Zaiskrzyło na Górnym Tarasie

  • 15.05.2018, 13:36 (aktualizacja 15.05.2018 21:43)
  • igryfino.pl | Dołącz do nas na Facebooku
Zaiskrzyło na Górnym Tarasie
Pomyślałam, że fajnie by było podzielić się z Państwem wspomnieniem ze spotkania z sześciolatkami z Niepublicznego Integracyjnego Przedszkola Iskierka z Gryfina, ponieważ „biblioteka nie jest po to, by była w paki pozamykana albo do ozdoby służąca. Jest po to, by była powszechnie użytkowana”

Przedszkolaki przyszły do biblioteki

Ewa Kozyra-Pawlak w książce „Liczypieski” zaprasza dzieci do nieskrępowanej, twórczej aktywności w ich ulubionym bajkowo-pieskowym świecie, bo kto by nie chciał choć przez chwilę mieć psa Burka, Fafika czy Łaciatego?

W Bibliotece Filia Górny Taras w Gryfinie puściliśmy wodze fantazji i przy głośnym czytaniu bibliotekarki wędrowaliśmy ulicami Psopotu. Poznaliśmy dziesięć bezdomnych piesków, które szukały domu. Każdy z nich był inny, każdy z nich miał swoją własną krótką historię, a jedno co ich łączyło to podróż na ulicę Kocią 10 w poszukiwaniu nowego domu. Czego oczekiwały w zamian?

Odrobiny jedzenia i mnóstwo miłości bo są niezwykłe i zawsze gotowe podać pomocną …łapkę.

Przedszkolaki poznały rasy piesków, kolory, liczyły, dodawały i widziały liczby a nie tylko je słyszały a biblioteka „przygarnęła” papierowe, pokolorowane i powycinane przez przedszkolaków pieski.

Dlaczego piszę o takich spotkaniach? Ważnym elementem wychowania dzieci jest ich udział w kulturze. „Wychowywać – to pomagać w poszukiwaniu i odkrywaniu wartości”. Amerykańskie badania potwierdzają, że jednym z największych czynników rozwoju dziecka jest głośne czytanie. Czytanie bowiem jest znakomitym sposobem na budowanie mocnego systemu wartości dziecka.

Kiedy zacząć czytać?

„Najlepszym czasem, by zacząć głośne czytanie dziecku, jest dzień jego narodzin. Miły rytm spokojnej opowieści na dobranoc po całym zamieszaniu i wysiłku tego dnia będzie wytchnieniem dla rodziców i dla maleństwa, budując więź między nimi”.

Najgorsze jest jednak to, że „książkoopornych” wciąż przybywa. Czy jako rodzice i bibliotekarze robimy wszystko, by nasze dzieci znalazły się w tych „rozczytanych”?

Myślę, że grupa sześciolatków, która odwiedziła bibliotekę na Górnym Tarasie wykazała się starannością i koncentracją na wykonywanym zadaniu, i że systematyczne czytanie „zadomowiło się” w ich przedszkolu. To były po prostu „rozczytane” dzieci.

Spotkanie odbyło się 10.05.2018 r.

Ewa Chołdrych

igryfino.pl | Dołącz do nas na Facebooku

Zdjęcia (5)

Podziel się:
Oceń:
  • TAGI:

Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Poczytaj mi mamo
Poczytaj mi mamo 16.05.2018, 13:23
Myślę, że tym wydarzeniem powinny zainteresować się media światowe.
Pani Ewo Chołdrych, cienka ta autopromocja. Bez amerykańskich badań wszyscy wiedzą, że należy czytać dzieciom.Pozostałe