Strażacka współpraca nie zna granic

  • 11.05.2018, 10:42 (aktualizacja 11.05.2018, 16:18)
  • igryfino.pl | Dołącz do nas na Facebooku
Strażacka współpraca nie zna granic
Polsko-niemiecki festyn i zawody sportowo-pożarnicze. To i dużo więcej wydarzeń czekać będzie na uczestników transgranicznego projektu z powiatów gryfińskiego oraz Vorpommern-Greifswald. Wszystko dzięki pozyskanemu przez Ochotniczą Straż Pożarną w Żelewie dofinansowaniu w ramach programu INTERREG.

Przedmiotem projektu jest transgraniczna współpraca strażaków-ochotników z Polski i Niemiec. Celem działań jest kontynuacja współpracy polskich strażaków z terenu powiatu gryfińskiego i niemieckich z powiatu Vorpommern-Greifswald. Wszyscy uczestnicy inicjatywy pochodzą z obszaru wsparcia Euroregionu Pomerania.

- W ramach pozyskanego dofinansowania zaplanowano dwa główne wydarzenia - tłumaczy komendant gminny OSP Dariusz Olszewski. - To z jednej strony forma szkolenia, sprawdzenia swoich umiejętności, ale także zabawa - dodał.

Pierwsze wydarzenie odbędzie się w Kołbaczu już 18 maja 2018 roku. To festyn polsko-niemiecki i uroczysty apel, który przeprowadzony zostanie zgodnie z ceremoniałem pożarniczym. W trakcie apelu strażacy otrzymają odznaczenia, listy pochwalne oraz nagrody za służbę w ochronie przeciwpożarowej. Po apelu zaplanowano piknik strażacki połączony z prezentacją sprzętu gaśniczego. Festyn będzie doskonałą formą integracji ratowników, mieszkańców oraz zaproszonych gości.

- W pikniku uczestniczyć będzie ze strony polskiej prawie 150 strażaków ochotników, w tym cztery jednostki OSP z terenu naszej gminy: Stare Czarnowo, Kołbacz, Żelewo i Żelisławiec. Ze strony niemieckiej do Kołbacza przyjedzie 50 osób z terenu powiatu Vorpommern-Greifswald: Freiwillige Feuerwehr Schwedt/Oder - wyjaśnia szef OSP w Żelewie Stefan Małyszczycki.

Z kolei 30 czerwca br. zaplanowano zawody sportowo-pożarnicze. Miejscem zmagań będzie Kołbacz. Strażacy zmierzą się w ćwiczeniu bojowym i sztafecie pożarniczej 7 x 50 m. Na najlepszych czekają puchary. W zawodach ze strony polskiej spodziewany jest udział 125 osób z terenu powiatu gryfińskiego, w tym OSP: Stare Czarnowo, Kołbacz, Żelewo, Żelislawiec, Chwarstnica, Gryfino, Radziszewo, Sobieradz, Wełtyń, Banie, Dłusko Gryfińskie, Widuchowa, Krzywin, Ognica i Śmierdnica. Natomiast ze strony niemieckiej 45 osób z terenu powiatu Vorpommern-Greifswald: Freiwillige Feuerwehr Schwedt/Oder.

Projekt dofinansowany został kwotą ponad 12 tys. euro. Wsparcie przyznała Unia Europejska ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Współpracy Interreg VA Meklemburgia-Pomorze Przednie/Brandenburgia/Polska w Euroregionie Pomerania. Gmina Stare Czarnowo zabezpieczyła zaś żelewskiej OSP wkład własny. To w sumie prawie 2 tys. euro.

igryfino.pl | Dołącz do nas na Facebooku

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (10)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Mieszkaniec
Mieszkaniec 17.05.2018, 09:52
Oj, oj - te Stare Czarnowo - pewnie stanie się Nowym Czarnowem - za rządów obecnej bystrej P. Wójt - kasę bierze wszędzie , gdzie się da - gratulacje.
dumny
dumny 17.05.2018, 11:00
Nowa nazwa to : Super Czarnowo!
Swój
Swój 13.05.2018, 22:04
Brawo Stare Czarnowo.......
BANIAK
BANIAK 12.05.2018, 10:01
Fajnie, że udało się podpisać projekt w przyszłym roku nasza kolej.
Ale że Zelewo to organizuje ??? wydaje mi się i kojarze tylko jedną osobę, która tak naprawdę chodziła i zabiegała za projektem
Jomek
Jomek 11.05.2018, 19:05
Zawody wygra OSP Wełtyń, a nagrody znikną jak to bywa gdy Wełtyń wygrywa.:
Strażak
Strażak 11.05.2018, 13:57
Brawo w 2017 Robili to w Gryfinie.... super. ..
Mieszkaniec pow. Gryfińskiego
Mieszkaniec pow. Gryfińskiego 11.05.2018, 13:44
Super Pani Wójtowa ze Starego Czarnowa - to jest kobieta do tańca i do różańca - z każdej strony pieniądze pozyskuje a wkład gminy na poziomie ok. 20 % - można , ano można - jak sie tylko dobrze myśli i solidnie pracuje - gratulacje.
szef
szef 11.05.2018, 16:23
To na dzień samorządowca solidne nagrody będą dla pracowników innej opcji nie widzę za tak ciężką pracę. Tym bardziej że jest chwalona ze wszystkich stron, dobrze myślę?
ochotnik z Gryfina
ochotnik z Gryfina 11.05.2018, 12:33
W Gryfinie granice współpracy wytycza p. wice burmistrz i jest ona mocna i trwała.
ochotnik z Chojny
ochotnik z Chojny 11.05.2018, 12:24
I proszę jak można ściągnąć pieniądze a nie tylko gminne.

Pozostałe