Klinikamedyk 23.07.2019 - 27.01.2020
Klinikamedyk 23.07.2019 - 27.01.2020
Klinikamedyk 23.07.2019 - 27.01.2020

Bezpieczeństwo na szlaku rowerowym Gryfino-Szczawno - odpowiedź pełnomocnika marszałka

  • 04.07.2018, 21:00 (aktualizacja 07.07.2018, 02:32)
  • igryfino.pl | Dołącz do nas na Facebooku
Bezpieczeństwo na szlaku rowerowym Gryfino-Szczawno - odpowiedź pełnomocnika marszałka fot. dost. Z NAMYŚLINA DO GRYFINA
Wanda Nowotarska, pełnomocnik marszałka województwa zachodniopomorskiego ds. komunikacji rowerowej przysłała dzisiaj do redakcji igryfino polemiczny tekst odnoszący się do uwag, jakie w sprawie dróg rowerowych przekazywali ostatnio nasi czytelnicy.

W odpowiedzi na poruszoną przez Państwa czytelniczkę problematykę związaną z funkcjonowaniem szlaku rowerowego na odcinku Gryfino-Szczawno, informujemy, że trasy rowerowe realizowane przez Województwo Zachodniopomorskie składają się z różnych rozwiązań technicznych. Oprócz najczęściej stosowanych rozwiązań w postaci drogi dla rowerów, w tym przypadku prowadzonej po nasypie nieczynnej linii kolejowej, trasy rowerowe wyznacza się również na drogach o niewielkim natężeniu ruchu pojazdów. W takiej sytuacji najczęściej nie stosuje się oddzielnej infrastruktury dla ruchu rowerowego, który z założenia powinien odbywać się na zasadach ogólnych, jezdnią drogi ogólnodostępnej.

W poruszanej przez czytelniczkę kwestii parkowania pojazdów, należałoby odnieść się do przepisów ustawy Prawo o Ruchu Drogowym, z których wynika przede wszystkim, że zatrzymanie i postój pojazdu dozwolone są tylko w miejscu i warunkach, w których jest on w dostatecznej odległości widoczny dla innych kierujących i nie powoduje zagrożenia bezpieczeństwa ruchu drogowego lub jego utrudnienia.

Jeżeli parkowanie pojazdów w przedmiotowym miejscu wpływa negatywnie na bezpieczeństwo ruchu, a takim może być postój pojazdów na łuku drogi, interwencję powinny podjąć odpowiednie służby. W celu podniesienia czytelności rozwiązań, powiat ma możliwość wprowadzenia projektu stałej organizacji ruchu, który określiłby, czy zatrzymanie lub postój pojazdów na tym odcinku drogi powinno zostać umożliwione lub na jakich zasadach, czy całkowicie zabronione.

W rozwiązaniach stosowanych przez Województwo Zachodniopomorskie dąży się do tego, by infrastruktura rowerowa dedykowana wyłącznie rowerzystom, była w sposób należyty zabezpieczona przed wjazdem nieuprawnionych pojazdów. Stosowane są tutaj m.in. słupki uniemożliwiające przejazd innych pojazdów, niż rowery. Niestety, nie we wszystkich miejscach, zwłaszcza takich, w których nie wykonuje się kompleksowej przebudowy, możliwie jest wprowadzenie dodatkowych rozwiązań, zabezpieczających przed nieprzepisowym zachowaniem użytkowników.

 

Wanda Nowotarska,

Pełnomocnik Marszałka ds. komunikacji rowerowej

 

Stanowisko czytelniczki opublikowaliśmy tutaj:

http://www.igryfino.pl/wiadomosci/28745,niebezpiecznie-jest-na-tej-trasie-dla-rowerzystow-

 

Drugą część polemiki, odnoszącej się tym razem do artykułu "Była lepsza trasa na ścieżkę rowerową - uważa czytelniczka"

(http://www.igryfino.pl/wiadomosci/28737,byla-lepsza-trasa-na-sciezke-rowerowa-uwaza-czytel

opublikowaliśmy tu:

http://www.igryfino.pl/wiadomosci/28792,cztery-trasy-rowerowe-dzieki-wykorzystaniu-istniej

 

igryfino.pl | Dołącz do nas na Facebooku

Zdjęcia (3)

Podziel się:
Oceń:

Komentarze (24)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Lorenerype
Lorenerype 02.09.2018, 16:26
Wiecej szacunku rodacy, skoro byl tam cmentarz to nalezy ekshumowac. Troche glupio grac w pilke na grobach. Tez bym nie chcial , zeby na grobach moich przodków wybudowali boisko. -----> https://www.facebook.com/andrz…
gryfin
gryfin 06.07.2018, 23:48
Szanowna Pani dziękuję za dialog, może kiedyś zaowocuje. Czytając odpowiedz mam wrażenie że wszystko co złe to nie WY może i tak. Może coś w tym jest bo zainteresowania ścieżką ze strony władz gminy Gryfino nie ma żadnego. To prawda!!! Widzimy to, przy wyborach podziękujemy!!! Ale defekty są. Te wysokie nasypy musza być zabezpieczone bo kolizja w tych miejscach grozi dodatkowym upadkiem z wysokiego nasypu. A dodatkowo patrzcie trochę praktycznie a nie teoretycznie a wszystkim to wyjdzie na dobre.
Z rowerowym pozdrowieniem gryfin
gryfin
gryfin 06.07.2018, 00:03
Pani Wando chyba Pani nie rozumie o co chodzi. Wybudowaliście nam bubel i każecie się cieszyć a jak nie to mandat. To jest niemiecki standard!!! chyba jakiś żart. Jest za wąska, trudno się wyminąć, strome nasypy no i oczywiście gdzie zaparkować. Proponuję zakazać tam wstępu wtedy wszystko będzie ok. Na przyszłość to nie jest złośliwa krytyka tylko rady a inwestycja wtedy będzie sukcesem jak będą zadowoleni ludzie a nie urzędnicy i politycy
pozdrawiam.
Wanda Nowotarska
Wanda Nowotarska 06.07.2018, 15:43
Szerokość wynika z projektu opracowanego przez Gminę Gryfino i nie mogła być zmieniona. Miejsca parkingowe to również kompetencja gminy (zgodnie z zawartymi porozumieniami). Nasypy nie były budowane - jest to nasyp kolejowy. Dzięki nim nie ma stromych podjazdów. Strome nasypy? W innych częściach województwa są większe i ludzie jeżdżą już 15 lat i sobie chwalą bo nie ma podjazdów.
Wanda Nowotarska
Wanda Nowotarska 05.07.2018, 23:24
Przedmiotowy komentarz tyczy się artykułu dot. parkowania na łuku drogi w Szczawnie. Co do drogi szutrowej, to szlak nie odbiega standardem od tras niemieckich i przewyższa szlaki w innych regionach kraju. Oprócz nas, jedynie Małopolska buduje szlaki w tak wysokim standardzie. Budujemy cztery głównie trasy rowerowe o długości ok. 1100km. Głównym założeniem Województwa od początku realizacji projektu było maksymalne wykorzystanie istniejących dróg nadających się do turystyki rowerowej w szczególności szutrowych dróg leśnych czy dróg publicznych o niskim natężeniu ruchu. Bez takiego założenia, w ramach dostępnych środków finansowych możliwe byłoby zrealizowanie tylko jednej, a nie czterech tras. Do tej pory w Województwie nie było ani jednej tego typu długodystansowej trasy rowerowej. W miarę rozwoju turystyki rowerowej na Pomorzu Zachodnim trasy mogą być rozwijane i ulepszane.
W Koncepcji sieci tras rowerowych Pomorza Zachodniego wyznaczono aż 12 korytarzy ważnych tras rowerowych. Trasa rowerowa nr 3 – Blue Velo została wyznaczona do realizacji głównie z powodu niskich nakładów inwestycyjnych pozwalających na uruchomienie trasy. Gdyby wymagany był większy nakład inwestycyjny nie moglibyśmy podjąć się jej realizacji w ramach dostępnych środków. Kolejnym aspektem jest maksymalna wartość projektu określona przez Komisję Europejską, która dla tego typu przedsięwzięć wynosi 2 miliony euro. W przypadku powiększenia zakresu inwestycyjnego wartość ta zostałaby przekroczona.
Zakres inwestycyjny i przebieg trasy rowerowej był szeroko konsultowany. Nie tylko z Gminami i Lasami Państwowymi ale również z mieszkańcami. Wiele osób podkreślało, że przebieg drogą leśną jest atrakcyjny krajobrazowo. Ponadto nasyp kolejowy w tym miejscu jest wykorzystywany przez Nadleśnictwo do zwózki drewna.
biker
biker 05.07.2018, 23:43
Pani Wando, nigdy nie jest tak dobrze aby nie mogło być lepiej! Przede wszystkim nie można iść na łatwiznę.
wolny człowiek
wolny człowiek 05.07.2018, 19:48
Bo ta ekipa robi wszystko z przytupem, omijając prawo, przepisy, zasady nie licząc się zupełnie z nikim i niczym szybko dla poklasku tanio aż się dziwię że społeczność Gryfina to znosi z takim spokojem w końcu wszyscy płacimy podatki i pracujemy na zacny tercet, no ale cóż widziały gały co wybierały więc teraz może jednak z rozmysłem do urn!!!!!!!!!
Chyba czas na weryfikację proponuję zacząć od obsady różnych stanowisk w gminie i podległych jednostkach, inwestycjach czy aby tak na pewno wszystko się zgadza z przepisami. To tak na początek. Panowie myślą że my gryfinianie to taki ciemny lud, ok.Gryfino to nie Nowy Jork a nie słyszałem o tym iż większość społeczeństwa jest ślepa? a tak nas obecna władza traktuje. Wysypać wywrotkę gruzu na drogę i niech dzieci się bujają- a może ktoś da łopatkę i babka powstanie.
gryfin
gryfin 05.07.2018, 17:48
Szanowni włodarze tego pechowego miasta nie potrzeba gryfinianom corocznego pokazu desantu ale kawałka sieci porządnej ścieżki na której rowerzyści, rolkarze, spacerowicze i biegacze będą mogli zadbać o swoje zdrowie na świeżym powietrzu. Będą mogli uczyć swoje dzieci aktywności fizycznej. To prawda co napisano w poście wyżej wystarczy pojechać za Odrę i zobaczyć gdzie gromadzą się gryfinianie i dlaczego tam. A u nas jak już coś zrobią to zawsze źle i niepraktycznie.
Aga
Aga 05.07.2018, 11:14
Ta sciezka jest okropna 4 km szutrowa?jakas porazka.wstyd dla wladzy gryfina.tandeta bubel jak zwykle.obciach dla wladz gryfina.
Gazińowka miecia
Gazińowka miecia 05.07.2018, 07:25
Mieciu wydał bezpłatną gadzinówkę w ktòrej chwali się sukcesami w tym, że buduje drogę rowerową z Gryfina aż do Kostrzyna. Dla niezorientowanego wygląda to tak że ojcem pomysłu i tealizatorem jest gmina. Dziwię się Geblewiczowi że mu nie przypomina jak to faktycznie wygląda.
Wyborcza-poziom nieosiągalny
Wyborcza-poziom nieosiągalny 05.07.2018, 05:47
Ale skucha. "Myśleliście" z "czytelniczką" - bedzie na "reżym" burmistrza. A tu się odzywa milusiński Geblewicz, że go zabolało.
myślisz o gadzinówce?
myślisz o gadzinówce? 05.07.2018, 06:04
Sawaryn w ogóle się nie odzywa, nawet radnym na interpelacje nie odpowiada miesiącami - taka różnica poziomów.

A to "burmistrz jest gospodarzem miasta" - jak mawiał, zanim został.

I jak pisał redaktor naczelny. Zanim też został...
macius wykopany
macius wykopany 05.07.2018, 11:01
ale to ja s henkiem wymyslilem comiesienczne konferencje prasowe a wnet siem okazalo rze to stszal byl w kolano a cfany mietek siem kapnol i niePOszedl tom drogom
zakłamaniec z UIMG
zakłamaniec z UIMG 05.07.2018, 11:27
A teraz mamy swoją gazetę.
Pani z Bani
Pani z Bani 05.07.2018, 00:52
4i pół km szutrówki na ścieżce rowerowej to jakaś masakra. Nie dla jeżdżących rekreacyjnie. Wstyd dla Gryfina. Banie już dawno czekało na was, a tu taki klops :(
rekreacja
rekreacja 05.07.2018, 02:04
Gmina nie miała żeby dołożyć.
Pan z Lubanowa
Pan z Lubanowa 05.07.2018, 01:12
Skandal i obciach panie marszałku!!!
Pan z Pniewa
Pan z Pniewa 05.07.2018, 06:06
Nie to co kilometry nowych tras rowerowych wybudowanych przez gminę w tej kadencji. Na przykład wysypane gruzem przedlużenie na Wełtyń...
macius wykopany
macius wykopany 05.07.2018, 11:02
to skandal rze cos siem dzieje f sprawie scieszki na weltyn co to jom pszes tszy kadencje ruszyc niemoglem
Gryf
Gryf 04.07.2018, 23:23
Oczywiście! Polska robota nie potrafią zrobić coś porządnie, żeby było praktycznie, bezpiecznie żeby te fundusze wykorzystać w sposób przemyślany. Ale przecież można byle jak, wąsko tylko dla rowerów jak przytoczyła mądra pani od marszałka a jak wejdzie pieszy to mandat!, źle zaparkują mandat! Zapraszam za Odrę tam wszystko można. Uczcie się!!! Powoli Gryfino staje się miastem absurdu.
To nie kompetencja policji i sm.
To nie kompetencja policji i sm. 04.07.2018, 22:59
Oczywiście, że to wina policji i straży miejskiej. Co oni robią poza gumowaniem ludzi na komendach ?
Taki mamy klimat
Taki mamy klimat 04.07.2018, 22:17
Krótko i na temat - ruch na trasie do Szczawna jest znikomy więc niech "czytelniczka" spada ze swoimi sztucznymi problemami na drzewo banany prostować
Rowerzysta