Ksiądz Paweł Czerwonka dał szansę na nowe życie

  • 10.01.2018, 19:27 (aktualizacja 10.01.2018, 23:24)
  • Marzena Żeligowska
Ksiądz Paweł Czerwonka dał szansę na nowe życie ks. Paweł Czerwonka
To była najszybsza droga od rejestracji do zostania dawcą. -Zarejestrowałem się 1 czerwca 2017 r. podczas akcji promującej dawstwo przy okazji Dnia Dziecka w szkole, w której pracuję. Dokładnie 3 miesiące od rejestracji dostałem telefon z Fundacji DKMS – opowiada ks. Paweł Czerwona. - Bardzo się ucieszyłem, że mogę mieć ten zaszczyt bycia dawcą. Nie było chwili wahania: być czy odmówić? Od razu było – być - dodaje ksiądz.

Ksiądz Paweł Czerwonka oddał swój szpik pacjentowi, dla którego jedyną możliwością wyleczenia był przeszczep. Najszybszą drogę od rejestracji do zostania dawcą przeszedł właśnie ksiądz Paweł. Od rejestracji do chwili pomocy minęło zaledwie 3 miesiące. Ks. Paweł dał szansę na nowe życie 57-letniemu mężczyźnie z USA.

Aż 1 111 razy Dawcy z bazy Fundacji DKMS oddali swój szpik lub komórki macierzyste pacjentom, dla których jedyną możliwością wyleczenia było przeszczepienie. Dzięki Dawcom, ponad tysiąc chorych zyskało szansę na nowe życie.

Najbardziej poruszająca historia

Każda historia pacjenta, który dowiaduje się, że jego jedyną szansą na wyzdrowienie jest transplantacja szpiku lub komórek macierzystych, jest wyjątkowa. Są jednak takie, które szczególnie chwytają za serce, ponieważ dotyczą dzieci… W 2017 roku była to historia 9-letniego Karolka z Wrocławia. Chłopiec walczy obecnie z 3 śmiertelną chorobą w swoim krótkim życiu – tym razem z ostrą białaczką szpikową.

– Choroba Karolka poruszyła wszystkich. Nie tylko ze względu na jego trudną historię, ale przede wszystkim na jego wolę pokonania nowotworu. Karol to prawdziwy wojownik – mówi Magda Przysłupska, rzecznik prasowy Fundacji DKMS.

Mimo, że przeżył więcej niż większość dorosłych, ciągle znajduje w sobie siłę do dalszej walki. Wspiera go wyjątkowa mama – Dorota, która walczy o wyzdrowienie syna z niekończącą się energią. O Karolku i poszukiwaniu Dawcy dla niego informowały niemal wszystkie media w Polsce, jego historia zmobilizowała tysiące niezdecydowanych do tej pory osób do rejestracji. Ta historia wciąż trwa, ponieważ nadal nie znalazł się w 100 procentach zgodny dawca – dodaje.

Najważniejsza inicjatywa

W 2017 roku Fundacja DKMS kontynuowała swoje najważniejsze projekty z wcześniejszych lat. Aktywnie działa projekt studencki Helpers’ Generation czy Komórkomania – akcja skierowana do uczniów, rodziców i nauczycieli szkół ponadgimnazjalnych. Jaka była najważniejsza inicjatywa minionego roku dla Prezes Fundacji DKMS, Ewy Magnuckiej – Bowkiewicz?

Zdecydowanie Klub Dawcy i Projekt Jakościowy. Klub Dawcy to projekt, nad którym intensywnie pracowaliśmy od początku roku, a jego inspiracją były dla nas osoby, które już oddały swój szpik lub komórki macierzyste. W tym momencie zapisanych jest już 778 osób, które chcą przyłączać się do kolejnych działań promujących ideę dawstwa szpiku i komórek macierzystych – mówi Ewa Magnucka – Bowkiewicz. – Rok 2017 miał istotne znaczenie także w aspekcie rozwoju Projektu Jakościowego, którego podstawowym celem jest nieustanne podnoszenie standardów i ulepszenie procedur związanych z pobraniem komórek krwiotwórczych od Dawców. Chcemy, aby nasi Dawcy, czuli się bezpiecznie i mieli zapewnioną najlepszą opiekę medyczną, natomiast preparaty pobrane od Dawców spełniały najwyższe wymagania jakościowe, aby dobrze służyły chorym potrzebującym transplantacji szpiku. Nasze obserwacje, a także opinie Dawców jednoznacznie pokazują, że jakość pobrań w Polskich Ośrodkach Pobierających jest coraz lepsza i dorównuje wynikom światowych liderów w tej dziedzinie. Chcemy dalej rozwijać współpracę z czołowymi klinikami w Polsce – dodaje prezes Fundacji DKMS.

Najważniejsze liczby

W 2017 roku w Fundacji DKMS zarejestrowało się ponad 210 000 nowych potencjalnych Dawców Szpiku, dołączając do grona 1,2 mln osób gotowych pomóc swoim „bliźniakom genetycznym”, gdy będzie taka konieczność. Wiele z tych osób zarejestrowało się na jednym z 2 000 Dni Dawcy Szpiku, które pomagało zorganizować aż 17 000 wolontariuszy. W 2017 roku odbyło się aż 1 111 pobrań szpiku lub krwiotwórczych komórek macierzystych – 948 pobrań z krwi obwodowej, a 163 z talerza kości biodrowej. Ze względu na stan chorych, odbyło się 110 drugich donacji: 82 pobrania limfocytów, 25 pobrań komórek macierzystych i 3 pobrania szpiku kostnego.

Najważniejsze cele na 2018 rok

Jakie są najważniejsze cele, które stawia sobie Fundacja DKMS na 2018 rok?

Na pewno chcemy zwiększać bazę zarejestrowanych Dawców. Chociaż jest nas już ponad 1 mln, to ze względu na poziom skomplikowania naszego genotypu, wciąż co 5 Pacjent nie znajduje zgodnego Dawcy. To dlatego każda zarejestrowana osoba jest na wagę złota – tłumaczy Ewa Magnucka – Bowkiewicz. – Dodatkowo chcemy podtrzymywać gotowość osób, które już się zarejestrowały – otrzymuje od nich sygnały, że to, co jest im potrzebne, to dalsza edukacja na temat dawstwa szpiku. W związku z tym w 2018 roku będzie kontynuować nasz projekt „Naszpikuj się wiedzą”. Zależy nam, aby każda osoba miała pełną świadomość tego, czym jest dawstwo szpiku i komórek macierzystych.

Fundacja DKMS obchodzi w tym roku 10-lecie swojej działalności. Dzięki zaangażowaniu pracowników i wolontariuszy stała się największą bazą potencjalnych Dawców w Polsce. Zarejestrowanych w niej jest już ponad 1,25 mln osób, z których ponad 4 800 dało szansę na nowe życie Pacjentom chorym na nowotwory i inne choroby krwi.

Marzena Żeligowska

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (11)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

lala
lala 15.01.2018, 10:14
Ja jestem zarejestrowana od kilku miesięcy i czekam????
Kama
Kama 11.01.2018, 22:07
Czasami zdarza się Ksiądz- Człowiek, ale mimo wszystko niezbyt często.
Marie
Marie 11.01.2018, 17:39
Świetna inicjatywa!
Mój syn jest od ponad 2 lat zarejestrowany jako dawca, ale jeszcze nikt nie zadzwonił. Więcej szczęścia miał znajomy, który krótko po rejestracji otrzymał info z fundacji, że jest idealnym dawcą dla anonimowego czterdziestolatka. Pobranie szpiku nic nie bolało, przeszczep się udał, a ów człowiek wraca do zdrowia.
To piękne uczucie móc komuś pomóc, stąd mój apel, zwłaszcza do młodych, zdrowych ludzi - REJESTRUJCIE się! Możecie uratować czyjeś życie. Dziś Wy pomożecie innym - jutro inni pomogą Wam, bo DOBRO WRACA!
Rada
Rada 11.01.2018, 08:52
Przykład dla innych księży.Nie tylko brać ,można też dawać.
Waleria
Waleria 10.01.2018, 23:33
I to jest właściwa postawa. I to ksiądz. Hohoho!
Jurgen
Jurgen 10.01.2018, 20:20
Das ist wunderbar!
szmal
szmal 10.01.2018, 20:14
To jeszcze nic bo nasz ksiądz w niedzielę sam sobie dał na tacę,naprawdę!
laik
laik 10.01.2018, 20:08
Nie wierzę
z Biblii
z Biblii 10.01.2018, 20:20
Tomasz tez nie wierzył, a został świętym.
D.
D. 10.01.2018, 20:01
Miał szczęście. Ja czekam już od roku i nic.
Dorota
Dorota 10.01.2018, 19:42
Proszę jaki dobry Samarytanin!

Pozostałe