Śmigus-dyngus po strażacku [FOTO, WIDEO]

  • 02.04.2018, 11:58
  • igryfino.pl | Dołącz do nas na Facebooku
Śmigus-dyngus po strażacku [FOTO, WIDEO]
Poniedziałek wielkanocny w tradycji ludowej znany jest jako śmigus-dyngus albo lany poniedziałek. Zgodnie ze zwyczajem, oblewanie wodą miało sprzyjać płodności. Kiedyś były to dwa odrębne zwyczaje. Śmigus oznaczał smaganie rózgami po nogach, zaś dyngus - oblewanie wodą i zbieranie datków stanowiących wielkanocny „okup”. Przemoczone ubranie i mokre włosy dziewczyny w wielkonocny poniedziałek miały świadczyć o powodzeniu panny.
Śmigusa-dyngusa bez porządnego lania nie wyobrażają sobie strażacy w gminie Cedynia. Tradycyjnie w lany poniedziałek druhowie obficie polewali domy jednorodzinne wodą z wozów bojowych.
Każdego mieszkańca częstowali czekoladowymi cukierkami, a na pamiątkę wręczali ozdobioną bukszpanem karteczkę z życzeniami: „W dzień Święta Wielkanocnego życzymy jaja smacznego. Świąt pogodnych i radosnych oraz tchnienia wiosny! Serdeczne życzenia na Wielkanoc od druhów OSP Cedynia”.
 
Jak wyglądał śmigus-dyngus po strażacku, można obejrzeć na naszych 4 krótkich filmikach:
 
loadingŁaduję odtwarzacz...
 
 
loadingŁaduję odtwarzacz...
 
 
loadingŁaduję odtwarzacz...
 
 
loadingŁaduję odtwarzacz...
igryfino.pl | Dołącz do nas na Facebooku

Zdjęcia (15)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (14)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Zlikwidować OSP.
Zlikwidować OSP. 03.04.2018, 00:28
Te zabawy to za nasze pieniądze.
olana
olana 03.04.2018, 10:40
Dokładnie. Dzięki takim zabawom burmistrz Krosna Odrzańskiego
stracił wzrok.
No ale chłoptasie lubią się zabawić, nie oni za paliwo płacą
elektryk
elektryk 03.04.2018, 00:35
A niech ćwiczą natarcie prądem!
gryfiniani
gryfiniani 02.04.2018, 22:59
Tradycja? Ja bym nawet nie poruszał tego tematu, bo może powoli wywietrzeje z głów coś tak juz zwulgaryzowanego na gruncie miejskim, jak"śmigus-dyngus" - coś, co miało swój sens na wsiach, dawno temu, ale już zupełnie nie dziś i nie w miastach.Niestety, do wyjątkowych świąt zawsze przykleja sie coś niby g... do podeszwy - do Bożego Narodzenia szurnięta wersja św. Mikołaja (bo prawdziwy, żyjący w IV w. był zupełnie inny - nie w szlafmycy, nie rubaszny, nie akwizytor, nie Dziadek Mróz), a także komercjalizacja, gadżety (choinka, prezenty, żarcie), do Nowego Roku zdziczenie z petardami, a do Wielkanocy, na szczęście nieskomercjalizowanej - jakby pogańskie czczenie wiosny (te idiotyczne zajączki, jaja - ale nie pisanki, drób, baranki, ale nie baranki wielkanocne) oraz właśnie zdziczenie w postaci agresywnego oblewania ludzi wodą. A jednak niekorzystne zreszta zmiany w stylu życia - więdnięcie przed ekranami smartfonów, laptopów, TV - zniechęciło do biegania po mieście.
gryfiak
gryfiak 02.04.2018, 22:49
Pamiętacie jak jakieś ponad dwadzieścia lat temu łączyły się całe osiedla i tłumy po sto osób polowały na potencjalne swoje ofiary? ----Cóż to były za cudowne czasy. A teraz cioty poją się ludzi chlupnąć z jajka na wodę.
cedynianin
cedynianin 02.04.2018, 22:34
U nas tak już, odkąd pamiętam. 30 lat temu jak jechałam sobie rowerkiem marki pelikan , to jak dmuchnął mi strażak z armatki po tyłku, z siodełka mnie wyrwało. To były czasy...
jojko
jojko 02.04.2018, 19:36
Przypominam wam pijaki i nałogowcy że rano zrobię wam trzezwy poranek,żaden pijany i podpity kierowca mi nie umknie a więc do rana pijusie,do rana
złoty cielec
złoty cielec 02.04.2018, 18:42
katolicy jak myślicie czy jezus w dzisiejszych czasach widząc waszą obłudę oddałby za was kolejny raz życie ?

Wasz Pan
Wasz Pan 02.04.2018, 17:15
Zachęcam do wpisywania swoich wielkopostnych postanowień do księgi trzeźwości.
Henias
Henias 02.04.2018, 15:54
Na litość Boską ludzie,ludzie błagam piszcie co bierzecie na kaca,błagam błagam piszcie ludzie piszcie
opcja
opcja 02.04.2018, 16:08
Posłuchaj Bredzisława Sawaryna to od razu postawi cię na nogi!
Morynianka
Morynianka 02.04.2018, 14:00
Fajny pomysł. Tak trzymać druchowie i druchny z OSP Cedynia.
Karolina
Karolina 02.04.2018, 13:13
Ale fajnie! :)
Młody