Marszałek przedstawi założenia konkursu dla branży stoczniowej

  • 15.05.2018, 08:58 (aktualizacja 15.05.2018, 22:28)
  • Marek Mucha UM
Marszałek przedstawi założenia konkursu dla branży stoczniowej
Innowacyjne urządzenia wzmocnią parki maszynowe zachodniopomorskich firm z branży stoczniowej. Właśnie na ten cel trafi 40 mln zł z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego. To pierwsze w historii środki unijne dla sektora okrętowego, które udało się uruchomić dzięki staraniom marszałka Olgierda Geblewicza. W najbliższy wtorek o godzinie 13 w siedzibie szczecińskiego Business Clubu przedsiębiorcy poznają założenia konkursu, który ruszy jeszcze w wakacje.

- Ogromne zaangażowanie i świetna współpraca z przedsiębiorcami procentują. To przełom dla naszych firm, które w końcu mogą skorzystać ze wsparcia unijnego. Te środki z pewnością przyczynią się do rozwoju branży i podniesienia konkurencyjności. – powiedział marszałek województwa zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz.


Dzięki środkom uruchamianym przez Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego przedsiębiorcy będą mogli się starać o wsparcie projektów inwestycyjnych obejmujących m.in. zakup innowacyjnych maszyn i urządzeń związanych z produkcją statków, konstrukcji offshore, ale także produkcją i dostarczaniem wyposażenia czy części statków. Wsparcie będzie mogło wynieść od 300 tys. do nawet 4 mln zł, a największą szansę mają projekty wykorzystujące wyniki badań naukowych czy podnoszące konkurencyjność firmy. W przypadku mikro i małych firm dofinansowanie będzie mogło sięgnąć nawet 55% wydatków kwalifikowanych projektu. W sumie na rynek trafi 40 mln zł z Regionalnego Programu Operacyjnego.

 

Konkurs zostanie ogłoszony najprawdopodobniej jeszcze w czerwcu, a nabór wniosków ruszy w trakcie wakacji. By firmy były w stanie jak najlepiej przygotować wnioski, marszałek Olgierd Geblewicz zdecydował się na zorganizowanie specjalnego spotkania, na którym przedstawione zostaną założenia zapowiadanego konkursu w ramach działania 1.5 Inwestycje przedsiębiorstw wspierające rozwój regionalnych specjalizacji oraz inteligentnych specjalizacji – projekty dotyczące wyłącznie działalności w sektorze przemysłu stoczniowego Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego. Wcześniej Województwo Zachodniopomorskie prowadziło specjalistyczne konsultacje, po to by konkurs „uszyć” na miarę regionalnych potrzeb.

 

Przypomnijmy, że 15 stycznia 2018 r. KE poinformowała o zatwierdzeniu programu regionalnej pomocy inwestycyjnej dla małych i średnich przedsiębiorstw w sektorze stoczniowym w województwach zachodniopomorskim oraz pomorskim. Wsparcie wyniesie około 79 mln złotych (około 18 mln euro) i będzie pochodziło z RPO 2014-2020 Województwa Zachodniopomorskiego – 60 mln zł i Pomorskiego – 19 mln zł. Marszałek Olgierd Geblewicz nie ukrywa, że pozostałe środki RPO WZ 2014-2020, na których wykorzystanie zgodziła się Bruksela (blisko 20 mln zł), być może trafią do przedsiębiorców w formie pomocy zwrotnej jako np. gwarancje i poręczenia.

 

Możliwość wsparcia branży stoczniowej to efekt działań rozpoczętych przez marszałka Olgierda Geblewicza jeszcze w 2014 r. Przypomnijmy, że w perspektywie finansowej 2007 – 2013 wykorzystanie środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego (RPO WZ) na wsparcie sektora stoczniowego było niemożliwe, ale dzięki staraniom Województwa Zachodniopomorskiego udało się wzmocnić Szczeciński Park Przemysłowy, czyli dzisiejszą stocznię kwotą ponad 13 mln zł, która pozwoliła na zakup nowej plazmy oraz modernizację budynku socjalnego i bocznicy kolejowej.

.

Marek Mucha UM

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (2)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Podpis
Podpis 16.05.2018, 05:33
Najpierw z kolegami zlikwidowali a teraz będą przed wyborami odbudowywać? Stasiu też pomoże?
Adrian
Adrian 16.05.2018, 05:46
Mialem napisac podobny komentarz. Himalaje hipokryzji. Mam nadzieje, ze tego pana z tej opcji po wyborach juz nie zobaczymy na tym stanowisku

Pozostałe