Klinikamedyk 23.07.2019 - 27.01.2020
Klinikamedyk 23.07.2019 - 27.01.2020
Klinikamedyk 23.07.2019 - 27.01.2020

Strażak Jaś, który zginął na drodze, miał w skuterze włączone światła - przed sądem potwierdzili to biegły i świadek. Obrońca oskarżonego zasiał jednak niepewność

  • 27.02.2018, 23:30 (aktualizacja 28.02.2018, 01:20)
  • igryfino.pl | Dołącz do nas na Facebooku
Strażak Jaś, który zginął na drodze, miał w skuterze włączone światła - przed sądem potwierdzili to biegły i świadek. Obrońca oskarżonego zasiał jednak niepewność Kolejna rozprawa przed gryfińskim sądem w sprawie śmiertelnego wypadku na odcinku drogi Wełtyń - Gryfino.
-Z daleka widziałem motorynkę, która miała światła przy boku krawędzi drogi – mówił dziś na rozprawie kierowca ciężarowego DAfa - świadek w sprawie śmierci 23-letniego Jana Poźniaka z Wełtynia (gm. Gryfino). –Widziałem w lusterku pędzący za mną samochód, który rozpoczął manewr wyprzedzania. Dałem mu lewym kierunkowskazem znak, bo wiedziałem, że nie zdąży wyprzedzić – zeznawał 58-letni kierowca z Pniewa Marek K. dodając, że sam jechał z prędkością ok. 70 km/h.

–Po zdarzeniu nie rozmawiałem z kierowcą, ale słyszałem jak mówił: „Co ja zrobiłem?! Co ja zrobiłem?!” – dodał świadek. Tak na śmiertelne zdarzenie miał zareagować oskarżony kierowca samochodu renault kangoo Adrian Z.

 

Sąd przesłuchał świadka i biegłego

Dziś 27 lutego 2018 r. odbyła się kolejna rozprawa pod przewodnictwem sędziego Piotra Podleśnego w Sądzie Rejonowym w Gryfinie.

Z czterech wezwanych na dziś świadków stawił się tylko jeden. Obrońca oskarżonego zawnioskował też przesłuchanie biegłego sądowego, który wcześniej wydał swoją opinię.

 

Miał światła czy nie miał?

-Bezpośrednio przed wypadkiem instalacja oświetlenia motoroweru była włączona, przez co motor był widoczny dla innych uczestników ruchu – stwierdził biegły sądowy Stanisław Gutowski, inżynier mechanik ze Stargardu.

-Czy przy sprawnej instalacji elektrycznej możliwe jest przepalenie żarówki? - pytał obrońca oskarżonego Łukasz Mieloch.

-Gdyby nie dodatkowe zeznania świadka, nie byłbym w stanie tego ocenić – odpowiedział biegły.

Jednak jeden ze świadków (dziś nie stawił się na rozprawę) nie wskazał, że widział światło - przypomniał to obrońca Adriana Z.

 

Jak dotrzeć do reszty świadków

Sędzia Piotr Podleśny postanowił odroczyć dzisiejszą rozprawę celem przeprowadzenia dalszych dowodów. Samochodem renault kangoo, którym owego feralnego dnia kierował oskarżony, jechało 3 pasażerów. Jeden ze świadków złoży zeznania w sądzie w Obornikach Śląskich. Do kolejnych dwóch sąd postara się jeszcze dotrzeć. Na razie nie odpowiadają na wezwania.

28 lutego 2018 r. mija rocznica śmierci Janka Poźniaka z Wełtynia, który pracował w Przedsiębiorstwie Usług Komunalnych w Gryfinie i był druhem Ochotniczej Straży Pożarnej w Wełtyniu. Jaś (bo tak nazywali go przyjaciele) zginął, jadąc motorowerem z Wełtynia do pracy w Gryfinie. 

 

O tragicznym zdarzeniu informowaliśmy rok temu tu:

http://www.igryfino.pl/wiadomosci/22025,zginal-prawidlowo-jadacy-motorowerzysta-czolowe-zd

i

http://www.igryfino.pl/wiadomosci/22028,smiertelny-wypadek-pod-weltyniem-zdjecia

igryfino.pl | Dołącz do nas na Facebooku
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (14)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

motorynka
motorynka 28.02.2018, 19:10
Jeśli faktycznie b=nie było widac świateł to zupełnie zmienia to postać rzeczy.
kiero
kiero 28.02.2018, 16:32
Moze nie widział, że mrugał, skoro już był na drugim pasie. Wczesniej mu powinien mrugać!
Kodeks
Kodeks 28.02.2018, 15:44
"Dałem mu lewym kierunkowskazem znak, bo wiedziałem, że nie zdąży wyprzedzić" kto normalny daje takie znaki w tej sytuacji, od lat wiadomo ze dziala to na odwrót tzn Ty kolego z tylu mozesz wyprzedzac.Widze ze winnych tej masakry jest troche wiecej :(
***
*** 28.02.2018, 16:28
Masz racje lewy dokladnie oznacza mozesz wyprzedzac taka nie pisana zasada na drodze
Receopadaja
Receopadaja 28.02.2018, 15:59
Wiekszego debilizmu w zyciu nie czytalem. Jeśli masz prawo jazdy to lepiej je oddaj jak najszybciej...ja coś to prawym kierunkiem daje się sygnał że można wyprzedzić. Przeciez jak wlaczyl lewy kierunek to mogl np. Wyprzedzac rowerzyste, czyli ten sprawca wypadku złamał jeszcze jeden przepis który wyraźnie mówi że nie można wyprzedzać pojazdu który wcześniej zasygnalizowal taki manewr( włączenie lewego kierunkowskazu).
kodeks
kodeks 28.02.2018, 18:00
a druga sprawa odnosze sie do słow swiadka a nie gdybania wiec nie pieprz farmazonow
kodeks
kodeks 28.02.2018, 17:58
tez masz racje ale w tej sytuacji ten swiadek tez nie mogl wyprzedzac nawet jesli mialby to byc rowerzysta wiec po co ten kierunek wogole.Pomysl a nie wymyslasz dziwne teorie opadajaca reko
Taka prawda
Taka prawda 28.02.2018, 21:16
Właśnie po to ten kierunek żeby ten z tylu nie zabierał się za wyprzedzanie. Tak ciężko to zrozumieć? Pojazd poprzedzający sygnalizuje zamiar wyprzedzania, nie musi wcale tego robić, tylko już sygnalizuje że zaraz będzie wykonywał taki manewr. Podałem tylko taki prosty przykład z rowerzysta, równie dobrze mógł sygnalizowac że będzie skrecal w lewo. Wtedy też według Ciebie to sygnał że można go wyprzedzić? Ktoś sygnalizuje jakiś manewr przede mną? NIE WYPRZEDZAM GO!! PROSTE.
lotos
lotos 28.02.2018, 11:34
Obrona idzie wyraźnie w kierunku tym,z ę kierowca nie widział motoroweru i nie mógł reagować. Problem w tym czy przekona sąd, że światła nie było.
Gardno
Gardno 28.02.2018, 11:24
I co tu bic piane ! Ewidentna wina kierowcy !
Tylko odwlekanie w czasie !
Gryfino
Gryfino 28.02.2018, 06:51
Musiał mieć światła włączone, obecne motorowery po uruchomieniu silnika automatycznie włączają światła. Możliwa jest tylko zmiana z długich na krótkie. Nie można całkowicie ich wyłączyć. Wystarczy ze biegły sądowy sprawdzi że dany model motoroweru taka instalacje ma i nie ma ci ciągnąć dalej tej sprawy !!!!
Przegląd chyba motorower tez miał !!!
lotos
lotos 28.02.2018, 11:34
Wystarczy mieć niesprawną żarówkę aby jednak nie zadziałało!
Zastrzelić drania!
Zastrzelić drania! 28.02.2018, 02:23
Rozwalić drania za to co zrobił a świadkom można odpuścić bo światła Jasia nie mają nic wspólnego z brakiem rozumu jakim wykazał się sprawca.
Diego
Diego 28.02.2018, 01:13
Przykra sprawa.

Pozostałe