Dzień Zabytków – finał projektu „Dotknij gotyku

  • 12.06.2018, 09:51 (aktualizacja 12.06.2018 10:59)
  • igryfino.pl | Dołącz do nas na Facebooku
Dzień Zabytków – finał projektu „Dotknij gotyku
Dzień Zabytków odbędzie się w Chojnie 16 czerwca 2018 r. Impreza stanowi finał realizowanego od października 2017 r. projektu „Dotknij gotyku”. Głównym organizatorem jest Stowarzyszenie Historyczno-Kulturalne „Terra Incognita”, a współorganizatorami są Centrum Kultury w Chojnie oraz Fundacja Kościół Mariacki.

Dzień Zabytków jest imprezą adresowaną do mieszkańców miasta i gminy Chojna w różnym wieku. Poprzez najróżniejsze działania w przestrzeni miejskiej, a szczególnie – w obrębie gotyckich zabytków, pragniemy zwrócić ich uwagę na skarby, które mają w swoim mieście, a których często nie dostrzegają. Wydarzenie będzie miało charakter festynu zaplanowanego na 16 czerwca 2018. Jego uczestnicy będą nie tylko widzami, ale będą mieli okazję „dotknąć gotyku” poprzez aktywne wykonanie zadań i zabaw przygotowanych przez organizatorów. Poszczególne stanowiska i działania usytuowane będą w przestrzeni między kościołem Mariackim a gotyckim ratuszem, będącym siedzibą Centrum Kultury i Miejskiej Biblioteki Publicznej

 

Wszystkie działania poprowadzone zostaną wspólnie przez wolontariuszy: młodzież i seniorów, wspieranych przez członków Stowarzyszenia „Terra Incognita” i pracowników Centrum Kultury.

 

Istotnym elementem imprezy staną się prezentacje efektów międzypokoleniowego projektu „Dotknij gotyku”, realizowanego od października 2017 roku. Uczestnicy prowadzonych w ramach tego projektu warsztatów fotograficznych i dziennikarskich, uczniowie klas siódmych i gimnazjalnych obu chojeńskich szkół podstawowych oraz wspierający ich seniorzy w wieku 60+ zaprezentują wystawę fotograficzną zatytułowaną „Chojeński gotyk – sacrum i profanum” oraz publikację przedstawiających powojenne losy chojeńskich zabytków przygotowaną przez uczestników warsztatów dziennikarskich. Kilkunastoletni przewodnicy, wyszkoleni podczas warsztatów przewodnickich, będą oprowadzali zainteresowanych po chojeńskich zabytkach.

Przez cały czas trwania festynu czynna będzie „Kawiarenka pod Wieżą” prowadzona przez koło gospodyń wiejskich „Krzymowianki” z Krzymowa.

 

Wieczorem, po zapadnięciu zmroku, spotkamy się z mieszkańcami miasta w kościele Mariackim na prezentacji multimedialnej „Różne oblicza gotyku” ukazującej kontynuację gotyku w literaturze i sztuce. W gotyckich murach dr hab. Radosław Skrycki z Uniwersytetu Szczecińskiego zaprezentuje gotycyzm w literaturze i sztuce: od romantyzmu po wiersze współczesnych polskich poetów, nawiązania do gotyku we współczesnych sztukach plastycznych (m.in. w malarstwie Zdzisława Beksińskiego) oraz w muzyce zespołów nurtu gotyckiego rocka. Będzie tez można zobaczyć fragmenty filmów ekspresjonistycznych z lat 20. XX w. oraz współczesny film animowany Tomasza Bagińskiego „Katedra” (nominowany w 2003 roku do Oscara),

Na zakończenie odbędzie się plenerowa projekcja filmu fabularnego Romania Polańskiego „Nieustraszeni pogromcy wampirów”.

Mamy nadzieję, że Dzień Zabytków stanie się w przyszłości imprezą cykliczną, odbywającą się co roku, i wpisze się na stałe do kalendarza chojeńskich wydarzeń kulturalnych.

koordynatorzy projektu

Magda Ziętkiewicz i Michał Gierke

 

Partnerzy projektu:

Centrum Kultury w Chojne

Miejska Biblioteka Publiczna w Chojnie

Fundacja Kościół Mariacki w Chojnie

Szkoła Podstawowa nr 2 im. Kornela Makuszyńskiego

Szkoła Podstawowa nr 1 im. Janusza Korczaka

Projekt jest realizowany przy wsparciu finansowym Starostwa Powiatowego w Gryfinie oraz Polsko Amerykańskiej Fundacji Wolności w ramach programu „Seniorzy w akcji” realizowanego przez Towarzystwo Inicjatyw Twórczych „ę”.

 

igryfino.pl | Dołącz do nas na Facebooku

Zdjęcia (1)

Podziel się:
Oceń:

Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

scena
scena 12.06.2018, 11:02
O! Dni Chojny!

Pozostałe