„Piękno poza czasem”. Lekcje muzealne w Zamku Książąt Pomorskich

  • 21.03.2018, 09:32
  • igryfino.pl | Dołącz do nas na Facebooku
„Piękno poza czasem”. Lekcje muzealne w Zamku Książąt Pomorskich „Portret dziewczynki w czerwonej sukience” Józefa Pankiewicza
Warsztaty, gry, zabawy, multimedialna podróż w głąb XVII-wiecznej szafy czy wirtualne przymiarki kontuszy i sukni – m. in. takie atrakcje czekają uczestników lekcji w Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie. Zamek wprowadza zajęcia edukacyjne dla przedszkolaków, uczniów podstawówek, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych.

Program edukacyjny przygotowany został na podstawie wystawy „Piękno poza czasem. Kolekcja Muzeum Narodowego w Kielcach na Zamku w Szczecinie”*. Prezentowana obecnie w Zamku ekspozycja gromadzi dzieła gigantów polskiego malarstwa m. in. Józefa Chełmońskiego, Aleksandra Gierymskiego, Olgi Boznańskiej, Jacka Malczewskiego, Stanisława Wyspiańskiego. Przygotowana została z wykorzystaniem najcenniejszej części kolekcji Kieleckiej Galerii Malarstwa Polskiego i Europejskiej Sztuki Zdobniczej, zaliczanej do najznakomitszych w Polsce. Wystawa prezentuje style obecne w polskim malarstwie od XVII do połowy XX wieku. I właśnie do tych stuleci przenosić się będą uczniowie podczas zamkowych lekcji muzealnych.

To nie będą wykłady, ale zajęcia aktywizujące dzieci i młodzież. Uczestnicy poznają m. in. dawne obyczaje, realia społeczne, trudne terminy (np. symbolizm, sufrażystki, pompa funebris), tajniki pracy malarskiej i obrazy polskich malarzy z wystawy „Piękno poza czasem”. Nauczą się analizować dzieła sztuki m. in. prezentowane na wystawie arcydzieło – modernistyczny „Portret dziewczynki w czerwonej sukience” Józefa Pankiewicza.

- Zamkowe lekcje muzealne skierowane są do uczniów przedszkoli i szkół oraz innych placówek edukacyjnych. Ich celem jest popularyzacja sztuki oraz poszerzenie wiedzy uczniów na temat szeroko pojętej kultury. Zajęcia kształtują umiejętność wyrażania własnych doznań i przeżyć w kontaktach ze sztuką. Inspirują do podejmowania wyzwań twórczych oraz uczą, jak ocenić dzieło sztuki. Podczas zajęć młodzi odbiorcy mogą zobaczyć ekspozycję. Nie tylko zdobędą nową wiedzę, ale także będą ją twórczo wykorzystywać podczas warsztatów. Lekcje rozwijają u dzieci samodzielne myślenie i kreatywność. Aktywny udział w zajęciach sprawia, że przyswajanie wiedzy staje się dla uczniów zabawą – wyjaśniają organizatorzy.

Lekcje realizowane są przez pracowników Działu Wystaw Artystycznych Zamku Książąt Pomorskich.

 

Najbliższe wolne terminy lekcji – od kwietnia.

Uwaga! Od 23 do 26 kwietnia wyjątkowa możliwość skorzystania z zajęć, które poprowadzą zaproszeni edukatorzy z Muzeum Narodowego w Kielcach.

Koszt lekcji dla szkół i przedszkoli to 5 zł od osoby.

Lekcje dla dzieci i młodzieży odbywać się będą od poniedziałku do piątku w godzinach od 9.00 do 15.30. Zajęcia można zamówić codziennie u osób prowadzących lekcje. Zgłoszenie prosimy przesłać mailem pod adres: [email protected]

Tematy i konspekty lekcji są zróżnicowane, dostosowane są do wieku uczestników zajęć.

 

Przykładowe tematy lekcji:

„Mój prapradziadek to sarmata!” - Podczas tych zajęć dzieci dowiedzą się m. in. , jak wyglądały poszczególne elementy stroju szlachcianki i szlachcica. Dlaczego mówimy do dziś: „Poznać pana po cholewach”.

 

„Warsztat malarski. Portrety mistrzów - sosy kontra ciapki”. - Uczniowie zwiedzą wystawę „Piękno poza czasem”, przyjrzą się portretom polskich mistrzów. Poznają narzędzia pracy malarza: sztalugę, paletę, krosno malarskie. Analizować będą obraz Józefa Pankiewicza „Portret dziewczynki w czerwonej sukience”. Samodzielnie stworzą portrety Józi, dziewczynki namalowanej przez Pankiewicza.

 

„Kultura sarmacka” - uczniowie poznają m. in. obyczaje i stroje szlachty polskiej. Analizować będą wybrane dzieła sztuki z kręgu portretów sarmackich. Uczyć się będą czytania tekstów kultury oraz analizy porównawczej.

 

„Aleksander Wielopolski z postaciami alegorycznymi” Jacek Malczewski - uczniowie dowiedzą się, co kryje się pod pojęciami: symbol, symbolizm, personifikacja. Analizować będą obraz Malczewskiego.

 

„W dawnej szkole” - uczniowie dowiedzą się, jak wyglądała edukacja chłopców i dziewcząt 200 i 100 lat temu. Czy każdy mógł chodzić do szkoły? Jakich przyborów używano w szkołach?

 

„Emancypacja” – uczniowie poznają m. in. terminy: emancypacja, feminizm, sufrażystki. Dowiedzą się, jak na przestrzeni wieków zmieniała się rola i pozycja kobiet w domu
i w społeczeństwie

 

*WYSTAWA „Piękno poza czasem. Kolekcja Muzeum Narodowego w Kielcach na Zamku w Szczecinie” (w Galerii Gotyckiej, Galerii Wschodniej - wejście J z dużego dziedzińca do 27.01.2019)

Wystawa prezentuje malarstwo, a także wyroby rzemiosła artystycznego (meble, szkło, porcelanę, fajans i przykłady złotnictwa) od XVII do połowy XX w., pochodzące ze zbiorów Kieleckiej Galerii Malarstwa Polskiego i Europejskiej Sztuki Zdobniczej. Ekspozycja zaaranżowana została tak, by przybliżyć klimat poszczególnych epok.


 

Kuratorki wystawy: Joanna Kaczmarczyk, Jolanta Rybkiewicz

 

 

igryfino.pl | Dołącz do nas na Facebooku

Zdjęcia (1)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (2)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

odkurzony
odkurzony 21.03.2018, 12:28
Skądś znam tą dziewczynę...
mama
mama 21.03.2018, 10:54
Moja córka miała w podstawówce opis tego obrazu.

Pozostałe