Kondolencje dla Ewy Dudar
Kondolencje dla Ewy Dudar
Kondolencje dla Ewy Dudar
Życzenia świąteczno-noworoczne 2018 - Koalicja Obywatelska
Życzenia świąteczno-noworoczne 2018 - Koalicja Obywatelska
Życzenia świąteczno-noworoczne 2018 - Koalicja Obywatelska
Życzenia świąteczno-noworoczne 2018 - Mrówka
Życzenia świąteczno-noworoczne 2018 - Mrówka
Życzenia świąteczno-noworoczne 2018 - Mrówka

Niedziele bez handlu. Przedstawiamy kalendarz, kiedy nie zrobimy zakupów

  • 7.03.2018, 15:22 (aktualizacja 07.03.2018 16:16)
  • Dominika Malik-Przybylska / PRH
Niedziele bez handlu. Przedstawiamy kalendarz, kiedy nie zrobimy zakupów
Najbliższa niedziela (11 marca 2018 r.) to pierwszy dzień obowiązywania nowej ustawy ograniczającej handel w niedziele. Polska Rada Centrów Handlowych przypomina, które niedziele będą wolne od handlu. W opinii PRCH najbliższe miesiące będą okresem chaosu komunikacyjnego oraz sprawdzianem dla branży.
11 marca 2018 r. wchodzi w życie nowa ustawa. Zgodnie z prawem niektóre centra usługowo-handlowe pozostaną jednak otwarte ze względu na funkcjonujące w nich lokale prowadzące działalność np. w formie restauracji, barów, kin, placów zabaw, siłowni czy przychodni lekarskich. Takich usług zakaz nie dotyczy. Zanim klienci i handlowcy oswoją się z zakazem handlu w niedzielę, może minąć trochę czasu.
- W 2018 roku niedziel z zakazem handlu będzie łącznie 20. W takich miesiącach, jak lipiec i wrzesień, nie zrobimy zakupów w aż trzy niedziele w miesiącu, a w kwietniu – nawet w cztery, ze względu na przypadające w niedzielę święto. Najbliższe miesiące zapowiadają się na trudny i pełen wyzwań okres dla branży, kiedy testowane będą przez jej przedstawicieli różne rozwiązania, a także sprawdzana ich efektywność i skutki zakazu. Niestety nową ustawę cechuje tak wysoki stopień niedookreśloności i wewnętrznych sprzeczności o charakterze legislacyjnym i merytorycznym, że zarówno wdrożenie zaproponowanych w niej rozwiązań, jak i ich praktyczne wyegzekwowanie może wiązać się
z szeregiem problemów, które już dzisiaj obserwujemy. Zarządcy centrów handlowych podejmują decyzje, uzależniając je od warunków, w których działa konkretny obiekt. Niektóre centra handlowe pozostają otwarte, by zapewnić klientom dostęp do usług, niektóre wydłużają godziny handlu w pozostałe dni. To zamieszanie trochę potrwa, zanim ustawodawca nie sprecyzuje przepisów – uważa Radosław Knap, dyrektor generalny Polskiej Rady Centrów Handlowych.
 
Zdaniem przedstawicieli PRCH, największej organizacji w Polsce skupiającej firmy związane z branżą centrów handlowych, wysokie jest również ryzyko frustracji klientów w związku z koniecznością zmiany nawyków zakupowych, dodatkowo spotęgowane chaosem informacyjnym. Informowanie o terminach zamknięcia sklepu może zmniejszyć dyskomfort związany z nową sytuacją.
- Zachęcamy przedstawicieli branży, aby z wyprzedzeniem i w sposób widoczny, powołując się na ustawę, uprzedzali odwiedzających, kiedy ich sklep lub centrum handlowe będzie nieczynne w związku z wprowadzeniem nowego prawa. W ten sposób handlowcy mogą oszczędzić klientom negatywnych doświadczeń i pomóc im przystosować się do zaistniałych warunków. To ważne, by Polacy nie czuli się zdezorientowani nowymi przepisami i mieli wiedzę na temat przyczyn zamknięcia danego obiektu – mówi Radosław Knap, dyrektor generalny PRCH.
Polska Rada Centrów Handlowych aktywnie uczestniczyła w dyskusjach na temat wprowadzenia ustawy i przedstawiała argumenty dotyczące jej niekorzystnych skutków społeczno-ekonomicznych dla przedsiębiorców, pracodawców, pracowników oraz konsumentów. Prowadziła również akcję „TAK dla otwartych niedziel”, której celem było prowadzenie dialogu z decydentami na temat skutków ustawy. Wskazywała błędy i sprzeczności legislacyjne oraz merytoryczne, a ostatecznie wnioskowała o jej odrzucenie przez parlament i prezydenta. Wspólnie z innymi organizacjami związanymi z branżą handlowo-usługową proponowała również alternatywne rozwiązanie, które spełniałoby postulaty związków zawodowych, czyli zagwarantowanie pracownikom handlu obowiązkowych dwóch wolnych niedziel w miesiącu, dzięki nowelizacji Kodeksu pracy.
 
***
Polska Rada Centrów Handlowych
Polska Rada Centrów Handlowych (PRCH) powstała w 2003 roku i jest największą organizacją w Polsce skupiającą firmy związane z branżą centrów handlowych. Stowarzyszenie funkcjonuje na zasadach not-for-profit. Głównym celem działalności jest rozwój branży nieruchomości komercyjnych w Polsce poprzez edukację, organizowanie prestiżowych wydarzeń branżowych (Targi ReDI, PRCH Retail Awards), networking, wydawanie i aktualizowanie raportów dotyczących branży. PRCH reprezentuje branżę handlową wobec polskich i europejskich instytucji, monitoruje i opiniuje regulacje w zakresie handlu i nieruchomości komercyjnych, posiada również afiliację przy International Council of Shopping Centres (ICSC) oraz jest członkiem European Property Fedeartion (EPF) w Brukseli.
Dominika Malik-Przybylska / PRH

Zdjęcia (2)

Podziel się:
Oceń:
  • TAGI:

Komentarze (11)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Ola
Ola 8.03.2018, 15:37
Na mojej Biedronce nie zatrudniono ŻADNEGO dodatkowego kasjera. Aby było tak jak firma obiecała (wszystkie otwarte kasy, obsługa dodatkowych dostaw, dłużej otwarte) wydłużono nam godziny pracy z 8 na 12. A więc np. zamiast od 14 do 22 będziemy pracować np. na 11:45 do 23:45 albo od 10 do 12. A i tak nie ma pewności że będziemy mieli otwarte wszystkie kasy jednocześnie bo będą momenty że będziemy w pięć osób na 6 kas. Ale to i tak więcej niż w 3 osoby w ciągu tygodnia. A przecież ktoś musi jeszcze przyjąć te dostawy i wyłożyć ten towar, no chyba że klienci będą kupować z magazynu a chlebek to sobie sami wypieką. Za to kochani klienci w ciągu tygodnia spodziewajcie się większych kolejek. Bo w zamian za pracę po 12 godzin w weekend w ciągu tygodnia jesteśmy często poplanowani po 2 osoby na zmianę. Więc albo kolejeczka albo bez chlebka i warzywek, które same się nie wypieką i nie wyłożą.
bzdety
bzdety 8.03.2018, 20:54
To wygląda , że jak byście pracowały w niedzielę to byłabyś zadowolona z pracodawcy ...! Paranoja !
ta ustawa to bzdety!
ta ustawa to bzdety! 8.03.2018, 23:30
Czemu nie wpisano do kodeksu pracy trzykrotnej stawki za pracę w niedzielę? I dwóch niedziel w miesiącu DLA PRACOWNIKA wolnych?
13 grudnia spałem do południa
13 grudnia spałem do południa 8.03.2018, 17:41
Tak więc Olu sama widzisz że dobra zmiana jest dobra i dla Was i dla nas klientów...... dobra do tego aby przemyśleć swoje poparcie wyborcze dla "pomysłowych" kaczystów
śpioch
śpioch 8.03.2018, 21:02
I zagłosować na PO -kratów pracodawców złodziejskiego kapitalizmu ( sekciarskiego kolesiostwa ) i będzie Pani zadowolona ! O klientach nie wspomnę ...
fakt
fakt 7.03.2018, 21:00
Kolejna pisowska ustawa bubel. Tym sposobem nie poprawią frekwencji w kościele.
kod
kod 8.03.2018, 11:06
ty i kosciół...
błąd
błąd 7.03.2018, 21:15
Bo nie o to chodzi!
wnuczek
wnuczek 7.03.2018, 20:12
Sprzedam tanio mało uzywane ciepłe kalesony po dziadku.Już mu nie będą potrzebne więc czekam na oferty.
Anna chórzystka.
Anna chórzystka. 7.03.2018, 18:19
Fajnie. Za komuny mieliśmy wolne niedziele i pod koniec wolne soboty. Może jak PiS nas podniesie z kolan to dojdziemy do tego. Ja z mamuś będę miała dużo czasu na kościół i modlitwę. Tylko mój proboszcz w te dni pracuje. Może wprowadzić lepiej wolne soboty.
kupiec-goło -pupiec
kupiec-goło -pupiec 7.03.2018, 17:30
Jak zyć,pytam się jak żyć?

Pozostałe