Karnawałowa gala disco polo 02.03.2019
Karnawałowa gala disco polo 02.03.2019
Karnawałowa gala disco polo 02.03.2019

Na co pożyczamy pieniądze?

  • 6.02.2018, 08:38 (aktualizacja 06.02.2018 08:40)
  • Grupa Tipmedia
Na co pożyczamy pieniądze?
Każdego roku Polacy pożyczają dziesiątki miliardów złotych, zaciągając miliony kredytów i pożyczek. Na jakie cele wydają uzyskane pieniędzy? Przyjrzyjmy się bliżej tej kwestii, analizując przeznaczenie środków przyznanych w ramach kredytów bankowych i pożyczek.

Kredyty bankowe

Zacznijmy od kredytów bankowych, których udziela się w liczbie 7-8 milionów rocznie na niebagatelną kwotę ok. 75 miliardów złotych. Finansowanie z tego tytułu przyznają wyłącznie banki kontrolowane przez Komisję Nadzoru Finansowe, dzięki czemu istnieją wiarygodne i miarodajne statystyki na temat kredytów. Pokazują one wyraźnie, że korzystając ze wsparcia banków, najczęściej sięgamy po środki na finansowanie zakupu lub budowy nieruchomości. Własność cały czas należy do najpopularniejszej formy dysponowania mieszkaniami w Polsce i nic nie zapowiada, żeby w najbliższej przyszłości miało się to zmienić.

Postaw na spokój - wybierz OC  na którym możesz polegać
Postaw na spokój - wybierz OC  na którym możesz polegać
Postaw na spokój - wybierz OC  na którym możesz polegać

Poza zakupem lub budową częstym przeznaczeniem środków uzyskanych dzięki kredytowi bankowemu jest remont nieruchomościami. Nie stronimy też od pożyczania w celu nabycia samochodu – zarówno nowego, jak i używanego. Wielu Polaków sięga po kredyty również w celu doposażenia mieszkania w niezbędne meble czy sprzęty RTV i AGD. Tak wygląda przekrój wydatków z pieniędzy otrzymanych z tytułu kredytów bankowych. Przejdźmy teraz do analizy przeznaczenia środków otrzymywanych w ramach pożyczek pozabankowych.

Pożyczki pozabankowe

Ponieważ pożyczki pozabankowe najczęściej opiewają na stosunkowo niewielkie kwoty, które nie przekraczają kilku tys. zł, siłą rzeczy ich przeznaczenie jest bardziej ograniczone. Popularne „chwilówki” i szybkie pożyczki pomagają Polakom w załataniu dziury w domowym budżecie i opłaceniu zaległych rachunków. Zasadniczo często finansuje się z nich wszelkie nagłe potrzeby, na które nie jest się gotowym pod względem materialnym. Nieco rzadziej zaciągamy pożyczki z myślą o zorganizowaniu wyjazdu wakacyjnego lub na ferie dla dzieci bądź całej rodziny. Wiele osób korzysta w tym celu z serwisu bezpiecznechwilowki.pl.

Jak widać, różnice pomiędzy przeznaczeniem środków zdobytych w ramach kredytu i pożyczki są duże. Wynika to oczywiście ze specyfiki obu tych produktów finansowych, ponieważ kredyty umożliwiają uzyskanie znacznie większych kwot, ale wymagają bardziej skomplikowanych i czasochłonnych procedur niż pożyczki, które z kolei da się uzyskać przez 7 dni w tygodniu (istnieją pożyczki w niedzielę) w ciągu zaledwie kilkunastu minut, bez konieczności przechodzenia wieloetapowej weryfikacji, co do której nie ma pewności, że się powiedzie.

 

Artykuł sponsorowany

Grupa Tipmedia
Podziel się:

Pozostałe