Karnawałowa gala disco polo 02.03.2019
Karnawałowa gala disco polo 02.03.2019
Karnawałowa gala disco polo 02.03.2019

Modernizacja systemu monitoringu na Odrze

  • 11.07.2018, 11:16
  • igryfino.pl | Dołącz do nas na Facebooku
Modernizacja systemu monitoringu na Odrze
Z pomocą eurofunduszy Urzędu Marszałkowskiego zmodernizowany zostanie na dolnym odcinku Odry system RIS i AIS. Pierwszy monitoruje śródlądowe drogi wodne, drugi zaś ruch statków. Inwestor - Urząd Żeglugi Śródlądowej - zamierza zakończyć inwestycje najpóźniej do grudnia 2019 roku. Umowę pozwalającą przekazać pomoc UE podpisały władze samorządu województwa oraz beneficjent.

Modernizacja ma poprawić bezpieczeństwo, kontrolę i wydajność ruchu statków na Odrze. Na zmiany w obu systemach Urząd Żeglugi Śródlądowej zamierza wydać1 mln zł. Marszałek Województwa pokryje większość kosztów inwestycji i przeznaczy na ten cel 850 tys. zł. Fundusze pochodzić będą z Regionalnego Programu Operacyjnego.

Ubezpiecz dom i złap 10% zniżki na ubezpieczenie auta w PZU
Ubezpiecz dom i złap 10% zniżki na ubezpieczenie auta w PZU
Ubezpiecz dom i złap 10% zniżki na ubezpieczenie auta w PZU

 

W ramach modernizacji systemu monitorowania ruchu statków AIS zaplanowano zakup dwóch stacji bazowych oraz instalację urządzeń wraz z oprogramowaniem. Stanie się to przy ulicy Potulickiej 40 w Szczecinie, bowiem to w tym miejscu zdiagnozowano największe kłopoty w łączności radiowej. Instalacja sprzętu pozwoli na identyfikację i prezentację pozycji statków poza zasięgiem radaru, a także wzmocni przekaz sygnałów w promieniu około 50 km, przez co będzie można zachować odpowiednie odległości podczas wyprzedzania czy mijania jednostek pływających. Obecnie działają dwie stacje - jedna w Szczecinie, druga w Widuchowej.

 

Poprawa działania monitoringu wizyjnego śródlądowych dróg wodnych systemu RIS obejmie z kolei wymianę 34 kamer oraz zakup sprzętu do centralnej rejestracji obrazu umożliwiającej także współdzielenie dostępu m.in. dla policji, straży miejskiej czy Urzędu Celnego. 31 kamer obrotowych i 3 kamery stacjonarne. zainstalowane zostaną w różnych miejscach Jeziora Dąbie oraz rzeki Odry i Odry Zachodniej. Umożliwi to szeroki i pełny monitoring poszczególnych śródlądowych dróg wodnych.

 

Obie inwestycje wpisują się w założenia 5 Osi Priorytetowej RPO WZ 2014-2020 „Zrównoważony transport”, działanie 5.7Budowa, rozbudowa lub modernizacja ogólnodostępnej infrastruktury szlaków żeglownych, utrzymanie dróg wodnych prowadzących do portów, monitoring dróg wodnych, w tym związany z systemami zarządzania ruchem”. W tym roku ze wsparcia skorzystał już Urząd Morski w Szczecinie, który na warte prawie 30 mln zł przedsięwzięcia związane z modernizacją portów w Policach i Stepnicy pozyskał z Programu Regionalnego od Urzędu Marszałkowskiego ponad 24 mln zł.

igryfino.pl | Dołącz do nas na Facebooku
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

burkina faso
burkina faso 11.07.2018, 11:27
a co to za flotylla?

Pozostałe