenia) nadaje się na każdy teren bez obawy, iż się przebije.

-Moim zdaniem właśnie ten ostatni typ koła (a zaraz po nim koła pompowane) jest najlepszym wyborem, szczególnie na nasze „gryfińskie” drogi, które są dziurawe, z wąskimi podjazdami oraz wysokimi krawężnikami, co utrudnia poruszanie się w naszym mieście, a w szczególności pomiędzy Górnym Tarasem a Starym Miastem – dodaje pani Alicja.

Bezpieczeństwo i wygoda

Kolejnym istotnym elementem spacerówki, ważnym zarówno dla dziecka, jak i rodzica, są pasy bezpieczeństwa. Powinny być pięciopunktowe, najlepiej z miękkimi ochraniaczami, które nie będą obcierały malucha. Co ważne, sposób zapinania i rozpinania pasów powinien być trudny dla dziecka i… łatwy dla rodzica.

-Spacerówka powinna być wygodna nie tylko dla dziecka, ale także dla rodzica. O ile gondola wykorzystywana jest stosunkowo krótko, wózek spacerowy sprawdza się do ok. 3 roku życia dziecka. Oznacza to niezliczoną liczbę kilometrów, setki krawężników, całe mnóstwo schodów bez windy i podjazdów oraz tysiące godzin na świeżym powietrzu. Wygodniejsze w prowadzeniu i zwrotniejsze są spacerówki z tzw. pełną rączką, bo umożliwia ona sprawne prowadzenie wózka jedną ręką, a to dość istotne – radzi Kamila Nowakowska z Picobaby.

-Najlepiej jak rączka jest regulowana i powinna sięgać nam do pępka. Amortyzatory powinny być minimum dwa, ponieważ wózek nie powinien być całkowicie sztywny, a amortyzacja wspomaga nas np. przy podjazdach na wysokie krawężniki oraz przy nierównym terenie – uważa Alicja Przepiórka z Baby Room.

Dodatkowe akcesoria

Kupując spacerówkę warto sprawdzić, jakie dodatkowe akcesoria przewidział do niej producent oraz czy znajdują się one w zestawie.

- Zdarza się, że niektóre spacerówki sprzedawane są bez dodatkowego wyposażenia dodawanego w standardzie i trzeba do nich dokupić wiele potrzebnych elementów, np. pałąk zabezpieczający, kosz zakupowy, torbę podręczną itp., co znacznie zwiększa cenę końcową wózka. Wbrew pozorom, nawet drobne udogodnienia takie jak niepozorny uchwyt na picie czy kieszonka na portfel mogą znacznie wpłynąć na codzienny komfort użytkowania spacerówki – przestrzega Kamila Nowakowska.

Wszystko zależy od modelu wózka i co ma w zestawie.

-Jeśli chodzi o wyposażenie – praktycznie do każdego wózka w komplecie znajdziemy folię przeciwdeszczową, moskitierę, torby (jedna montowana na rączce, druga montowana na stelażu) oraz materacyk do gondoli. Jako dodatkowe wyposażenie zaliczamy: uchwyt na kubek, mufki (rękawice) na kierownicę, materacyk do przewijania, poduszkę do gondoli, czy moskitierę montowaną wewnątrz wózka (tworzy tzw. firankę chroniącą przed insektami) – informuje Alicja Przepiórka.

Jaki ostatecznie wózek kupić?

Przy zakupie należy pomyśleć o wygodzie dziecka i o warunkach, w jakich będzie się poruszał wózek.

- Inaczej kształtują się potrzeby półrocznego malucha, który dopiero zaczyna swoją przygodę ze spacerówką, inaczej zaś trochę starszego dziecka. Dla niemowlaka najważniejsza jest możliwość rozkładania oparcia do pozycji leżącej – dzięki temu nie tylko zapewniamy mu wygodę i komfortowy sen, ale przede wszystkim chronimy delikatny kręgosłup. Ważne, aby oparcie było stabilne i sztywne w konstrukcji, a jednocześnie miękkie dla małych pleców. Starsze dzieci docenią za to szerokie siedzisko, które nie krępuje ruchów, jak i regulowany podnóżek, na którym mogą oprzeć nogi (także podczas snu) – instruuje Kamila Nowakowska.

-Kiedy po raz pierwszy rodzice wybierają się do sklepu, przychodzi otrzeźwienie, ponieważ wszystkie wózki wyglądają podobnie, zapewniają pozornie ten sam komfort i te same funkcje oraz tę samą jakość wykonania. Na co więc zwrócić uwagę podczas zakupów? Otóż na kilka bardzo ważnych elementów jakimi są hamulce – muszą być niezawodne, dlatego podczas zakupów dokładnie się im przyjrzyj i sprawdź, czy działają – radzi Alicja Przepiórka.

Przede wszystkim wózek powinien być wygodny, komfortowy podczas jazdy, a dla rodziców mieszkających np. w bloku na wysokim piętrze powinien być lekki.

igryfino.pl | Dołącz do nas na Facebooku
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (29)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Ulka
Ulka 12.01.2018, 16:20
(...)
Komentarz usunięty. administrator
Doc
Doc 11.01.2018, 21:31
Nawet tego nie czytałem :-) Aczkolwiek zastanawia mnie fakt ceny rzeczy dla dzieci, dlaczego one są takie drogie. Nie chodzi mi akurat o wózki a o ciuchy. Byłem kiedyś w dziecięcym bo dziecku siostry kupowałem ciuchy. Wyobrażajcie sobie, że zwykłe spodnie dżinsowe dla dziecka kosztują tyle samo co o wiele większe spodnie dżinsowe dla dorosłych. :-) A przecież to o wiele mniej materiału i mniej pracy włożone w uczycie spodni dla dziecka a dla dorosłej osoby. I tego nie rozumiem. To mnie zastanawia i to mnie dziwi. :-)
Aga
Aga 14.01.2018, 08:50
Między innymi dlatego, ze podatek VAT na ubranka dziecięce wynosi 23%, a na odzież dla dorosłych 8%.
kwak
kwak 14.01.2018, 19:41
I to jest bzdura żeby taka różnica była!
proste
proste 11.01.2018, 21:59
Bo muszą być najlepsze, dobrze przetestowane, z dobrych produktów i dlatego tyle kosztują.
sentencja
sentencja 11.01.2018, 20:38
Każdy pcha swój wózek sam.
Michał
Michał 11.01.2018, 14:53
Nie kojarzę sklepu
gablo
gablo 11.01.2018, 18:24
Z drugiej strony Netto na GT.
Matka
Matka 11.01.2018, 09:02
Obowiązkiem władz jest umożliwienie dogodnej jazdy czy to wózkiem dziecinnym czy inwalidzkim.Jak narazie niemowlaki mogą dostać wstrząsu mózgu od jazdy po naszych chodnikach.
Alicja Augustyn
Alicja Augustyn 11.01.2018, 08:27
Interesuja mnie wozki dla blizniakow chlopcy
Sceptyczny
Sceptyczny 11.01.2018, 02:37
Lepiej konia (...), niż wózek pchać

Część komentarza usunięta. administrator
Dodurnia
Dodurnia 11.01.2018, 08:58
Reprezentujesz poziom jednokomórkowca powalony koniu.
Ewa
Ewa 11.01.2018, 08:31
Jak będziesz stary to tez niech cie koń pcha.
wupe
wupe 10.01.2018, 23:11
Jeszcze cena ważna. To taki wydatek raczej dla dziadków.
Eliza
Eliza 10.01.2018, 22:02
Każdy chce mieć specjalny wózek, wiadomo!
klientka
klientka 10.01.2018, 21:45
Ja wybrałam wózek i czekałam aż zamówienie tak jak dokładnie chciałam przyjdzie do sklepu.
pieszy
pieszy 10.01.2018, 21:21
Cześć, doprawdy nie kumam dlaczego w Gryfinie np.ogrodnik, czy taki gość odpowiedzialny za chodniki i tereny zielone nie robi np.cotygodniowego obchodu miasta.Nie chodzi mi nawet o to aby buszował po lasach, zagajnikach ale zrobił ogląd chodników, dróg, ścieżek itp.
z Górnego Tarasu
z Górnego Tarasu 10.01.2018, 21:12
A kiedy będzie ta winda na dworzec?
Dwa Plus Jeden
Dwa Plus Jeden 10.01.2018, 23:36
Mój piękny Panie raz zobaczony w Technicolorze,
Piszę do Pana ostatni list.
Już mi lusterko z tym Pana zdjęciem też nie pomoże,
Pora mi dzisiaj do ślubu iść.

Mój piękny Panie, ja go nie kocham – taka jest prawda.
Pan główną rolę gra w każdym śnie,
Ale dziewczyna przez świat nie może iść całkiem sama.
Życie jest życiem, Pan przecież wie…

Już mi niosą suknię z welonem,
Już Cyganie czekają z muzyką,
Koń do taktu zamiata ogonem,
Mendelssohnem stukają kopyta.

Jeszcze ryżem sypną na szczęście,
Gości tłum coś fałszywie odśpiewa,
Złoty krążek mi wcisną na rękę,
{I powiozą mnie windą do nieba.} ×2

Mój piękny Panie, z tego wszystkiego nie mogłam zasnąć,
Więc nie mógł mi się pan przyśnić dziś.
I tak odchodzę bez pożegnania, jakby znienacka
Ktoś między nami zatrzasnął drzwi…

Już mi niosą suknię z welonem,
Już Cyganie czekają z muzyką,
Koń do taktu zamiata ogonem,
Mendelssohnem stukają kopyta.

Jeszcze ryżem sypną na szczęście,
Gości tłum coś fałszywie odśpiewa,
Złoty krążek mi wcisną na rękę,
{I powiozą mnie windą do nieba.} ×3
Szkoda
Szkoda 10.01.2018, 21:00
Pani właścicielka bez doświadczenia radzi!????????
Realista
Realista 14.01.2018, 19:16
To według Ciebie młodzi nie mogą nic robić bo doświadczenia nie maja ? Puknij się w głowę. Co chwile wchodzą nowe modele na rynek, wiec co ma doświadczenie do tego, kobieta która urodziła pare lat temu nie wie już jakie są nowości, chyba ze przesiaduje w internecie.
Gryfinianka
Gryfinianka 14.01.2018, 10:30
Czy trzeba mieć dzieci, żeby doradzić w zakupie ? Pani Alicja przeszła szkolenie w tym zakresie oraz na pewno w rodzinie ma styczność z małymi dziećmi, wiec to ze sama ich nie posiada nie oznacza ze nie moze dobrze doradzić. Widzę ze ktoś tu zazdrości. Poza tym dokładnie dobrze powiedział przedmówca, ze do sklepu przychodzą rodzice i ludzie którzy wyrażają swoją opinie o wózkach i swoje doświadczenia wiec Pani Alicja ma bogate doświadczenie jak i informacje.
Ja
Ja 10.01.2018, 23:06
Reklama , reklama , reklama. Nowy sklep.
news
news 10.01.2018, 23:31
Ja, juz nie taki nowy. Nowy to on był rok temu.
Dzień dobry
Dzień dobry 10.01.2018, 22:09
Skąd wiadomo, że bez doświadczenia? Nie trzeba mieć dzieci, żeby prowadzać wózki np. znajomych czy rodziny. Poza tym Pani Alicja zbiera informacje od wielu osób w sklepie przez co ma szerszą perspektywę i, moim zdaniem, opinia Pani Alicji jest wartościowa.
doświadczony za młodu
doświadczony za młodu 10.01.2018, 21:06
jak nie doświadczona/. pewno kiedyś jeździła w wózku. Jak każdy :)))))
niestety
niestety 10.01.2018, 20:13
Gryfino to nie jest dobre miejsce dla matek z wózkami.
£
£ 10.01.2018, 20:01
Bardzo mądre rady szczególnie dla młodych rodziców. Byłam tam i faktycznie sklep jest "zaopatrzony" prawie we wszystkie potrzebne rzeczy tak dla mamy jak i noworodka. Polecam
tarasowiec
tarasowiec 10.01.2018, 19:48
I specjalne buty do zdarcia na trasie Góra i Dół i Góra!

Pozostałe