Gmina bogatsza o nowe centrum edukacyjno-kulturalne

  • 29.01.2018, 12:06 (aktualizacja 29.01.2018, 13:22)
  • dost.
Gmina bogatsza o nowe centrum edukacyjno-kulturalne
Dla wielu była marzeniem. Teraz służyć będzie mieszkańcom. Nowa wiejska świetlica - bo o niej mowa - powstała w Kartnie. Uroczyste otwarcie obiektu nastąpiło w sobotę, 27 stycznia 2018 roku. W uroczystości udział wzięli m.in. wójt gminy Stare Czarnowo Marzena Grzywińska i wicemarszałek województwa Jarosław Rzepa.

Zgodnie z zapowiedziami prace budowlane zakończono z końcem 2017 roku. Po wszystkim odbiorach technicznych nowa infrastruktura gotowa jest do otwarcia i użytku. Świetlica w Kartnie to kolejne miejsce integracji, nauki i wypoczynku w gminie Stare Czarnowo.

- Wszyscy jesteśmy bardzo szczęśliwi. To pierwsza w gminie świetlica wybudowana od podstaw. Obiekt spełnia wszystkie potrzeby osób niepełnosprawnych, a mieszkańcom stwarza odpowiednie warunki do spotkań, samorealizacji i wspólnego spędzania czasu - podkreślała wójt Marzena Grzywińska.

Nowo wybudowaną świetlice poświęcił ksiądz proboszcz Henryk Mularski. Obiekt o powierzchni użytkowej blisko 180 m2 składa się z sali spotkań, kuchni, kotłowni, pomieszczeń gospodarczych, holu, szatni oraz zaplecza socjalnego z toaletami.

- Program Rozwoju Obszarów Wiejskich to ogromne możliwości, to wielka szansa na odbudowę wsi, szczególnie w zakresie infrastruktury. Środki unijne adresowane obszarom wiejskim pozwalają spełniać oczekiwania lokalnych społeczności. Nowa świetlice jest przestronna i przygotowana do różnego rodzaju aktywności, zarówno dla dzieci jak i seniorów - zaznaczył wicemarszałek województwa Jarosław Rzepa.

W bezpośrednim sąsiedztwie budynku powstał także chodnik, taras oraz parking. Koszt inwestycji to prawie 750 tys. zł. Ponad 190 tys. zł pochodziło z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich 2014-2020, które władzom gminnym przyznała Lokalna Grupa Działania Stowarzyszenia WIR - Wiejska Inicjatywa Rozwoju.

- Znam mieszkańców swojej miejscowości, dlatego wierzę, że obiekt będzie tętnił życiem - przekonywał mieszkaniec Kartna i zarazem przewodniczący Komisji Rolnictwa, Rzemiosła i Ochrony Środowiska Rady Gminy Stare Czarnowo Mieczysław Dudziński.

Budowa świetlicy w Kartnie jest przykładem, jak bardzo mieszkańcom lokalnych samorządów potrzebna jest infrastruktura edukacyjno-kulturalna.

- Świetlica będzie oferować bogaty program zajęć dla dorosłych, dzieci i młodzieży. To w niej odbywać się mają cykliczne imprezy i wydarzenia edukacyjno-kulturalne - wyliczała sołtys Kartna Ewa Ruszczycka.

Dodatkową atrakcją podczas otwarcia świetlicy był występ młodzieży z Zespołu Szkół w Kołbaczu. Z kolei po części oficjalnej, czas przyszedł na animację, w których oprócz dzieci, aktywnie udział brali wszyscy mieszkańcy Kartna.

W gminie Stare Czarnowo działa w sumie 11 obiektów tego typu. To budynki m.in. w Binowie, Dębinie, Dobropolu Gryfińskim, Glinnej, Kołbaczu, Kołowie, Nieznaniu, Starym Czarnowie, Żelewie i Żelisławcu. We wszystkich dopisuje frekwencja.

dost.

Zdjęcia (19)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (78)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Bliski  Kartna
Bliski Kartna 02.02.2018, 23:08
Gmina pozyskała środki zewnętrzne i chwała im, że się starają, a mieszkańcy mają nowiutką , piękną świetlicę, aż pachnie ..... Brawo, Brawo Pani Wójt.
7
7 02.02.2018, 16:11
"Inwestycje" i wszyscy łykają jak te pelikany :D
kapitał
kapitał 02.02.2018, 16:37
Tak, inwestycje z pozyskaniem środków zewnętrznych. Nie ma o czym dyskutować.
Edukacja
Edukacja 02.02.2018, 16:41
Inwestycja w ujęciu ekonomicznym to nakład gospodarczy poniesiony na rzecz korzyści finansowych w przyszłości.

Chodnik - nie przyniesie korzyści finansowych, zatem to nie inwestycja.

Nie płatny parking - nie przyniesie korzyści finansowych, zatem to nie inwestycja.

Itd, itd...
reedukacja XIX wiecznego edukatora
reedukacja XIX wiecznego edukatora 02.02.2018, 17:21
parking bezpłatny pod sklepem - INWESTYCJA - PRZYJADĄ DO SKLEPU (przy okazji wzrosną przychody z podatków)

chodnik - INWESTYCJA - równy chodnik, mniej zwolnień lekarskich i wydatków na leczenie złamanych nóg.

A i idąc po równym chodniku można rozglądać się po okolicznych wystawach sklepowych...
CBA
CBA 02.02.2018, 20:32
Parking za państwowe pieniadze dla prywatnego sklepu??????
Pamiętliwy
Pamiętliwy 02.02.2018, 17:18
Nie powtarzaj się. Post o takiej samej treści zamieszczony 29.01.18r. godz. 16:51 przez Łój mateńko.

psych.
psych. 02.02.2018, 17:31
To pewno taka schizofrenia.
ornitolog
ornitolog 02.02.2018, 16:17
Bo pelikany to inteligentne i zaradne ptaki!
Bog
Bog 02.02.2018, 16:36
Tak to wygląda iż w tym przypadku ptaki są mądrzejsze od mieszkańców.
Spostrzegawczy
Spostrzegawczy 02.02.2018, 09:57
Do poniżej - Ksiądz spełnił Swoja rolę jaką miał do spełnienia i o co chodzi . Nie jesteś Katolikiem to Twoja prywatna sprawa, i nie wciskaj się gdzie nie trzeba. Mieszkańcy pewnie tak sobie zażyczyli i tak Gmina zrobiła - liczy się większość - tak zresztą jak wszędzie. A tak w ogóle o 23. 14 godz, to ja już sobie smacznie śpię.
Ateista
Ateista 01.02.2018, 23:14
Do > obiektywny mieszkaniec< nie wiem jak jest w Twojej gminie i nie o tym był mój tekst.Zastanawiające jest tylko to, co robił na otwarciu pan w sukience w roli głównej. Ile jego bogata instytucja dołożyła do waszej świetlicy, że się tam panoszył jak główny inwestor. NO ILE ??????
KO
KO 02.02.2018, 11:28
Ale co cię boli? Jeszcze żebyś był z tej gminy, a nie jesteś.
Mieszkaniec
Mieszkaniec 01.02.2018, 14:14
Fajnie szkoda że za takie pieniądze...to trochę boli nas mieszkańców.
cennik
cennik 01.02.2018, 14:17
Widocznie nie znasz teraz cen.
Emerytka z Kartna
Emerytka z Kartna 31.01.2018, 17:58
Bardzo się cieszymy Pani Wójtowa z naszej świetlicy w Kartnie, wreszcie doczekaliśmy się dzięki Pani, za poprzedników traktowali naszą wioskę po macoszemu jak to się mówi.My też płacimy podatki i mamy dzieci i wnuki i same też chcemy wyjść z domu ....
postawa roszczeniowa
postawa roszczeniowa 01.02.2018, 09:23
Często słyszę od ludzi : „należy mi się współczucie, ” inni powinni się domyślać czego chcę”, „ludzie muszą mnie traktować z szacunkiem”, „sprawy powinny iść po mojej myśli i już” itd.

Taka postawa życiowa to postawa roszczeniowa rozkapryszonego dziecka, kótre chce, wymaga i nie znosi sprzeciwu. W umyśle takiej osoby świat, inni ludzie, mają spełniać jej oczekiwania np: „należy mi się wyższa pensja”, „szef powinien respektować moje zadanie”, „państwo musi mi dać pomoc” itd. Niestety w życiu realnym nikt nie musi spełaniać naszych oczekiwań. Ludzie roszczeniowi mają bardzo sztywne, nieelastyczne i mało realne przekonania, wręcz dziecinne wymagania w których świat jest istnieje po to, by spełniać ich zachcianki.
Spostrzegawczy
Spostrzegawczy 30.01.2018, 18:37
Na Sesje się nie chodzi , ale czas na wpisy jest - i tyle na ten temat.
Maciej Kwiczący Zakorytrem
Maciej Kwiczący Zakorytrem 30.01.2018, 11:05
Nikitiński nic nie zrobił w tej sprawie więc musi odejść!!!
Piotr
Piotr 30.01.2018, 10:48
Pewnie ze pieski pilnuja wpisów
życzliwy
życzliwy 30.01.2018, 12:18
Każdy sądzi swoją miarą.
Obiektywny mieszkaniec
Obiektywny mieszkaniec 30.01.2018, 10:05
Ateisto nie możesz spać - to piszesz głupoty - weż sobie melisę na sen - lub napisz tak jak jest , bo przecież to widać jak teraz jest w Gminie. / ład skład i w ogóle same plusy /
Ateista
Ateista 30.01.2018, 00:29
Średniowiecze! Szaman w roli głównej, a reszta z dziwnie poskładanymi łapkami
Mieszkaniec
Mieszkaniec 30.01.2018, 10:26
To że ty w nic nie wierzysz, nie oznacza, że większość polaków jest katolikami. Żyj i pozwól żyć innym.
lekarz
lekarz 30.01.2018, 08:22
lecz sie
Mieszkanka kartma
Mieszkanka kartma 30.01.2018, 00:24
Jak się czyta te wpisy to się nie dobrze robi dziw tylko bierze że pani wójt udaje taką ech och a jej mróeki każdego wpisu pilnują i uprawiają totalny pijar. Tak nie wypada.
Abc
Abc 30.01.2018, 07:06
Kartno pisze się przez n mieszkańcu "zielonej łąki"
Kesor
Kesor 29.01.2018, 19:23
Gruby wójt się kropi ....
sfinks
sfinks 29.01.2018, 20:59
Boli kesorku, prawda? Będzie jeszcze długo, długo boleć. Do jesieni i kolejne 4 lata.
Fakt
Fakt 29.01.2018, 18:59
A co to jakieś swięto kościelne, że wielebny na pierwszym planie? Aaaa zapomnialem w tym kraju nie tylko samochody się święci.
lekarka
lekarka 30.01.2018, 08:23
lecz sie
Do piotra niby z kartna
Do piotra niby z kartna 29.01.2018, 18:44
Kazfy ma prawo do swojej opinij mi nie podoba sie ten cynizm i ten samozachwyt i slomojnie w zadnych wyborach nie startowalem i nie mam zamiaru piotrusiu a raczej gminny obserwatorze.
opinia
opinia 29.01.2018, 20:29
Korzystając z prawa do swojej opinii, nie podoba mi się twoje pieprzenie głupot.
Piotr z Kartna
Piotr z Kartna 29.01.2018, 18:34
Nie rozumiem komentarzy co niektórych. Ciekawe co będziecie mówić, ci co teraz krytykują, jak przyjdziecie za pół roku do Kartna żebrać po głosy, bo będziecie startować na wójta czy do powiatu?! Mój pies już czeka na was.
Lol
Lol 29.01.2018, 18:45
Nie jestes piotr i nia masz psa co najwyżej jego córkę.
???
??? 29.01.2018, 19:46
WTF???
Prorok
Prorok 29.01.2018, 18:31
Slyszałem że ten co tak żyga że żle i niedobrze i wszystko ch.....owo bedzie na wójta startował. To sie dowiecie kto to pisze?
Do jak miło
Do jak miło 29.01.2018, 18:26
A jaki to sukces? Wydaje nasze pieniadze zamiast unijne to prymitywne rządxenie bez pomysłu
Damian
Damian 29.01.2018, 18:52
Wiem że za dużo oczekuje ale przeczytałbyś przynajmniej artykuł powyżej. Tam jest mowa o środkach unijnych. Poradziłbym ci przeczytanie jakieś książki ale w twoim przypadku zrobiłbym krzywdę tej książce którą wziąłbyś w ręce...
jak miło
jak miło 29.01.2018, 17:37
Oj zabolał co poniektórych sukces, oj zabolał...
Mieszkanka
Mieszkanka 29.01.2018, 17:22
Do Zły Wieś - kultury, kultury więcej - pisze się Pani Grzywińska ....
chłopku roztropku....
Do pierdoły
Do pierdoły 29.01.2018, 18:27
Pani a może lady pytam o podwyżke za smieci
mam gest
mam gest 29.01.2018, 18:48
Jak ci brakuje biedaku, to ci będę wysyłał na konto 2zł co miesiąc, bo tyle ta straszna podwyżka za śmieci wyniosła.

Pozostałe