Skarży się na burmistrza i OPS za sposób dystrybucji żywności

  • 17.03.2018, 20:55 (aktualizacja 17.03.2018, 22:58)
  • igryfino.pl | Dołącz do nas na Facebooku
Skarży się na burmistrza i OPS za sposób dystrybucji żywności fot. UM Mieszkowice
Do Rady Miejskiej wpłynęła skarga mieszkańca gminy na działalność burmistrza w zakresie dystrybucji żywności. Skarżący prosi o zwrócenie uwagi na nieprawidłowości występujące przy realizacji programu dystrybucji żywności. Twierdzi, że w wielu przypadkach otrzymują ją osoby do tego nieuprawnione.
Zdaniem skarżącego powinna być sporządzona lista osób uprawnionych do otrzymania tej formy pomocy i osoby te powinny zostać powiadomione o czasie i miejscu wydawania żywności. Tymczasem taka sytuacja nie miała miejsca, co jego zdaniem jest ewidentną winą pracowników Ośrodka Pomocy Społecznej.
Mieszkaniec gminy twierdzi, że żywność pobierana była przez osoby które, przekraczają kryteria dochodowe. Ponadto zarzuca, że wydaje się opał podopiecznym ośrodka, nie sprawdzając czy taka osoba posiada fakturę na jego zakup. Twierdzi, że oświadczenia składane przez niektóre z tych osób są niezgodne ze stanem rzeczywistym, a pracownik OPS nie posiada rozpoznania.
Skarżący zasugerował burmistrzowi aby dokonał zmiany pracy Ośrodka Pomocy Społecznej z uwagi na rzekomy brak u pracowników wrażliwości społecznej na ludzkie problemy. Zapytuje, dlaczego żywność wydawana była tylko w mieście, a nie na wsiach, gdzie mieszkają ludzie starzy, chorzy i nieposiadający środków transportu.
 
Po zapoznaniu się z treścią skargi przewodniczący Rady Miejskiej w Mieszkowicach Henryk Rzepczak pismem zwrócił się do burmistrza Mieszkowic Andrzeja Salwy o złożenie wyjaśnień w powyższej sprawie. Jednocześnie wyznaczył do rozpatrzenia skargi komisję rewizyjną Rady Miejskiej w Mieszkowicach.
Burmistrz Andrzej Salwa złożył wyjaśnienia, z których wynika, iż realizując Program Operacyjny Pomoc Żywnościowa 2014- 2020 społeczeństwo każdorazowo jest informowane o dystrybucji żywności. Pomoc ta przekazywana jest osobom spełniającym kryteria kwalifikowalności do statusu osoby najbardziej potrzebującej tj. osób i rodzin znajdujących się w trudnej sytuacji życiowej, spełniających kryteria określone w art. 7 ustawy o pomocy społecznej, których dochód nie przekracza 200% kryterium dochodowego uprawniającego do skorzystania z pomocy społecznej tj. 1 268,00 zł dla osoby samotnie gospodarującej i 1 028,00 zł dla osoby w rodzinie.
Przez pracowników socjalnych wydawane są skierowania osobom uprawnionym do pomocy żywnościowej. Ponadto pracownicy wnikliwie analizowali sytuację materialną rodzin, które zostały zakwalifikowane do pomocy i osobiście zgłaszały się po odbiór żywności, wydawanej w miejscu do tego wyznaczonym. Wyjaśniając stwierdza, że skarżący z pomocy żywnościowej nie skorzystał, chociaż był kwalifikowany do otrzymania takiej formy pomocy w dwóch poprzednich Podprogramach.
 
Komisja rewizyjna, jako komisja właściwa do rozpatrzenia skargi, 26 lutego 2018 r. po analizie przedstawionych dokumentów oraz zapoznaniu się z opiniami innych komisji wypracowała stanowisko dotyczące ww. sprawy i uznała skargę za bezzasadną. W uzasadnieniu komisja podaje, że:
- W odniesieniu do przedstawionych zarzutów należy stwierdzić, iż skarga wniesiona przez skarżącego nie znajduje uzasadnienia w przedstawionych faktach. Program Operacyjny Pomoc Żywnościowa 2014-2020 (PO PŻ) jest krajowym programem operacyjnym współfinansowanym ze środków Europejskiego Funduszu Najbardziej Potrzebującym, który realizowany jest w oparciu o rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady Nr 223/2014 z dnia 11 marca 2014 r. w sprawie Europejskiego Funduszu Pomocy Najbardziej Potrzebującym. Pomoc w ramach PO PŻ kierowana jest do tych osób i rodzin, które z powodu niskich dochodów nie mogą zapewnić sobie/rodzinie odpowiednich produktów żywnościowych (posiłków) i dlatego też trafia do ograniczonej liczby osób znajdujących się w najtrudniejszej sytuacji, stanowiąc systematyczne wsparcie. Pomoc udzielana jest bezpłatnie w postaci artykułów spożywczych lub posiłków, które są przekazywane osobom najbardziej potrzebującym.
- W aktualnie trwającym Podprogramie - na 2017 rok, który kończy się 30.06.2018 roku skarżący nie bierze udziału, albowiem nie złożył stosownego wniosku i nie było możliwości wystawienia dokumentu upoważniającego go do odbioru żywności.
- Z wyjaśnień złożonych przez kierownika Ośrodka Pomocy Społecznej wynika, że dystrybucja produktów żywnościowych odbywa się zgodnie z obowiązującymi w tym przedmiocie przepisami.
igryfino.pl | Dołącz do nas na Facebooku

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (20)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Niektórzy by się wsydzii.
Niektórzy by się wsydzii. 19.03.2018, 18:42
W Mieszkowicach bida jak w Sahelu. Opublikujcie zdjęcia to połowa ucieknie.
tubylec
tubylec 19.03.2018, 15:26
Panie burmistrzu,biedocie i nędzie oraz żulom i miejscowej patologii należy dać "wędkę"a nie" rybę".Dojdzie do tego że miejscowy OPS będzie rozdawał alkoholikom pobierającym zasiłki,zapomogi i darmowe obiadki-alkohol no i fajki bo im się "należy" wszak alkoholizm to choroba.
Czemu to cię dziwi?
Czemu to cię dziwi? 20.03.2018, 10:16
W Danii alkoholicy dostają kartki na alkohol i posiłki bo alkohol jest tańszy jak usuwanie efektów działalności zaradnych złomiarzy i złodziei
Marek
Marek 19.03.2018, 12:00
Z wydawaniem Zywności od zawsze w Mieszkowicach są zgrzyty owszem pobierają ją osoby które robić tego nie powinny bo gmina weryfikuje tylko rodziny na podstawie dochodów i w wielu przypadkach okazuje się że żywność i nie tylko pobiera samotna matka która wychowuje 2 lub trójkę dzieci nigdzie pracująca ale... no właśnie żyje w konkubinacie z mężczyzną który pracuje za granicą i tak naprawdę niczego im nie brakuje ale dopóki niestety mamy prawo jakie mamy takie osoby nadal będą korzystały z różnej formy pomocy od gminy. Przykre ale prawdziwe
mieszkowiczanin
mieszkowiczanin 18.03.2018, 22:28
A po co da pomoc dla tych co nie chcą pracować, bo nie jeden co pracuje i ma rodzinę na utrzymaniu to mało co korzysta z OPS. A jeszcze na dodatek to Caritas pod Biedronką pytam dla kogo, i tylko dawaj mają po 500 plus, mają emerytury, a jeszcze żebrzą. Taką pomoc można zorganizować przy kościele. Ni e podoba mi się to wszystko. Bo to nie wojna, że ludzie ginęli i nie mieli co do garnka włożyć. Jeżeli są ludzie dobrej woli to niechaj od siebie zrobią paczkę żywnościową i przekażą ja osobiście dla danej rodziny. Nie jedna osoba może ma mniejszy dochód co ta, dla której ta pomoc jest przyznawana. Nie uważam, że to w obecnych czasach jest dobre, a wręcz przeciwnie.....
macius wykopany
macius wykopany 18.03.2018, 22:40
odwal siem babo bo pszeciesz niezafsze jest siem burmiszczem pszy forsie bo bywa rze nieudaczniki siem dopadnom do wladzy i czeba kadencje albo dwie pszebiedowac
Jb
Jb 20.03.2018, 06:18
Jejku co to za pisownia!!!! Skąd ty pochodzisz człowieku?
macius wykopany
macius wykopany 20.03.2018, 10:18
s kolobrzegu jestem a czemu pytasz?
Magda
Magda 18.03.2018, 10:09
Ludzie mający status bezrobotnego, a pracujący na czarno za granicą to właśnie te żony i bachory przychodzą po pomoc do OPS
mieszkanka gminy
mieszkanka gminy 18.03.2018, 09:23
zgadzam sie z tym mieszkancem ma sluszna racje w naszym ops gryfino jest to samo tylko sa znajomosci a sa takie rodziny ktorym sie nic nienalezy a korzystaja znam taka osobe ktora bierze zasilek staly prowadzi dzialalnosc gospodarcza sama na wlasne oczy widzialam jak zastepczyni p dyrektor u niego byla mieszkam obok niego a potrzebujacy sa odprawiani z kwitkiem a zwlaszcza osoby niepelnosprawne nikt nie powie ze opsy dzialaja zgodnie z przepisami nie ktore niewiedza nawet co to jest ror
Zła
Zła 18.03.2018, 05:20
Tym żulom nie powinni dawać posiłków na alkohol mają. Niech dadzą im do roboty chociaż sprzątanie ulic, zbieranie papierków. Oni mają zdrowie od rana do nocy stać pod monopolem, ale do pracy nie pójdą. Po tych ich obiadkach cała remiza śmierdzi.
racja
racja 17.03.2018, 23:15
Bo przy takiej robocie trzeba sprawiedliwość wziąć przede wszystkim pod uwagę!
Żaba
Żaba 17.03.2018, 23:03
Nie którzy nie powinni dostawać paczek żywnościowych.. Mam znajomą która korzysta z ops.. Bo się należy.. Tak twierdzi.. A ja myślę że nie.. Moż zarabia nie mało.. Stać ja na wycieczki.. Na pieska z chodowli..itp..a udaje taka biedna.. Śmieje się sama jak opowiada.. A co dają to biorę.. Moż na czarno robi specjalnie.. Aby opieka nie miała. W glodu.. A tak to bez roboty.. A ona kasę z ops ma.. A gdzieś rodzina która naprawdę potrzebuje to nie dostanie..
miejscowy żul
miejscowy żul 17.03.2018, 22:06
Jesienią zawsze zaczyna się szkoła
A za murami i na skwerku zaczyna się picie
Jest tłoczno i duszno, olewa nas zycie
I tak skończymy o świcie

Jesienią zawsze myślę o latach
Tak starych, jak te rozlatujące się kamienice
Jesienią o zmroku przechodzę z tobą
Przez pełne pijaków ulice

Gdy patrzę w twe oczy, zmęczone jak moje
I kocham to miasto, zmęczone jak ja....
Grażka
Grażka 17.03.2018, 21:46
I każdy dobry uczynek znajdzie potępienie!
Gg
Gg 17.03.2018, 21:43
Tez znam taki przypadek .w moim bloku mieszkala starsza Pani.miala emeryture skromna i przez wiele lat pomagala jej opieka robila paczki itp.potem do niej wprowadziła sie wnuczka ktora pracowala i jej facet ktory pracowal w jednej z miejskich spółek wiec dochody mieli niemale.i mops i inne instutucje wogole nie sprawdzaly tego ze wzrosly znacznie dochody i dalej kobieta dostawala paczki świąteczne żywności i inne dodatki a ta jej wnuczka tylko sie bezczelnie z tego śmiała.
kindybał
kindybał 17.03.2018, 21:40
Jak zwykle wszystko zgodnie z przepisami. To samo co z tym ZUKiem robią co chcą, burdel wszędzie tylko podwyżki co chwila za śmieci i ścieki
obserwator
obserwator 17.03.2018, 21:29
Kiedy MOPS przestanie karmić darmowaymi obiadkami żulów,pijaków i nierobów.Zmuście tą patologię do jakiej kolwiek pracy i wtedy ich dokarmiajcie.
podatnik
podatnik 18.03.2018, 12:07
Nie mogą, bo burmistrz straci żelazny elektorat,a jaki elektorat taki burmistrz.
Jb
Jb 17.03.2018, 22:14
Co prawda to prawda pobierają żywność a potem sprzedają gdzie mogą byle na jabola było!!!

Pozostałe