Zakład jest w stanie przedzawałowym. To nie będzie modernizacja, tylko reanimacja - ocenia nowy dyrektor [WIDEO]

  • 25.07.2018, 00:21 (aktualizacja 25.07.2018, 01:32)
  • igryfino.pl | Dołącz do nas na Facebooku
Zakład jest w stanie przedzawałowym. To nie będzie modernizacja, tylko…
-Mówiąc kolokwialnie, jest to jednostka w stanie przedzawałowym. Zakład Gospodarki Komunalnej jest w trudnej sytuacji, dlatego że przez lata nie była odprowadzana odpowiednia ilość pieniędzy, żeby ZGK utrzymywać w należytym stanie. A obecny stan oczyszczalni to obraz, który mrozi krew w żyłach. Sytuacja na oczyszczalni będzie uporządkowana w ciągu roku z kawałkiem. To nie będzie modernizacja, tylko raczej reanimacja. Poza tym wodociągi przez lata zostały doprowadzone do opłakanego stanu. Tak więc moja rola będzie też taka, żeby pomóc gminie w poszukiwaniu pieniędzy zewnętrznych - mówił na ostatniej sesji Rady Gminy Widuchowa nowy dyrektor Zakładu Gospodarki Komunalnej Zbigniew Pankiewicz.

W swojej wypowiedzi nawiązał także do jakości wody.

-Ja się trochę cieszę, że nie piję wody z kranu w Widuchowej. Ona oczywiście spełnia normy. Jednak sieć wodociągowa składa się m.in. z rur azbestowych i w wielu przypadkach tych rur nie ma nawet na mapach, bo kładzione były przed 40-50 laty. One są na tyle bezpieczne, że nie zagrażają bezpieczeństwu mieszkańców. Jednak w sytuacji awarii trzeba się w ten azbest wwiercić i zaczyna się problem. Są też rury z PVC, a winyl i chlor nie są zdrowe. Wymiana sieci wodociągowej w całej gminie to koszt kilku milionów złotych i m.in. przed takim zadaniem stoi Zakład Gospodarki Komunalnej w kilkuletniej perspektywie. Obecnie mam tak mało pracowników, którzy są w stanie to ogarnąć i tak mało argumentów, żeby zatrudnić specjalistów, którzy chcieliby tutaj przyjść i pomagać ogarniać ten zakład, ale będę stawał na głowie, żeby przekonać aby chcieli tutaj pracować. Jeden z pracowników, który odchodzi z pracy z 7-letnim doświadczeniem, bo przeprowadza się do innej miejscowości powiedział mi, że wstyd pracować w takiej firmie, bo "jak przyjeżdża PUK Gryfino, to oni mają fajny sprzęt i narzędzia, a my jak takie sieroty z łopatami". Zamierzam też uszczelnić system ściągalności należności, żeby zlikwidować wiele ryczałtów, które dla mnie są bardzo podejrzane. Są np. miejsca, gdzie przez zadłużenie jest odcięta woda, a kwitnie tam produkcja rolna, więc się zastanawiam skąd bierze się woda na tę produkcję rolną. Będziemy zatem musieli robić takie kontrole. 

Dyrektor zapowiedział też, że czas zacząć realnie patrzeć na koszty wody i ścieków.

 

O czym jeszcze mówił dyrektor ZGK Zbigniew Pankiewicz podczas sesji Rady Gminy? - zapraszamy do obejrzenia dwóch krótkich filmików:

 

 

 

 

igryfino.pl | Dołącz do nas na Facebooku

Zdjęcia (1)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (43)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

autor
autor 27.07.2018, 20:23
zbyszek książkę napisał i dziś ją promują w gazecie
gołąb
gołąb 27.07.2018, 19:37
Jak zapowiedział podwyżki to już długo na stołku nie posiedzi!
ops
ops 27.07.2018, 07:53
a niedorzecznik ani słowem nie wspomniał o tym wystapieniu...świetnie sie nauczył dezinformacji...
rowek w Zarczynie
rowek w Zarczynie 27.07.2018, 21:07
Musiałby z własnego szamba się publicznie wyspowiadać ale że jest to człowiek małej wiary niech nie liczy na cud.
zorientowany
zorientowany 27.07.2018, 16:02
Proszę się dowiedzieć gdzie płyną jego ścieki i odpowiedź gotowa.
strażak
strażak 26.07.2018, 00:03
Panie Zbyszku, a defibrylator pan już zakupiłeś? Skoro chcesz pan wskrzesać zawałowców to chyba trzeba.
czarna dziura
czarna dziura 25.07.2018, 23:55
Każde zdanie pana dyrektora to kwiatek. Normalnie złotousty! Co słowo to pogrążenie gminy.
Miś
Miś 27.07.2018, 16:07
No nic dziwnego pan dyrektor jest specjalistą od mediów , dlatego taki złotousty, jeszcze kampanię będzie robił. Szkoda, że w TVP nie pracuje.
Krajan
Krajan 26.07.2018, 08:01
A co miał mial muwic ze jest super? Sami wiemy jak jest od wielu lat. Dawniej na sesjach stary gadal ze gra muzyka i co? Ameryki nie odkryl ale przynajmniej radni dostali aktualne informacje bo siedzieli i słuchali jak w szkole
Astig
Astig 25.07.2018, 20:45
"Dyrektor zapowiedział też, że czas zacząć realnie patrzeć na koszty wody i ścieków."

Kasa na rozwój zakładu nie weźmie się znikąd a na pomoc Pani Wójt nie ma co liczyć. Szykujcie maść na ból tyłka bo idą podwyżki cen za wodę i ścieki XD
Zbulwersowany
Zbulwersowany 27.07.2018, 16:22
Dyrektor powinien zakasać rękawy i wziąć się do pracy Wystarczy policzyć ile metrów sześciennych wody pobierają mieszkańcy a ile odprowadzają ścieków. Rachunek prosty . Komunalka traci , ścieki w rowach i jeziorach śmierdzą ,a zwłaszcza przy tak wysokich temperaturach bo szamba przelewowe wywożone raz na rok, albo i rzadziej. Wszystko jest do sprawdzenia.
Realnie na koszty powinien popatrzeć dyrektor "Komunalki" , najłatwiej jest podwyższać tym, którzy płacą.
Czas najwyższy poinformować o istniejącej sytuacji w Widuchowej Inspektorat Ochrony Środowiska.
Jas
Jas 25.07.2018, 20:21
Tu potrzebny. Dyrekhor Zrb Cexhnia A. £ysik rzadzi 2 lata a zaklat ma mnustwo kasy....
polewaczka drogowa
polewaczka drogowa 25.07.2018, 19:39
Dawać tego speca od czarnego pijaru do PUK!!
gwint
gwint 25.07.2018, 23:55
Sawaryn ma swoich pijarowców!
szambo
szambo 25.07.2018, 14:49
Wójt Gołąb przejął wodociągi, wybudował oczyszczalnie i skanalizował pół Widuchowej,wybudował SUW m.in. w Rynicy,Bolkowicach.Następca Wójt Lidwin dokończył kanalizację w Widuchowej,wykonał kanalizację z przesyłem w Krzywinie,zmodernizował SUW w Żelechowie doprowadził wodociąg do Lubiczyna,Widuchowa Stacja,Dębogóra Młyn,Krzywin ul. Polna i Słoneczna,Wilcze,Kiełbicze, Polesiny -99,9% mieszkańców ma wodę z wodociągu.Zakupił wóz asenizacyjny,śmieciarkę,Żuki zostały zastąpione pojazdami lepszymi itd. Jeden i drugi Wójt co roku inwestowali a obecna przez 4 lata też inwestuje co widać.
obserwatorskieoko
obserwatorskieoko 26.07.2018, 08:56
Obecna też inwestuje tylko w innej dziedzinie. w dziedzinie tańce hulańce.... I Jarmarki i dożynki z gwiazdami.
yogi
yogi 25.07.2018, 19:39
A ile lat Gołąb na to miał:? 16! Dajmy teraz szansę pani Ani!
wyborca
wyborca 25.07.2018, 20:09
Wójt Gołąb nie miał możliwości dofinansowań do inwestycji z środków EU.Wójt Lidwin pokazał że tak mała gmina wcale nie była gorsza w pozyskiwaniu środków z EU od gmin sąsiednich. Sprawdzam-przez 4 lata rzadnej inwestycji zrealizowanej i rozliczonej z dofinansowaniem EU powtarzam rzadnej.!!!.
Roman
Roman 25.07.2018, 20:37
Jeszcze trochę i poprzedni wójt wyrośnie do rangi świętego taka idzie tu wazelina
Jan
Jan 27.07.2018, 16:33
Realia i wyniki świadczą o poprzednich rządzących i chwała im za to bo pracowali dla dobra mieszkańców ,nie w głowie im były zumby i kankany, ważniejsze były inwestycje. Jedni wolą inwestycje inni tańce, Roman Ty pewnie zaliczasz się do tych drugich.
wyborca
wyborca 25.07.2018, 21:08
Który Wójt poprzedni?
obserwator
obserwator 27.07.2018, 16:46
Obydwaj poprzednicy.
Roman
Roman 25.07.2018, 21:30
Przecierz nie Piłsudski
Sedan
Sedan 25.07.2018, 12:08
Za oczyszczalnię to można podziękować pani od inwestycji a nie nowemu który wniosku nawet nie tworzył.
Mieszkanka
Mieszkanka 25.07.2018, 11:17
Widocznie placimy za malo 20zl za metr za scieki do tego kolosalne podwyzki wody i co chwila cena idzie w gore. Tak zalatwila pieniadze, ze najpierw dostali ogromna kare pieniezna bo byl tako syf i malaria, teraz ( dzieki bogu z jednej strony ) moze cos ruszy i to wlasnie TERAZ zaczna sie pieniadze i wydawanie i podwyzki . Najlepiej pania W. w obrazeK bo tyle robi, ze po katach kazdy narzeka taaaka jest miodzio. Jak sie nie ma pojecia to lepiej nie zachwalac.
Bojarska
Bojarska 25.07.2018, 14:11
Moze ja jestem z innej wsi, bo jakie to kolosalne podwyzki wody były? Woda od lat tyle samo stoi. Trzeba mniej do basenów i podlewania trawy lać to taniej wyjdzie.
upal
upal 27.07.2018, 16:43
Widocznie jesteś, a może z innej planety.
stacjonarny
stacjonarny 25.07.2018, 09:33
Możecie sobie gadać co co chcecie, ale wojtowa przynajmniej zalatwila kasę na oczyszczalnię. Teraz to każdy się wymądrza, ale o podwyżkach wody i scieków to przez lata nikt z radnych nawet nie wspomnial. Nie dziwota ze rury stare, jak nie bylo kasy na wymiane. Dobzre ze chlop przyszedl na sesję i powiedzial radnym jasno co jest do naprawienia.
nic
nic 26.07.2018, 21:19
nic nie załatwiła .... wniosek napisał ktoś inny, ktoś inny go złożył .... a ona łaskawie podpisała się pod pracą tych innych ha ha ha ...
Wiesmiak
Wiesmiak 25.07.2018, 09:01
Ale Pan ma racje ! Pani Wojt juz kilka lat temu mowila o sytuacji komunalki ze bedzie o to dbac bo ze dzialo sie zle ze beda pieniadze. Nawet na zebraniach wiejskich byla o tym mowa. Nagle.... wina poprzedniego wojta a Pani Czarna bez winy. Urzeduje 4 lata nagle problem przez poprzedniego Wojta ? Kto zdefraudował pieniadze ? Pojawil sie problem, przyszedl facet powiedzial jaka jest prawda. A ludzie sa oburzeni ? Bo ktos uderzyl w stol ? Wszyscy najlepiej jak beda tanczyc na festynach po dwa dni razem z Pania Władczynią i ustawiac do zdjec, robic z siebie pajaca do kamery i spiewac. No ja ***e pieniadze ida na widzimisie imprezowe, a nowy zarzadca ma racje rury po 50 lat azbest, a zamiast inwestowac w dobro gminy polepszyc cos tjt ..nie po co. Teraz znowu bedzie wycieranie mordy albo o porzednikow albo o radnych. STANDARDOWO jak to w naszej polityce. Gratuluje wlazidupom. I gratuluje wlasnie temu Panu, ze mial czelnosc powiedziec co jest co. A gminie jako gminie za to ze moga otruc ludzi , ktorzy placa niebotyczne pieniadze za scieki mam nadzieje ze pierdylna jeszcze wieksza kare !
bat
bat 25.07.2018, 12:09
Mówiła i mœwiła ale co przez te dwa lata zrobiła
TFU!
TFU! 25.07.2018, 09:11
Pani Czarna tylko na Czarne Protesty do Szczecina jeździ...a potem do kościoła...TFU!!!
mieszkanka
mieszkanka 25.07.2018, 08:23
Myślę, że za swoje słowa powinien przeprosić mieszkańców gminy. Ja jestem oburzona.
Bojar
Bojar 25.07.2018, 10:25
To przepraszaj jeśli uważasz.
zgk
zgk 25.07.2018, 08:22
już niedorzecznik tak to opisze że wyjdzie sukces stulecia...a podobno jak mówią dyrektor tylko gdzieś ciagle jeździ i w pracy jest rzadko..
kawosz
kawosz 25.07.2018, 08:24
Pewno jeździ po wodę do Szczecina na kawę i herbatę żeby się może czasami nie otruć.
Odrzak
Odrzak 25.07.2018, 08:09
Zero dyplomacji... Czy ten pan na pewno jest specjalista od pijaru. To zrobił naszej gminie czarny pijar.
Boguś
Boguś 25.07.2018, 07:55
Dosadnie panie Zbyszku, dosadnie...
mondry
mondry 25.07.2018, 07:39
Jak taki specjalista to dawać go do PUK w Gryfinie!!!!!!!!!!!!!!
M.Lisiecki
M.Lisiecki 25.07.2018, 07:28
Ładnie skrytykował dotychczasową politykę pani wójt i wytknął jej czego nie zrobiła. Odważny...
Xxx
Xxx 25.07.2018, 08:02
Bardzo ladnie tylko pani wojt i tak obruci to w ten sposob ze poprzednik byl nieidolny i jej i z zgk. Zero krytyki ze swojej strony.tylko szukanie jak pograzyc ludzi, ktorzy sa kompetentni i chca dobrze dla gminy. Zmarnuje wszystko. Ludzie gminy widuchowa obudzcie sie
Odrzak
Odrzak 25.07.2018, 08:10
Xxx, ale to co mówi ten pan to jest też krytyka pod adresem pani wójt. Przecież tu również chodzi o ostatnie 4 lata!
obserwator
obserwator 27.07.2018, 16:39
Ten pan kombinuje w jaki sposób zrobić dużą podwyżkę wody i ścieków i jak przekonać do tego radnych aby to przegłosowali.

Pozostałe