Warto słuchać młodzieży - przekonywali Kamiński, Krywalewicz i Lisowski z Gryfina

  • 07.03.2018, 16:53 (aktualizacja 07.03.2018, 18:01)
  • Łukasz Jucha
Warto słuchać młodzieży - przekonywali Kamiński, Krywalewicz i Lisowski… Fot. UMWZ
Czy warto słuchać młodzieży? Na to pytanie starali się odpowiedzieć uczestnicy dyskusji w Kołobrzegu. Eksperci, samorządowcy i młodzież spotkali się we wtorek, 6 marca 2018 roku. Debata miała zwrócić szczególną uwagę na rolę działalności młodzieżowych rad w życiu lokalnych samorządów. Władze regionu reprezentowała Anna Mieczkowska.

Z Gryfina w seminarium w Kołobrzegu uczestniczyli: Łukasz Kamiński - radny i opiekun Młodzieżowej Rady Miasta i Gminy Gryfino oraz członkowie Młodzieżowej Rady Miasta i Gminy w Gryfinie: Karolina Krywalewicz i Tomasz Lisowski

„Czy warto słuchać młodzieży?” Samorządowcy, opiekunowie młodzieżowych rad, młodzież i zaproszeni eksperci odpowiedzieli na te pytanie twierdząco.
- Młodzi ludzie uczą się samorządności w młodzieżowych radach. Cieszę się, że mamy ich w regionie ponad 20. Nie jest to wielka liczba, ale chodzi nam o jakość, a nie ilość - mówiła podczas otwarcia członek Zarządu Województwa Anna Mieczkowska.
Temat jakości dialogu między młodzieżą, a samorządowcami był poruszany wielokrotnie. Seminarium pozwoliło skonfrontować różne punkty widzenia.
Zebrana na sali Regionalnego Centrum Kultury w Kołobrzegu młodzież aktywnie działa w młodzieżowych radach gmin w regionie. Od lat współpracuje z Sekretariatem ds. Młodzieży, który co roku przygotuje ofertę warsztatów i spotkań dedykowanych tej wyjątkowej grupie młodych ludzi, z uwzględnieniem specyfiki ich potrzeb i problemów. Po raz kolejny młodzi ludzie z województwa zachodniopomorskiego aktywnie uczestniczyli w wydarzeniu jako współorganizatorzy, uczestnicy paneli dyskusyjnych i współprowadzący wydarzenie. Ich opinie były przez nich śmiało wyrażane podczas całego seminarium, zwłaszcza w trakcie dyskusji moderowanych.
 
Z kolei eksperci zaproszeni na seminarium od wielu lat działają w obszarze aktywności obywatelskiej młodzieży. Joanna Pietrasik jest współzałożycielką fundacji Civis Polonus i realizatorką projektów edukacji obywatelskiej. Kuba Radzewicz należy do grona absolwentów Szkoły Liderów i współpracuje z m.in. Fundacją Rozwoju Systemu Edukacji. Oboje podzielili się dobrymi praktykami z innych województw, zwrócili uwagę na prawną podstawę funkcjonowania młodzieżowych rad – ustawę o samorządzie gminnym. Wielokrotnie podkreślali kwestię konsultacyjnej funkcji młodzieżowych rad.
 
Podczas dyskusji moderowanej prowadzonej przez Małgorzatę Ludwiczek spotkali się opiekunowie i młodzież z regionu. Grono opiekunów młodzieżowych reprezentowali: Łukasz Kamiński (Gryfino), Małgorzata Majewska (Choszczno) i Magdalena Kowalec (Łobez). W imieniu młodzieży wypowiadali się Aleksandra Bestrzyńska (Kołobrzeg) i Łukasz Kamiński (Gryfino).
Podstawę do dyskusji stanowiły pytania:
-Jak wygląda zaangażowanie młodzieżowych radnych w proces konsultacyjny w Państwa gminie?
-Co musiałoby się stać, żeby młodzieżowi radni mogli bardziej zaangażować się w proces konsultacyjny?
-Czy samorządowcy są zadowoleni ze współpracy z młodzieżą i jeśli tak to w jaki sposób można ją jeszcze rozwinąć?
-Czy młodzieżowym radnym zależy na tym, aby zająć się bardziej funkcją konsultacyjną względem organom samorządu terytorialnego, aniżeli organizowaniem wydarzeń, eventów?
Opiekunowie młodzieżowych rad i młodzież mieli okazję do podzielenia się swoimi doświadczeniami i opiniami na temat jakości dialogu młodych obywateli i samorządowców.
 
- Młode osoby są ważne, bo są obywatelami, a nie dlatego, że są młodzi - przekonywała ekspert Joanna Pietrasik.
 
Wszystko wskazuje na to, że 6 marca w Kołobrzegu młodzież poczuła, że jej głos wybrzmiewa w regionie coraz głośniej.
Łukasz Jucha

Zdjęcia (4)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (13)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Łukasz
Łukasz 08.03.2018, 22:38
A ja serdecznie pozdrawiam komentujących dziękuję za słowa wsparcia i zachęcam do konstruktywnej krytyki ;)
dobre szkolenie
dobre szkolenie 08.03.2018, 23:07
Panie Łukaszu, czyżby tam pana odmienili i powiedzieli na czym polega bycie radnym. Brawo!
emerytka
emerytka 08.03.2018, 19:32
Dziękujemy panie radny, że nas pan reprezentował.
jurek
jurek 08.03.2018, 18:17
jacy mówcy taka publika :) 70 % oddelegowano aby ktoś był :)
nawiązując do pseudo radnego to zgadzam się przeprosi że zagłosował źle pana burmistrza doniesie kto władzę krytykuje itd kwaity kupi odwiezie podwiezie taki sługus!
ale rękę podnosi jak trzeba dobry i posłuszny sługus i pytań nie zadaje bo jak ala napisała pan wezmie do raciechowic :)
ala
ala 08.03.2018, 18:13
gryfińska rada młodzieży powołana aby promować kamińskiego lecz nie udało się :) ale są profity można pojechać do raciechowic do kołobrzegu za kasę podatnika z gryfina !! boże jak dobrze że to już w listopadzie wybory !!
senior
senior 08.03.2018, 16:39
Michał masz poczucie humoru. Dobry dowcip
Michał
Michał 08.03.2018, 15:01
Bardzo dobrze !!
Młodzi, aktywni niech się udzielają :)
Radny Kamiński widać, że działa dla młodych i nie tylko, oby więcej takich radnych :)
Gość
Gość 08.03.2018, 04:01
Młodzi junacy już ukształtowani ideowo, w przyszłości wiedzący jakiego argumentu użyć by bez wazeliny wchodzić rządzącym w dupę ,tacy współcześni komsomolcy
otco
otco 07.03.2018, 22:08
Przybudówka partii Sawarynowej
Mieszkaniec
Mieszkaniec 07.03.2018, 18:45
Brawo!!
radny
radny 07.03.2018, 18:12
No , ale Gryfińska Rada Młodzieżowa to właściwie co robi czym się zajmuje ?? Wypoczywali w Raciechowicach ( ciekawe po czym) teraz debatują w Kołobrzegu... mam rozumieć,że taka rada jak i opiekun - radny w jednym ?
nie kolega
nie kolega 07.03.2018, 21:41
No ten opiekun Kamiński to takie JAJO NIESPODZIEWANKA dwa w jednym cha cha i nigdy nie wiadomo z czym na sesji wyskoczy z pralinkami dla burmistrza czy wazelinę będzie lał też do birmistrza ??
Kosmos jakiś
zenia
zenia 07.03.2018, 20:55
piją , przeklinają , wagarują ot co robią , ktoś w ogóle sprawdza kto tam się dostaje ?

Pozostałe