Społecznicy zadziałają w powiecie gryfińskim!

  • 30.04.2018, 19:30 (aktualizacja 30.04.2018 19:39)
  • igryfino.pl | Dołącz do nas na Facebooku
Społecznicy zadziałają w powiecie gryfińskim! Fot. UMWZ
Piknik rodzinny na koniec lata, festiwal latawców, spotkania seniorów. To niektóre z wielu inicjatyw, jakie w ubiegłym roku odbyły się na terenie powiatu gryfińskiego dzięki wsparciu z Programu Społecznik. Pierwsza edycja programu spotkała się z olbrzymim zainteresowaniem, dlatego Urząd Marszałkowski dwukrotnie zwiększył pulę środków, do 3 mln zł. Obok mikrodotacji, tym razem można także uzyskać wsparcie na inicjatywę obywatelską. O tym, jak pomagać - rozmawiali w Gryfinie z mieszkańcami marszałek Olgierd Geblewicz i radna sejmiku województwa Ewa Dudar.

.Olgierd Geblewicz– mówił do mieszkańców powiatu gryfińskiego marszałek - W ubiegłym roku w całym regionie wsparliśmy ponad pół tysiąca działań, tym razem projektów będzie jeszcze więcej, bo chcemy zaktywizować jeszcze większe grono mieszkańców Pomorza Zachodniego. Społecznik to nie tylko pieniądze, które pomagają. Społecznik to przede wszystkim rzesza dobrych ludzi, którzy chcą pomagać.

Wystarczy stworzyć grupę inicjatywną złożoną z trzech osób i zdobyć opiekuna w postaci stowarzyszenia lub fundacji i już można składać wniosek po wsparcie. Drugi nabór rozpocznie się 7 maja. Do zdobycia są mikrodotacje do 3 tys. zł, ale także nowość - inicjatyw obywatelskie, czyli innowacyjna forma budżetu obywatelskiego, gdzie można otrzymać nawet do 10 tys. zł. Środki pozwolą animatorom z miast i wsi przeprowadzić wiele różnorodnych działań: od wydarzeń artystycznych, przez spotkania integracyjne, po drobne inwestycje.

- Wniosek można złożyć właściwie nie wychodząc z domu, poprzez Internet. Również poprzez Internet będziemy głosowali nad projektami zgłoszonymi do inicjatyw obywatelskich. Jak zawsze liczą się dobre pomysły i dobro, którym chcemy się dzielić – wyjaśniała radna sejmiku województwa Ewa Dudar.

Szczegóły Programu można znaleźć na stronie www.karrsa.eu/program-spolecznik, gdzie znajduje się m.in. odnośnik do generatora wniosków, który usprawnia i ułatwia aplikowanie o wsparcie. Wnioski o mikrodotacje, tak jak w roku ubiegłym, ocenia Komisja składająca się m.in. z przedstawicieli Operatora, Samorządu Województwa czy przedstawicieli różnych środowisk. W przypadku inicjatyw obywatelskich, te najlepsze wskaże głosowanie na platformie elektronicznej. Operatorem Programu Społecznik jest Koszalińska Agencja Rozwoju Regionalnego S.A., z którą można się skontaktować, pisząc na adres e-mail: [email protected] lub  [email protected] a także telefonicznie pod numerem: 94 341 63 30.

Wszelkich informacji udzielają także lokalni animatorzy Programu: Agnieszka Odachowska – [email protected] tel.: 692 389 912 i Kamila Pszenna – [email protected]tel.: 660 239 852.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Czy staniemy się dla siebie lepsi, otworzymy się na potrzeby innych, nauczymy się sobie pomagać? Program Społecznik stworzony przez samorząd województwa zachodniopomorskiego ma w tym pomóc. O programie opowiedział nam Olgierd Geblewicz - marszałek województwa zachodniopomorskiego.

Skąd się wziął pomysł na Program Społecznik?

Olgierd Geblewicz: My samorządowcy od wielu lat skupialiśmy się na walce z bezrobociem, budowaliśmy mosty, drogi, kupowaliśmy pociągi. Po latach tego pędu zauważyliśmy, że w tym wszystkim tracimy człowieka. Bo po co budować mosty, jeśli nie łączą ludzi? Coraz więcej z nas oddziela się wysokimi murami od sąsiadów. Często nie mamy pomysłu jak się z tego wyrwać. Na szczęście w naszym regionie mamy sporo liderów, w dzielnicach i osiedlach, na wsiach. Przychodzili do nas i mówili, że mają pomysł na fajne spotkanie, na rozmowę, na to by wspólnie zadbać o zdrowie, by zrobić coś dla seniorów lub najmłodszych. Potrzebowali tylko wsparcia i my postaraliśmy się je zapewnić.

Jak wygląda to wsparcie i jak można po nie sięgnąć?

O.G.: Włożyliśmy sporo pracy i serca w to, by był to Program łatwy, a formalności ograniczały się do absolutnego minimum. Po środki mogą sięgnąć np. stowarzyszenia, ale wsparcie może trafić do grupy nieformalnej, którą stworzy trzech pełnoletnich mieszkańców Pomorza Zachodniego. Muszą tylko znaleźć organizację pozarządową, która będzie ich opiekunem. Jedyny wymóg, jaki stawiamy, to wkładu osobowy lub finansowy w wysokości minimum 10% wartości grantu. W ubiegłym roku, w pilotażowej edycji Społecznika zachęcaliśmy naszych mieszkańców do sięgania po mikrodotacje do 3 tys. zł. W tym roku również można je zdobyć, ale pojawiło się sporo głosów, że to za mało. Właśnie dlatego ruszamy z tzw. drugim filarem programu, czyli inicjatywami obywatelskimi. To taka innowacyjna forma budżetu obywatelskiego, gdzie projekt może otrzymać do 10 tys. zł wsparcia. Otrzyma, jeśli wskażą go sami mieszkańcy w głosowaniu internetowym. W sumie do naszych społeczników trafią 3 mln zł. Szacujemy, że dzięki temu uda się zrealizować przynajmniej 650 inicjatyw. W zeszłym roku wsparliśmy ponad pół tysiąca projektów.

Co ma dać Program Społecznik?

O.G.: W czasach gdy jest tak wielkie napięcie, gdy jesteśmy poddawani gigantycznym manipulacjom ze strony mediów, abyśmy byli dla siebie gorsi, trzeba zadbać o międzyludzkie relacje. Społecznik sprawia, że jesteśmy dla siebie lepsi. Stara prawda wpajana nam przez rodziców, by zło dobrem zwyciężać, nadal jest aktualna. Społecznik to nie tylko pieniądze, to tak naprawdę rzesza ludzi dobrej woli. Wszystkie te projekty, jak warsztaty i szkolenia, sprzątanie rzek w regionie, czy inicjatywy kulturalne stwarzają powód, by się spotkać. To wzmacniania kapitał społeczny, zdolność współpracy, buduje zaufanie. Warto w to inwestować.

Dziękuję za rozmowę.

 

 

Artykuł promocyjny

igryfino.pl | Dołącz do nas na Facebooku

Zdjęcia (6)

Podziel się:
  • TAGI:


Pozostałe