W wodzie wykryto bakterie kałowe. Woda do spożycia i mycia tylko z beczkowozów!

  • 29.06.2018, 22:29 (aktualizacja 30.06.2018, 00:00)
  • igryfino.pl | Dołącz do nas na Facebooku
W wodzie wykryto bakterie kałowe. Woda do spożycia i mycia tylko z beczkowozów!
Około 325 osób nie może spożywać wody z kranu ani się w niej myć. Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Gryfinie 29 czerwca 2018 r. wydał komunikat w sprawie braku przydatności wody do spożycia z wodociągu w Moryniu. Zaopatruje on odbiorców wody przy ul. Chopina oraz przy ul. Rynkowej w Moryniu, ok. 325 osób.

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Gryfinie po zapoznaniu się z wynikami badania próbek wody pobranych 27 czerwca 2018 roku stwierdził, że woda nie spełnia wymagań rozporządzenia ministra zdrowia w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi z uwagi na obecność bakterii grupy coli oraz enterokoków kałowych.

 

W związku z powyższym konieczne jest przestrzeganie następujących wskazówek:

  1. Woda z kranu nie może być spożywana, ani używana do przygotowania posiłków.
  2. Woda nie może być używana do mycia owoców, warzyw, naczyń kuchennych i prania.
  3. Woda nie nadaje się do kąpieli, mycia zębów, przemywania otwartych zranień.
  4. Woda może być wykorzystywana do celów sanitarnych, tj. WC

Zakład Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Moryniu, będący zarządcą wodociągu Moryń, został zobowiązany do zapewnienia zastępczego źródła zaopatrzenia w wodę do spożycia oraz podjęcia działań naprawczych celem doprowadzenia jakości wody do obowiązujących wymagań.

 

-Obecnie trwają prace zapobiegawcze. Mieszkańcy mogą korzystać z wody dostarczanej w beczkach w punktach tymczasowego czerpania wody zlokalizowanych przy budynku Domu Pomocy Społecznej w Moryniu (ul. Rynkowa) oraz przy budynku Przedszkola Miejskiego w Moryniu (ul. Chopina). Za utrudnienia bardzo przepraszamy – czytamy w komunikacie ZGKiM, jaki ukazał się na stronie internetowej gminy.

 

-To dziwne, że w tym komunikacie ZGKiM nie ma ważnych informacji (które podaje sanepid), że woda z kranu nie może być używana także do mycia owoców, warzyw, naczyń kuchennych i prania. Nie nadaje się również do kąpieli, mycia zębów. Na dodatek na stronie ZGKiM w Moryniu w zakładce "komunikaty" nie zamieszczono w ogóle żadnej informacji. Poza tym mam pretensje do władz gminy i dyrekcji ZGKiM, że nie wykorzystują lokalnych mediów aby poinformować o sytuacji, która dotyczy ponad 300 osób - skarży się nam mieszkaniec Morynia. 

 

igryfino.pl | Dołącz do nas na Facebooku

Zdjęcia (1)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (70)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Mieszkanka
Mieszkanka 02.07.2018, 10:22
Panie redaktorze proszę sprawdzić, czy woda już jest zdstna, czy nadal zatruta!

Nigdzie nie ma informacji....
niebezpieczeństwo
niebezpieczeństwo 02.07.2018, 10:53
Jakby sprawdził i woda by była skażona to by umarł i kto by poinformował?
koroner
koroner 02.07.2018, 11:18
Moze zakład pogrzebowy?
Exradny
Exradny 02.07.2018, 07:29
Pan dyrektor i burmistrz uruchomili trolòw, co jak widać poniżej wpisują komentarze i atakują poprzedniego burmistrza ale zapomnieli o jednym internet nie zapomina i inwestycje poprzedniego burmustrza same sie bronią ròwnież te kanalizacjne, bo ludzie cztają i pamiętają oraz przypominają obecnej moryńskiej władzy linkując informacje. Państwo radni też nie wykazujecie się niczym szczegòlnym, może kilku coś robi, a jest was 15osòb. Czytając artykuły z ostatniej sesji trudno nie odnieść wrażenia, że wpisujecie się w tok myślenia i działania władzy nie mając nawet własnego zdania, poza kilkoma osobami. Kryzys samorządu i nijakość widać w tej kadencji.
moryń
moryń 01.07.2018, 23:35
kolejna inwestycja. To wycinek z gazety chojeńskiej
Moryniu dostanie 262 tys. na zakup samochodu asenizacyjnego do odbioru nieczystości płynnych z miejscowości: Klępicz, Stare Objezierze, Nowe Objezierze, Dolsko, Mirowo, Gądno, Przyjezierze, Bielin, Witnica i Moryń (koszt 322 tys. zł). Chojna na budowę naturalnych i biologicznych przydomowych oczyszczalni ścieków na terenie gminy otrzyma 213 tys. (koszt inwestycji to 262 tys.).
UMiGminy
UMiGminy 01.07.2018, 23:24
UWAGA PETENCI!!!!

Urząd Miejski w Moryniu przy placu Wolności 1
w dniu jutrzejszym będzie nie czynny!!!

Z uwagi na zaczytanie się pracowników UM tym artykułem i wpisami internautów!!!

Z utrudnienia przepraszamy!!!

pozdrawiam
Kochany Wasz Władca!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
MarJa
MarJa 01.07.2018, 23:19
A jak jutro będzie potrzebna przyczepa?!
To co?
beczkę rzucą na trawę?!
i mieszkaniec na kolankach będzie czerpał wodę do picia?!

może niech radni zagłosują za kupnem dla Pana dyrektora lawety na bęczkę z wodą!!! Tak jak zgodzili się radni na zakup myjki ciśnieniowej dla Kaczmara - po artykule o usyfionej alei spacerowej nad jeziorem!

Panie burmistrzu kończ Pan te pajacowanie i rób Pan sesję jutro,
a pisowscy radni zagłosują za nową lawetą na beczkę dla kaczmarka

Pozdrawiam
Jasiu

p.s. a może się zgodzą jeszcze na zakup wyciągarki do korzeni po wycietych drzewkach przy placu zabaw na Odrzanskiej. które stanowią niebezpieczenstwo dla uzytkownikow chodnika!!!

moryń
moryń 01.07.2018, 23:08
Następna inwestycja za Marandy. To wszystko urzędnicy ze strony Gminy Moryń
7 marca 2012
Pierwszym zadaniem z planu inwestycji 2012 wykonanym i oddanym do użytku w b.r. jest „Stacja mechanicznego odwadniania i higienizacji osadów” zrealizowanego w ramach Modernizacji oczyszczalni ścieków w Moryniu (operacji dofinansowanej ze środków unijnych - Program Rozwoju Obszarów Wiejskich 2007-2013, działanie 321 „Podstawowe usługi dla gospodarki i ludności wiejskiej”).

Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego w Gryfinie udzielił decyzją z dnia 28.02.2012 roku pozwolenia na użytkowanie budynku stacji mechanicznego odwadnia i higienizacji osadów wraz z zewnętrzną instalacją elektryczną oraz wodno-kanalizacyjną.

Galeria
Powiększ zdjęcie Modernizacji oczyszczalni ścieków w Moryniu
Modernizacji oczyszczalni ścieków w Moryniu
moryń
moryń 01.07.2018, 23:01
Do Urzędnika i jego pomocnika. Gówna to zalały wam mózgi a nie Moryń. Za byłego Burmistrza były największe inwestycje w gospodarkę wod-kan. To teraźniejszy Burmistrz nic w tym temacie nie robi i nie piszcie głupstw tylko proszę pokazać artykuły z tego co Ziutek zrobił dla Morynia przez 4 lata. Wkleję Ci parę inwestycji Marandy:
W dniu 20.04.2010 w Zachodnio -pomorskim Urzędzie Marszałkowskim, pomiędzy Gminą Moryń, a Samorządem Województwa Zachodniopomorskiego z siedzibą w Szczecinie podpisana została umowa o dofinansowanie operacji z zakresu: Podstawowe usługi dla gospodarki i ludności wiejskiej pt. „Uporządkowanie gospodarki wodno - ściekowej wokół jeziora Morzycko - Zadanie III - Moryń - Etap 2, 3 i 4 oraz budowa wodociągu z m. Bielin do m. Macierz„.

Jest to inwestycja, która pochłonie największe nakłady finansowe w historii rozwoju Gminy Moryń - całość kosztów inwestycji opiewa na 4 mln zł, z czego dofinansowanie wynosi ok. 2,5 mln zł, co stanowi 75 % kosztów kwalifikowanych całości kosztów.

W ramach operacji zrealizowane zostaną dwa zadania:

Uporządkowanie gospodarki wodno - ściekowej wokół jeziora Morzycko - Zadanie III, tj. budowa sieci kanalizacyjnej od Cypla pod Lipą oraz w ulicach: Jeziornej, Ogrodowej, Odrzańskiej, Sadowej, Wiśniowej, Wodnej, a także w rejonie ulicy Dworcowej i Akacjowej.
Budowa wodociągu z m. Bielin do m. Macierz.
z sołectwa
z sołectwa 01.07.2018, 22:32
to co z tych wyborczych obietnic włodarza m\Morynia, Tak promował i zachwalał Moryń w radio u Czejarka. Miał 4 lata, aby to ,co obiecał zrobić ale tego nie widzę chyba, że che panować kolejną kadencję i wtedy coś z obiecanek zrobi.
jaro
jaro 01.07.2018, 19:40
gdzie są te ujęcia wody pitnej w moryniiu dla Szopena i rynkowej? to dziwne ze tylko te ulice może coś władza ukrywa? a może więcej jest takich sytuacji?
Lulek
Lulek 01.07.2018, 18:42
Przeciekające szamba przy ujęciu wody.
Brunon
Brunon 01.07.2018, 18:51
To najprawdopodobniej, ale to trzeba było już kilka lat temu temu przeciwdziałać żeby gnojowica nie leciała.
szok
szok 01.07.2018, 19:37
czyje szamba? skandal to w centrum morynia nie ma kanalizacji! kto zna temat!
popyt
popyt 01.07.2018, 18:21
Ale Dino i Puls mają utarg na wodę!!!!!!!!!!!
Exradny
Exradny 01.07.2018, 18:06
A czy prawda to że obecna władza zrobiła tylko sama dwa przetargi na dwie drogi z kasy ue i to tyle na 4 lata.
turbo
turbo 01.07.2018, 18:21
I tak dużo więcej niż poprzednik.
mix
mix 01.07.2018, 19:38
proponuje poczytać bip ile było wcześniej przetargów turbo krętaczu
lewy
lewy 01.07.2018, 17:46
Korzystając z okazji, bo w końcu gnojowica w kranie też jest jakąś okazją, by naszym mieszkańcom, ludziom dobrej roboty, bo są nimi przecież, zaprezentować, do czasu usunięcia gnojowicy, artystyczny program. Gra i trabi zespół Combi tra la la la la
Miss
Miss 01.07.2018, 17:41
Znòw moryń zabłysnął wcześniej brudem na promenadzie teraz skażoną wodą. Szkoda ludzi weekend bez wody.
ingacy
ingacy 01.07.2018, 12:24
jak to beczkowóz to beczka na przyczepie na tyle stać komunalkę w moryniu, tyle lat dyrektorowania pana radnego powiatowego, czł. zarządu powiatu i beczkowozu nie kupić może starosta 50% dołoży?
Tomek
Tomek 01.07.2018, 23:01
Pan Heniu "DYREKTOR" już prawie 30 lat włada moryńską komunalką, a wypisuje tu głupoty i na Jana Marandę zwala swoją niekompetencję do zarządzania takim zakładem budżetowym!!!

WSTYD!!! Panie Kacz...!!! WSTYD!!!

Z GŁUPIM PORZĄDKIEM I CHWASTAMI NA ALEJCE SPACEROWEJ PAN SOBIE NIE MOŻE PORADZIĆ!!!
a co dopiero ze śmierdzącą wodą dla mieszkańców Morynia!!!

Podaj się Pan do dymisji albo startuj Pan, Panie na burmistrza!!!!

tak to widzę jako mieszkanka Morynia!!!
______________________________________________

UCZ SIĘ PAN OD INNYCH DYREKTORÓW "KOMUNALEK"
JAK POZYSKIWAĆ PIENIĄDZE "UNIJNE" NA ZAKUP ODPOWIEDNICH URZĄDZEŃ DLA ZAKŁADU!!!

Ucz się Pan, Panie Dyrektorze Heniu od swoich kolegów z Mieszkowic i z Cedyni!!!!
urzędnik
urzędnik 01.07.2018, 13:51
Odpowiedz dla IGNACY to zwrócić się do Pan z ulicy Świerkowej, Mamuty ważniejsze niż gospodarka wodno=kanalizacyjna. Mamuty postawił za 4,5 mln. Dobrze jest że chociaż taka beczka jest, z tego co wiem to poprzedni burmistrz nawet tego nie chciał kupić. Wszystka kasa szła na szoł medialny i tylko pierwszy szereg był ważny a w nim p. poprzedni burmistrz. Pokazać się jaki operatywny za publiczne pieniądze. Uciekł skulony cztery lata temu nie startował, bo wiedział jakie kwiatki pozostawił i co może go czekać. Cała rzeczywistość. Kawa na ławę. Zakład budżetowy może prosić gminę o kupienie sam nie może wykonywać zakupy inwestycyjne, bo na to nie ma kasy. Chwała obecnemu Burmistrzowi, że chociaż taką beczkę kupił. Dzięki za to, że chociaż Kaczmar kupił beczkę na ścieki. Bo była by tragedia co dzisiaj z wioskami które nie są skanalizowane.
Putio
Putio 02.07.2018, 07:09
A ten urzędnik to z promocji czy inwestycji w moryniu ktoś zna jegomościa?
Mmmmmmmmm
Mmmmmmmmm 01.07.2018, 22:09
Normalnie jak bym kaczora czytal ze to wszystko wina tuska...... a fakt jest taki ze obecny burmistrz przez 4lata nie zrobil nic.... tylko obietnice a zero dzialania. Miedzy siebie wszystko podzielone...
Sąsiad z chojny
Sąsiad z chojny 01.07.2018, 16:42
Niewierny tomasz moryński urzędnik atakuje poprzFdniego burmistrza Jana Marandę że niby to gminę zostawił w złym stanie. Obłudnik urzędes moryński tylko mamuty widzi ale wyremontowanego rynku oraz chodników, orlika, boiska i szatni, kortu, kąpieliska i pomostu, promenady i swietlic na wioskach i innych inwestycji już nie widzi. Szacunku urzędas nie ma dla pana burmistrza Marandy bo terez to gmina sie rozwija .... gdyby nie ta promenada ze zwierzętami i pozostałe atrakcje to by moryń dziś był miasteczkiem ....
pomocnik urzędnika
pomocnik urzędnika 01.07.2018, 19:48
Sąsiedzie z Chojny pilnuj swoją władze co robią i robili i nie komentuj jak nie wiesz co się w gminie Moryń robiło jak rządził Twój Burmistrz Maranda jaki to dzisiaj rozwój kto z tego kasę bije na pewno nie gmina, rozwój jeżeli dochody przenoszą gminie zyski , spytajcie Kaczmara jak stoi obecna gospodarka wodno- ściekowa, nic nie zostało zmodernizowane i nie jest stosunku do rozwijającej się turystyki. Placyki, kąpieliska, orliczki, itp i oczywiście pokazowa inwestycja - boisko sportowe zrobione jak prezesem klubu był syn burmistrza. Takie roboty robi się wtedy kiedy jest uporządkowana gospodarka wodno- ściekowa wtedy kiedy są zrobione podstawowe sprawy infrastruktury komunalnej a zaczął inwestycje o d...y strony. Poczekajcie jeszcze rok, dwa, trzy jak to wszystko pęknie. Zalejemy się g....nami. Wtedy przyznacie mi racje.
BDpis
BDpis 01.07.2018, 22:23
to słaby ten dyrektor komunalki w moryniu jak za poprzedniego nic nie zrobił to za tego, który jest jego tak naprawdę zastępcą przez 4 lata nic nie wykonał to pora pomyśleć o dobrej zmianie
kondzio
kondzio 01.07.2018, 12:41
lepiej chodniki robić bo to ładnie wygląda ale wodociągi i kanalizacja to odpuścili na całego
placek
placek 01.07.2018, 13:21
To sprawa gminy a nie komunalki.Dlaczego poprzednik nie postawił na infrastrukturę?
rozsądny
rozsądny 01.07.2018, 10:13
Ludzie weźcie i przestancie juz krytykować i wykorzystywać sytuację politycznie. Przecież to był wypadek losowy!
z sołectwa
z sołectwa 01.07.2018, 10:08
w piątek moryńska władza nie staneła na wysokości zadania i tyle w temacie. wybory za 4 miesiące macie wtedy okazję podsumować władzę panów
jamnosik
jamnosik 01.07.2018, 08:57
woda nadal nieprzydatna do niczego, tylko święcona może uratować sytuacje.
z wąskiej
z wąskiej 01.07.2018, 12:40
potwierdzam ludzie pija wodę z beczki
parafian
parafian 01.07.2018, 13:52
I tak ma być do odwołania. Zawsze co się dzieje a tak było by smutno.
Trinken
Trinken 01.07.2018, 17:34
Beczka wina i jest zabwa
Mmmmmmmmm
Mmmmmmmmm 01.07.2018, 08:56
Bo Pan Kaczmar nie ma czasu na takie rzeczy bo bawi sie w kierownika budowy i pilnuje czy dentyscie na lipowej krzywo scian nie postawili. A jesli chodzi o wode to w calym moryniu daje duzo do zyczenia bo to raczej nie jest normalne zeby co tydzien byla tak silnie chlorowana. Jak dowala chloru to gorzej jak na basenie. Niech ktos sie wkoncu weznie za te wladze morynia bo to jest porazka....
kolega
kolega 01.07.2018, 11:11
Jeszcze coś wymyślcie barany moryńskie. Niedługo czasie będziecie za nim wspominać.
sąsiad
sąsiad 01.07.2018, 08:59
Moryniacy trują was chlorem!!! zgłoście to do senepidu wtedy zrobią dodatkowe badania bo jak gmina zleca komu chce to wiecie jak jest.....
makufka
makufka 30.06.2018, 23:58
WODA zdatna do przegotowania na kuchece gazowej u Kaczmara lub Piontka w domu - zakrapiana bimbrem od koneckirgo :-)
Adam
Adam 01.07.2018, 00:06
a burmistrza widziałem z konefką na plaży - po wodę czystą przyleciał dla joli na poranną kawę!
OESpe
OESpe 01.07.2018, 00:22
to Jaworskiemu Pionek ufundował prawo jazdy na TIRA,
a teraz parzy kawę mu na jutrzejszego kaca po weselu prezesa Krysiaka - brawo OSP brawo Jaworek Brawo Kryściak!!!

całuje cie ziitka w ***, a wszystko dostaniecie od Jadzi!
88
88 01.07.2018, 08:43
co to jest prawo jazdy na TIRA ?
urzędnik
urzędnik 01.07.2018, 07:40
Jak to ufundował, na jakiej zasadzie. Skarbnik to puścił. Ludzie !. Jak to prawda to dwóch poleci CBA.
druh
druh 01.07.2018, 10:02
w gminie maja tira tylko TATRE i db,ze ktoś zrobił na to prawko bo by osp była uziemniona

Pozostałe