Pojechali do miasta piernika i Mikołaja Kopernika

  • 11.06.2018, 10:30 (aktualizacja 12.06.2018 10:28)
  • igryfino.pl | Dołącz do nas na Facebooku
Pojechali do miasta piernika i Mikołaja Kopernika
8 czerwca br. uczniowie klas IIIA i VB Szkoły Podstawowej im. Mieszka I w Mieszkowicach wybrali się na dwudniową wycieczkę do Torunia. Pierwszym punktem wyjazdu było zwiedzanie obserwatorium w Piwnicach koło Torunia. Zobaczyliśmy największy w Polsce radioteleskop i dowiedzieliśmy się na czym polega praca astronomów.

Następnie uczniowie wybrali się do Muzeum Piernika. Dowiedzieli się, skąd wzięła się nazwa najsłynniejszego toruńskiego piernika, czyli „Katarzynki”. Poznali przyprawy i produkty używane do wyrobu pierników: pieprz, goździki, anyż, kardamon, miód, mąkę. Dowiedzieli się również, z jakich krajów docierały w średniowieczu do Polski przyprawy. Wspaniałą podróż do krainy zmysłów uwieńczył własnoręcznie wypieczony piernik, który stał się pamiątką wizyty w Toruniu.

Drugiego dnia zwiedzanie rozpoczęli od seansu pt. „Cudowna podróż” w Planetarium. Dzieci pod opieką astronoma wyruszyły w rejs na Księżyc, wylądowały na Marsie, przeleciały przez pierścienie Saturna i poszukiwały odpowiedzi na wiele pytań. Seans ten był bardzo realistyczny i zrobił na uczniach ogromne wrażenie. Następnie wspólnie z przewodnikiem mogli obejrzeć najważniejsze zabytki tego miasta: zabytkowe kamieniczki, Krzywą Wieżę, dom i pomnik Mikołaja Kopernika, bramę klasztorną i mury obronne, a także osiołka i piernikową aleję gwiazd.

Na koniec wycieczki uczniowie zwiedzili kancelarię prawną i zapoznali się z pracą prawnika. Na pożegnanie każdy uczestnik otrzymał upominek.

Wycieczka była udana. Poszerzyła wiedzę dzieci na temat kosmosu i wybitnego astronoma - Mikołaja Kopernika oraz umożliwiła poznanie zabytkowych obiektów w pięknym Toruniu. Uczniowie wrócili do domu pełni niezapomnianych wrażeń. Zakupione pamiątki będą przypominały im ten mile spędzony czas.

Ewa Andrzejewska 

Iga Zambrzycka

igryfino.pl | Dołącz do nas na Facebooku

Zdjęcia (11)

Podziel się:
Oceń:

Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

fanka pierniczków
fanka pierniczków 12.06.2018, 10:05
Kiedyś w każdym sklepie można było kupić katarzynki, a teraz to nie wiem, dawno nie widziałam. Toruńskie najlepsze!

Pozostałe